• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול פריחה וערים חשובות בהולנד

דף הבית » מסלול טיול פריחה וערים חשובות בהולנד

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

הולנד ידועה בפריחה המשגעת שלה. בתור מדינה שלא ניחנה בנופים פראיים מרשימים כמו מדינות אחרות באירופה הכוללות הרים גבוהים ומושלגים, מפלים שוצפים היורדים מגובה רב ונהרות רחבים, היתה הולנד צריכה למצוא את הייחוד שלה ואין ספק שהיא מצאה אותו: שטחים נרחבים ומישוריים בהם גדלים מינים שונים של פרחים: נרקיסים, יקינטונים וכמובן צבעונים בשלל צבעים. שדות צבעוניים בשלל גוונים בקנה מידה כזה הם ייחודיים להולנד ומהווים חלק בלתי נפרד ממנה. במיוחד פרחי הצבעוני אשר ניתן לראותם בשלל צבעים חזקים ולפקפק בכך שהם אמיתיים מרוב היופי, קשורים להולנד קשר הדוק. הם מהווים חלק בלתי נפרד מהתרבות שלה ואף נשזרים בתוך ההיסטוריה שלה. בזכות ההתמחות בפרחים וגידולם באופן מעורר השתאות הפכה הולנד, ארץ השפלה אשר רובה מישורים, למלאת צבע ויופי בקנה מידה עולמי. טיול בעקבות הפריחה בהולנד יקח אתכם מצפון לדרום לאורך מרבדי הפרחים הצבעוניים ששטחם נראה אינסופי. במיוחד באזור אפריל, אך גם החל ממרץ ועד סוף מאי לובשת הולנד שמלת פרחים חגיגית. מומלץ לשטוף את העיניים ביופי הזה, ולא להסתפק רק בביקור בגני קוקנהוף (שכבודם במקומם מונח, וגם בהם נבקר

זמן קריאה משוער: 6 דקות

כתבה וערכה: עינת מנדלבאום

הולנד ידועה בפריחה המשגעת שלה. בתור מדינה שלא ניחנה בנופים פראיים מרשימים כמו מדינות אחרות באירופה הכוללות הרים גבוהים ומושלגים, מפלים שוצפים היורדים מגובה רב ונהרות רחבים, היתה הולנד צריכה למצוא את הייחוד שלה ואין ספק שהיא מצאה אותו: שטחים נרחבים ומישוריים בהם גדלים מינים שונים של פרחים: נרקיסים, יקינטונים וכמובן צבעונים בשלל צבעים. שדות צבעוניים בשלל גוונים בקנה מידה כזה הם ייחודיים להולנד ומהווים חלק בלתי נפרד ממנה. במיוחד פרחי הצבעוני אשר ניתן לראותם בשלל צבעים חזקים ולפקפק בכך שהם אמיתיים מרוב היופי, קשורים להולנד קשר הדוק. הם מהווים חלק בלתי נפרד מהתרבות שלה ואף נשזרים בתוך ההיסטוריה שלה. בזכות ההתמחות בפרחים וגידולם באופן מעורר השתאות הפכה הולנד, ארץ השפלה אשר רובה מישורים, למלאת צבע ויופי בקנה מידה עולמי. טיול בעקבות הפריחה בהולנד יקח אתכם מצפון לדרום לאורך מרבדי הפרחים הצבעוניים ששטחם נראה אינסופי. במיוחד באזור אפריל, אך גם החל ממרץ ועד סוף מאי לובשת הולנד שמלת פרחים חגיגית. מומלץ לשטוף את העיניים ביופי הזה, ולא להסתפק רק בביקור בגני קוקנהוף (שכבודם במקומם מונח, וגם בהם נבקר).

מתחילים בהארלם

תחילת המסלול שלנו הוא בעיר הארלם. זוהי כמובן הארלם המקורית שעל שמה נקראה שכונת הארלם שבניו יורק. תושבי ניו יורק הראשונים הגיעו מהולנד, ולכן נקראה ניו יורק בתחילת דרכה ניו אמסטרדם והשכונה הארלם נקראת על שם העיר הארלם ההולנדית. הארלם נמצאת בצפון הולנד ומשמשת כבירת המחוז הצפוני. ממש כמו תל אביבי, גם היא צמחה מן החולות וממוקמת על דיונות חול, רק במרחק של עשרים ק”מ מאמסטרדם ואפשר להגיע אליה בקלות ברכב או תחבורה ציבורית. כמו בערים רבות באירופה גם בהארלם ישנו מרכז עתיק והיא שוכנת על שפת נהר ספרנה. האזור העתיק של העיר ממוקם על שפת תעלות. העיר שופעת במבנים עתיקים, כנסיות, כמו כנסיית באבו אשר האגדה מספרת כי ענק קבור תחתיה וגם בתי קפה, מסעדות ומרכז קניות. האוירה בעיר נעימה וכיף לשוטט בה. על שפת הנהר לא תחמוק מעיניכם טחנת הרוח אדריאן ובכיכר המרכזית ישנו שוק ססגוני ביום שבת. אחד המוזיאונים המומלצים בעיר הוא מוזיאון פרנס האלס. במוזיאון נמצאים זה לצד זה דיוקנאות אותם צייר האמן ויצירות של אמנים נוספים. אם הטיול נעשה עם ילדים, בהארלם ישנו מוזיאון מעניין נוסף, מוזיאון טיילרס ובו אוסף של מאובנים, עצמות דינוזאורים, קריסטלים ולצידם גם יצירות של רמברנדט ומיכלאנג’לו. תמונות הנופים והשדות ללא ספק יעוררו בכם חשק לראות את אותם נופים אך הפעם לא בתמונות אלא במציאות, אז זה הזמן להמשיך הלאה…

ליסה וגני קוקנהוף

לאחר שנפרדנו מהנוף העירוני של הארלם נמשיך דרומה בכביש N208 אל עבר ליסה. ליסה נחשבת לבירת הצבעונים של הולנד. סביב העיירה ניתן לראות שדות ושטחים עצומים של פרחים מכל הסוגים, שהמובילים בהם הם כמובן הצבעונים. ליסה ידועה בזכות גני קוקנהוף הענקיים המשתרעים על פני שטח עצום. ברחבי הגן ישנם יותר מ- 14 ק”מ של שבילי הליכה. בין מרץ למאי פורחים במקום מיליוני פרחי פקעות: צבעונים, נרקיסים, יקינטונים, כרכומים ועוד. גני קוקנהוף נחשבים לאחד מגני הפרחים המרהיבים בעולם. כאשר מסתכלים על כמויות הצבעונים העצומות שבמקום נראה כי הצבעונים מאז ומתמיד גדלו בהולנד אך הדבר אינו כך. הצבעונים הראשונים הובאו מאזור תורכיה לוינה ורק משם התפשטו לאזור הולנד וסביבתה. ההולנדים לקחו על עצמם את האתגר לגדל את הצבעונים באיכות גבוהה ובכמות מסחרית ואכן הצליחו בכך, עד כדי כך שישנה תקופה בהיסטוריה של הולנד שנקראה הטוליפ מניה. תקופת הטוליפ מניה, היא התקופה בה החלו מחירי פקעות הצבעונים לעלות עד אשר מחירם הרקיע שחקים. זו היתה הבועה באותה תקופה, ממש כמו הנדל”ן אצלנו, אך בועת הצבעונים הזו בסופו של דבר התפוצצה (מה שטרם קרה לבועת הנדל”ן…). תקופת הטוליפ מניה החלה בסוף המאה ה- 16 עד שנות ה- 30 של המאה ה- 17. מלבד הצבעונים והפרחים הססגוניים, בגני קוקנהוף ישנו אזור מיוער בעצים שונים כמו עצי אלון ודובדבן. יש במקום גם חממות, טחנת רוח עתיקה, מעיינות ובריכות, גן משחקים לילדים, גן חיות ואפילו דיונת חול שתוכלו להתגלגל עליה… כדאי לטייל במקום באופניים שניתן לשכור במקום ולהציץ בתערוכה המוקדשת בכל שנה לסגנון הגנים במדינה אחרת. לא להאמין שכל המקום המקסים הזה התחיל בתור גינה של רוזנת מהמאה ה- 15… בליסה ישנו גם מוזיאון בשם הצבעוני השחור, על שמו של הספר שכתב אלכסנדר דיומא. הספר מספר על אדם (הולנדי) העוסק בגידול צבעונים ונאסר כי שמו נקשר בטעות לאדם שעסק במרידה בשלטון (בגלל שם דומה- שמם הפרטי שלשניהם היה קורנליוס). העובדה כי הצליח לגדל צבעוני שחור בין כותלי הכלא בעזרת בתו של הסוהר היתה עבורו הוכחה לחפותו ואכן סופו של הסיפור הוא טוב. המוזיאון מספר על הצבעונים באמצעות תמונות, ספרים וסרטי וידיאו.

העיירה ליידן

לאחר ששטפנו את עינינו בשלל הצבעים המרהיב הזה נמשיך בדרכנו. ניסע על כביש N208 ולאחר מכן נפנה לכביש A44 דרומה עד לעיירה ליידן. העיירה ליידן היא עיירה רגועה הטומנת בחובה הרבה מאוד היסטוריה. בליידן נבנתה האוניברסיטה העתיקה ביותר בהולנד. בנוסף, ישנם במקום גנים בוטאניים יפהפיים (גם אם קטנים לעומת גני קוקנהוף) שהייחוד שלהם הוא בכך שהם קיימים כבר משנת 1594. ליידן מוקפת כולה בשדות פרחים מאופק עד אופק וניתן עוד לפני שתגיעו אל העיירה לעשות מדי פעם עצירות בדרך, לרדת עם המכונית לשבילים צדדיים ולהחליט מתי ברצונכם להגיע אל היעד. ליידן היא מיוחדת גם במבנים העתיקים שבה, בתעלות ובגשרים שבה מהם ניתן לצפות בנופים הציוריים שלה. לא בכדי נולדו בה הולנדים שהפכו למפורסמים, ביניהם הצייר רמברנדט אשר ניתן לגשת ולראות את ביתו. בנוסף לרמברנדט נולדו במקום ממציאים כמו וולנהוק- ממציא המיקרוסקופ והיגנס- ממציא שעון המטוטלת. כנראה נופה המיוחד של העיירה היווה השראה עבורם לאמנות והמצאות… האווירה בעיירה היא רגועה ושלווה מצד אחד אך מצד שני זהו מקום שקורים בו דברים, יש בו אנרגיות חיוביות עם בתי הקפה הרבים הממוקמים ממש על שפת התעלה והצעירים שרבים מהם הם סטודנטים באוניברסיטה העתיקה שהוקמה בשנת 1575. אתר נוסף שלא כדאי לוותר עליו בעיירה הוא מוזיאון טחנת הרוח מולן דה פלק. בעבר היו בליידן, שאינה נחשבת למקום גדול במיוחד, 16 טחנות רוח. טחנת רוח זו היא בגובה של שבע קומות. ממש רב קומות ביחס ליתר הבתים והמבנים בליידן. היום היא משמשת בעיקר כמוזיאון וכמקום גבוה ממנו ניתן לתצפת על הנוף המקסים של כל האזור. בעבר שימשה הטחנה לטחינתם של דגנים וניתן לראות את המסלול שעברו הדגנים בתהליך הטחינה מהקומה השביעית ועד למטה. הקומות התחתונות שימשו למגורים וניתן לראות אותן על עיצובן בסגנון תחילת המאה שעברה, בימים בהם עוד היתה הטחנה פעילה.

האג:

כאן אמנם לא נראה שדות מלאי צבעונים, אך כיוון שאנו עוברים ממש בסמוך לעיר היפהפיה הזו, קשה להתעלם ולדלג עליה. האג היא למעשה הבירה הלא רשמית של הולנד. אמנם הבירה הרשמית היא אמסטרדם אך את כל המוסדות השלטוניים של הולנד: הפרלמנט וארמון המלוכה של המלכה ביאטריקס, וגם מוסדות בינלאומיים כמו בית הדין הבינלאומי לצדק ובית הדין הפלילי הבינלאומי בחרו למקם דווקא בה. האג היא בירת מחוז דרום הולנד אליו אנו מתקרבים. זוהי עיר מקסימה, עם רחובות נרחבים, בתים עתיקים בעלי מראה אלגנטי, שטחים ירוקים והיא נמצאת על חוף הים הצפוני. היא מחולקת למעשה לשתיים: סכוונינגן הצפונית והמתויירת וקייקדאון שאינה מתויירת כמעט. בביקור קצר בעיר כדאי לבקר באזור כיכר פליין, הכיכר המרכזית המוקפת במבני ממשל. סמוך לכיכר נראה את ביננהוף- חצר פנימית יפהפיה עם אגם במרכזה בה היה מרכזה השלטוני של הולנד כבר מהמאה ה- 13. במרכז החצר נמצא אולם האבירים במבנה מרשים בעל מגדלי וצריחים שבו מתקיימים סיורים. הרבה מים עברו באגם מאז קנה את האזור הרוזן פלוריס ה- 4. המקום עבר מספר ידיים וגם היו תקופות בהן האזור נזנח כמו בתקופה בה שלטו הצרפתים בהולנד, אך היום נמצאים בו שני בתי הפרלמנט- העליון והתחתון שגם בהם ניתן לסייר. תוכלו לבקר גם בארמון השלום בו נמצא בית המשפט הבינלאומי לצדק. ארמון השלום נבנה בסוף המאה ה- 19 וסביבו ישנו אזור מיוער וגנים. הארמון בו מתגוררת ועובדת המלכה ביאטריקס הוא ארמון צנוע יחסית ואין אפשרות לבקר בו כי בו נמצאים משרדיה של המלכה ובו עובדים המלכה והמלך באופן קבוע. מקום נוסף שחובה לבקר בו הוא אזור סכוונינגן בו נמצאת רצועת החוף היפה ביותר בהולנד. הטיילת שלווה ומלאה בבתי קפה ומסעדות. באזור ישנו גן אלמוגים, מצפה ימי ודגם של צוללת. ניתן גם להתרשם ממראהו של המקום בשנת 1881. הפנורמה של מסדך הוא ציור ענק שגובהו 14 מ’ ואורכו 120 מ’. התמונה ממחישה באופן מדוייק את הפנורמה שנשקפה באותם ימים. רצועת החוף, הטיילת, בתי העיר הנמוכים, הים- כל אלה מהווים חלק מתמונת הענק המכניסה אתכם ממש אל תוכה. כאן סקרנו את האג ממש על קצה המזלג, כמובן שיש להקדיש לה זמן ארוך יותר אם רוצים להכיר אותה באמת, אך עדיף מעט שיתן חשק לעוד מאשר בכלל לא… וכעת נמשיך אל אזור נאלדוויק.

נאלדוויק

נאלדוויק נמצאת בלב הווסטלנד- אזור החממות הגדול ביותר בעולם. בנאלדוויק ניתן להבין כיצד הפכו הצבעונים התמימים לענף מסחרי חסר רחמים. בנאלדוויק מתקיימות מכירות פומביות של פרחים, כולל המכירה הפומבית הגדולה ביותר בעולם בתחום זה, מכירה אשר מגלגלת 5 מיליארד דולר בשנה. בשעות הבוקר המוקדמות ניתן לצפות מקום בהרבה אקשן אשר נראה מנוגד לחלוטין לפרחים היפהפיים ולנוף הפסטורלי המקיף את המקום. כיוון שהמכירה הפומבית פתוחה לקהל בימים שני עד שישי בשעות 7:00-9:00 בבוקר, כדאי להגיע אל המקום בתחילת היום לאחר לינה בסביבה ולא בסופו של יום הטיול. אם אתם מתעניינים בתהליך המכירה, מהרגע בו נקטף הפרח בשדות, דרך הידיים שהוא עובר ניתן להצטרף לסיורים במקום בהם תקבלו הסבר מקיף על התהליך וכיצד הפך ענף זה לענף כה רווחי. ווסטלנד הוא האזור המהווה את מעוז החקלאות בהולנד. שטחים עצומים מלאים בחממות בהן גדלים גידולים שונים, למשל פלפלים במגוון צבעים וצורות, כולל פלפל מרובע…

כאן מסתיים לו טיול המלא במרבדי הפרחים ססגוניים, טחנות הרוח, עיירות השלוות ומרחבים הירוקים. בטיול זה בוודאי השתכנעתם סופית כי למרות העובדה שהולנד היא לא שווייץ, גרמניה או אוסטריה, זוהי ארץ קסומה וידידותית שפשוט כיף לטייל בה.

יעדים לינה מומלצים במחוז דרום הולנד

מלונות

דירות

B&B

בתי נופש

וילות

פארקי נופש

אכסניות

בתי הארחה

סירות

מוטלים

בתי חווה

אורחנים

בקתה

אירוח ביתי

אוהל מפואר

 ערים

עיירות

שדות תעופה

אתרים תיירותיים


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם