• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול ציפורים בקירגיזסטן

דף הבית » מסלול טיול ציפורים בקירגיזסטן

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 8 דקות

קירגיזסטן ממוקמת בחלק הצפון-מזרחי של מרכז אסיה ומייצגת את אחד מאזורי ההר המעניינים ביותר של כוכב הלכת שלנו. ההרים שאן טיין  ממוקמים על צלעותיו הצפוניות של רכס הרי ההימלאיה. זה מכסה 925km ממזרח למערב ו453km מצפון לדרום. השטח הכולל של רפובליקת קירגיזית הוא 198,500sq. קילומטר. גובה ההרים מגיע מעל 7000 מטר (Pobeda 7439m) בקצה הצפוני של המדינה ובאזורים הדרומיים (לנין 7134m) בגבול עם טג’יקיסטן.

שינויי האקלים בקירגיסטן קיצוניים, בחורף האזור כולו מכוסה בקרח ושלג. טמפרטורה יכולה לרדת ל -40 מעלות צלזיוס או -30 מעלות בבירה בישקק. הקיץ חם אך לא קיצוני, טמפרטורות יכולות לעלות מעל 30 אבל עדיין זה נשאר נעים. מזג אוויר הצפרות האידיאלי הוא באביב ובקיץ. אגם איסיכול לעולם לא קופא. ממוקם בגובה של 1600 מטרים, אורך של 200 ק”מ ורוחב של 70 ק”מ הוא האגם השני בגודלה אחרי הר טיטיקקה בפרו.

בהתחשב בגודל ובמיקום של קירגיזסטן מספר המינים הוא די טוב, לפחות 376 מינים, אגם איסיכול טוב לציפורים רבייה רבות כמו Common Redshank, Kentish Plover, Common Snipe, Little Bittern, Ferruginous Duck and Demoiselle Crane שמטילים ביצים למרגלות ההרים ליד האגם. ניתן לצפות ציפורים חורף ליד האגם, ואתה יכול לצפות כמה הפתעות ממש טובות. מספר קטן של Ibisbill ובודדים לראות ליד האגם. כמו כן ניתן לצפות כמה שחפים ונשרי זנב לבן.

בהרי קירגיזסטן ניתן לראות גיוון מינים אופייניים של הרי ההימלאיה כמו: species and western paleartic species. כמו כן ניתן לראות מינים סוגים של Ibisbill כמו : White-winged Crossbill, Himalayan Rubythroat, Black-throated and Himalayan Accentors, Guldenstadt’s and Eversmann’s Redstart, Upland Buzzard and many species of Rose-Finches and the big and strong Himalayan Griffon Vulture to mention just a few special species. גם מינים אירופיים כמו Rock and Pine Bunting, Lammergeier, Black Vulture and Chough can be spotted.

קירגיזסטן היא מדינה צפרות שעדיין יש בה תגליות ידועות וחדשות, לאט לאט המדינה מתגלה על ידי צפרים מאירופה ומעולם כולו.

מזג האוויר דומה לזה של דרום אירופה, שטוף שמש, לפעמים חם בשפלה אבל נוח ונעים במהלך היום. בהרים נהיה קר יותר, אבל נעים ועם רעננות נפלאה וריחני עם הריח של פרחים ועשבי תיבול.

ביקור בהרים ולנשום אוויר טהור של קירגיזסטן, צפייה בציפור שלך ולפגוש את האנשים הקירגיזיים הידידותיים מכניסים אורחים היא באמת הרפתקה!

2

יום 1 – ברוכים הבאים לקירגיזסטן! הגעה לבישקק. סיורים בעיר וברכות דגים.

בדרך כלל הגעה לבישקק היא בשעות הבוקר המוקדמות, בבישקק יש מספר רב של אפשריות לינה, אם זה בבתי מלון מדרגה 2 כוכבים ועד 5 כוכבים, בתי הארחה, הוסטלים, חדרים, והם מפוזרים בכל העיר. לאחר מנוחה טובה אפשר לצאת לסיור בעיר, לבקר במוזאונים הרבים {ברחוב פורנזה} להסתובב בפארקים המופלאים של העיר, לבקר ברחוב הציירים {ברחוב צוי}, ועוד. בשעות אחה”צ אפשר לנסוע לבריכות הדגים, הבריכות נמצאות בצפון המדינה צמוד לגבול עם קזחסטן, הנסיעה היא על כביש שמוביל לשדה התעופה “מנאס” של קירגיסטן כ 40 ק”מ.

ברכות הדגים תמיד מושכים ציפורים מכל הסוגים נוכל לראות את:

Gadwall, Northern Shoveler, Garganey, Little Bittern, Black-eared Kite, Bee-eater, Eurasian Coot Black-winged Stilt Northern Lapwing, Temminck’s Stint, Common Greenshank, Marsh Sandpiper, Common Redshank, Black-headed Gull, Caspian Gull, Caspian Tern, Black Tern, Roller, Eurasian Hoopoe, Crested Lark, Yellow Wagtail, Citrine Wagtail, Grey Wagtail, Masked Wagtail, Siberian Stonechat, Turkestan Shrike and Common Myna.

כדאי לצאת מהאזור באור יום ולחזור לבישקק.

 –

יום 2 –פארק “אלה ארצה”

פארק “אלה ארצה” אזור הר ידוע ויפה זה ממוקם כ 40 ק”מ דרומית לבישקק. הפרק הלאומי הוקם בשנת 1976 על ידי הממשלה ומשתרע על 120,000 דונם. עם פסגות מושלגות, מדרונות מיוערים תלולים, כרי דשא ציוריים ונהר אלה ארצה הזורם במהירות, כל המבקר בפארק מתוגמל בעושרו של האזור הנפלא הזה.

בדרך לפארק יש נוף מהמם של ההרים ואפשר לעשות צפרות לפני הפארק, הפארק הוא אזור מעולה לצפרות ואפשר לראות את :

Lammergeier, Himalayan Griffon, Golden Eagle, Hobby, White-tailed Rubythroat, Black throated Accentor, Sulphur bellied Warbler, Greenish Warbler, Severtzov´s Tit Warbler, Blue capped Redstart, Eversmann´s Redstart, Red fronted Serin, Common Rosefinch, Red mantled Rosefinch, White winged Grosbeak, Plain Mountain Finch, Brown Dipper, Dipper (White-throated Dipper ssp. C.c.leucogaster, Azure Tit, Oriental Turtle Dove, Common Myna, Rufous naped Tit, Black-eared Kite M.m.lineatus, White Wagtail ssp. personata, Grey Wagtail, Mistle Thrush, Black Redstart, Hume’s Yellow browed Warbler.

כמו כן הפארק עשיר מאוד בחי וצומח יש בו למעלה מ -800 מינים של צמחים ובעלי חיים כמו זאבים, חזירי בר,יעלים,ואפילו נמר השלג, בזמן תצפית על ציפורים מובטח לכם לצפות בחלק מבעלי החיים שיש בפארק.

עדיף לצאת לצפרות בפארק בשעות הבוקר המקודמות.

נא לוודא שיש לכם את כל הציוד הדרוש להליכה בשבילים צרים ומעוקלים בגבהים שונים,

לינה בעיר בישקק באזור הפארק אין מקום לינה.

 –

יום 3: בישקק – Tokmok – Karakol

הנסיעה על כביש A- 365 כ-350 עד 400 ק”מ דרך כפרים קטנים שבו אנשים חיים חיי קיום שקטים, בדרך יש מספר מקומות עצירה לתצפיות על ציפורים וקניות בשווקים, התחנה הראשונה תהיה בפנינה קטנה של שמורת טבע. {בצומת השנייה אחרי הכניסה לעיר Tokmok לפנות ימינה 10 ק”מ בלבד} זה היה אחד המקומות האהובים של הנשיא הרוסי ברז’נייב. כיום ניתן לראות בקתת הציד הקטנה שלו המתפקדות כמוזיאון. זה מוזר במקצת, אבל זה הצצה מעניינת לעבר של  ברז’נייב הנשיא לשעבר של ברית המועצות. בדרך כלל יש מבחר טוב של עופות מים ועופות דורסים באזור. אחרי כמה שעות אפשר לעזוב את אזור Tokmok שפירושו “פטיש” בקירגיזית, ונמשיך מזרחה לאורך עמק Chui עם הנהר משמאלנו נהר צוי הנהר שמסמן את הגבול בין קזחסטן וקירגיזסטן. כביש זה הוא למעשה חלק מדרך המשי, הדרך עתיקה שמסועפת ברחבי מרכז אסיה ממערב למזרח. חלק מהנתיבים שהרכיבו את דרך המשי דרך קירגיזסטן, נתיב אחד מגיע מסין ועבר דרך אגם איסיכול לאחר מכן לאורך נהר צ’יו (שבו אנחנו נוסעים היום), גרסה אחרת דרך  Pass Torugart במרכז קירגיזסטן דרך ניריין , ואילו גרסה שלישית דרך Pass Irkeshtam שבדרום. מסלולים אלה עבדו ככבישי מסחר לפני יותר מאלפיים שנה, השיא היה בתקופה לפני כ 1800 שנה, וחשיבותו להובלת סחורות ירד כאשר הספינות השתלטו על ההובלה. אף על פי כן זה אחד מהאזורים שעבר הולך יד ביד עם ההווה. כבישים אלה עדיין מסלולי מסחר עסוקים למרות שהגמלים כפולי הדבשת הוחלפו במשאיות וטנדרים.   הנסיעה  Karakol   שבאגם איסיכול היא לאורך החוף הצפוני של האגם צמוד לאגם יש מספר נוסף של תצפיות נחפש עופות מים ועופות דורסים. כנראה נהיה עדים יום נפלא באוויר הקיץ הטהור קירגיזסטן עם תצפיות מעניינות. בשעתי אחר הצהריים מגיעים ל Karakol. יש מוזיאון כ 10 ק”מ המוקדש למיכאל Prezhevalsk בהחלט שווה ביקור כדי לקבל תובנה למסעותיו הגדולים – בתקופה שבה מרכז אסיה לא הייתה ידועה וחלק נסתר של העולם) Karakol הוא המרכז המנהלי של האזור, עיר עם בתים יפים ישנים.

1

ימים 4 ו -5: May-Saz

נוסעים בבוקר ל – May-Saz באזור Sary-Jaz  על כביש A-362   כ 40 ק”מ בקצב נינוח עם עצירות רבות בדרך! זה אזור יפה ויש כמה נקודות מצוינות צפרות. ציפורים הבאות שנצפה הם:

Ibisbill, Pine Bunting, Lammergeier, Himalayan Griffon Vulture, Golden Eagle, Himalayan Snowcock, Hill Pigeon (Eastern Rock Dove), Chuckar, Northern Eagle Owl, Crag Martin, Water Pipit, Brown Dipper, Tree Pipit, Citrine Wagtail, Alpine Accentor, Black-throated Accentor, Himalayan Accentor, Brown Accentor, Himalayan Rubythroat, Güldenstädt’s Redstart, Black Redstart, Eversmann’s Redstart, Isabelline Wheatear, Greenish Warbler, Sulphur bellied Warbler, Hume’s Yellow browed Warbler, White-browed Tit Warbler, Spotted Nutcracker, Eurasian Linnet, Twite and Plain Mountain Finch.

את הלילה עדיף לעשות באוהלים באזור כדי לתצפת בבוקר מוקדם על הציפורים.

יש אפשרות להשכיר אוהלים בעיר Karakol במחיר סביר, לדאוג לאוכל ושתיה לפני הגעה לאזור,

 

יום 6: May-Saz – Karakol

לאחר צפייה בבוקר על הציפורים באזור אפשר לחזור לכיוון Karakol. יש את כל היום כל כך שיהיו מספיק זמן לצפרות לאורך הדרך. כדאי לעצור בPass May-Saz.

לינה ב Karakol .

יום 7: Karakol – Djety Orguz – Tamga

עוזבים את העיר  Karakol ונוסעים לעמק Djety Orguz דרום מערב מ- Karakol כ- 25 ק”מ, עמק שופע עם בולט תצורות אבן חול אדומות נקרא “שבעת השוורים” שממנו העמק לוקח את שמה. זהו ללא ספק אחד המקומות היפים ביותר בקירגיזסטן. את היום כדאי להקדיש היום לטיול נפלא לאחד העמקים ולחפש אחת מהציפורים המפורסמות בהרי ההימלאיה – Ibisbill. ציפור מופלאה זה היא אנדמי להרי ההימלאיה ואחד מרגעי שיא של הטיול. כאן אפשר למצוא את Ibisbill בנופים יפה טהור ומדהימים. זוהי הממלכה של Ibisbill היא חולקת את נופי הקיץ עם נוודים מקומיים ובעלי החיים שלהם. הטיול של היום ארוך במיוחד היום, אבל קל 4-5 שעות לכל כיוון. בדרך נתקל בפרפרים צבעונים ועשרות צמחים ופרחים מסוגים שונים ונתצפת על ציפורים מהסוג הזה:

Golden Eagle, Black eared Kite, Oriental Turtle Dove, Hoopoe, Grey Wagtail, Dipper (White-throated Dipper), Brown Dipper, Greenish Warbler, Hume’s Yellow browed Warbler, Turkestan Shrike, Red billed Chough, Alpine Chough, Fire fronted Serin, Common Rosefinch, Red mantled Rosefinch and Rock Bunting.

 לאחר מכן עוזבים את  Djety Orguz ונוסעים לאורך החוף הדרומי של איסיכול לכיוון הכפר הרוסי השקט, Tamga בפתחו של עמק Barskaun כ- 140 ק”מ על כביש A-363, שם יש בית הארחה הממוקם בנופים מצוינים של הסביבה. בדרום, בטווח ראיה מתנשא עמק Barskaun. מעבר לכביש יש מטע שמשמש את תושבי המקום כדאי לעשות טיול קצר ולראות את:

 Azure Tits, Common Rosefinch, Hoopoe and Common Mynah.

חמש דקות מבית ההארחה היא חוף האגם. תמיד יש שפע של עופות מים להתבונן. השדות ממזרח לכפר מצוינים לצפרות. בקיץ האזור שורץ עם שפע של ציפורים מעניינות כגון:

 Black eared Kite, Hobby, Common Quail, Corncrake, Common Pheasant, Oriental Turtle Dove, Hoopoe, European Roller, more species of larks, Citrine Wagtail e.g., ssp. M.c.calcarata, Grey Wagtail, five species of wheatears, Isabelline Shrike, Lesser Grey Shrike, Rose-colored Starling, Golden Oriole, (Grey headed) Goldfinch, more species of buntings…

בנוסף יש כמה מינים semi-desert and mountain habitats. מבית ההארחה אפשר לשחות באגם איסיכול ולנסות סאונה רוסית אותנטית. נפלא לטייל בכפר בשעה בין הערביים ושחר.

לינה עדיף כמובן בבית הארחה בכפר.{ארוחת בוקר מצוינת}

 –

ימים 8 ו -9: Barskaun Gorge

 את היום כדאי לעשות באזורים ההרריים של דרום Tamga. יש הרבה דרכים שמובילות למקומות תצפור טובים. הנגיש ביותר, אך פחות המקסים הוא כביש Kumtor על כביש A-364 כ- 130 ק”מ. כביש זה היה אמור להיות אחד מהמסלולים של דרך המשי, הכביש חוצה על פני Bedel Pass  4284 מ שמוביל לסין. עכשיו זה הכביש הראשי מוביל למכרת זהב Kumtor. לאורך הכביש, יש מפל מרשים, ויש אנדרטה מעניינת לאורך הדרך – פסל של יורי גגרין, שבא לנופש על החוף הדרומי של איסיכול לאחר טיסתו ההיסטורית המאוישת הראשונה בחלל. ממשיכים עד הרמה כ-3000 מ גובה, שם כדאי להקים מחנה ונתצפת על:

Black Vulture, Upland Buzzard, Lammergeier, Himalayan Griffon Vulture, Golden Eagle, Long legged Buzzard, Altai Accentor [Himalayan Accentor], Himalayan Rubythroat, Güldenstädts Redstart, Black Redstart, Eversmann’s Redstart, Blue headed Redstart, Carrion Crow, Fire fronted Serin, Red Crossbill, Brandt’s Mountain Finch (Brandt’s Rosy Finch), Plain Mountain Finch (Hodgson’s Rosy Finch, Hodgson’s Mountain Finch) and Rock Bunting,.

מהמקום שמתצפתים אפשר לראות גם את הכבש מרקו פולו הנודע .

בילוי הלילה באוהלים הוא יוצא דופן לצפייה בציפורים באזור מומלץ מאוד מאוד.

נא לדאוג לאוכל ושתיה {קר מאוד באזור בלילות להביא ציוד מתאים}

 

יום 10: Tamga

בבוקר עדיף לצאת חזרה לכפר Tamga להתרעננות ומנוחה, לאחר מכן אפשר ללכת לאורך קו החוף ולשחות במים הצלולים של האגם, אגם איסיכול הוא האגם הגדול בקירגיסטן ואגם ההר השני בגודלו בעולם, הוא בערך כ 180 ק”מ אורך ו-70 ק”מ רוחב, עומק עד 688 מטר. במרחק הליכה של 5 ק”מ מהכפר יש מפרץ קטן ומהמם שלשם מגיעות הציפורים: overflying Sand Martins, Richards Pipits, Rock Thrush and Blue Rock Thrush, Pied Wheatears and Grey-necked Bunting, Long-legged Buzzard, Bee-eater, Lesser White-throat and Mongolian Trumpeter finch.

לינה בבית הארחה בכפר.

 –

יום 11-12: Tamga – Lake Son Kul

אומרים שלום למארחים שלנו בכפר  Tamga ונוסעים לכיוון Lake Son Kul  על כביש A-365 כ- 280-300 ק”מ, Lake Son Kul  הוא אגם הר בהרי טיין שאן כמעט במרכז קירגיסטן, תרגום השם הוא “האגם האחרון” נמצא בגובה של 3016 מטר, 29 ק”מ אורך ו-18 ק”מ רוחב עומק מרבי 14 מטר. המעלות בקיץ באזור האגם 11-13 מעלות בלבד בניגוד לאגם איסיכול  אגם Lake Son Kul  קופא בחורף בין ספטמבר ל-מאי.האגם מוקף בכרי דשא ירוקים וזה משמש את רועי הערים קוצוקור ועיר ניירין שבאים בחודשי הקיץ עם צאן מרעיתם: כבשים, עזים, סוסים ויקים,הרועים נוהגים את הצאן להרים באזור האגם מקימים מחנות שבו הם חיים בחודשי הקיץ. {אוהלים שלהם נקראים יורטה} הנוודים הטיפוסים נמצאים בכל מרכז אסיה ומונגוליה, ואפשר לראות אותם מפוזרים לאורך המישור. בציידי הדרך אפשר לראות רועים רבים המוכרים חלב סוסה Kumyz ממליץ לנסות חמוץ אבל בריא. יופיו של האגם מביא לאזור מטיילים רבים, וזה שטח ענק וציפורים נוטות להתאסף בנקודות ובמקומות מסוימים. הגישה מוגבלת לכבישים. יש המון ציפורים מעניינות, במיוחד עופות מים והר. התמחות נוספת מהאגם היא האווז הבר, אבל בשנים האחרונות מספרים ותצפיות ירד בהדרגה. זה כנראה לא מתרבה באזור האגם, והיום הוא ציפור נדירה בקירגיזסטן, אפשר לראות את:

Slavonian Grebe, Black necked Grebe, Great Crested Grebe, more species of ducks, Black Stork, Ruddy Shelduck, Himalayan Griffon Vulture, Lammergeier, Cinerous Vulture, Merlin, Barbary Falcon, Demoiselle Crane, Lesser Sand Plover, Shore Lark, Yellow Wagtail, Citrine Wagtail, Brown Dipper (Himalayan Dipper), Alpine Accentor, Brown Accentor, Northern Wheatear, Isabelline Wheatear, Waterpipit, White winged Snow Finch (Snow Finch),Wallcreeper and Suphur-bellied Warbler.

לינה ביורטות על חוף האגם, {אין לדאוג לאוכל באזור לנוודים יש מכל טוב}

1

 –

יום 13: Lake Son Kul– בישקק

עולים על כביש A-365 ונוסעים כ 320 ק”מ לעיר בירה בישקק,בדרך יש מספר עצירות לתצפית על ציפורים הנסיעה בקצב איטי ובטוח לעיר בירה בישקק,בעיר יש אפשרות לביקור בשווקים הרבים מומלץ ללכת לשוק דורדוי

זה השוק הגדול במרכז אסיה, אפשר למצוא בו הכל,כמו כן יש את שוק אוש ושוק אלמדין,

לינה בישקק.

 –


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם