מסלול טיול פריחת אירוס הגלבוע

כתב וצילם: קובי פינקלר

חגיגת הפריחה  מתחילת מרץ עד תחילת אפריל, אך בשנים מסוימות יכולה הפריחה להקדים או להתעכב. אחרי מרבדי הכלניות והרקפות, (זוכרים את גבעת הרקפות?) פרחי התקופה בימים אלו הם האירוסים. מרבית מיני האירוס הם אנדמיים (ייחודיים) לא"י ולאזור מסוים בארץ והם מפגינים מגוון רב של צבעים. יש  מהם בהירים כמו האירוס הנצרתי, ההדור ואירוס הגולן ויש כהים כמו אירוס הגלבוע, הנגב, השחום והארגמן. אירוס הגלבוע הוא מהבולטים והיפים מבין האירוסים, מה שגרם בעבר ל"חובבי פרחים" לקטוף ולעקור אותו כמעט עד להשמדה. בזכות מבצע חינוכי- הסברתי בשילוב עם האבקה ידנית – משוגעים לעניין "שהתחפשו" לדבורים והעבירו אבקה מפרח לפרח, התאושש מין זה בגלבוע. זו הייתה אחת ההצלחות הגדולות של ארגוני שמירת הטבע. אירוס הגלבוע הוא גם סמלה של החברה להגנת הטבע. מלבד רכס הגלבוע נמצא האירוס גם בריכוזים קטנים בצפון השומרון.

הריכוזים הגדולים של האירוסים נמצאים על פסגת הר ברקן, אחת מפסגותיו של הגלבוע ובמורדותיו. הר הגלבוע מוזכר בתנ"ך  בעטייה של מלחמת שאול בפלשתים. במלחמה זו נפלו בקרב בניו של שאול: אבינדב, מלכישוע ויוהונתן. שאול עצמו, שלא רצה ליפול בשבי הפלשתים, המית עצמו על חרבו ומת. בקינתו, מקלל דוד את הר הגלבוע: "הרי שבגלבוע, אל טל ואל מטר עליכם…" (שמואל ב' א' 21). רבים מאמינים שזו הסיבה שההר היה קירח מיערות וחורשים. למרות הקללה, הרי שפע הפריחה והעשב בעונה מוכיח שבכל זאת יורד כאן גשם. הסיבה למיעוט העצים הטבעיים (שאינם נטיעות קק"ל) בגלבוע היא סוג המסלע והקרקע ולא מיעוט גשמים. אגב, היערות הנראים היום, ניטעו רק בעשרות השנים האחרונות על-ידי הקק"ל. והיכן האירוסים המדוברים? בפיסגת ההר, חונים בחניון האירוסים. ממנו עוברים דרך פתח בגדר (יש סימון ברור) ועולים  בשביל בצורה מתונה לכוון ההר בין האירוסים והפרות. כן. זו בהחלט חוויה מעניינת. לראות את עדר הפרות רובץ ומטייל לו בנחת בין המשעולים. השמש מאירה אף היא פניה למטיילים והשילוב בין הפריחה, האור והשלוה מושלם.אל תפספסו. עוד מעט הכל מאחורינו.

אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לדתיים אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים דיווחי פריחה הרים, גבעות ועמקים בישראל יערות וחורשות בישראל מסלול טיול עד שעתיים מסלול עד 3 קמ מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול לגיל הזהב מסלולי טיול לילדים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מעגלי מסלולי טיול עם תינוקות בעגלה מסלולי טיול רומנטי מסלולי טיולי פריחה מצפורים בישראל שמורות טבע בישראל אטרקציות מומלצות לגיל הזהב, אטרקציות מומלצות לדתיים, אטרקציות מומלצות לילדים, אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אטרקציות מומלצות לנוער, אטרקציות מומלצות לצעירים, אירוס גלבוע, גבעות ועמקים בישראל, גלבוע, דיווחי פריחה, הרים, יערות וחורשות בישראל, מסלול טיול עד שעתיים, מסלול עד 3 קמ, מסלולי טיול בדרגת קושי קלה, מסלולי טיול בחורף, מסלולי טיול ביום, מסלולי טיול ברגל, מסלולי טיול לגיל הזהב, מסלולי טיול לילדים, מסלולי טיול למבוגרים, מסלולי טיול למשפחות, מסלולי טיול לנוער, מסלולי טיול לצעירים, מסלולי טיול מעגלי, מסלולי טיול עם תינוקות בעגלה, מסלולי טיול רומנטי, מסלולי טיולי פריחה, מצפורים בישראל, שמורות טבע בישראל

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות