• תַפרִיט
  • תַפרִיט
גשר עכברה . שם תורם הצילום: נתנאל אברהם

מסלול טיול מומלץ בנחל עכברה

דף הבית » מסלול טיול מומלץ בנחל עכברה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

המסלול אינו קשה, אך ארוך ועשוי להימשך כחצי יום. מסיבה זו חשוב גם להקפיד על הגעה מוקדמת, לפחות 7 שעות טרם שקיעת החמה. המסלול עובר לאורך אפיק הנחל וליד מעיינות מרהיבים. בנוסף תוכלו ליהנות מתצפית יפהפייה אל שמורת סלע עכברה ואל הכנרת. אולי תצליחו אף לאתר חלק ממטמון הזהב, שהשמועות טוענות שמסתתר בנחל.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

כללי: המסלול אינו קשה, אך ארוך ועשוי להימשך כחצי יום. מסיבה זו חשוב גם להקפיד על הגעה מוקדמת, לפחות 7 שעות טרם שקיעת החמה. המסלול עובר לאורך אפיק הנחל וליד מעיינות מרהיבים. בנוסף תוכלו ליהנות מתצפית יפהפייה אל שמורת סלע עכברה ואל הכנרת. אולי תצליחו אף לאתר חלק ממטמון הזהב, שהשמועות טוענות שמסתתר בנחל.

 

חבל ארץ:  רכס הרי מירון.

נקודת התחלה: כביש צפת-ראש פינה (85), קילומטר וחצי מערבית למושב כחל.

נקודת סיום: קילומטר אחד מזרחית לצומת קדרים.

מפת סימון שבילים: 2.

שילוט והכוונה במסלול: כחול.

עונות מומלצות: כל השנה.

משך המסלול:  כ-6 שעות.

מאפייני המסלול: למיטיבי לכת.

רמת קושי: בינוני.

אורך המסלול בק”מ: 9 ק”מ

כניסה: חינם.

חניה: יש.

קליטה בקשר: יש, לכל אורל המסלול.

נקודת מילוי מים: אין. מומלץ להצטייד במים לפני תחילת המסלול.

אזהרות למפגעים במסלול: קיימת סכנת החלקה בירידה לנחל (ירידה תלולה).

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: עצי זית, אלה ושיטה. בנוסף תמצאו לאורך המסלול עצי אלון, שקד מצוי, גפן, צבר ורימון.

 

קריאה נוספת: ספרו של אמנון גופר, “סודות גליליים”, ייתן לכם מידע נוסף על המסלול ורעיונות למסלולים קסומים נוספים.

 

הצעות לטיול ליד נחל עכברה: טיול ג’יפים בנחל (מסלול באורך 7 ק”מ, כ-3 שעות). תוכלו גם לחנות ללילה (ללא תשלום) כקילומטר וחצי מזרחית לנחל עמוד. זוהי למעשה נקודת המפגש בין נחל עכברה לנחל עמוד.

 

איך להגיע:

למגיעים מכביש אליפלט-עין זיתים, יש לפנות דרומה סמוך לגשר (בהתאם לשילוט) עד לנקודה שבה הכביש מסתיים. ניתן להחנות את הרכב בנקודה זו. לחלופין, ניתן להתחיל את המסלול בשכונת רמת בגין – בחלק המזרחי של כביש 89, או ליד צומת הכדרים (כביש 85). 

 

רקע כללי על האזור:

כפר עכברה הוקם בתקופת התלמוד, אך התושבים היהודים שחיו בו נטשו בתחילת המאה ה-12. בתי האבן של הכפר עדיין עומדים ומשמשים תזכורת לחיים שהיו בו פעם. לצד בתי האבן עומדים שרירים גם בתי לבנים, לצד כבישים סלולים ומערכת חשמל. שילוב קסום בין עבר לעתיד.

כ-200 מטרים מעל לפני אפיק הנחל עומדת איתנה קשת טבעית בסלע, המזכירה בצורתה שער אבן ענק.

את אפיק הנחל חוצה גשר עכברה. גובהו 80 מ’, אורכו 420 מ’ ורוחבו 14 מ’ – נתונים אשר הופכים אותו לגשר הגבוה בישראל. הוא הושלם ב-2005 לאחר שבנייתו נדחתה מספר פעמים, עקב התנגדותן של עמותות ‘ירוקות’ שונות. הוא  משמש בעיקר את תנועת צה”ל ממחסני החירום לעבר רמת הגולן וכן מאפשר כניסה נוחה לביה”ח ‘רבקה זיו’ בצפת.

השמועה מספרת על מטמון בנחל עכברה. מטיילים רבים מגיעים לנחל, מתהלכים באפיקו ומתפעלים מהצוקים התמירים, בתקווה שיצליחו למצוא ולו מעט ממטמון הזהב המסתתר בו.

 

מסלול:

נצא לדרך מכביש צפת – ראש פינה (85) ונרד בתלילות לכיוון דרום בתוך אפיק הנחל. נחלוף על פני עין רזים, נעבור את שפך נחל רזים ונגיע לנחל עכברה. הנחל מגיע לאחר כ-2 ק”מ לעין המבי”ט ובזמן ההליכה נוכל ליהנות מהחורש הטבעי המקסים.

מכאן, נמשיך בדרך מישורית ונוחה להליכה. מומלץ לעצור ולהתרשם מעצי הזית, האלה והשיטה ומהריחות הנפלאים שלהם. המסלול המישורי עובר ליד עין הדס ועוקף את כפר עכברה ממזרח עד לאתר עין ינאי. כאן נעצור לתצפית אל שמורת סלע עכברה (ממזרח) ואל הכנרת (מדרום). בקצה הצפוני של סלע עכברה ניתן להבחין במבנה בעל שני חלונות, בו קבור התנאי רבי עקביא בן מהללאל, שהיה מתלמידי שמעיה ואבטליון. גם חכם התלמוד רבי ינאי קבור בכפר, בו התגורר. הוא היה עשיר מאוד ובעל נכסים רבים בעכברה, בה הוא גם נטע שלוש מאות כרמים. על שמו קרוי גם נחל רבי ינאי, בו ניתן להבין במבט מזרחית לכפר. הנחל מתחיל ברמת רזים, זורם דרך הסלעים ויוצר אפיק נחל עמוק שמתחבר אל נחל עכברה.

לאחר העצירה לתצפית זו נצעד דרומה לעין סלע ונמשיך על הגדה המערבית עד לקצה כביש 85 במפגש בין קדרים לעמיעד, שם יסתיים המסלול.

 

עריכה לשונית: דנה ברגר ( שרותי תוכן )


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם