• תַפרִיט
  • תַפרִיט

טיול מומלץ לצפייה בפריחת האירוסים בגלבוע

דף הבית » טיול מומלץ לצפייה בפריחת האירוסים בגלבוע

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

כתב וצילם: קובי פינקלר

חגיגת הפריחה מתחילת מרץ עד תחילת אפריל, אך בשנים מסוימות יכולה הפריחה להקדים או להתעכב. אחרי מרבדי הכלניות והרקפות, (זוכרים את גבעת הרקפות?) פרחי התקופה בימים אלו הם האירוסים. מרבית מיני האירוס הם אנדמיים (ייחודיים) לא”י ולאזור מסוים בארץ והם מפגינים מגוון רב של צבעים. יש מהם בהירים כמו האירוס הנצרתי, ההדור ואירוס הגולן ויש כהים כמו אירוס הגלבוע, הנגב, השחום והארגמן. אירוס הגלבוע הוא מהבולטים והיפים מבין האירוסים, מה שגרם בעבר ל”חובבי פרחים” לקטוף ולעקור אותו כמעט עד להשמדה. בזכות מבצע חינוכי- הסברתי בשילוב עם האבקה ידנית – משוגעים לעניין “שהתחפשו” לדבורים והעבירו אבקה מפרח לפרח, התאושש מין זה בגלבוע. זו הייתה אחת ההצלחות הגדולות של ארגוני שמירת הטבע. אירוס הגלבוע הוא גם סמלה של החברה להגנת הטבע. מלבד רכס הגלבוע נמצא האירוס גם בריכוזים קטנים בצפון השומרון.

הריכוזים הגדולים של האירוסים נמצאים על פסגת הר ברקן, אחת מפסגותיו של הגלבוע ובמורדותיו. הר הגלבוע מוזכר בתנ”ך בעטיה של מלחמת שאול בפלשתים. במלחמה זו נפלו בקרב בניו של שאול: אבינדב, מלכישוע ויהונתן. שאול עצמו, שלא רצה ליפול בשבי הפלשתים, המית עצמו על חרבו ומת. בקינתו, מקלל דוד את הר הגלבוע: “הרי שבגלבוע, אל טל ואל מטר עליכם…” (שמואל ב’ א’ 21). רבים מאמינים שזו הסיבה שההר היה קירח מיערות וחורשים. למרות הקללה, הרי שפע הפריחה והעשב בעונה מוכיח שבכל זאת יורד כאן גשם. הסיבה למיעוט העצים הטבעיים (שאינם נטיעות קק”ל) בגלבוע היא סוג המסלע והקרקע ולא מיעוט גשמים. אגב, היערות הנראים היום, ניטעו רק בעשרות השנים האחרונות על-ידי הקק”ל. והיכן האירוסים המדוברים? בפסגת ההר, חונים בחניון האירוסים. ממנו עוברים דרך פתח בגדר (יש סימון ברור) ועולים בשביל בצורה מתונה לכוון ההר בין האירוסים והפרות. כן. זו בהחלט חוויה מעניינת. לראות את עדר הפרות רובץ ומטייל לו בנחת בין המשעולים. השמש מאירה אף היא פניה למטיילים והשילוב בין הפריחה, האור והשלוה מושל. אל תפספסו. עוד מעט הכל מאחורינו.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם