מסלול פריחה אביבי בגבעת תיתורה


קרדיט: כל המידע והתמונות: הבלוג של ענת סקילי
=

גבעת תיתתורה הנמצאת בתוך הישוב מודיעין ידועה ומוכרת בצמחיה שבה.נסעתי לראות מה צומח על הגבעה, בעונה זו של האביב כשהכל פורח.
ובאמת הגבעה פורחת כולה, ונראה שגם בעונות אחרות כדאי לבוא לבקר במקום, ואולי לטעום מהתאנים שיגדלו על העצים שראינו שם.

מי היא גבעת תיתורה? על כך מתוך הויקיפדיה

בעבר הרחוק נקראה המקום טרנטה. לימים שובש השם על ידי ערביי המקום שקראו לגבעה קלעת א-טנטורה – שפירושו בערבית מצודת המגבעת המחודדת‏‏.  ועדת השמות הממשלתית קבעה את השם תיתורה, שפירושו: שולי המגבעת – שם המזכיר את צורת הגבעה ושיפוליה. השם שומר הן על מצלול השם הקודם והן על משמעותו: שולי המגבעת. שמו של הכפר הערבי במקום היה אל-בורג' שפירושו המצודה, שם ששימר את עובדת קיומה של מצודה צלבנית.

הגבעה היום היא אתר ארכאולוגי ששטחו כ-600 דונם. בגבעה כ-180 בורות מים וממצאים ארכאולוגים המעידים על היותה כפר גדול ומרכזי כבר בימי קדם, וסביבה כפרים קטנים וחוות חקלאיות שהשתמשו בשירותיה.. גבעה עתיקה זו ממוקמת על הדרך לירושלים, ובעת העלייה לרגל לבית המקדש שימשה תחנה חשובה ומוגנת. זהו המקום הגבוה ביותר באזור.

קרבות תש"ח

בעקבות מבצע דני, וכיבוש רמלה, לוד והאזור פתח הלגיון הירדני בפיקוד בריטי במתקפה שנועדה לכבוש את הכפר אל בורג', ששכן על התיתורה. ב-16 ביולי 1948 עלו 12 שריוניות ירדניות חמושות ו-2 פלוגות לכוון אל בורג', עליה הגנה פלוגה ג' מהגדוד ה-3 של נחום ברנשטיין (כרמלי) מחטיבת יפתח. הקרב היה קרוב מאוד (10-20 מ' בין הכוחות) ובסופו נסוגו הירדנים, מותירים אחריהם 30 הרוגים, שריוניות פגועות ונשק רב. לכוחות היו 3 הרוגים ומספר פצועים. ברוך יפת ועמוס אייזנברג המקלען הומלצו לאות גבורה על חלקם בקרב. תוצאות קרב אל בורג' קבעו את הגבול המזרחי ומיקומו של הקו הירוק באזור.

המקום משולט בצורה מאד יפה, עם הסברים ברורים

=

אטרקציות בטבע בישראל אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים דיווחי פריחה הרים, גבעות ועמקים בישראל מסלולי טיולי פריחה מקומות ואזורי מומלצים למטייל בישראל גבעת תיתורה, מודיעין, פריחה

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות