• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול נחל עובדיה, חיפה

דף הבית » מסלול טיול נחל עובדיה, חיפה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

נחל עובדיה. צילם אריה גלעד

כללי: המסלול של נחל עובדיה מתחיל משכונת אחוזה והוא הארוך בנחליה של חיפה אשר יורדים במורדות המערביים שלה אל עבר הים. בסוף המסלול ישנן מערות עובדיה, מספר מערות אשר חצובות בתוך מצוק מרשים. לאורך המסלול ישנן תצפיות נוף יפהפיות לעבר חוף הכרמל והים. מסלול נחל עובדיה מחבר למעשה בין חיפה לבין טירת הכרמל. המסלול עמוס בשיחים אשר עושים אותו סבוך ומאתגר מעט במעבר בו. היום ישנן תכניות לסלילת כביש עובדיה אשר יפגע קשות בנחל ובבעלי החיים שבו. בתקוה שיהיה עוד זמן רב בו הנחל ישאר חופשי ולא ישועבד אף הוא לטובת מערך התחבורה בחיפה. 

חבל ארץ: חיפה- כרמל

נקודת התחלה: שד’ אבא חושי, מול בית הספר הריאלי ובית בירם

נקודת סיום: שד’ אבא חושי- מסלול מעגלי

מפת סימון שבילים: מפה מספר 4 – כרמל ורמות מנשה

שילוט והכוונה במסלול: כחול 4081 ולאחר מכן שחור

נקודות ציון: 1242638, 150000 נקודת ההתחלה. ( Lng:34.99654430245356  Lat:32.77821323360737 )

גישה לאזור המסלול: רגלית

עונות מומלצות: כל השנה. באביב ישנה פריחה יפה במיוחד.

משך המסלול: כחמש שעות

מאפייני המסלול: המסלול הוא בעל אופי של חורש ים תיכוני טיפוסי כאופייני לנחלים אחרים בכרמל. לאורך הנחל ישנם עצים רבים המצלים על המסלול ושיחים אשר הופכים את המסלול סבוך במידת מה. אם לא מדובר ביום קיץ חם כדאי לבוא בבגדים ארוכים על מנת שלא להשרט בעת המעבר בתוך הסבך. לקראת סופו של נחל עובדיה, עם הגיעו לטירת הכרמל, האפיק הופך לרחב יותר ויוצר שדה מלא בפרחי בר. המערות בסופו של הנחל מוסיפות לו עניין ומשמשות גם כמקום טוב לנוח בו לפני שממשיכים ומגיעים לנחל עמירם לצורך חזרה לנקודת הסיום.

רמת קושי: קל- בינוני

אורך המסלול בק”מ: כחמישה קילומטרים

איך להגיע: למגיעים מאזור המרכז, פונים לרחוב פרויד ועולים בו עד סופו. בצומת הרחובות פרויד וחורב פונים ימינה. עוברים שלושה רמזורים לאחר הפניה. בסמוך לפניה לרחוב קויפמן, כאשר מצידו השני של הכביש נמצא בית הספר הריאלי ובית בירם מחפשים חניה. שם מתחיל המסלול.

נגישות לנכים: המסלול אינו נגיש לכסאות גלגלים או לעגלות.

מקום לפיקניק: מקום מצויין לפיקניק הוא מערות עובדיה שנמצאות בסופו של ערוץ  נחל עובדיה. המערות כוללות כמה אולמות ויש בהן צל ומקום נוח לשבת. ניתן לעשות הפסקה גם במקומות מוצלים לאורך המסלול כמו יער האורנים.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: חינם או בתשלום במידה והחניה היא בכחול לבן.

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: אין. לבוא מצויידים

אזהרות למפגעים במסלול: יש להזהר מהחלקה בעונת הגשמים. להזהר בטיפוס אל עבר המערות.

מקומות להפסקה במסלול: מערות עובדיה ונקודות מוצלות אחרות שישנן בשפע גם בנחל עובדיה וגם בנחל עמירם.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: בחורף ותחילת האביב עץ כליל החורש גדול אשר גדל במפגש ערוצי הנחל פורח בפריחה ורודה ומרשימה. בחורף העץ עומד בשלכת. לאורך הערוץ ישנם שיחים של פטל קדוש אשר יוצרים סבך בלתי עביר ולכן השביל ממשיך לצד הסבך. בנוסף, ישנם בערוץ הנחל צמחי האופייניים לאזור הכרמל. שיחי אלת המסטיק מעטרים את ערוץ הנחל, שיחי לוטם, עצי אורן בחלקו של המסלול ופריחה עונתית כמו רקפות אשר מייד עם הגיעו של החורף מתעוררות מהפקעות שלהן וכלניות. בסתיו פורחות לאורך המסלול סתווניות.

לינה מומלצת: בחיפה מקומות רבים ללון בהם בשל היותה של העיר עיר תיירות. להלן מספר מקומות:

מלון דן כרמל: ממלונותיה הוותיקים והיוקרתיים של חיפה. שייך לרשת המוכרת של מלונות דן. במלון בריכה יפה, משחקיה והפעלות לילדים, מכון כושר, מתחם ספא ומסעדה. המלון נמצא בצמוד לטיילת לואי המקסימה, צופה אל נוף פנורמי של הים והמפרץ ובסמוך לגנים הבהאיים. עוד על מלון דן כרמל באתר השוואת מלונות.

G38: מלון דירות ברחוב הגפן, בקרבת המושבה הגרמנית ובמרחק של כעשרים דקות נסיעה מהמסלול. המקום מעוצב בצורה מודרנית וחדשנית, החדרים מצויידים ומאובזרים היטב. לאורחים מוצעת ארוחת בוקר עשירה. עוד על G38 באתר הסוקר מקומות לינה בארץ ובעולם.

מסלול: נתחיל את המסלול בשביל מוצל ונוח למעבר. אנו הולכים ונכנסים אל תוך החורש. החורש ממלא כל חלקה טובה סביבנו. השיחים והעצים מקיפים את השביל כך שלא ניתן לסטות ממנו ימינה ושמאלה. אנו הולכים בתוך חורש טיפוסי. נמשיך עוד כמה מאות מטרים ונגיע לאזור בו צמח סבך בלתי עביר של שיחי פטל קדוש. כאן נמצא כנראה עין עובדיה. מי המעיין הביאו לצמיחתם של שיחי הפטל עד למצב שיצרו סבך צפוף במיוחד. השביל עובר ליד שיחי הפטל. לאחר שנעבור את אזור המעין השביל שב וחובר אל אפיק הנחל. בהמשך ישנו חיבור של נחל עובדיה עם יובליו. זה בדיוק המקום בו צומח עץ כליל החורש אשר בתחילת האביב מתעטף בגלימה ורודה יפהפיה הבולטת בשטח. בשאר השנה עץ כליל החורש פחות מושך את תשומת הלב. בחורף הא עמד בשלכת וביתר השנה נראים רק העלים על גבי העץ. בשל מפגשו שם הנחל עם יובליו, זרימת המים מאזור זה ואילך היא חזקה יותר בחורף. זרימת מים חזקה מביאה לצמיחה מוגברת ולכך שהמסלול הופך להיות סבוך יותר. מדי פעם צריך ממש להדחק בכוח בין הענפים והעלים כדי לעבור. לכן מומלץ להגיע עם בגדים ארוכים במידה והמסלול אינו נעשה בשיא החום. כעת, ניפרד פרידה קצרה מאפיק הנחל. המסלול פונה מעט ממנו וההליכה היא בתוך יער אורנים. ניתן לעצור במקום זה למנוחה כי זה אינו אזור סבוך מדי אך מוצל. לאחר הליכה קצרה ביער נחזור שוב לאפיק. לאחר חציה של ערוץ קטן ממשיכים בגדה הצפונית של הנחל לכיוון מערב. כעת השטח מתחלף מאזור סבוך, מוצל ומלא צמחיה לאזור חשוף לשמש. בסופו ש קטע הליכה זה נמצאות מערות עובדיה. כשנתקרב אליהן נראה מצוק גבוה ומרשים שבו נוצרו המערות. הן נוצרו כנראה בעקבות תהליך בו מוססו המים שכיסו בעבר את אזור הכרמל את סלע הגיר. כדאי לעלות אל המערות. אמנם הדרך אליהן אינה נוחה וסלעית אך הכניסה אליהן, הישיבה בתוכן ותצפית הנוף מהן הן חוויה. המערה העיקרית מורכבת משני אולמות גדלים ומוארים- אין צורך בפנס, אשר ביניהם ישנו מעבר. לאחר הביקור במערות נרד חזרה לשביל ופה למעשה מסתיים חלקו של נחל עובדיה במסלול. באזור זה ערוץ הנחל פתוח יותר ויש לו מראה של אחו בו צומחים שיחים נמוכים ושמתמלא בפרחים שונים בעיקר בעונת החורף ותחילת האביב. ניתן מכאן לחזור בדיוק את הדרך שהלכנו. ניתן גם להתחבר לרחוב הרדוף בטירת הכרמל ולחזור בעזרת תחבורה ציבורית (אוטובוס 29 מתחנה מרכזית חוף הכרמל) או לעשות מסלול מעגלי ולחזור דרך נחל עמירם. על מנת להגיע אל ערוץ נחל עמירם, לפני הפניה לרחוב הרדוף אנו מגיעים למפגש שבילים- כחול ושחור. השביל המסומן שחור הוא נחל עמירם. יש לשים לב היטב לסימון השחור כי הוא אינו בולט. לאחר הליכה של כמה מאות מטרים יורדים מעט אל ערוץ הנחל. מכאן מתחילים לטפס מעלה בעליה מתונה, דרך סלעים ומפלים קטנים, כאשר לכל אורך הדרך או מוגנים ועטופים על ידי חורש סבוך מלא עצים ושיחים. במפגש ערוצים אליו נגיע ניקח את הערוץ השמאלי, נמשיך ללכת בו עד שנגיע לרחוב אידר בחיפה. נחצה את הרחוב ונמשיך במעלה השביל השחור עד הגיענו לרחוב ווטסון. נעלה ברחוב ווטסון עד מפגשו עם שד’ אבא חושי שם השארנו את הרכב.

אטרקציות בסביבה: כיוון שהמסלול נמצא בסביבת אוניברסיטת חיפה, בחרנו לציין מקומות לביקור בסביבת האוניברסיטה ויערות הכרמל:

החי בר: שמורת הטבע חי בר נמצאת בלב ליבם של יערות הכרמל, באזור הנקרא שוויצריה הקטנה. בעבר היו בכרמל בעלי חיים רבים, כולל צבאים, איילים, יחמורים, מושבות שלמות של נשרים ואפילו נמרים. חלקם הגדול נכחד או שכמויות הפרטים פחתו באופן משמעותי. מטרת החי בר היא להחזיר עטרה ליושנה. נשרים, יחמורים ואיילים גדלים במקום במטרה להחזירם אל הטבע. מקום מקסים עם מטרה נעלה ונוף נהדר. 

הכפרים דרוזיים עוספיה ודאלית אל כרמל: כל המעוניין לקנח את הטיול באוירה אותנטית ושילוב של שווקים וחנויות מיוחדות, אוכל יחודי, ונוף נפלא יכול להמשיך אחרי האוניברסיטה ישר ולהגיע לכפר הדרוזי עוספיה. המשך הדרך מוביל לכפר דאלית אל כרמל. בשניהם ניתן למצוא חפצים מיוחדים כמו גם חנויות רגילות השייכות לרשתות מוכרות. ניתן לבחור ולשבת באחת המסעדות המגישה אוכל דרוזי אותנטי (לא רק חומוס וקרוביו) ולהנות מהאווירה הנעימה.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם