• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול עוצר נשימה בסנטרוני בהשראת הסרט “טומב ריידר 2, סוד החיים”

דף הבית » מסלול טיול עוצר נשימה בסנטרוני בהשראת הסרט “טומב ריידר 2, סוד החיים”

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 36 דקות

– 

אז נכון שקשה להבחין בנופים המטריפים ובלוקיישנים יוצאי הדופן בסרט כשאנג’לינה ג’ולי מופיעה על המסך, אבל גם ביופי שלה מצליח האי סנטוריני להתחרות: אי מטריף, עוצר נשימה ומרהיב. האי סנטוריני משלב בין צוקים, נופים ולקניים, ים, גפנים, חופים עם חול שחור, אדום ולבן, טברנות, מסעדות, חיי לילה סוערים וכפרים אותנטיים מיוחדים. וכל זה במרחק טיסה קצרצרה. האי שמככב אצל כל תיירי אירופה וארצות הברית מככב גם בסרט שובר הקופות. הסצינות בהם נגלה יופיו והעלילה המזכירה את הקשרו ההיסטורי, גיאולוגי, מיתולגי תרבותי הייחודי של המקום נתן לנו השראה נהדרת להזמינכם לביקור באי המאלף שמציע חופשה קסומה ואגדית.

המידע נכון: 12.2016. נשמח להערות והארות –

לפני שנתחיל להשתפך ולתאר בלי סוף את כל היתרונות של האי, אשר אין מספיק סופרלטיבים שימנו את מעלותיו נתחיל בכמה מילים על הסרט “לארה קרופט 2” ובשמו המלא: Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life שבחר באי המיתי כלוקיישן מושלם. הסרט Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life או בקיצור “טומב ריידר 2” ובתרגום לעברית כונה “טומב ריידר 2: סוד החיים” יצא לאקרנים בשנת 2003 ונחשב להצלחה קופתית נדירה. הסרט השני בסדרה מבוסס על סדרת משחקי פעולה המשקפים את קורותיה של שודדת הקברים האגדית לארה קרופט. המשחקים שנחשבים כבר שנים רבות למשחקי מחשב מגה מגניבים הפכו לשוברי קופות – שני סרטים בכיכובה של אנג’לינה ג’ולי שהפכו למוסד מיתי של ממש.

לארה קרופט היא ארכאולוגית ממוצא בריטי, מעין גלגול מתוחכם וסקסי של אינדיאנה ג’ונס, המתמסרת להתחקות אחר אוצרות שהחיפוש אחריהם מוביל אותה להרבה הרפתקאות. מאז הפציעה סדרת המשחקים הממכרת דמותה של לארה הפכה לשם דבר, מותג של ממש וכך גם כל העולם הווירטואלי בו היא חיה ופועלת. התמכרות השחקנים הולידה לא רק סרטים ועוד ועוד משחקי מחשב אלא גם ספרי קומיקס, רומנים, וסרטוני אנימציה. בשנת 2006 הוכרזה לארה קרופט כ”גיבורת משחקי המחשב המצליחה ביותר בעולם” על ידי ספר השיאים של גינס.

המשחקים, בדיוק כמו הסרטים המצליחים של לארה קרופט מתרחשים ברקע אגדי: הרבה מערות, קברים עתיקים, קטקומבות תת-קרקעיות, ג’ונגלים עבותים, נופים וולקניים, מצוקים, איים מוקפי כחול ים ועוד. לא סתם נבחר דווקא האי סנטוריני לשקף את כל הייחוד הזה: יש בו הכל – נופים, קסם, מיסתורין והיסטוריה מיתית ששורשיה נטועים הרחק מאחור. במסגרת עלילת הסרט לארה קרופט מחפשת בסנטוריני אחר לונה טמפל, מקדש העתיק המתחבא ביבשה האבודה אטלנטיס
(שננו היטב את השם כי תכף נדון בכך הרבה). הסצינות בהן מופיע האי סנטוריני במלוא תפארתו אינן רבות אולם מספיקות כדי לקלוט את הקסם האין סופי והמוטרף של המקום הזה. כשתראו את הנופים האדירים והמראות הניבטים על המסך תחלמו להגיע לשם כמה שיותר מהר.

– 

ועכשיו בואו נצא לדרך:

האי סנטוריני – היכרות עם הקסם הנפלא והייחודי

מה לא נאמר על סנטריני? אילו מטבעות לשון לא נרתמו כדי לתאר את יופיו ואת ההתפעלות שהוא מעורר בקרב המבקרים בו? גן עדן עלי אדמות, אי אגדי, אי מרהיב, אחד מפלאי תבל. האי סנטוריני אכן ראוי לכל התארים האלה ואף יותר. כל הפלא הזה בזכות מאפיינים גיאולוגיים, תרבותיים, ארכיאולוגיים וגיאוגרפיים שהופכים אותו אתר תיירות חובה, מיוחד ויוצא דופן. האי סנטרוני הוא למעשה שמם של כמה איים, כולם שייכים לשטחה של יוון, אשר מסודרים בעיגול. קבוצה קטנה ומעגלית זו של איים יווניים השוכנים בים האגאי נקראים האיים הקיקלאדיים Cyclades Islands.

– 

האי הגדול ביותר בקבוצת האיים הזו הוא האי תירה שקרוי על שמה של העיר המרכזית והגדולה באי, אולם בתכל’ס כולם קוראים לאי הזה סנטוריני. אז גם אנחנו נזרום עם ההרגל ונקראט לתירה סנטוריני. ובכן, סנטוריני, בדיוק כמו האיים השכנים, ביניהם, תירסיה, נאה קמני, פלאה קמני , אספרוניסי ואיי כריסטיאנה הם שרידיו של הר הגעש סנטוריני. בהתפרצות ההר שהתרחשה ככל הנראה לפני 2400 שנים (במהלך המאה ה-17 או ה-16 לפנה”ס) ואשר נחשבת לאסון טבע בקנה מידה אדיר, אחת ההתפרצויות הוולקניות האדירות ביותר בהיסטוריה, נוצרה קבוצת האיים המהממת ובמקביל נמחתה תרבות אנושית שלמה. מדובר בתרבות המינואית שהיתקיימה באיי יוון – בכרתים ובאיים הסמוכים.

הסיפור שהיה כך היה: מצפון לכרתים היתה פיסת אדמה גדולה מוקפת מים, אי המכונה טרה. גם שם וגם בכרתים התקיימה תרבות מפוארת של המינואים. במרכז טרה היה הר געש אשר בשלב מסויים התפרץ וגרם לשקיעתו של ההר והאדמה שהקיפה אותו במצולות. ההתפרצות גררה כאוס אדיר – שריפה, חורבן וגלי צונאמי אדירים שמחו תרבות שלמה. עם שוך הסערה ועת עבר זעם נגלה הסידור המחודש של פני האדמה באיזור: האי שכונה טרה נעלם ובמקומו צצו מספר איים הבנויים בצורה מעגלית וסמוכים זה לזה. אלה הם האיים ההקלואידיים- רצף טבעתי מקוטע של פיסות איים.

במרכז האי הראשי סנטוריני (תירה) בו לבטח תלונו ותבלו את רוב זמנכם (נהוג לקפוץ לביקור באיים הסמוכים אך להתמקם בעיקר בתירה המכונה בפי רוב סנטוריני) ישנה אטרקציה גיאוגרפית נדירה: קלדרה. זוהי למעשה לגונה בעומק של כ-400 מטרים שנקראת כך בשל משמעות השם בספרדית “דוד” או “קדרה”. מה שמצפה לכם למעשה זה מראה של לוע הר געש מוצף במים, וזה חברים, מראה עוצר נשימה ממש.

בנוסף לפלאי טבע אלה, לנופים הוולקניים הנוספים, לחופים שאין שני להם יש בסנטוריני עוד הרבה מאד מאפיינים ייחודיים: כפרים שקטים ושלווים, נופים עוצרי נשימה, שקיעות מרהיבות שהפכו לשם דבר בעולם כולו, בתים צבועים לבן עם כיפות כחולות התלויים על מצוקים ומזג אוויר מנצח. פלא שכל אלה מושכים לאי מיליוני תיירים בכל שנה? אם תהיו גם אתם מספיק ברי מזל להגיע לאי הזה תיחשפו לאחד מפלאי תבל, שטוען לכתר האי היפה ביותר ביוון. הוא אכן מביס ביופיו את מרבית האיים מבין 1800 פיסות האדמה השטות הכלולות במדינה השכנה המרהיבה יוון. 

המבנה של האי סנטוריני

הסרט Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life מתחיל במבט על הסורק את האי על יופיו ונופיו כשהתמונות הניבטות מהמסך משקפות את יופיה עוצר הנשימה של פיסת האדמה החלומית הזו. בדיוק כמו בתחילת הסרט Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life כך גם בתחילת הטיול שלנו מתבקש מבט ממעוף הציפור על האי בו נבלה – יומיים או שבוע שלם, לפי בחירתכם, כמובן שכמה שיותר כך יותר טוב: יותר אוירה, יותר חופים, יותר שלווה, יותר שקיעות, יותר בילויים, יותר טברנות, יותר שמש, יותר שמח ויותר מיוחד.

האי סנטוריני המשתרע על פני 76 קמ”ר בנוי בצורת חצי סער (או בננה (מאד) עקומה) ומכיל כשלושה עשר מקומות יישוב המאכלסים את מעט התושבים החיים בו (כאמור 15-16 אלף מספרם). מרכזו ומוקד המשיכה שלו הוא הר געש. על לוע הר הגעש ובסמוך לקלדרה ישנן שלוש נקודות יישוב מרכזיות. שתיים מהן מהם מהוות את מוקד הבילוי והשהיה העיקרי של מרבית המבקרים באי. ישנה העיר תירה או פירה שהיא העיר המרכזית וישנה העיירה אויה שהיא קטנה יותר אך מזמינה וקסומה לא פחות. על לוע הר הגעש משתרעים היישובים הללו, מצידו אחד של האי ישנם מצוקים תלולים המובילים אל הים ומצידו השני משתרעת רצועת החוף עם עשרת כפרי החוף הנוספים, ביניהם נטועים חופים שוממים ומרתקים.

הן בפירה והן באויה יש המון מה לעשות ומה לראות אך מי שמגיע לסנטוריני רק בשל החופים מתמקם באחת מעיירות החוף. בפירה אין חוף רחצה ומי שלן שם נוסע לחופים הסמוכים. עיירות החוף ההומות והמומלצות ללינה הן פריסיה או קאמארי.

בכל מקרה מי שמבקר בסנטוריני מגיע גם לחוף וגם למעלה הר הגעש, כך שפחות משנה איפה תתמקמו. התנועה בין החוף לערים ולכפרים נעשית ברכב שכור או באוטובוס. האוטובוסים מגיעים לרוב הנקודות המרכזיות באי. תחנת האוטובוסים המרכזית נמצאת בכיכר המרכזית של העיר פירה, חברת האוטובוסים המקומית היא KTEL ומהתחנה המרכזית יוצאים אטובוסים לכל פינה, בכל יום, ברוב שעות היממה. יש גם מוניות על האי הקטן (מונה פחות מ16000 תושבים) אבל הן מעטות ותעריף הנסיעה בשל כך יקר למדי, בטח בתקופת השיא של התיירות (חודשים יוני עד אוקטובר). מוקדי הבילוי העיקריים באי עליהם אתם חייבים לסמן וי הם:

שיטוט בערים פירה ואויה; סיור בחופי סנטוריני; ביקור בכרמים המנקדים את האי וטעימות יין; הפלגה אל הר הגעש; הפלגה אל איים סמוכים; טבילה במעינות החמים וביקור באתרי הארכיאולוגיה אקרוטירי ות’ירה העתיקה.

לכל שירותי תיירות בסנטוריני

אז בואו נתחיל ונצא לדרך: –

עיירות בסנטוריני

העלילה של הסרט Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life מתרחשת בעיירה אויה. מאחר שהיא העיירה הפחות מרכזית באי נתחיל לתאר דווקא את פירה הסמוכה ואחר כך נחזור להתמקם ברחובות בהן לארה קרופט שוטטה.

העיר פירה / תירה:

זוהי כאמור העיר המרכזית בסנטוריני, עיר הבירה של סנטוריני בה תנחתו אם תגיעו במטוס לאי. בעיר תירה ובסביבותיה תיחשפו לשורשיו של האי הנטועים בעבר הרחוק מאד: לפני אלפי שנים. בפירה כמו ברוב כפרי הרי המשתרעים במתלולי המצוקים ישנם בתים מיוחדים. ערב רב של רחובות וסמטאות מרוצפי אבן, בתים לבנים עם גגות כחולים בתורת כיפות. חלק מהבתים חצובים בתוך סלעים בשיפולי מצוקים ופתיחהם מקושתים. לבניה זו האמורה לסייע על הבתים בעיתות של רעידות אדמה יש ערך מוסף – מראה מדהים ויוצא דופן. תוסיפו לזה בוגנוויליות, אלפי מדרגות ונוף בלתי נשכח הפולש בכל רגע מכל פינה ותבינו כמה קסם מחכה לכם.

פירה היא מקום היישוב הגדול ביותר באי סנטוריני המאכלס מעט יותר מ-2,000 תושבים. אתם ודאי תלונו בעיר הזו ואם לא אז הקדישו לה בין יום ליומיים טיול.

 –

מה יש לעשות לראות בפירה?

ללכת לאיבוד בסמטאות וברחובות פירה:

בעיירה המיוחדת והקסומה מומלץ פשוט ללכת לאיבוד ולשוטט בלי מטרה. צפוי לכם קסם בכל פינה- נופים מרהיבים כמו שיכןולים להיות רק בעיירה הניצבת על מצוק המתנשא מעל לוע הר געש מלא במי ים; רחובות טומני סוד ומזמינים, צרים ומתפתלים, פאבים, ברים, טברנות, חנויות, בתי מלון, בתי קפה ומסעדות. נכון שחסר בה חוף ים (מי שמחפש שמש וגלים נוסע  לחופים הקרובים לפירה – קאמארי או פריסיה) אבל יש בה תרבות (מוזיאונים), ארכיאולגיה (אתרים מרתקים); אווירה מיוחדת והרבה נופים. במהלך השיטוט שעלול להיות מייגע (הרבה מדרונות תלולים ולא מעט מדרגות) שימו לב לחזיתות הבתים המיוחדות, לדלתות המקושטות ולחיוכים של תושבי המקום מסבירי הפנים שרובם הכמעט מוחלט מתפרנסים מתיירות.

אם בכל זאת חשוב לכם לטייל בעיירה באופן מובנה החלו את השיטוט בה בכיכר תיאותוקופולו (Theotokopoulou ), שם נוהגים המקומיים להתכנס ולקיים אינטראקציה חברתית ומשם גם נוח להתחיל לשוטט כי מהכיכר הזו יוצאות רחובותיה המזמינים של העיירה. שימו דגש על האיזור המכונה ט’ירה העתיקה. זהו איזור מרתק עם חשיבות היסטורית ארכיאולוגית רבה. העיר בה חלפו עמים רבים והתיישבו בה, בין היתר, רומאים, ביזנטים, פיניקים ודורים רצופה פנינים ארכיאולוגיות רבות חשיבות. אם תשוטטו לאורכו של המסלול המכונה “הדרך הקדושה” – דרך קלה לזיהוי העוברת במרכז הכפר תבחינו לכל אורכה במוצגים ארכיאולוגיים מרתקים, ביניהם, מרחצאות עתיקים, שווקים, קברים, תיאטראות, משרידי מבנים ממזבחים ומכתובות פולחן וציורים וכדומה.

אם תום השיטוט הגיעו אל הנמל העתיק של פירה Santorini Port, Santorini Old Port:

כפי שכבר אמרנו שוב ושוב (מותר לנו להתלהב זה לגמרי ייחודי ויוצא דופן) העיירה פירה שוכנת על פי לוע של הר געש, המכונה קלדרה (Caldera). העיירה נישאת על גובה של 260 מטרים מעל פני הים. כדי להגיע אל החוף צריך לרדת את כל זה… ברגל או ברכבל. ברגל משמע ירידה של לא פחות משש מאות מדרגות שיובילו אתכם אל החוף. רובכם כמובן יעדיפו רכבל – זה גם חוסך אנרגיה, זמן ומאמץ וגם מזמן נוף יפה הניבט מהקרונות. יש גם אופציה לרדת ולטפס בעזרת חמורים…

הירידה ברכבל תוביל אתכם אל האיזור היפה והמרכזי של הנמל העתיק של פירה. מה מחכה לכם שם?

הרבה תירים, הרבה מסעדות פאבים וטברנות, הרבה אוירה והתרחשויות והרבה מאד חברות תירות, נסיעות ושיט שיציעו לכם ימי טיול, הפלגוץ וסיורים לכל האטרקציות באי.

הנמל של פירה מהווה גם את נקודת המוצא המרכזית מהעיר לכל חלקי האי והאטרקציות ושם עוגנות וממנו מפליגות כל המעבורות המציעות הפלגה להר הגעש, הפלגה לאיים השכנים והפלגה לכל החופים באי – כל חוף והאטרקטיביות שלו.

לאחר הגיעכם לנמל ואחרי שתספגו אוירה, תשוטטו, תבלו, תיהנו, תאכלו טוב, תשתו ותחגגו תשקלו לצאת להפלגה. בכל פינה ותחת כל עץ רענן יחכו לכם מקומיים שיציעו הפלגה. יש הפלגות בכל מיני מחירים וסגנונות, לכל מיני יעדים, משכי זמן ומטרות.

– 

הפלגות מקומיות קצרות ורומנטיות

ניתן להפליג בסירות עץ קטנות ובסירות מפרש, לעשות טיול סביב  לוע הר הגעש. שתי סירות מפרש יפות במיוחד הן בלה אורורה Bella Aurora וטאלאסה Thalassa. –

הפלגה אל הר הגעש

ההפלגות לקרבת מקום לרוב יכללו ביקור בהר הגעש, ביקור בנאה קאמני (Nea Kameni שמשמעו האי השרוף החדש וגודלו 3.4 קמ”ר), בפלאה קאמני (Palea Kameni שמשמעותו האי השרוף החדש שגודלו 0.5 קמ”ר) ובתיראסיה (Therassia).  בהפלגה תתקרבו אל הר הגעש, אותו ודאי תראו קודם לכן מכל פינה בפירה, ותתרשמו מאדי הגופרית הנפלטים מלועו. לאחר מכן תמשיכו לכיוון האי הקרוב לסנטוריני תירה הוא האי הגעשי נאה קאמני, שם תטפסו אל לועות הר הגעש. הסיור על האי כולל הליכה בשבילים, היחשפות לאבנים בצבעים שונים, והגעה עד להר הגעש – חוויה בעיקר ריחנית (מישהו אמר גופרית? לא, לא הגעתם לחמת גדר אלא להר געש בסנטוריני). משם תמשיכו לטבילה במעיינות החמים שבבפלאה קאמני (Palea Kameni) ואז תסיימו את הערב בתיראסיה – אי שהופרד מסנטוריני בהתפרצות געשית שאירעה בשנת 236 לפנה”ס.

שיט שכזה הוא חויה מומלצת ונהדרת המאפשרת טעימה מרוכזת מכל הקסם שיש לאי להציע. רבים מטיולי ההפלגה כוללים גם ארוחת ערב על הסיפון והפלגה לנקודת תצפית כדי לצפות בשקיעות מטורפות מטריפות ואגדיות – בכלל, השקיעות הן אחת הסיבות המצדיקות יותר מכל את הביקור באי. שקיעות שנראות בסנטוריני כמעט ולא נראות במקום אחר בעולם.

– 

הפלגה בין איי סנטוריני

מהנמל העתיק של פירה יוצאות גם מעבורות, רחפות וסירות לאיים שכנים. מי שרוצה לבקר באי נוסף ביוון וללגום עוד קצת קסם (ואוזו) יכול לנצל את הזמינות הגבוהה של ההפלגות המגיעות לכל איי יוון. תעשו בשכל אם תתפסו הפלגה קרובה.

ההמלצות שלנו הן ליום הפלגה באי פארוס PAROS, בו תיהנו מחופים יפים, כפרים נהדרים ומגוון מסלולים לטיולי טבע מרתקים. אי סמוך נוסף הוא האי נאקסוס naxos  שהינו האי הקיקלאדי הגדול ביותר אשר נודע בשל התהדרותו בכמה מהחופים היפים ביותר בכל יוון. אם תעגנו שם נמליץ לכם להתאמץ ולפקוד את חוף אגיוס פרוקופיוס וחוף פלאקה ולעשות טיול בשטחו ההררי של האי כדי לבקר בכפרים הממוקמים על רכס ההרים והם יפים, ציוריים ומכולם ניבט נוף מרהיב. יתרון נוסף של האי הוא חיי הלילה התוססים בעיר המרכזית של האי ששמה חורה.

גם איוס הוא אי שכן לסנטוריני וגם שם מומלץ לבלות כמה שעות (הפלגה קצרה מסנטוריני אפשר לנסוע הלוך חזור באותו יום) ואף יותר. באיוס – אותה פוקדים הרבה בני  וער ישראלים תיהנו בעיקר מחיי לילה פרועים המתרכזים בעיירה חורה. כשתגיעו לשם מהר מאד תבינו למה צעירי תבל מכנים את האי הזה אי המסיבות party island. בנוסף למסיבות שוות וחגיגות עד שכרון חושים יש באי גם חופים מעולים ומלונות זולים.

אם אתם יותר טיפוסים של שקט התבודדות ושלווה האי אנאפי המבודד והשלו הוא הבחירה עבורכם. האי המזרחי לסנטוריני ממוקם במרחק שעה הפלגה ומציע התבודדות נעימה: שני כפרים, שלושה חופים ובעיקר פסטורליה, שלווה ושקט.

כך או כך תתמקדו בשייט באיים הקיקלאודיים, וכך זה נראה.

לאחר הביקור בנמל צאו לבלות בלילה וקומו לבוקר חדש לשיטוט חוזר בעיר תירה וביקור באחד מאתרי התיירות הקיימים בה – כל אחד לפי העדפותיו. ולפני שנתחיל, הערה קטנה: הרחובות ברחבי האי סנטוריני לא תמיד נושאים שם והבתים לא ממוספרים, כך שמרבית הכתובות ומראי המקום של האתרים יצוינו בדרך מקורית (לרוב על פי קרבתם לאתר מסוים). –

אטרקציות בעיירה פירה שבסנטוריני

הקתדרלה המטרופוליטנית האורתודוקסית (Cathedral Orthodox Metropolitan):

המבנה הראשון בו תבחינו כשתתחילו את הסיור בעיירה פירה הוא אחד הבולטים שבה, המככבים בהרבה גלויות ותמונות. זהו מבנה דתי, כנסיה יפה ומיוחדת – קתדרלה שממוקמת במרכז העיירה ומשמת גם היום את תושבי האי. באי הקטן המונה מספר מצומצם של תושבים יש הרבה מאד כנסיות. הכל ענין של היצע וביקוש: תושבי האי סנטוריני הם מאד דתיים ומקיימים אורח חיים קהילתי אמוני הכולל התכנסויות, תפילות, חיי קהילה פעילים וטקסי דת ופולחן שגרתיים. הביקור במרכז התפילה המרכזי של תושבי האי הוא נחמד ומושך מבקרים רבים. כמו רוב המבנים בפירה גם המבנה הזה נהרס וחודש, עקב מפגעיהטבע – המבנה המקורי של הקתדרלה הוקם בשנת 1827 ובהמשך נהרס כמעט כליל ברעידת האדמה שהיתה בשנת  1956 וגבתה מחיר כבד מהמקומיים. בעקבות פגעי רעידת האדמה נטשו תושבים רבים את האי שאוכלוסייתו נצטמצמה. המבנה מעניין בעיקר בשל הקשרו התרבותי ובשל מרכזיותו הקהילתית אך גם בשל יצירות אמנות והפרסקאות המעטרים אותו – עבודת ידם של אמנים מקומיים. מעבר לכך, כמו רוב הפנינים של סנטוריני, גם מהקתדרלה האורתודוקסים ניבטים נופים עוצרי נשימה של הים ושל לוע הר הגעש.

– 

משם הפנו צעדיכם אל הרובע הקתולי של פירה. שם תבקרו במנזר הדומינקני ובקתדרלה נוספת – עוד סימן דרך מוכר בעיר.

 –

המנזר הדומיניקני Dominican Convent:

מנזר פעיל השוכן במנה נחמד, נטוע בלב הרובע הקתולי של העיירה פירה. הציצו במנזר ואולי תצליחו לראות אחת משתים עשרה הנזירות המאכלסות אותו ובעיקר תתרשמו מהמבנה המעניין המעוצב בסגנון הבארוק.

כתובת: לב הרובע הקתולי בעיירה פירה, בסמוך לקתדרלה הקתולית

– 

הקתדרלה הקתולית Catholic Cathedral

עיצמו את העיניים והיזכרו בכל הגלויות, התמונות והמראות של סנטוריני. עכשו פיתחו אותן כשאתם ניצבים מול הכנסייה הקתולית בעיירה פירה ותראו את הקסם במציאות. כנסייה לבנה, עם כיפה כחולה, קשת עליה תלוי פעמון (מגדל הפעמון המפורסם) וברקע כחול אין סופי. אוי כמה שזה יפה. לא סתם הקתדרלה המרכזית הזו שנבנתה בסגנון הבארוק לאחר ההרס של רעידת האדמה הפכה לסימן היכר מרכזי של העיר. בקרו בכנסיה, צלמו את הנוף וצאו לשוטט ברחובות הצרים המקיפים את הקתדרלה.

כתובת: לב הרובע הקתולי בעיירה פירה, בסמוך למנזר הדומיניקני

טלפון: 2286022244 .

המוזיאון לארכיאולוגיה (Archeological Museum):

בשל ההקשר הגיאולוגי ארכאולוגי של האיזור בפירה ובסביבותיה יהיו לכם אין ספור הזדמנויות לבקר בעבר. אחת מהן היא באמצעות שיטוט במוזיאון לארכיאולוגיה בפירה המכיל מוצגים ארכיאולוגיים מתקופות שונות, כגון, מטבעות, כדים, מלבושים, חפצי נוי, פסלים, איורים ועוד, הכל מתקופות עתיקות בהן אדמת סנטוריני היתה טרה רחבת המימדים.

כתובת: בצמוד לתחנת הרכבל המוביל אל ומהנמל העתיק של פירה

שעות פתיחה: בין הימים שלישי עד ראשון בין השעות 08:30-15:00

טלפון ליצירת קשר והזמנות: 2286022217

– 

המוזיאון הפרה-היסטורי של ת`ירה (The Museum of Prehistoric Thera):

כמו שאמרנו בפירה יש הרבה הזדמנויות למפגש פורה עם העבר אז הנה עוד הזדמנות – ביקור במוזאון הפרה היסטורי של תירה, המוזיאון המציג מוצגים מעניינים ומרהיבים מהתקופה של טרום ההתפרצות הוולקנית ששינתה את פני האיזור.

כתובת: כיכר מיטרופולאוס,Mitropoleos, מאחורי הכנסיה האורתודוקסית (מול תחנת האוטובוסים).

שעות פתיחה: בין הימים שלישי עד ראשון בין השעות 08:30-15:00

טלפון ליצירת קשר והזמנות: 22860/22-217

– 

מוזיאון מגארו גיזי (Megaro Gyzi):

והנה עוד היסטוריה, הפעם בזווית של תרבות: מוזיאון קטן ונחמד הממוקם בתוך מרכז תרבות חביב. במוזיאון תיחשפו למספר פריטים המתמקדים בתרבות, הפולקלור וחיי התושבים במאה האחרונה.

כתובת: מרכז העיירה פירה, מאחורי הכנסיה הקתולית

שעות פתיחה: בין הימים שני עד שבת בין השעות 10:30-13:30 וגם אחר הצהרים בין השעות 17:00-20:00. ובימי ראשון המקום פתוח למבקרים באופן רצוף בין השעות 10:30-16:30.

 –

מרכז הכנסים נומיקוס Nomikos Conference Centre, Firostefan:

מבנה מרכזי שעיקר המשיכה אליו כפול- יש בו את תצוגת ציורי הקיר של ת`ירה (Exhibition of Wall Paintings from Thera) הכוללת העתקים מדוייקים של ציורי קיר מרהיבים שנתגלו בחפירות באתר הארכיאולוגי הכי מפורסם בסנטוריני, הלא הוא שרידיה של העיר הקדומה אקרוטירי. אם תבואו להעיף מבט ולהתרשם מהנכס הארכיאולוגי-אנושי רב החשיבות תוכלו גם לטפס למעלה המבנה ולזכות בנקודת תצפית פנורמית על נוף שאין שני לו.

שעות פתיחה: בכל יום בין השעות 10:00-20:00

 –

מסעדות בפירה

כפי שאתם יודעים אם אין זה ביקורכם הראשון ביוון (ואין זה ביקורכם הראשון ביוון כמובן) האוכל בתרבות היוונית זוכה, ובצדק, למקום של כבוד. האם היווניה מביעה אהבתה בתבשילים וכל פינה באי תמצאו טברנה עם אוכל אותנטי, טעים, עשיר ומגוון. ירקות, שמן זית, גבינות, דגים, פירות ים, עוף ובשר. הכל טרי, טעים ומזמין. הרשו לעצמכם, לפחות פעם אחת בטיול הזה (רצוי אפילו כל יום בכל ארוחה) לדבוק בסגנון היווני המסורתי – קולינריה במיטבה:

שבו בניחותא והתרווחו. ביחרו מסעדה קסומה ואותנטית. התכוננו לכך שהמנות יוגשו כעבור זמן רב: הקצב בסנטוריני הוא מאד איטי, הכל בשאנטי ובלי לחץ, זה סבבהף, אבל זה רק אומר שאתם חייבים להתחילבהזמנת האוכל כשאתם רק חצי רעבים, כשאתם עוד יכולים לשרוד את הקצב האיטי של הגשת המנות.

לצפייה: מסעדות מובחרות בפירה סנטוריני

 =

וכך, בעודכם מאפשרם לשלווה ולנחת להשתלט עליכם הזמינו לשולחן את המאזטים, שנכון יותר לכנותם מזדס (Mezedes). אין צורך לפרט את הקסם רק להתמכר למגוון הטעמים ולטעום מכל צלוחית. למנה עיקרית הזמינו נתח חלבון מובחר. זה יכול להיות דג ערב לחיך, מאכלי ים (דיונונים, תמנונים, חסילונים חלזונות וצלופחים) או מנות עוף ובשר, החל מסופלקי (שישליק כבש או עוף), עבור בשיפודים וכלה במבחר בשרים על הגריל. אל תוותרו על המנות הצדדיות והתוספות ובראשן הסלט היווני, מותג בעל שם ומעמד מנצחים המכונה Choriatiki Salata, הצזיקי (Tzatziki), אותו יוגורט סמיך מחלב צאן בתוכו טובלים מלפפונים, שום ושמן זית, ועלי הגפן הממולאים (Dolmadakia). החליקו הכל בגרון עם אלכהול משובח. נמליץ על יין, אוזו או רצינה (יין העשוי משרף – פחות מוכר על ידי הישראלים אבל שווה היכרות מקרוב בהקדם).

 –

אז אחרי שהבנתם מה לאכול הגיע הזמן איפה לאכול

מסעדות בסנטוריני – מסעדות מומלצות בפירה

מסעדת דיוניסיסDionysis:

סוג האוכל: יווני עממי אותנטי וטעים

יתרונות בולטים: מסעדת דיוניסיס מחולקת לשני אגפים. חלק אחד של המסעדה שוכן בתוך מבנה והשני בגן יפה ונעים. הגן כמובן יותר מומלץ אך החיסרון הוא העדפתו בעיני רבים, בגללה הגן עמוס באורחים.

בנוסף לגן המזמין יש במקום הפופולרי שרות אדיב ומקצועי ומנות טעימות וגדולות.

המלצות מיוחדות: ממליצים באופן מיוחד על מוסקה וריזוטו פירות ים.

כתובת: Erythrou Stavrou פירה סנטוריני

טלפון ליצירת קשר והזמנות (מומלץ להזמין מקום מראש) 2286023845

 –

טברנת ניקולסNikolas TAVERN:

סוג האוכל: מקומי יווני

יתרונות בולטים: טברנת ניקולס היא אחת הטברנות הותיקות והאהובות ביותר בפירה ובסנטוריני בכלל בזכות יתרונותיה הברורים: מנות טעימות, תפריט מגוון, אווירה ביתית, שירות אדיב ומחירים סבירים.

המלצות מיוחדות: המנה המנצחת בתפריט היא מוסקה.

כתובת: Erythrou Stavrou פירה סנטוריני

טלפון ליצירת קשר והזמנות (מומלץ להזמין מקום מראש ושימו לב: שלט המסעדה לא כתוב באנגלית אלא רק ביוונית ונראה כך  NIKOΛAΣ) נסו לזהות: 2286024550

https://www.youtube.com/watch?v=sd0HvZovMN0

– 

קפה מסעדה אנרג’י NRG:

סוג האוכל: קליל, מנות אכילות בידיים, כגון סנדביצים, מאפים, קרפים וטורטיות.

יתרונות בולטים: מדובר בבית קפה מסעדה שמתאים למי שמחפש לשבוע מהר ובזול. מי שמחפש אחרי ארוחה קצרה וזולה יכול להגיע לכאן ולשלם מעט כף עבור מנות משביעות.

ההמלצו שלנו: אל תוותרו על הטורטיה המקסיקנית (כוללת כל טוב – תירס, פטריות, פלפלים וגבינה) ולקינוח המתיקו עם אחד הקרפים המתוקים (הקרפ המסורתי עם בננה ונוטלה תמיד מנצח).

כתובת: Erythrou Stavrou פירה סנטוריני

 –

מסעדת סלן Selene RESTAURANT:

סוג האוכל: יווני מסורתי

יתרונות בולטים: מסעדת סלינה היא לא רק מסעדה אלא מרכז קולינרי של ממש הכולל מלבד המסעדה גם בית ספר לבישול המקיים סדנאות וקורסים לבישול. המקום גם משמש כאולם אירועים בו נחגגות שמחות. היתרונות של המקום הם האווירה המיוחדת והמנות המשובחות; החיסרון הוא מחירן הגבוה יחסית של המנות.

המלצות חמות: נסו את  מנת הברודדו – תבשיל דגים מענג.

כתובת: Santorini, Pyrgos, Pyrgos Kallistis 847 00, יוון

טלפון ליצירת קשר והזמנות: +30 2286 022249. מאד מומלץ להזמין מקום מראש כי הומה ומבוקש שם.

שעות פתיחה: המסעדה פתוחה רק בין החודשים אפריל עד אוקטובר ורק בשעות הערב, בכל יום בין השעות  19:00–23:00

– 

מסעדת סטני Stani RESTAURANT:

סוג האוכל: יווני ובינלאומי

יתרונות בולטים: המסעדה ממוקמת על גג בניין בפירה, מה שמבטיח לצד ארוחה משובחת גם בריזה נעימה מהים. תוסיפו לזה תפריט מגוון במחירים סבירים ומנות גדולות.

המלצות חמות: פשטידות למיניהן ויין הבית.

כתובת: Erythrou Stavrou פירה סנטוריני

טלפון ליצירת קשר והזמנות (מומלץ להזמין מקום מראש): 2286023078

– 

כפי שראיתם רוב המסעדות בפירה הן עם אוכל יווני. יש פה ושם מסעדות עם אוכל אחר, למשל איטלקי. אם ממש בא לכם מסעדה איטלקית בסנטרוני תצעדו קצת ברגל לכיוון אימברוגילי. על אם הדרך, באיזור הכפר פירוסטפני (Firostefani) תמצאו את מסעדת קנטוצ’יאו CANTUCCIO. מעבר לאוכל איטלקי משובח ומחירים ממש טובים אין לה הרבה מה להציע ו (נופים מרהיבים אל הר הגעש וצפייה בשקיעה הם חלק מתפריטיהן של רוב המסעדות באי וכאן זה לא בנמצא) ולכן המאמץ מומלץ רק למי שממש רוצה טעימה איטלקית.

מנות מומלצות אנטי פסטי, פיצה וריזוטו.

טלפון: 2286022082

 –

חיי לילה בפירה – חיי לילה בסנטוריני

כשמדברים על חיי לילה בסנטוריני מתכוונים בעיקר לרחוב הראשי של העיירה פירה שם הכל קורה – שמח ביום ובלילה. גם באויה, בקאמארי ובפריסיה יש הרבה חגיגות. הרחוב הראשי של פירה כולל פאבים, טברנות, מסעדות ומועדוני ריקודים. נמליץ לכם להתחיל במסעדה טובה, להמשיך במשקה משובח בפאב ואז לצאת לכבוש את רחבת הריקודים במועדון כיפי.

– 

בילוי לילי יתחיל בשיטוט בעיר וכניסה למקום מזמין שתזהו או שפשוט תלכו לפי ההמלצות שלנו: אלה הם מקומות הבילוי המומלצים בפירה:

 –

FRANCO’S BAR פרנקו בר

מוסד מקומי מחייב ביקור. לא סתם פרנקו בר שבפירה נבחר לאחד מעשרת הקוקטייל ברים הטובים ביותר בעולם. יש הטוענים שזו האווירה המחשמלת, אחרים מתעקשים שאלה הם הקוקטיילים הממכרים אבל לדעתנו זה פשוט הנוף. כשמכל פינה בבר נשקף נוף מרהיב מה יכול להיות רע? תוסיפו לזה כוס משקה ממשובחת, מוזיקה טובה וקבלתם הרבה נחת שלא משתשת גם לא למראה המחירים היקרים של המשקאות. שימו לב: אל תגיעו לשם היישר מהחוף עם כפכפים, השקיעו בלבוש יותר מחייב ומרשים.

כתובת: Pyrgos Castle, Fira 84700, Greece

טלפון ליצירת קשר והזמנות (לרוב בפאבים אין צורך להזמין מקום אבל כבר הבנת שהפרנקוס בר הוא מקום יוצא דופן – הזמינו מקומות ישיבה אם בא לכם להבטיח כניסה למקום): 30.228.602.4428+.

 –

פאב קירה טירה Kira Thira PUB

פאב ג’ז מיוחד עם אוירה קוסמת בזכות הנרות המחליפים את התאורה במקום ובזכות הופעות משובחות של הרכבי ג’אז מקומיים איכותיים.

 –

Santorinia סנטוריניה

זהו המקום שמתאים למי שמחפש מוסיקה מקומית ומופעי פולקלור

 –

מועדון הריקודים אניגמה Enigma DANCE CLUB

זהו מקום הבילוי המוכר ביותר בסנטוריני, הדיסקוטק הכי מומלץ ומרכזי – מעוצב, מזמין, רועש ושמח.

– 

PK COKTAIL BAR פי קיי קוקטייל בר

פאב המשקיף על הר הגעש

מאד מומלץ

כתובת: מול הכנסייה האורתודוקסית במלון אטלנטיס Hotel Atlantis, Fira 847 00, Greece

טלפון: +30 698 001 3885

TWO BROTHERS BAR  טו ברדרס באר

 כתובת: Fira 84700, Greece

טלפון +30 2286 023061

 –

TANGO BAR טנגו בר

כתובת: Marinatou Street | Fira Old Port Road (Caldera), Fira 847 00, Greece

טלפון: 306945417875

 –

CRYSTAL COCKTAIL BAR קריסטל קוקטייל בר

טלפון: +30 2286 022480

 

קו קלאב KOO CLUB

כתובת: Erithrou Stavrou | Ipapantis, Fira 847 00, Greece

 –

SOUND WIND BAR סאונד ווינד בר

כתובת Fira Center, Fira 847 00, Greece

טלפון: +30 2286 024540

 –

CALDERACI BAR קלדרקי בר

כתובת: Marinatou, Fira 847 00, Greece

טלפון:  +30 2286 027052

 –

MOMIX SANTORINI מומיקס סנטוריני

כתובת  Marinatou 14 | Caldera Fira, Fira 847 00, Greece

טלפון: +30 697 435 017

 –

פאב מרפיס Murphy`s:

פופולרי ואנרגטי. פתוח ביום ובלילה.

כתובת: הרחוב הראשי של פירה

טלפון: 2286022248

 –

קזבלנקה סולCasablanca Soul:

דאנס בר עם הופעות מפעם לפעם, מחירים סבירים.

כתובת: Ypapantis 12, Fira Downtown, Thera 847 00, יוון

טלפון: +30 2286 027188

שעות פתיחה: בין הימים רביעי עד שבת בין השעות 21:00–4:00. בימים ראשון, שני ושלישי המקום סגור

 –

טרופיקל בר Tropical BAR:

בר ידידותי, פופולרי, נחמד

כתובת: Agiou Mina, Thira 847 00, יוון

טלפון: 2286023089

 –

כעת משמיצינו את העיר פירה ביום ובלילה נשים פעמינו לאויה ששמה נשמע כמו נעירה של חמור אי – יה. העיירה אייה היא המקום המככב בסרט טומב ריידר. אז מה יש לחפש באויה?

 –

אויה סנטוריני OIA

לפני שנתאר את העיירה הקסומה, נציין שיש כאלה שמגיעים מפירה לסנטוריני ברגל. מסלול הטיול בין פירה לסנטוריני הוא מאד פופולרי ורבים מהתיירים בוחרים “לדלג” בין העיירות בהליכה רגלית כדי להתחבר אל האי דרך הרגליים. מדובר במסלול הליכה בן 4 שעות העובר על רכס ההרים ומזמן נופים מדהימים, היכרות עם המקומיים וחוויה. הדרך המנוקדת במלונות בוטיק לא מאד להליכה ומתאימה למי שלא מתקשה לעשות הייקינג. הנוף הנשקף – של הר הגעש, של האוקיינוס, של היירה אויה ושל העיר פירה יפה מאין כמותו. רקיע התכלת מעל הכחול האין סופי חובקים כל מילימטר בגוף ומרחיבים את הנשמה. מי שלא בא ברגל יכול להגיע ברכב (מומלץ לחנות מחוץ לעיירה) או בתחבורה ציבורית (האוטובוס מפירה לאויה יוצא בתדירות גבוהה והשירות נוח ויעיל).

עם הגיעכם לעיירה אויה הממוקמת כאחד עשר קילומטרים מהעיר פירה, ממש בצפון האי (הנקודה הכי צפונית באי “בקצה של הירח”) צאו לשוטט במקום המקסים והמיוחד הזה, שהשקיעות בו, הבתים הלבנים-כחולים הנשענים על המצוק הוולקני והנופים הניבטים מכל עבר מככבים באין סוף גלויות של סנטוריני. באויה מומלץ בעיקר ללכת לאיבוד, לשוטט בין הסמטאות התלולות, לרדת ולטפס מדרגות, לספוג אווירה, לאכול טוב, לראות שקיעה ולהתמסר לכל היופי מסביב.

בעיירה אויה יש מדרחוב מאוד יפה, סמטאות מקסימות, אין סוף נקודות תצפית אל עבר נופו הקסום של האי ובעיקר ספוטים לצפיה בשקיעות. השקיעות בסנטוריני הן שם נקדף לביקור באויה . כולם מגיעם אל הכפר במטרה להשאר שם עד לשעות הערב ולזכות לצפות בשקיעה דווקא מהעיירה הזו שנחשבת, ובצדק, לנקודת התצפית הטובה ביותר על השקיעה בהשוואה לכל פינה אחרת באי. בשל עובדה זו צפו למחזה די מצחיק- בשעות אחר הצהריים כל פינה בעיר ממנה ניתן לקלוט זוית אל הנוף נכבשת באדיקות רבה, בתי הקפה והמסעדות מתמלאים בתיירים וכולם עומדים בעמדת קרב נחושה: מצוידים במלצמות ושומרים בעקשות על מקומם באתר המאפשר צפייה איכותית בהצגה הכי טובה בעיר.

– 

מה נמליץ לכם לעשות באויה:

ראשית לשוטט, לעלות, לרדת וללכת לאיבוד. להתרשם מהנופים המדהימים ולהתמכר לציוריות של הכפר המעוטר בבתים המיוחדים של סנטוריני:  בתים לבנים עם כיפות כחולות, שקועים בגומחות שנחצבו באבן המצוק הגעשית. לאחר הסיור רדו בגרם המדרגות אל נמל אמודי (AMOUDI PORT) המצוי למרגלות הכפר (מוביל לשם גרם מדרגות תלול).

– 

שנית, לצלול באיזו בריכה – באויה אין חוף ים אבל יש הרבה בתי מלון איכותיים עם בריכות מפנקות ופות המשקיפות ממרום הצוק אל הנוף האדיר ביופיו. אם אתם ממש כמהים לחוף וצמאים למי ים אתרו את גרם המדרגות שמוביל לחוף ארמני השוכן למרגלות הכפר אויה. ואגב, אם כבר עסקינן בחוף, שימו לב: כשאתם יורדים דרך הגיא של אויה על דרך העפר המובילה לנמל אמודי, נסו להבחין במגרש הכדורגל ובפניה היוצאת מאחוריו. שביל זה יוביל אתכם אל חוף נחמד ונעים, לא מתויר, שקט ואינטימי. זהו חוף קת`ארוס (Katharos), חוף נודיסטים נסתר שלעתים מתקימות בו מסיבות מעניינות.

שלישית, לצפות בשקיעה: מכל מרפסת, בית קפה או מסעדה ניתן לתפוס תצפית טובה. אנחנו נמליץ לכם להגיע אל  ה”קאסטרו” – מצודה ונציאנית בקצה הכפר.

עוד נמליץ לכם על פינוק שווה במיוחד- ביקור בספא נדיר ומהמם, שאמנם עולה יקר אבל שווה כל אגורה. אנו ממליצים בחום על הספא של מלון הבוטיק המפורסם Andronis  – ספא מפורסם, יוקרתי ויקר שרק הדרך אליו מזמנת התרגשות עצומה הודות לנופים נדירים ממש. במלון ישנה בריכת אין סוף צלולה ומפתה, בריכת אינפיניטי מרהיבה. בספא ניתן להזמין ערב פרטי וליהנות ממתקני המקום רק לעצמכם. במקום יש גם חדרי טיפולים, מעסים מקצועיים והרבה אוירה וקסם. השוס המיוחד של המקום הוא המערות, מה שמכונה ה- Caves. אלה הן בריכות קטנות פרטיות החצובות בתוך סלע המצוק ונראות כמערה קדומה. המראה פשוט מרהיב ואין שני לו. בכל מערב יש בריכת טבילה חמה ושתי מיטות עיסוי לטיפול מושלם מול הנוף. את הבילוי המושלם נמליץ לכם לסיים עם ארוחה נהדרת במסעדה שנחשבת הטובה ביותר באי, המצויה גם היא במלון הזה: מסעדת לאודה LAUDA RESTAURANT. פרטים לגבי מלון אנדרוניס: כתובת: Oia 847 02, Greece; טלפון במלון: טלפון: +30 2286 072041, טלפון במסעדת לאורה היא מסעדת המלון: טלפון +30 2286 072182.

– 

ואם כבר עסקינן במסעדות, ישיבה במסעדה שווה היא עוד פעילות מומלצת באויה. אז הנה, במיוחד בשבילכם – מסעדות מומלצות באויה סנטוריני:

 –

מסעדת קטינה Katina RESTAURANT Taverna Katina

מסעדה נעימה המזמנת חגיגה לאוהבי דגים ופירות ים. מיקום מעולה אוכל מצוין

כתובת: הנמל הישן של “אמודי”, אויה, סנטוריני: שימו לב, זוהי  המסעדה השניה מבין רצף של ארבע מסעדות במיקום זה.

טלפון: +30 2286 071280

מסעדת פיניקה FINIKA RESTAURANT

ההיי לייט של המסעדה היא ללא ספק הנוף המשגע הניבט מכל פינה. האוכל גם משובח והאוירה טובה.

כתובת: Finikia, Oia, Oia 847 02, Greece

טלפון: +30 2286 071373

מסעדת אנמומילוס Anemomilos Restaurant

האוכל במסעדה טעים, אותנטי וטרי, הבישול ביתי, האוירה נהדרת והמחירים סבירים

כתובת: Oia 84702, Greece

טלפון: +30 2286 071410

מסעדת קסטרוKastro Oia Restaurant

בין המקומות המומלצים לצפייה בשקיעה. הנופים פשוט מרהיבים ותוקפים את כל החושים ממש מכל פינה. המסעדה מאד פופולרית ומי שרוצה להבטיח ישיבה ביציע המכובד חייב להזמין מקומות מראש. אל תהססו: מעבר לנופים יש גם תפריט מגוון ומשובח וצוות מסביר פנם – מצרך נדיר באויה בשעות העומס

כתובת: Thiras – Ias, Oia 847 02, Greece

טלפון ליצירת קשר והזמנות: +30 2286 071045

מסעדת קנדואני Candouni Restaurant

אוכל מצוין אוירה רומנטית

כתובת: Thiras – Ias, Oia 847 02, Greece

טלפון: +30 2286 071616

מסעדת קרמה Karma RESTAURANT

אחלה מקום אחלה אוירה

כתובת: Thiras – Ias | Kyklades, Oia 847 02, Greece

טלפון: +30 2286 071404

מסעדת פלאקאנוס Pelekanos RESTAURANT

זהו המקום בהא הידיעה למי שרוצה נוף מושלם. 360 מעלות תצפית. אתם חייבים להיות שם לתפוס שקיעה וכשתגיעו תיהנו כבונוס גם מאוכל נהדר. הזמינו מקום מראש המסעדה מבוקשת בטח בשעות שלפני השקיעה.

כתובת: Main Pedestrian | Oia Center, Oia 847 02, Greece

טלפון: +30 2286 071553

טברנת דגים אמודי AMOUDI FISH TAVERN

אחלה דגים ופירות ים, נופים נהדרים

כתובת: Ammoudi, Oia 847 02, Greece

מסעדת ליקבטוס Lycabettus Restauran

המסעדה הכי מומלצת באי אוכל נהדר נוף משגע, המסעדת ממוקמת בקצה במרפסת התלויה מעל הים בקצה הצוק. כדאי להזמין מקומות מראש, המסעדה מאד מבוקשת וכדי לתפוס את הנוף אסור להיות שאננים.

כתובת: Andronis Luxury Suites, Oia 84702, Greece

טלפון: +30 22860 72041

מסעדת פלוגה  floga RESTAURANT

נוף ואיכות. שתי מילים שמבעות את כל מה שצריך. וגם כאן מומלץ לתפוס מקום בהזמנה מראש.

כתובת: Main Street, Oia 847 02, Greece

טלפון: +30 2286 071152

מסעדת קאטץ’ בר Catch Bar – Restaurant

אוכל משובח אוירה טובה

כתובת: Oia 847 00, Greece

טלפון 302286072063

מסעדת פרדוקס Paradox RESTAURANT

מחירים סבירים אוכל טעים

טלפון: +30 2286 071675

קטארוס לאונג’ Katharos Lounge

קרוב לים מקום טוב לראות שקיעה

כתובת: Katharos Beach, Oia 847 02, Greece

טלפון: +30 697 096 6754

מסעדת פיטו גירוס Pito Gyros RESTAURANT

מאד מומלץ זול וטעים

כתובת: Oia 847 02, Greece

טלפון:+30 2286 071119

מסעדת מלטיני Melitini RESTAURANT

טעים מאד, מומלץ, איכותי ויש גם נוף, בקיצור ממש וואוו. חשוב להזמין מקומות מראש.

כתובת: Epar.Od. Firon-Ias, Oia 84702, Greece

טלפון: +30 2286 072343

מסעדת לאאוקאסטי Laokasti Restaurant

מקום טוב לראות שקיעה וגם ליהנות מאוכל טעים

כתובת: Oia 847 02, Greece

טלפון: +30 2286071343

 –

מסעדת לאודה במלון הבוטיק אנדרואיס LAUDA RESTAURANT

רבים טוענים כי זו המסעדה המומלצת והטובה ביותר באויה. כנראה שזה האוכל הטעים הנוף עוצר הנשימה והאווירה המנצחת. שפטו בעצמכם! ואם תרצו לשבת כאן כמובן הזמינו מקום מראש.

כתובת: Oia 847 02, Greece

טלפון +30 2286 072182

– 

קאמארי

עיירה נוספת מאד פופולרית בסנטוריני היא העיירה קאמארי, במעמד זהה נמצא גם הכפר פריסיה – יש שם תיירים וחיים שוקקים, יותר מכל מקום אחר בסנטוריני שאיננו אויה או פירה. המשיכה העיקרית של קאמארי ופריסיה נעוצה בעוןבדה שמדובר במושבים על החוף, מה שמביא אותנו לדבר על חופים בסנטוריני. דיון זה שוב מקשר אותנו לסרט לארה קרופט טומב ריידר. ברבות מהסצנות בסרט נראה האי סנטוריני על חופיו המרהיבים. החוף מהווה מוקד משיכה מרכזי לכל התיירים באי וראוי להקדיש לתיאורו מספר מילים: –

ים בסנטוריני – חופים בסנטוריני

רצועת החופים של האי סנטוריני מתפרשת על פני שמונה קילומטרים. בעיירות המרכזיות פירה ואויה, שם מתרכז אחוז ניכר מהתיירים הרבים הפוקדים את האי אין חוף ים, מה שגורם למי שרוצה לטבול ולהשתזף בים לנסוע אל עבר החוף. חופי סנטוריני כוללים את החופים הבאים: קאמארי (Kamari), ארמני (Armeni), אמודי (Amoudi), באסדס (Baxedes), פריסה (Perissa), מונולית`וס (Monolithos) וקוקיני פארליה (Kokini Paralia).

– 

יש לצפות מראש לחופים אחרים ממה שאנו הישראלים רגילים. ברבים מהחופים יש חצץ ו/או אבנים שחורות והוא איננו נוח לגישה ולהתפלשות כמו חופי ישראל. חלק מהחופים מוסדרים ונוחים, אחרים פחות ולא לכולם הגישה נוחה – לעיתים נדרשים ירידה וטיפוס במדרון תלול או בגרם מדרגות או הליכה למרחק לא קצר.

החופים הפופולריים ביותר וגם המוסדרים וההומים תיירים (על יתרונותיהם וחסרונותיהם של מאפיינים אלה) הם חוף קאמארי וחוף פריסיה. אחריהם בתור מככבים החוף האדום והחוף הלבן שליד אקרוטירי, אם כי לא בשל נוחות הבילוי בהם אלא יותר בשל מעמדם כארי תיירות ששווה לבקר בהם.

ביקור בחופי קאמארי ופריסייה יגררו כמובן גם ביקור בעיירות שנפרשות לצידי החופים ועל כן מתבקש המשך התיאור של הכפרים בסנטוריני תוך תיאור של החופים:

הכפר קאמארי בסנטוריני Kamari

הכפר קאמארי הוא למעשה התיישבות המשתרעת לאורך חוף מהמם ואי אפשר להפריד את תיאורו של החוף מתיאורו של הכפר שעיקר מהותו הוא היותו מעין כפר נופש מאד גדול ומטופח לתיירים. שש מאות האנשים המתגוררים בקאמארי עוסקים כולם בתיירות ומתמקדים במתן שירותים לתיירים הרבים הגודשים את האזור. קו החוף של קאמארי המכיל חול כהה וגס (לכן חופי קאמארי מכונים החופים השחורים) מתחיל מדרום בהר השולחן מסה וונו (Mesa Vouno) ומגיע עד הנקודה הצפונית לכפר קאמארי. לאורך רצועת החוף המשתרעת על פני שני קילומטרים יש טיילת תוססת עמוסה בתי מלון, מסעדות טברנות וברים, חנויות מזכרות, בריכות שחיה, חדרים להשכרה, מועדוני לילה ושטחי קמפינג – שטחים פתוחים המיועדים להקמת אוהלים.

תוכלו להגיע לקאמארי ברכב שכור, במונית או באאוטובוס מפירה. הכפר והחוף של קאמארי נמצאים במרחק של עשרה קילומטרים (עשרים דקות נסיעה), סמוך לשדה התעופה (ודאי תבחינו בו בדרך לפירה וכבר מהרכב שיקח אתכם ליעדכם אחרי הנחיתה באי תתרשמו ותתפעלו מהמקום). מי שמגיע מפריסיה יכול לתפוס סירה.

החוף בקאמרי מכיל אבנים שחורות גסות, אבל מימיו הצלולים מרככים את הבאסה. חוץ מזה שיש כאלה שאוהבים את החופים הוולקניים. תכל’ס מי שמצטייד בשקשפקפים או נעל סגורה אחרת המאפשרת כניסה לים תוך דריכה על אבנים פחות מתבאס מהחיסרון ומאד נהנה מהבילוי בחוף שמציע למבקרים בו גם פעילויות ספורט ימי מגניבות.שמו המקורי של חוף קאמארי הוא אפיסקופי גוניה (Episkopi Gonia). זהו שמה של הכנסיה הראשונה שנבנתה באי:

– =

כנסיית אפיסקופי גוניה (Episkopi Gonia)

 זוהי כאמור הכנסייה הראשונה שנבנתה בסנטוריני. היה זה בשנת 1100 וגם כיום היא מהווה מוקד עליה לרגל ואתר תיירותי ראוי לציון. אם יזדמן לכם להיות באי באמצע אוגוסט לכו לבקר שם: בכל שנה ביום ה15 באוגוסט חוגגים בכנסייה בגדול. זהו יום הצום של הבתולה מארי ובמקום מתקיים פסטיבל גדול ומרתק.

כתובת: Kamari, Santorini 847 00, Greece

טלפון: 30.228.603.1216+

– 

מלבד ביקור בכנסיה, רביצה בחוף הים, ספורט ימי (סקי מים, גלישת רוח, סירות מרוץ, אופנועי ים, אבובים, בננה, ספיד בואט וסירות פדלים) והרבה כיף נמליץ לכם בקאמארי ללכת למסעדה טובה ולתפוס איזה בילוי של לילה. לשם כך אתם כמובן זקוקים להמלצות:

מקומות בילוי מומלצים בקאמארי

מועדון ילואו דנקי החמור הצהוב YELLOW DANKEY

מועדון ריקודים מומלץ ופופולרי בקאמארי שם

 –

לאב בואט בר LOVE BOAT BAR

פאב נחמד

כתובת Promenade, Kamari, Greece

 –

NIGHT FLIGHT COKTAIL BAE נייט פלייט קוקטיל בר

מקום פופולרי ומומלץ

כתובת Avis Beach, Kamari 84700, Greece

טלפון +30 2286 030066

 –

בכפר יש גם רחבת קולנוע פתוח וניתן שם בכל ערב לתפוס סרט המוקרן ב20:30.

– 

מסעדות מומלצות בקאמארי

מסעדת פוסידון  Ποσειδών Εστιατόριο – Ταβέρνα / Poseidon Restaurant – Taverna

טברנת חוף ותיקה ופופולרית אותה תוכלו למצוא ברחוב הראשי של קאמארי וליהנות מאוכל טוב ואוירה מיוחדת, תפריט עשיר הכולל אוכל יווני מסורתי, מנות של פירות ים משובחות והרבה היצע של דגים טריים.

כתובת: Main streep of Kamari, Kamari 84700, Greece.

טלפון: 30.697.449.2674+.

 –

מסעדת טברנה אל גרקו Taverna El Greco

אוירה טובה, מנות גדולות וטעימות

כתובת: Beach Rd, Kamari, Kamari 847 00, יוון

 –

מסעדת טברנה בלקוני Taverna Balcony

מסעדה זולה במיוחד למרות שהיא רחוקה מהמרכז ולכן מתאימה רק למי שמחפש לחסוך ולקבל אותה התמורה (מנות טעימות וגדולות) בחצי מהמחיר שמציעות הטברנות בטיילת על אותו תפריט.

Road to Ancient Thira, Kamari, Greece

 –

מסעדת אנג’וי ברEnjoy bar RESTAURANT

השוס המרכזי במקום הוא הבריכה בחצר הפתוחה לרחצת הסועדים

כתובת: Kamari Santorini, Kamari 847 00, יוון

טלפון: +30 2286 032820

 –

מסעדת טברנה קפטנס קורנר Captain’s Corner Taverna

מסעדה יוונית מסורתית אוירה מנצחת מנות מאד גדולות וערבות לחך

כתובת: Kamari, Kamari 847 00, Greece

טלפון +30 2286 034111

 –

מסעדת בלק סטון BLACK STONE RESTAURANT

אוכל מעולה אל תוותרו על הסטייק

כתובת: Kamari, Kamari 84700, Greece

טלפון: +30 2286 030430

 –

מסעדת סביאה נרהSabbia Nera Trattoria

יש שאומרים שזו המסעדה הכי טובה בסנטוריני

כתובת: amari Beach | Santorini, Kamari 847 00, Greece

טלפון: +30 2286 033007

 –

מסעדת אלמירה Almira Restaurant

כתובת: Kamari Beach, Kamari, Greece

טלפון: 22860-30208-6996712920

 

מסעדת אליה איטרי Elia Eatery RESTAURANT

כתובת:Kamari Beach, Kamari 847 00, Greece

טלפון: +30 2286031138

 –

מסעדת טו פינאקיו To Pinakio RESTAURANT

כתובת: Kamari Square, Kamari 847 00, Greece

טלפון: +30 2286 032280

 –

מסעדת טו קוטאוקי טו בקרי טברנה To Koutouki Tou Bekri Taverna

כתובת: Hermes | Hermes & Agiou Nektariou, Kamari 847 00, Greece

טלפון: +30 2286 030574

 –

אם נפשכם חפצה באוכל איטלקי אז זה המקום בשבילכם:  מסעדת אל פרסקו AL FRESCO RESTAURANT

כתובת: Kamari Shopping Center | Santorini, Kamari 847 00, Greece

טלפון: +30 2286 033010

 –

ואם ברצונכם אוכל אסייתי אז מסעדת קיווי היא המקום KIWI RESTAURANT

כתובת: Kamari, Greece

טלפון +30 2286 034145

כפר פריסיה – חוף פריסיהPerissa

וכעת נעבור לחוף הפופולרי השני הלא הוא זה ששוכן ליד הכפר פריסיה, או שיותר נכון ומדויק לומר כי הכפר פריסיה שוכן לצד החוף המזמין הזה. רצועת חוף פריסיה בסנטוריני היא האחות הקטנה של רצועת החוף בקאמארי – אותו דבר, רק בזול יותר ובקטן יותר, מה שאומר יותר צעירים שמחפשים תמורה זולה וכיף גדול. החוף של פריסה נמצא במרחק של 15 ק”מ מהבירה פירה. גם פה תמצאו חופים מסודרים (והכי חשוב – נעימים לשחייה משום שהים מוגן מהרוחות החזקות החמות המנשבות בסטוריני בכל ימי הקיץ), טיילת עמוסה חנויות, בת מלון, חדרים להשכרה, פאבים, מסעדות, טברנות ודוכנים וגם פה תוכלו לפקוד כנסיה (או אפלו שתיים). רצועת חוף פריסיה נמתחת על פני קילומטר אחד וגם כאן מדובר בחופים שחורים. צוק גדול יורד בתלילות אל הים בצידו המזרחי של החוף. המראה יפה האוירה נהדרת הבריזה ברוכה.

– 

מלבד חופים, שמש וים הבטחנו גם כנסיות אז הנה לכם שתיים מומלצות ומפורסמות שמחייבות ביקור ומהוות את התמונה המפורסמת ביותר של האי הניבטת מכל גלויה: –

כנסיית הולי קרוס Church of Holy Cross in Santorini Island

הכנסייה הממוקמת בכיכר המרכזית של פריסה ממש מעל החוף היא כנסיה מאד מפורסמת בשל גודלה – כנסיית הצלב הקדוש היא בין הכנסיות הגדולות סנטוריני ובשל יופיה – כיפה ענקית כחולה, מגדל פעמון מרהיב ונוף שאין שני לו. לא סתם מככבת הכנסייה כמעט בכל גלויה של סנטוריני. –

קפלת סנט אירן סנטוריני St. Irene chapel Santorini

ודאי כבר שמעתם שלא מעט זוגות באים במיוחד לסנטוריני סתם כדי להנשא. כשהים מהווה תפאורה מושלמת והאוירה קסומה בזכות יופי עוצר נשימה – מה הפלא שכולם מגיעים דוקא לשם לחגוג את המאורע הגדול? ובכן, מרבית הזוגות המגיעים אל האי כדי להתחתן שמים פעמיהם ומזמינים את האורחים לקפלה הזו בדיוק. קפלת סנט אירן בסנטוריני היא אחת המפורסמות באי, ביייון ובעולם הנוצרי בכלל. הקפלה שנבנתה במאה ה16 נמאת במיקום כה מדהים שכל מילה מיותרת. הקפלה מבודדת, נראית כתלויה בין שמים לארץ ורבים מהפוקדים את איזור אגיאה איריני Agia Irini הציורי מגיעים במיוחד לשם. הכנסיה ניצבת על צלע הר מעל הים האיגאי כשהקלדרה מהווה לה תמונת רקע עוצרת נשימה. תוסיפו לזה מבנה אדריכלי מסורתי מרשים ושקיעה שמציפה את הנשמה והלב ורוצו גם אתם לשלוף שם טבעת או לפחות להתמכר לחן שיש לעולם להציע. לא סתם סצינת החתונה בטומב ריידר 2 ממוקמת דוקא בסנטוריני.

– 

מסעדות מומלצות בפריסיה

מסעדת פוסידון  Ποσειδών Εστιατόριο – Ταβέρνα / Poseidon Restaurant – Taverna

גם בפריסיה יש מסעדת פוסידון וגם כאן היא לא רעה

כתובת: Παραλία Περίσσα / Perissa Beach, Σαντορίνη / Santorini 847 03, יוון

טלפון:+30 2286 085080

 –

מסעדת גרנדמס רספיס Grandma’s Recipes RESTAURANT

אוירה משפחתית אוכל טוב

כתובת: Main Beach Road, Perissa 847 03, Greece

טלפון +30 2286 081014

 –

מסעדת אקרופוליס ACROPOLIS RESTAURANT

מנות ענקיות

כתובת: Perissa Beach Road | Next to the Perissa Bus Stop, Perissa 847 03, Greece

טלפון +30 697 771 2105

 

מסעדת נומה קוזינה מדיטרה Noma Kuzina Mediterra RESTAURANT

כתובת: Beach Road, Perissa 847 03, Greece

טלפון: +30 2286 085254

 –

מסעדת טרנקילו TRANQILO RESTAURANT

כתובת: Beach front, Perissa 847 03, Greece

טלפון: +30 2286 085230

 –

מסעדת אנטומטימי NTOMATIMI RESTAURANT

כתובת: Beach Road, Perissa, Greece

טלפון: +30 2286 083015

 –

מסעדת טברנה סייקלדס Cyclades Tavern Restaurant

כתובת: Perissa 847 03, Greece

טלפון: +30 22860 82952

 

APOLON RESTAURANT מסעדת אפולון

כתובת: Perissa 847 03, Greece

טלפון: +30 22860 82952

מסעדת טברנה פרטזסקוס Fratzeskos Fish Tavern

כתובת: Waterfront, Perissa 847 03, Greece

טלפון: +30 2286 083488

 –

מקומות בילוי מומלצים בפריסה

מועדון פול מון Full Moon

מועדון ריקודים מומלץ ומוכר בו מתקיימות מסיבות שעליהן מנצחים מיטב הדי ג’ייס מכל רחבי העולם.

כתובת: חוף פריסה, הבר האחרון ברצועת הברים שעל החוף, מצד ימין.

 –

עוד מקום מגניב לבילוי, הפעם פאב הוא PERISSA BOBES BAR פריסיה בובס בר

כתובת Perissa Road, Perissa 847 03, Greece

טלפון: +30 697 639 1570

 –

מלטמי בר MALTEMI BAR

בר ידידותי כיפי אוירה טובה מקום לענין

כתובת: Main Road, Perissa 847 03, Greece

טלפון: +30 2286 085233 –

וכעת לחופים נוספים:

סמוך לפריסיה וסמוך גם לכפר אקרוטירי ישנם שני חופים ציוריים, החוף האדום והחוף הלבן: –

החוף האדום RED BEACH

החוף האדום הוא אחד מהאטרקציות המרכזיות של האי סנטוריני. נהוג לפקוד אותו ולבקר בו כחלק מהשיטוט בכפר הארכיאולוגי המרתק הסמוך אקרוטירי. שני אלה מהווים אתרי ביקור חובה באי. החוף האדום בדיוק כמו אקרוטירי נמצא בסמיכות יחסית לכפר פריסייה ואפשר להגיע אליו באוטובוס שיוצא משם או מפירה. כמובן שניתן להגיע גם ברכב. אבל בכל מקרה, כך או כך, אין הגעה עד לחוף ומי שרוצה לבקר בו חחייב ללכת מהחניה או מתחנת האוטובוס שם פורק כלי התחבורה הציבורי את הנוסעים, מרחק של בערך חמש מאות מטרים לאורכו של מדרון מעט תלול ומאתגר. אז תתכוננו!

עם הגיעכם אל מבואות החוף, בעודכם מדדים במורדות הגבעה צפו לכך שנשמתכם תיעתק שוב, זה הרי קורה לכם הרבה בסנטוריני. החוף האדום לא סתם נחשב לאחד מפלאי הטבע של האי סנטוריני. חוף סלעי למרגלות מצוק בו מי התכלת מלחכים חוף שצבעו אדום ומעל כל הפלא הזה ושילוב הצבעים המנצח מתנשא צוק בצבע אדום שהופך את התמונה מרתקת ועוצרת נשימה. מחזה מלבב של ממש: מהחוף האדום נשקפת תמונת נוף וולקנית מרהיבה של מאברו ראשידי Mavro Rachidi עם קפלת סט. ניקולאס (ST NICOHLAS CHPEL) לרגליו. הגיעו לחוף והתמכרו לכל היופי הזה. אגב, רבים מהנופשים שם שוחים בעירום (בעבר היה החוף האדום חוף נודיסטים אם כי יותר ויותר משפחות לבושות חולשות על מרחביו כיום).

https://www.youtube.com/watch?v=dhLbr8jl3KU

– 

החוף הלבן  (Kokkini Paralia)

חוף נוסף סמוך לפריסיה ואקרוטירי שוכן לו רחוק מהחוף האדום ונקרא החוף הלבן. ניחשתם נכון, הפעם צבע החול איננו אדום או שחור אלא הינו לבן. החוף הלבן נחשב לאחד החופים היפים בסנטוריני והינו בעיקר מאד שליו ולא המוני משובץ פינות נסתרות ומתאים לבילוי של מי שמחפש שקט.  בו פינות חול נסתרות מעין. לעומת זאת  ניתן לצאת פה לשייט בספינות פדלים. החוף הלבן מרוחק למדי ולכן שליו. החוף האדום ידוע בצבע הייחודי של החול, תערובת של אדום ושחור, ומציע נוף מדהים.

– 

ועוד חופים בסנטוריני:

חוף פורי

חוף פורי כולל רצועת חוף, הממוקמת בצידו המזרחי של האי סנטוריני. רצועת החוף נעימה, מוקפת סלעים אדומים וייחודה נעוץ בפראיותה: חוף פורי לא זרוע שמשיות וכסאות, מקבילתו הישראלית היא אחד מהחופים הלא מוכרזים המעטים שעדין קיימים בישראל. החוף איננו הומה וסואן ומתאים למי שמחפש אחר שקט ושלווה. אגב, אל דאגה, עצם זה שהחוף איננו מאובזר זה לא אומר שתשארו רעבים: גם בחוף פורי יש לא מעט טברנות מסורתיות המגישות מנות דג טריות. אז סעו לשם, התמסרו לשקט, טיילו ליד נמל הסירות הקטן.

כתובת: Pori, Thira 84700, Cyclades, Greece

– 

חוף פריבולוס (Perivolos)

עוד חוף פחות הומה ויותר שקט ושלו הוא חוף פריבוליס המצוי בחלק הדרומי – מזרחי של האי סנטוריני.

– 

חוף באסדס

חוף מעוטר אבנים צבעוניות, שקט ונחמד, מרחק נסיעה קצר מאיה, אפשר להגיע אליו בתחבורה ציבורית.

 –

עוד עיירות באי סנטוריני:

וורוולוס VOURVOULOS

עיירה שקטה ונעימה המומלצת לביקור של מי שמחפש אחר שקט ושלווה ורוצה לברוח מעט מההמולה של פירה המרכזית. הביקור בכפר הזה ישמן לכם אפשרות לבילוי של בטן-גב בכמה חופי רחצה נעימים וטעימת ארוחות נעימות בשלל טברנות טובות.

– 

פירגוס (Pyrgos)

כפר השוכן דרומית-מזרחית לפירה, בתיו משתרעים על חלק מרכס ההרים והאוירה בו נעימה. הכפר מלא מבנים יפים, מעבריו נשקף נוף מרהיב ושני האתרים התיירותיים המרכזיים שבו מושכים לא מעט תיירים. האחד הוא שרידיה של מצודה וונציאנית והשני הוא מנזר מוני פרופיטי איליה. בנוסף יש בעיירה כנסיות יפות רבות.

מנזר מוני פרופיטי איליה Moni Profiti Ilia המנזר של הנביא אליאסProphet Elias Monastery

מנזר ותיק וידוע שנבנה בתחילת המאה ה -18 ממש על על פסגת ההר פרופיטיס איליאס. כדי להגיע אליו יש לנסוע בנתיב היוצא מכיכר הכפר פירגוס ולטפס במעלה הכביש עד הגיעם למנזר. עיקר המשיכה של המנזר הוא הנוף הבלתי יתואר, היפה ביותר והמרהיב הניבט מכל עבר. בנוסף, במנזר ישנו מוזיאון הכולל תערוכה מרשימה של תשמישי פולחן מגולפים, כתבי יד ושלל פריטים אתנוגרפיים. הדרך למנזר, אם הגעתם מאמארי מעוטרת בכרמים יפים ומזמנת הצצה לנוף מהפנט.

כתובת: סנטוריני 847 00, יוון

טלפון: +30 2286 031210

– 

מסריה (Messaria)

כפר יפה הממוקם במרכז האי סנטוריני ועיקר משיכתו גלום ביקבים הרבים הנטועים בשטחו ובסביבותיו. אם תגיעו לכאן זה לבטח יהיה במסגרת סיור יקבים באי. בהגיעכם הקפידו לנצל את ההזדמנות ולבקר גם באחוזת ארגירו:

אחוזת ארגירו Argiros Mansion

אחוזת Argiros היא אחוזת מסורתית יפה הנבנתה בשנת 1860 ובסגנון אדריכלי איכותי הכולל אלמנטים אתניים. האחוזה הייתה מקום מגוריו העיקרי של ג’ורג אגירוס, בעל עסקים מבוסס ומוכר שהיה בעל קרקעות וסוחר יין. חלק מהאחוזה, כמו מבנים אחרים רבים בסנטוריני, נהרס ברעידת האדמה של שנת 1956. בשל היות המבנה דוגמא מצוינת ששרדה של אדריכלות מסורתית הוחלט במשרד התרבות היווני לשקמו ועבודות השחזור החלו בשנת 1985. כיום האחוזה משמשת כמשכן לתערוכות מתחלפות. גם המבנה, גם התערוכות וגם הנוף הנשקף בהחלט שווים הצצה.

כתובת: Thera 847 00, יוון

טלפון: +30 2286 031669

שעות פתיחה: האחוזה פתוחה למבקרים רק בחודשי הקיץ, בין החודשים מאי עד אוקטובר, בימים שלישי, רביעי ושישי עד ראשון, בין השעות 10: 00-14: 00 ו -17: 00-19: 00. בימים שני וחמישי האחוזה סגורה. כך גם במהלך כל חודשי החורף.

– 

היבשה האבודה בסנטוריני – אקרוטירי או אטלנטיס הקסומה

יעד הביקור הבא שלנו הוא יעד מרתק, מוקד משיכה מרכזי של האי סנטוריני שמוסיף לקסם ולחשיבות של האי המשגע. כאילו לא מספיקים נופים מדהימים, שקיעות בלתי נשכחות, הר געש, חופים ומבנים מרתקים צריך גם מיסתורין, היסטוריה, ארכיאולוגיה וקסם. קו העלילה של הסרט Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life נשען על העיר האבודה המצויה בסנטוריני. קו עלילה זה קורץ לאחד התארים הנכבדים של האי סנטוריני אשר רבים רואים בה חלק מהיבשה האבודה – אטלנטיס המיתית. האי המרהיב שמוזכר במיתולוגיה ומצית את הדמיון האנושי כבר מאות שנים. –

אטלנטיס – יבשה אבודה קסומה

כבר רבות סופר ודובר על ממלכת אטלנטיס האבודה המככבת בסרט לארה קרופט. על הריסות האדמה שנעלמה לאחר רעידת האדמה תרה לארה קרופט אחר המקדש האבוד. רקע זה משקף את אחת האגדות החשובות הנקשרות לסנטוריני, לפיה אדמות האי הן חלק מהיבשה האבודה.

מהי אטלנטיס?

אטלנטיס הוא אי שתיאר אפלטון בכתביו במאה הרביעית לספירה. מאז ועד היום אף אחד איננו יודע בוודאות לאיזו פיסת אדמה התכוון אפלטון וההשערות הן מרובות. ניסיונות רבים מספור נעשו ונעשים עד היום על ידי מגלי ארצות השואפים לאתר את מה שכונה על ידיו “אי אגדי, גדול, עשיר, מאוכלס ומאורגן למופת ששטחו גדול יותר משטחן של לוב ואסיה אילו נתחברו יחדיו”.

על האי המתואר אין הרבה מידע ורק ידוע כי הוא ממוקם מעבר ל”עמודי הרקולס” ויופיו נדיר. בכל התיאורים של האי מצטיירת תמונה של גן עדן אבוד שהיווה מוקד מרכזי של מעצמה גדולה ומשפיעה שתושביה היו שבעים ומאושרים.

מהתיאור זה ניתן להסיק כי מדובר בפנטזיה אולם כשתגיעו לסנטוריני תבינו שמקום כזה אכן קיים במציאות. השאלה האם אכן סנטוריני היא אטלנטיס היבשת המיתית האבודה עדין טרם הוכרעה. יש הטוענים שכלל לא הייתה קיימת ואחרים זיהו את מיקומה במקומות ספורים על גבי הגלובוס. כך, למשל, אנטליה סומנה על ידי קולומבוס כאטלנטיס האגדית. מנהיגים, מגלי ארצות, רואי נסתרות ובעלי אמצעים נוספים חיפשו מאז ימי קולומבוס ועד היום את היבשה האבודה והשקיעו בכך לא מעט משאבים. היו שסימנו את איי בהאמה כאטלנטיס, אחרים טענו שהיא שוכנת מתחת לים ויש שסימנו את מקומה בהונדורס, פורטו ריקו, באזור האיים האזוריים, באזור האיים הקנריים, בלב מדבר סהרה בים הצפוני, בנהר אלבה ועוד ועוד. –

ומה הקשר בין סנטוריני לאטלנטיס?

תיאוריה חדשה יחסית ודי מגובשת ומגובה בראיות גורסת כי יש קשר בין האתר הארכיאלוגי הייחודי והנודע באי סנטוריני – הוא העיר אקרוטירי – לבין סנטוריני. מדובר בעיר שנקברה בהתפרצות הר הגעש לפני כ-3,500 שנה. העיר השתמרה להפליא והמראות בה מרתקים. אתר אריכאולוגי זה הוא בבחינת אתר ביקור חובה. הוא נתגלה על ידי ספירדיון מרינטוס, ארכיאולוג נודע, בשלהי שנות ה30. כשגילה את הכפר הזה זכה לתהילת עולם וכך גם תגליתו – העיר אקרוטירי נחשבת אתר ארכיאלוגי ראשון במעלה וחשוב ביותר.

 –

הכל על אקרוטריAkrotiri- Ακρωτήρ ι

אקרוטירי, הכפר העתיק שנשתמר הוא אתר העתיקות החשוב ביותר בסנטוריני ואחד החשובים בעולם כולו ובוודאי באיזור הים התיכון והים האגאי. האתר נחשב חשב לאחד מהאתרים הארכיאולוגיים החשובים בעולם והוא מכונה “פומפיי של הים האגאי”. גם אם אינכם חובבי ארכאולוגיה הביקור הזה יהיה לכם כיף גדול, חוויה מרתקת ומלמדת, ובקיצור נמרץ פשוט ביקור חובה. כשקראתם על סנטוריני שמעתם על ההתפרצות הגעשית העצומה שהטביעה את היבשה שהייתה קיימת ושינתה את פני השטח ואת פני התרבות באיזור. במקום יבשה אחת שנבלעה מתחת לים נוצרה שרשרת איים מעגלית ובמקביל תרבות שלמה פשוט נמחקה. זוהי התרבות המינואית אקרוטירי היא שלמה שנשתמרה ובה עדויות ממשיות אין ספור, שרידים של אותה תרבות מפוארת.

האם האדמה ששקעה היתה אותה אטלנטיס ידועה? האם שרידי אקרוטירי הם שרידיה של היבשה המפורסמת האבודה? הרבה אומרים שכן ועל כך גם התבסס הסרט לארה קרופט. כך או כך, זה מרגש להיות במקום הזה המשלב היסטוריה, ארכיאולוגיה, תרבות ומיתוס לערב רב מרתק של מראות. כמובן שיש המאמינים שאטלנטיס היתה רק אגדה וכי החיפוש אחר היבשה האבודה אבוד גם הוא מאחר ויבשה כזו איננה קיימת. אולם גם אם נכון הדבר לסנטוריני יש חשיבות משום שאיזור זה ככל הנראה היווה את ההשראה לאותה אגדה. יש הטוענים כי אפלטון חשב על התרבות המינואית המפוארת שנעלמה בפתאומיות כשתתאר את אטלנטיס וביסס את תיאוריו ה של אטלנטיס על תירה הקדומה, אותו אי שלפני שחרב ברעש ושקע בים היה מדהים ביופיו, עושרו ותרבות מתיישביו.

לפני שנתאר את העיר אקרוטירי, מה תראו בה ומה יש לעשות בה נקדיש כמה מילים לתיאורה של התרבות המינואית:

תרבות עתיקה שהייתה נפוצה באזור כרתים והסביבה של הים האגאי במאות ה16 עד ה14 לפני הספירה. תרבות זו נחשבה מתקדמת במיוחד. המינואים שהיו ימאים וסוחרים חיו ברמת חיים גבוהה ונחשבו למתקדמים. מי חשב בתקופה הזו על בניינים רבי קומות? מים חמים, חלונות, מערכות ביוב? רק באזורים אלה ניתן היה למצוא את הפאר המותרות והקדמה הללו.  ועל פי הרמזים הפוליטיים המסתתרים במיתוס שיעבדה אף את אתונה למרותה – התרבות המינואית. המינואים לא היו עם של לוחמים, אלא מעצמה ימית של סוחרים. לבתיהם, שהתנשאו לגובה חמש קומות, היו חלונות ומערכות ביוב ומי רחצה, כולל מים חמים. –

אז מה תראו באקרוטירי?

נתחיל דווקא ממה שלא תראו. באקרוטירי לא נמצאו שלדים וגם לא חפצים יקרי ערך. המסקנה היא שככל הנראה, כפי שמצביעים ממצאים נוספים שחיזקו את המסקנה, תושבי אקרוטירי והסביבה חשו את זעמו של הר הגעש ואת הגיע של הלבה הרותחת וההתפרצות הוולקנית האדירה ונערכו בהתאם. הם פינו את מקומות מגוריהם מבעוד מועד נסו על נפשותיהם וחייהם ניצלו.  זה היה סופה של התרבות המינואית. התושבים שנסו על נפשם לקחו איתם את חפצי הערך ואת כל כלי הכסף, הזהב וסמלי הסטטוס, אך העדות לעושרם הרב של הסוחרים הספנים עודנה ניבטת מהבתים שנותרו ובעיקר מציורי הקיר שהפכו לשם דבר. נראה כי תושבי אקרוטירי היו העשירים ביותר באותה תקופה ואולי הם אכן שימשו השראה לתושבי אטלנטיס כפי שהם מתוארים. הפנטזיה על חיי עושר שבעים וחיי אושר מספקים קורמת ור וגידים באקרוטירי, שם, בינות לשרידי העבר תוכלו בנקל לדמיין איך היה לחיות בגן עדן חומרי.

מה שכן תראו בכפר שנשתמר זה בניינים, חפצי אמנות (ציורי קיר מפורסמים), חפצים שימושיים של היום-יום והרבה מאד פריטים שיספרו על החיים שהיו לפני מאות שנים ואינם. האתר שמור היטב ונמצאו בו רחובות עמוסי בניינים, חלקם דו קומתיים, ציורי קיר מרשימים, גרמי מדרגות ועוד. הכל נשתמר באופן מדהים ומפתיע. כשתביטו על כל אלה ובייחוד על ציורי הקיר הקדישו מחשבה גם לעובדי האתר- כל אותם מומחים ושליחיהם שיושבים שעות ובחרדת קודש וסבלנו אין קץ דולים מבין שברי העפר עוד ועוד רסיסים ומרכיבים מהם ביד אמן ובכישרון מופלא את ציורי קיר המרהיבים.

ציורי הקיר גם מלמדים על תרבותם וחיי הפנאי של המקומיים שהתקשטו בבגדים מפוארים, שיחקו שש בש, צפו במלחמות שוורים וחיו חיים חופשיים – יעידו על כך מחשופי הנשים העמוקים שנחשפים נועזים וחצופים במיוחד אפילו במושגים של ימינו. עוד תלמדו על תפקודה של אקרויטיר כעיר נמל ענפה וסואנת שעל גדותיה חנו אוניות מסחר עצומות נושאות במטעניהן כל טוב. שריד לחיי הנמל והמסחר הסואנים הוא המגדלור הממוקם בקצה הדרום מערבי של האי – מגדלור ותיק ומרשים בפני עצמו, כשעוד יותר מרשים ממנו זה הנוף: מהמגדלור מתאפשרת תצפית פנורמית לכל עבר וניבטים מראות מאלפים של הים התיכון, הצוקים והאופק מרחיב הנשימה. סעו לבקר במגדלור, גם הדרך אליו נחמדה: דרך מפותלת, נופית, המשתרכת בינות לעיירות קטנות ויפות לאורך חופים מבודדים.

– 

איך ומתי מגיעים לאקרוטירי?

אקרוטירי ממוקמת בחלקו הדרומי של האי. ניתן להגיע אליה ברכב או באוטובוס מכל פינה באי. שעות הביקור הן לרוב שעות הבוקר, בדרך כלל עד 15:00, אם כי מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט של מרכז התיירות ולברר מה בדיוק קורה. פעמים רבות האתר נסגר בשל עבודות תחזוקה ושעות הפתיחה אינן קבועות, אז עשו לעצמכם טובה, בדקו מה קורה ואל תגיעו לשם סתם. פעמים רבות הביקור באקרוטירי משולב עם ביקור בחופי הים האדום והלבן הסמוכים.

 –

ועכשיו ליעד הבא במסלול שלנו – עוד קצת עתיקות וקסם מן העבר:

תירה העתיקה (Thira) או Ancient Thera (ביוונית: Αρχαία Θήρα)

האי השוקק תירה שהיה בעבר מקום משכנם של בני התרבות המינואית העשירים כלל כמה מקומות יישוב, אך ללא ספק, הבולט בהם היה העיר תירה. זוהי העיר הבירה של טירה העתיקה. מהעיר הזו נשתמרו כמה פריטים והם מרוכזים באתר ביקור שווה ומולץ המכונה THIRA או תירה העתיקה. הייושב נקרא על שמו של השליט ששלט בסנטוריני של אותה תקופה – השליט תיראס  Theras. בעיר העתיקה היו שני נמלי ים: אחד, נמל אויה, (ביוונית: Οία) הממוקם היכן שקאמארי נמצאת היום; והשני, אילפסנה, Elefsina (ביוונית: Ελευσίνα), הממוקם היכן שפקריסיה ממוקמת כיום.

– 

איך מגיעים לתירה העתיקה?

האתר הארכיאולוגי הזה נמצא על צוק בגובה של לא פחות ממאתיים ושבעים מטרים. הטיפוס אליו הוא ברכבל או על גבי פרדות. כמובן שיש אפשרות גם לטיפוס רגלי אך זהו תענוג השמור למיטיבי הלכת וחובבי הטיפוס שביניכם. כך או כך, המאמץ מומלץ: בתירה תרוויחו גם שרידים מרתקים, גם נגיעה בהיסטוריה וגם נוף שאין שני לו. על מנת להגיע לאתר ולהתחיל בטיפוס עליכם לצאת מקמארי ברכב שכור, במונית או באוטובוס. ישנם כמה שבילים מפותלים היוצאים מקאמארי ומאפשרים טיפוס אל האתר. אם תעלו ברכב תיצמדו לשביל אחד. כן, אפשר גם ברגל, אבל זה ארוך ומתיש – ישנם כמה שבילי הליכה, התייעצו בקאמארי עם נציגי משרד התיירות שיציידו אתכם בהסברים ובמפה. –

מה יש לראות בתירה העתיקה?

שרידים ארכיאולוגיים מקשטים את כל האתר המרתק שיקסום גם למי שביניכם שאיננו חובב ארכיאולוגיה מושבע. השרידים הם מכמה תקופות – התקופה ההלינסטית, הרומית והביזנטית; והם כוללים שרידי מבנים מרתקים המלמדים על היסטוריה של המקום והתרבות הקדומה: למשל, שרידי מקדש אפולו (מקדש קרניאוס Karneios שנבנה במאה ה -3 לפנה”ס), שרידי גימנסיון, שרידי כיכר ציבורית במכונה “אגורה”, שרידי מרחצאות רומיים ואפילו שרידי תיאטרון שחודשו והפכו לתאטרון פעיל עם 1500 מקומות ישיבה. בנוסף תראו במקום ציורי קיר מרהיבים וכן נוף. הרבה נוף. נוף מרהיב של קאמארי ושל חופו המזרחי של האי. באתר תוכלו להתרשם גם משרידי המבנה המפואר בזיליקה סטואה STOA Basilike. היא היתה בזיליקה ענקית הממוקמת באגורה – הכיכר המרכזית של עיר הבירה – ובה השתכנו השליטים. שרידיה חודשו והיא נבנתה מחדש בשלמותה במאה ה -1 לספירה. ישנן גם שתי מערות בקרבת טרה העתיקה Ancient Thera, – כדאי להציץ ולהתרשם.

ומה עוד נשאר לעשות בסנטוריני? ים, בילויים, נופים, עתיקות ו… הבטחנו גם יין ויקבים, אז במיוחד בשבילכם: הכל על יין וסנטוריני

סנטוריני משופע בכרמים ויקבים. מאז ותמיד הייתה אדמת סנטוריני המתאימה במיוחד לגידול של זני ענבים משובחים המאפשרים הפקת יין שווה במיוחד, מרכז לייצור יין. על מעמדה הוותיק הזה ודאי כבר למדתם כשנחשפת באקרוטירי לשרידים המלמדים על הפקת יין מקומית. אדמה וולקנית, אקלים משגע, תנאים מושלמים – כל אלה מאפשרים הפקת יין משובח, ייחודי, בעל סגנון משלו שמעולם לא הושפע מהטרנדים הכלל עולמיים אלא שמר על צביון, עם טעם של פעם וייחוד עם קסם שלא פג. באמת ששווה לטעום ולאבד את הראש. –

באילו יקבים שווה לבקר בסנטוריני ואילו יינות כדאי לכם לטעום?

בסנטוריני מופקים 18 סוגי יין, חלקם משובחים במיוחד וכמה מהם מזוהים עם האי עד כדי כך שהם מכונים בטעות בפי רבים “יין סנטוריני”. בין היינות שתזכו לטעום בסנטוריני בולטים היינות הלבנים המופקים מזן אסירטיקו (Assyrtiko). חמוץ, מתכתי וארומטי שמגיע בכל מיני צורות – יין לבן מסורתי, יין ארומתי כגון, את`ירי (Athiri) או אאידאני (Aidani). זן ענבים פופולרי נוסף המופק בסנטוריני הוא המאברוטראגאנו (Mavrotragano) היותר יין אדום חזק, צבעוני ומבשם; ויש גם את זן המנטילאריה (Mantilaria) – גם הוא אדום אם כי פחות ממסטל (אחוזי אלכוהול נמוכים). נסו את כל אלה ואם ישאר לכם חשק ותשאר גם יכולת טעמו מיין הקינוח המתוק והטעים יין וינסנטו (Vinsanto). גם יין ניקטרי (Kykteri) מומלץ במיוחד. כל אלה מיוצרים בעעשרה יקבים סך הכל הפועלים באי סנטוריני ובכולם ניתן לבקר.

– 

סיור גפנים ויינות בסנטוריני יכול להיעשות ב:

סעו לטייל, חפשו אחר שלטים מזמינים ועצרו לבקר ולטעום. תוכלו לצאת לשיטוט חופשי נטול מטרה ברורה ופשוט “לזרום”; תוכלו להצטרף לסיור יקבים המוצע בחברות הטיולים וסוכנויות הנסיעות המקומיות, או שתוכלו לעבור יקב יקב לפי ההמלצות שלנו. סיור יקבים מומלץ בסנטוריני:

 –

היקב השווה הראשון שעליו נמליץ הוא יקב סנטו SANTO WINERY

פרטים ומידע: היקב המפורסם ביותר באי סנטוריני. היקב ופעל על ידי אגודה שיתופית לקידום גידולי חקלאות בסנטוריני.

מה כולל הסיור ביקב סנטו: ביקב תיהנו מטעימות של יינות רבים ומצוינים, הרבה נדיבות והרבה נופים. רוב המבקרים מגיעים לקראת השקיעה, מסיירים במקום, צופים בנוף המדהים המאפשר צפייה בשני איים טובלים בים של כחול הנושק לרקיע, וטועמים יין ומעט מאכלים. רצוי להשמין מקום מראש ולתפוס כסא לפני השקיעה.

מיקום / כתובת / דרכי הגעה: יקב סנטו מצוי בלב האי וניתן להגיע אליו ברכב שכור, בתחבורה ציבורית מכל יישוב מרכזי באי ובעזרת סיור מאורגן. סעו אל הכפר פיגרוס וכשתגיעו לצומת בין פירה לסנטוריני המשיכו לכיוון פיגרוס, ביחרו והתמידו בנסיעה בנתיב המכוון לשם ומחוץ לכפר תבחינו ביקב ובשלטים המפנים לכיוונו.

שעות פתיחה: היקב פתוח למבקרים רק בחודשי הקיץ, כלומר בין החודשים סוף חודש מאי ועד סוף ספטמבר, בין הימים ראשון עד ראשון (כל יום למעשה) בין השעות 11:00-19:00.

טלפון: 2286022596

– 

יקב קנאבה  WINERY Canava Roussos:

מיקום: סמוך לקאמארי

פרטים: פועל קרוב למאה שנים (מאז שנת 1836). נמצא בבעלותה של משפחת רוסוס.

מה כולל הסיור: טעימת יינות וגבינות. סיור במרתף יינות. חשיפה לתהליכי ייצור יין. מדי פעם מתקיימים במקום הופעות ריקוד ושירה – כדאי לברר ואם יזדמן לכם זהו בונוס נהדר.

כתובת / מיקום / דרכי הגעה: כפר מסה גוניה (Mesa Gonia), נמא ליד קאמארי. כדי להגיע ליקב סעו אל הכפר והבחינו בשלט המוביל לכיוון היקב. השלט ממוקם כחמישים מטרים לפני הכניסה לכפר מסה גוניה.

טלפון: 2286031349

שעות פתיחה: היקב פתוח למבקרים רק בחודשי הקיץ, כלומר בין החודשים סוף חודש מאי ועד סוף ספטמבר, בין הימים ראשון עד ראשון (כל יום למעשה) בין השעות 11:00-19:00.

– 

יקב אנטוניו Antoniou WINERY:

פרטים: יקב צעיר וחדש יחסית. החל לפעול בשנת 1946.

מה כולל הסיור: טעימה מיינות המופקים ביקב. הענין הוא שהיינות ביקב הזה לא ממש טעימים ולא מיוחדים. אז למה בכל זאת המלצנו לכם לבקר בו? איך היקב הזה השתחל לרשימת היקבים המומלצים בסנטוריני? בדיוק בשל הסיבה שהופכת אותו ליקב פופולרי בקרב תיירים: הנוף. היקב הממוקם על צלע הר הוא פשוט תצפית נוף מהממת. אם לא תגיעו למקום בשל מבחר היינות וטעמם, הגיעו לשם בשביל העיניים והנשמה שיתמלאו בנוף עוצר נשימה.

כתובת / מיקום / דרכי הגעה: סעו אל כפר מגאלוחורי. בדרך לכפר תבחינו מצד ימין ביקב. אל תסעו ותכנסו סתם – בשביל לסייר ביקב יש להזמין מקום מראש.

טלפון: 2286023557

– 

יקב וונטסנה VENETSANA WINERY

כתובת: Caldera Megalochori, Santorini Island 847 00, יוון

טלפון: +30 2286 021100

– 

יקב בווטארי Boutari WINERY:

פרטים: יקב חדשני, חדש וחדיש, מאד משוכלל, פועל מאז שנת 1989 ומציע למבקרים הרבה כיף ולו רק בשל היותו היקב הכי גדול בסנטוריני.

מה כולל הסיור ביקב בווטארי: טעימות של יינות משובחים, צפייה בתהליכי יצור יין מתקדמים וסיור בינות לגפנים.

כתובת / מיקום / דרכי הגעה: סעו לכיוון אקרוטירי, אתרו שלטים לכפר גאלוחורי, סעו על הכביש המחבר בין מגאלוחורי לאקרוטירי והביטו כל הזמן ימינה, היקב הנהדר מצוי מצד ימין.

טלפון: 22860281011

– 

יקב וולקן  Volcan wines

פרטים: זהו יקב שהוא גם מוזיאון. היקב משתייך למשפחת קוצוגיאנופולוס Koutsogiannopoulos – אחת המשפחות המבוססות בסנטוריני שהקימה על אדמתה את מוזיאון היין. המוזיאון מאד חמוד ומעניין. הוא כולל תערוכות עם מידע ופריטים המספרים ומלמדים על  תולדות ייצור היין בסנטוריני, מאמצע המאה ה-17 ועד היום. לאחר הסיור במוזיאון תסיירו ביקב ותטעמו מגוון יינות משובחים המופקים במקום.

– 

יקב הדזידאקיס Hatzidakis WINERY

פרטים: יקב איכותי וקטן. ולא סתם קטן: היקב הכי קטן בסנטוריני ובעולם. והיין שלו מהמשובחים באי. בהחלט מומלץ.

כתובת / מיקום / דרכי הגעה: סעו אל הכפר פירגוס המשיכו לכפר פרופיטיס איליאס הביטו שמאלה – לפני ההגעה, מצד שמאל יהיה שלט. יש להזמין מקום מראש.

טלפון: 2286032552

כתובת / מיקום / דרכי הגעה: היקב והמוזיאן ממוקמים בסמוך לחוף קאמארי. פשוט תגיעו ותשאלו.

– 

ביקור במעיינות חמים בסנטוריני

עוד חויה מענגת באי המקסים שעליה אסור לוותר היא טבילה במעיינות חמים. על האיונים הסמוכים לסנטוריני כבר שמעתם וקבלתם המלצה לבקר בהם ביום הפלגה וטיול. האיונים הם פליאה קאמני (Palea Kameni) וניאה קמאני (Nea Kameni). בפליאה קמני יש שפע של מעיינות חמים הכי כיפיים שיש: מעיינות עם מי גופרית שהטמפרטורה בהם מגיעה ל-33 מעלות. הסירה שתוציא אתכם לסיור (הכולל את האי שכן ואת תיראסיה) או סירה שתשכרו לצורך שינוע בלבד תביא אתכם קרוב אל אתר המעיינות החמים. אתם תרדו לפני ההגעה לחוף משום שאף סירה לא יכולה להתקרב למפרץ – הכל שם בוצי ורדוד; ולכן תתבקשו לשחות מהסירות למפרץ. זה לא קשה, אל תבהלו, וזה בטוח שווה כל רגע.

מה לעשות בסנטוריני – כל שירותי התיירות

Top Attractions

מקומות לינה מומלצים בסנטוריני


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם