• תַפרִיט
  • תַפרִיט
מראה מחוטם הגליל. צילם:אודי שטיינוול. מתוך אתר פיקיוויקי

מסלול טיול מרמת הנדיב אל חורבת עקב וחוטם הכרמל

דף הבית » מסלול טיול מרמת הנדיב אל חורבת עקב וחוטם הכרמל

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

 כללי: רמת הנדיב נמצאת על הכרמל, בחלקו הדרומי, סמוך לאזור הנקרא חוטם הכרמל. הוא נקרא כך כי מורדותיו הדרומיים של הכרמל מזכירים צורת חוטם. רמת הנדיב משתרעת על שטח שנמצא בין זיכרון יעקב לבנימינה. בתחומה ישנה שמורת טבע המקיפה בשביליה את גני הזיכרון, מרכז מבקרים וקברו של הברון רוטשילד ועדה רעייתו הממוקמים ממש במרכז רמת הנדיב. הביקור בגני הזיכרון המגוונים הם חוויה בפני עצמה. מומלץ מאוד לבקר בגנים. ישנו גן אירוסים, גן ורדים, גן דקלים, גן מפלים ועוד. ישנם כמה מסלולי הטיול בשטח השמורה. כולם עוברים בין צמחיה עשירה, עתיקות ונוף מקסים לכיוון בקעת הנדיב על ישוביה, שדותיה והכרמים הרבים המפוזרים בה או אזור מישור חוף הכרמל עם מטעי הבננות לכל אורכו והים שמבצבץ מאחור. בחלק מהמסלולים עוברים ליד כלוב אקלום לעופות דורסים. הוא הוקם על ידי עובדי שמורת רמת הנדיב במטרה לשקם את העופות הדורסים, במיוחד הנשרים, שסבלו רבות מהרעלות באזור עד כי הגיעו כמעט לידי העלמות מוחלטת. הכלוב מיועד לשיקומם ולשחרורם לטבע.

חבל ארץ: רמות מנשה/ כרמל

נקודת התחלה: החניון ליד גני הנדיב

נקודת סיום: החניון ליד גני הנדיב

מפת סימון שבילים: מפה מספר 4- כרמל ורמות מנשה

שילוט והכוונה במסלול: המסלול מסומן באדום, חלקו שייך גם לשביל ישראל המסומן בכחול- כתום- לבן.

נקודות ציון: (1460, 12175)  (34.93, 32.55)

גישה לאזור המסלול: ברגל

עונות מומלצות: לאורך כל השנה אך בסוף החורף ובאביב הפריחה בעיצומה

משך המסלול: 3 שעות

מאפייני המסלול: המסלול עובר בחלקו בשבילים החשופים לשמש ובחלק בחורשות אורנים או ברושים שהן אזורים מוצלים יותר. חלק מהשבילים הינם צרים וסלעיים וחלקם רחבים. הירידות והעליות מתונות יחסית מלבד הירידה לנחל תמסח שהיא תלולה יותר. במיוחד בחורף ישנה פריחה רבה של רקפות, במיוחד באזור חוטם הכרמל ופריחה של פרחים נוספים על פי עונתם. בחלקים מהמסלול כמו בחורבת עקב נפתחת תצפית נפלאה אל הנוף של נחל תמסח או אל מישור החוף והים.

רמת קושי: קלה- בינונית. מתאים גם לילדים.

אורך המסלול בק”מ: כארבעה ק”מ.

איך להגיע: מכיוון חיפה או גוש דן נוסעים בכביש החוף עד מחלף קיסריה ובו פונים מזרחה: ימינה מכיוון דרום או שמאלה מכיוון צפון לעבר חדרה. בצומת נחל חדרה פונים בכביש 4 (הכביש הישן) שמאלה. לאחר מספר קילומטרים פונים ימינה בצומת בנימינה לכביש 653. בתוך בנימינה פונים במעגל התנועה הראשון שמאלה, לאחר מכן ימינה במעגל תנועה הבא ואז שמאלה שוב לכביש 652. נוסעים כארבעה קילומטרים בכביש זה ואז ממשיכים לפי השילוט לרמת הנדיב.

נגישות לנכים: המסלול אינו נגיש לכיסאות גלגלים או לעגלות ילדים.

מקום לפיקניק: מקום מסודר לפיקניקים, כולל מים ושירותים ישנו בחניון גני הנדיב כך שאת הפיקניק המסודר אפשר לערוך בתחילת או סוף המסלול. פיקניקים “מאולתרים” יותר אפשר לעשות בחורבת עקב שם ישנם ספסלי עץ למנוחה.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: חינם, ליד גני רמת הנדיב

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: בחניון גני רמת הנדיב

אזהרות למפגעים במסלול: לא לעשות את המסלול מייד לאחר ירידת גשמים בגלל סכנת החלקה.

מקומות להפסקה במסלול: חורבת עקב שם ישנם ספסלי עץ, נקודת תצפית דרומה יותר בה ישנם ספסלי אבן. מקומות נוספים להפסקה הם חורשת הברושים או האורנים שבהם ניתן לשבת בצל העצים.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: הפריחה לאורך המסלול היא פריחה אופיינית לאזור הכרמל. בעונת החורף ימלאו את הסביבה, במיוחד בין סלעי חוטם הכרמל רקפות רבות. הוורוד הבהיר עם האפור של הסלעים הוא שילוב צבעים יפה ומיוחד. רקפות רבות פורחות גם ביער האורנים שבתחילת המסלול. שם פורחות גם כלניות בחורף, נוריות מעט מאוחר יותר ופרגים בסוף החורף ותחילת האביב. מדי פעם יהיה אפשר לראות את פרחיה הוורודים של הפשתה. באביב נראה את פרחיו הוורודים והמקומטים של הלוטם השעיר, ששיחיו מפוזרים במקומות רבים לאורך המסלול ובכרמל בכלל. עם סיומם של פרחי החורף והצבע האדום השולט בהם מגיע תורו של הצבע הצהוב שבולט מאוד בפרחי החרצית הרבים והשיחים כמו קידה שעירה או סירה קוצנית.

לינה מומלצת: ביישובי חוף הכרמל וגם בזיכרון יעקב אפשר למצוא לא מעט מקומות לינה- מלונות או אירוח כפרי. הנה כמה מהם:

מרכז ימי קיסריה: נמצא בסמוך לקיבוץ שדות ים שליד קיסריה. המקום משלב ספורט ואירוח. מתקיים בו מועדון השיט הגדול בארץ ויש בו אולמות ספורט. בנוסף לכך יש בו 70 חדרי אירוח, ארוחות, מדשאה ופינות ישיבה נעימות, מתקנים לילדים. עוד על מרכז ימי קיסריה באתר המצליב נתונים מאתרי תיירות רבים.

סמדר חאן ויקב: מלון שנמצא בזיכרון יעקב, קרוב מאוד לרחוב המייסדים שהוא מדרחוב המהווה את מרכז המושבה. המלון ממוקם בתוך מבנה עתיק בצורה של חאן ובסגנון מיוחד גם בפנים וגם בחוץ. במקום בריכה מחוממת ומקורה, ניתן לקבל בו טיפולים שונים. כמובן שתמצאו בחדר מטבחון מאובזר, אמבטיה, טלוויזיה מזגן וכל האמצעים הדרושים להעברת חופשה.

עוד על סמדר חאן ויקב 

מסלול: מפינתו הימנית של החניון נצא לדרך כורכר שמגיעה לצומת השבילים. בצומת זה מתפצלים מספר שבילים הפונים למקומות שונים ברחבי השמורה. השביל מתחיל בהליכה מתונה בתוך שיחים נמוכים עד שנכנסים אל רצף של אזורים מיוערים. מתחילים בחורשת אורנים. אחריה נכנסים אל חורשת ברושים וכשיוצאים ממנה נכנסים אל יער גדול יותר של אורנים בו יש ריכוז גדול של פריחת רקפות בחודשי החורף. עד כה הלכנו בחלק משותף של השביל האדום יחד עם שביל ישראל. כעת ישנו חץ שבעקבותיו נפנה שמאלה לכיוון חורבת עקב. חרבת עקב הייתה אחוזה בתקופת בית שני. אחוזה זו הייתה מבנה גדול ומוקף חומה. שטח האחוזה היה גדול, כמעט 3000 מ”ר, מה שמעיד על מעמדו הגבוה של בעליה. התנהלה באחוזה פעילות חקלאית ענפה. נמצאו בה שרידים של גת, אורוות וגורן. בתקופה הביזנטית נראה כי על גבי שרידי האחוזה מימי בית שני נבנה במקום מבנה בסגנון וילה ששימש למגורים וגם כשטח אחסון ועבודה. החצר מרוצפת. גם בתקופה זו היו במקום יקבים, בתי בד ואסמים לתבואה. נמצאו גם שרידים של מקווה, מה שמצביע על העובדה שגרו במקום יהודים. חרבת עקב נקראת גם ח’רבת מנצור אל עקב על שמו של שיח’ מנצור אל עקב הקבור במתחם האחוזה על יד עץ חרוב גדול. על פי המסורת היהודית במקום קבור גם רבי עקיבא. מסביב לחורבה ישנו בוסתן בסגנון האופייני לאותה תקופה. יש בו גפנים ועצי זית. במקום ישנה תצפית יפה לכיוון חוף הכרמל מאזור חיפה בצפון עד חדרה בדרום. רואים את המטעים ובריכות הדגים של קיבוץ מעגן מיכאל הנמצא בקרבת מקום וגם את אמת המים של נחל תנינים ואת הנחל החוצה את המישור הפורה הזה. כעת ממשיכים במורדותיו המערביים של הכרמל לעבר נחל תמסח. זוהי ירידה תלולה יחסית וסלעית. חוצים את ערוץ הנחל ופונים עם השביל האדום ימינה. מכאן ישנה עליה מתונה בתוך יער אורנים. שינוי נחמד לאחר הירידה הטרשית והחשופה בה ירדנו קודם. ממשיכים בתוך היער כמה מאות מטרים. מגיעים לדרך עפר רחבה בה פונים ימינה אל עבר גן משחקים ומיד לאחריו- החניון.

אטרקציות בסביבה:

סדנת בשמים בחברה Lavido: אם כשהייתם קטנים (אולי בעיקר קטנות) הכנת שיקויים מבקבוקונים בריחות שונים היה נראה לכם קסום ושייך לעולם האגדות, כאן יש לכם את ההזדמנות להפוך פנטזיה למציאות. בסדנה של החברה אשר המרכז שלה נמצא בזיכרון יעקב תקבלו הסברים על צמחים ועל ריחות שונים המופקים מהם. לאחר מכן עוברים לתכל’ס: על השולחן פזורים בקבוקונים עם שמנים אתריים מסוגים שונים. ניתן לנסות שמנים שונים, לרחרח ולטפטף ואפילו בסופו של דבר להפיק בקבוקון בושם אישי. לפרטים נוספים על הסדנה

תות נייר: במדרחוב של זיכרון יעקב ישנו בית עם חצר יפה שבה עומד עץ מיוחד- עץ תות נייר. כך נקרא גם שם המקום. מקליפת העץ מופק נייר יפהפה ועדין. בסדנה הנמשכת כשעה תכינו נייר בתהליך הכולל פירוק הקליפות לסיבים, השריית הסיבים במים והרכבת נייר בתוספת קישוטים כמו עלים או עלי כותרת. לפרטים נוספים על הסדנה

קטיף במשק ליבוביץ: משק האיכרים של משפחת ליבוביץ נמצא אף הוא בזיכרון יעקב. במשק מגדלים נקטרינות, שסק, אפרסקים. משמשים, תפוחים ושזיפים. ניתן להשתתף בקטיף עצמי של הפירות בהתאם לעונת הבשלת הפרי. בנוסף ישנו מרכז מבקרים המוקדש כולו לרימון. ניתן לשמוע על הרימון וסגולותיו ולראות הכנה של יין רימונים ושמן מזרעי הרימון. 

לפירוט מגוון רחב של אטרקציות בזכרון יעקב, בנימינה והסביבה

 

 

 

 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם