• תַפרִיט
  • תַפרִיט
נקודת התחלת מסלול 1002 המדרגות

מסלול מדרגות חיפה. מהכרמל למושבה הגרמנית

דף הבית » מסלול מדרגות חיפה. מהכרמל למושבה הגרמנית

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

כללי: המבנה הטופוגרפי של חיפה אינו מקל על התושבים שצריכים לעלות במורד ובמעלה הרחובות. רוב הרחובות הם מתונים יחסית אך הדבר בהחלט מאריך את הדרך. לכן, נחצבו ונבנו מדרגות לכל אורכו של ההר שמביאות את העולים והיורדים ממעלה ההר דרך מדרונו אל מורדותיו. ישנן קבוצות של מדרגות המשובצות בכל חיפה ממזרח למערב. בחרנו במסלול מדרגות שמגיע ממרכז הכרמל מנקודה מקסימה שהיא רחוב יפה נוף. בנוסף, ממנו מתחילים הגנים הבהאיים הפרושים עד למושבה הגרמנית. המדרגות יורדות דרך הדר עליון, שכונת הדר, רחוב הגפן עד הגיענו למושבה הגרמנית. למעשה אפשר לומר שהמדרגות מקבילות במסלולן לגנים הבהאיים. בחלק גדול ממסלול מדרגות זה נשקף נוף פנורמי של מפרץ חיפה וצפון הארץ, כולל ראש הנקרה ואפילו החרמון בימים בהם הראות טובה במיוחד. המסלול מהווה גם חלק משביל חיפה, המחולק למספר רב של מקטעים המקיפים וכוללים רחובות בעיר ונחלים המרשתים אותה.

חבל ארץ: חיפה- כרמל.

נקודת התחלה: רחוב יפה נוף

נקודת סיום: המושבה הגרמנית

מפת סימון שבילים: מפה מספר 4- כרמל ורמות מנשה

שילוט והכוונה במסלול: ישנו שילוט המכוון לעבר גרם המדרגות הבא, אך לא סימון בצבעים כפי שישנו במסלולים בטבע.

נקודות ציון: (32.805, 34.987)   (12452, 1490)- מרכז הכרמל

גישה לאזור המסלול: רגלית

עונות מומלצות: כל השנה

משך המסלול: כארבע שעות

מאפייני המסלול: המסלול הוא רבגוני ומראה בתמציתיות את יופיה וייחודה של חיפה. חתך האורך הזה מתחיל מחיפה החדשה על מרום רכס הכרמל (אם כי רחוב יפה נוף הוא ותיק יחסית) וככל שגולשים למטה אנו מגיעים לאזורים יותר ויותר ותיקים שהם שכונת הדר שהחלה להבנות בסוף המאה ה- 19 והמושבה הגרמנית שהוקמה עוד קודם לכן. האזור הותיק ביותר בחיפה הוא העיר התחתית ושקמונה שנמצאת בצפון מערב העיר והיתה כפר דייגים שממנו החלה חיפה להתפשט. המסלול עובר ליד מבנים עתיקים בנויי אבן ומיוחדים. באמצע הדרך נעבור בסמוך לאחוזת הקבר של הבאב- מנהיג הבהאיים. המבנה ידוע בשמו כפת הזהב. נעבור בואדי ניסנס, שהיא שכונה הבנויה בסגנון של כפר ערבי על מבניה המיוחדים והסמטאות. המסלול הוא מוצל, עובר לסירוגין בין אזוריים בנויים לאזורים עם צמחיה, כשהנוף מלווה כמעט לכל אורך הדרך.

רמת קושי: קלה

אורך המסלול בק”מ: כחמישה ק”מ.

איך להגיע: למגיעים מכיוון כביש החוף, יש לפנות ימינה ברחוב אצ”ל שהוא תחילתו של רחוב דרך הים- דרך המובילה עד למעלה הכרמל. בסוף דרך הים, עם הגיענו למרכז הכרמל יש לפנות שמאלה לכיוון מגדלי פנורמה. כמה מאות מטרים אחרי מגדלי פנורמה יש לפנות ימינה לרחוב יפה נוף ולחפש חניה. ישנו מגרש חניה הממוקם בין שדרות הנשיא (בהם נמצאים מגדלי פנורמה) לבין רחוב יפה נוף. שם לרוב יש חניה ובחינם.

נגישות לנכים: המסלול אינו נגיש לכסאות גלגלים או עגלות ילדים.

מקום לפיקניק: ניתן לעשות פיקניק לפני היציאה למסלול בטיילת לואי המקסימה הממוקמת מעל רחוב יפה נוף. רוב המסלול אינו בנוי לפיקניקים מסודרים אך תמיד ניתן לשבת על המדרגות, להוציא סנדויץ’ מהתיק ולאכול…

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: חינם או בתשלום אם חניתם בכחול לבן

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: ברחוב יפה נוף בתחילת המסלול ישנם שירותים ציבוריים בהם ניתן למלא מים. מלבד זאת אין נקודות למילוי אך בהחלט ניתן לקנות אם צריך.

אזהרות למפגעים במסלול: לא ידוע על מפגעים.

מקומות להפסקה במסלול: הפסקות מאולתרות ניתן לעשות במהלך המסלול- פשוט להתיישב על המדרגות באזור מוצל ולנוח.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: מוקד המסלול הוא עירוני ולכן צמחיה היא חלק פחות בולט בו. עם זאת, חיפה היא עיר בה הטבע נכנס לכל מקום. הצמחיה אותה נראה היא בעיקר עצים האופייניים לכרמל כמו אורן ואלון מצוי, כאשר בעונת האביב ניתן למצוא צנוברים אם זהו אורן ממין נקבה ולפצח אותם בדרך. ישנם כמובן עצי נוי שניטעו על ידי העיריה כמו צאלון שפורח בתחילת הקיץ בצבעים שונים- צהוב, סגול ואדום או עצי פרי המקשטים את הגינות. ניתן לראות גם פריחה עונתית פה ושם כמו רקפות אשר יכולות לצמוח ולפרוח אפילו מתוך גדר אבנים, חרדלים, סביונים, חרציות, שיחי לוטם פה ושם, חוביזות, שום וגזר. כמובן שכל צמח בעונתו.

לינה מומלצת: בחרנו להביא מקומות לינה באזור הכרמל בו נתחיל את המסלול וגם במושבה הגרמנית בה המסלול מסתיים:

מלון נוף: מלון נוף נמצא בשדרות הנשיא, כשמאחוריו נמצאת טילת לואי ורחוב יפה נוף בו מתחיל מסלולנו. זהו מלון ותיק ואיכותי. יש בו מסעדה סינית איכותית, בית קפה וחדרים מרווחים ומאובזרים. עוד על מלון נוף באתר השוואת מלונות לפי אתרים בארץ ובעולם.

מלון קולוני: מלון קטן ואיכותי במושבה הגרמנית, שד’ בן גוריון. במלון חדרים נוחים ונעימים, המאובזרים היטב, כולל מכונת קפה. ישנה מסעדה בחוץ אשר צופה אל הכרמל והגנים הבהאיים. המלון מציע גם ספא. עוד על מלון קולוני  

מסלול: במסלול זה נרד, כאמור, לאורך המדרון מנקודה הנמצאת קרוב לגנים הבהאיים ונצא בסמוך לחלק התחתון שלהם. כך נעבור בנקודות המרכזיות של הגנים: ליד הטרסות העליונות, ליד הטרסות התחתונות ובאמצע ליד מבנה כיפת הזהב. נתחיל את הטיול בהלכה נעימה ונינוחה בטיילת לואי שמעל רחוב יפה נוף. זו טיילת נעימה במיוחד, מרוצפת אבן ומלאה בצמחיה. יש בה בריכה קטנה בה ישנו פסל של אילה הרוכנת ושותה. בדרך נעבור ליד מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית בו עושר של חפצי אמנות יפנית המתחלפים בתערוכות. נמשיך ונעלה לטיילת מוגבהת שמצידם האחורי של מגדלי פנורמה ונוכל להשקיף עוד יותר מגבוה על הנוף המקסים. נלך ברחוב יפה נוף עד בית מספר 105. בסמוך אליו נמצאות מדרגות גדרה. המדרגות עוברות בין בתים הטבולים בצמחיה רבה של גינות ועצים המסוככים על  המדרגות. נגיע לרחוב הנרייטה סולד. נחצה את הכביש ונמשיך לרדת במדרגות המגיעות לרחוב החשמונאים. ברחוב החשמונאים נפנה שמאלה. נעבור לצד בתים עטופים בירק ונגיע לגן ציבורי. דרך שבילים המתפתלים לכיוון מטה נגיע לרחוב גולומב. גולומב הוא הרחוב בו ממוקם בית חולים בני ציון ומהווה גבול מסויים בין אזור הכרמל לתחילתה של שכונת הדר. לפני הסיבוב ברחוב גולומב המתפתל למטה נמצאת תחנת הכרמלית, הרכבת התחתית המפורסמת של חיפה שמגיעה מגן האם שבמרכז הכרמל עד לכיכר פריז שבעיר התחתית. נרד במדרגות הכרמלית אך לא ניכנס לתחנה אלא נפנה שמאלה ליציאה ממנה. נמשיך בירידה שבין אחורי הבתים לבין צמחיה פראית באזור. פניה נוספת שמאלה תביא אותנו לסמטת השחר, סמטה בעלת אופי ציורי שממוקמת בין הבתים. בקצה הסמטה נחבור למדרגות כורש, מדרגות שיובילו אותנו אל חלקו הנמוך יותר של רחוב גולומב. משמאלנו נראה שער ומאחוריו מוסדות נוספים של הדת הבהאית. אנו נפנה ימינה למדרגות בוניאק שאיתן נגיע לבתי האבן של רחוב הלל. נפנה שמאלה ונגיע אל שדרות הציונות. נעלה מעט ברחוב ונגיע אל כיפת הזהב- קברו של הבאב- מנהיג הדת הבהאית. נפנה לרחוב שפרה הסמוך אל המקדש ונרד דרך בתים ציוריים טובלים בצמחיה עד לרחוב עבאס. לימיננו נראה את בית הספר התיכון של מנזר האחיות מנצרת הממוקם במבנה עתיק. נמשיך ברחוב עבאס עד המפגש עם שד’ הציונות, שם נפנה שמאלה וימינה לרחוב שבתאי לוי. ברחוב זה נמצא מוזיאון חיפה בו תערוכות מהארץ והעולם. גם בית הגפן, בית לפעילות רב תרבותית אשר בו תערוכות ופעילויות מסוגים שונים נמצא בקרבת מקום. נמשיך ברחוב שבתאי לוי עד למדרגות המובילות אותנו אל ואדי ניסנס בו מתקיים מדי שנה פסטיבל החג של החגים. הפסטיבל מתקיים בדצמבר ומציין את חגיהן של שלושת הדתות במקביל: חנוכה, חג המולד וחודש הרמדאן וחג הקורבן. השכונה בנויה בצורה מיוחדת. הבתים עתיקים ומבנה הרחובות הסבוך נותנים לה מראה אותנטי. נעבור ברחוב הואדי דרך השוק, נפנה לרחוב טוגראי המתחבר לשדרות הציונות. נעלה מעט בשדרות הציונות לרחוב סנט לוקאס בו ישנה כנסיה גדולה. נפנה לרחוב הפרסים ורחוב אירן בהם בתי אבן עתיקים וחצרות מלאות עצי פרי וסוכות גפנים. נפנה לרחוב מאיר רוטנברג וממנו לרחוב הגפן. נגיע לכיכר אונסקו בה מתחבר רחוב הגפן עם שד’ בן גוריון- המושבה הגרמנית. נסיים את המסלול בסמוך לתחתיתם של הגנים הבהאים.

אטרקציות בסביבה: בחרנו לציין שני מוזיאונים בעיר:

מוזיאון חיפה: מוזיאון חיפה שעברנו בסמוך אליו ברחוב שבתאי לוי הוא אחד משלושת המוזיאונים הגדולים בארץ. הוא מתמקד בהבאת ובהצגת אמנות עכשווית מהארץ והעולם. כעת מוצגת בו תערוכה של אמנים שמעולם לא למדו את מקצוע האמנות. תערוכה שעתידה להסתיים ביולי. האוסף הקבוע מכיל חפצי אמנות מסוגים שונים- פיסול וציור ובסגנונות שונים.

מוזיאון העיר חיפה: מוזיאון שנמצא במושבי הגרמנית במבני העם הטמפלרי. הוא מציג נקודות ציון שונות בתולדותיה של העיר, תמונות של מבנים שהיו או כאלה שישנם עד היום ותיעוד אירועים שונים שהתרחשו בעיר והשפיעו עליה.

לפרטים נוספים על מוזיאוני חיפה

טייל: יאיר בר זוהר וריבי טל ( כתבת התרבות של ערוץ 1 ),  עריכה לשונית: עינת מנדלבאום


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם