• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול 24 שעות בפז – מרוקו

דף הבית » מסלול 24 שעות בפז – מרוקו

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

כמו בכל עיר גדולה ומרשימה, 24 שעות בפז אשר במרוקו אינן מספיקות אבל… היה ונקלעתם לעיר לפרק זמן כל כך קצר אז כמובן שיש לתכנן בקפידה מה חייבים לראות מכל המגוון והשפע של העיר הקסומה הזו.

פז היא הבירה הדתית והתרבותית של מרוקו, ששמרה על צביון עתיק ומיוחד במינו.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

CC BY-SA 2.5  China Crisis

כתבה וערכה סיגל ריקלין: יועצת טיולים

כמו בכל עיר גדולה ומרשימה, 24 שעות בפז אשר במרוקו אינן מספיקות אבל… היה ונקלעתם לעיר לפרק זמן כל כך קצר אז כמובן שיש לתכנן בקפידה מה חייבים לראות מכל המגוון והשפע של העיר הקסומה הזו.

פז היא הבירה הדתית והתרבותית של מרוקו, ששמרה על צביון עתיק ומיוחד במינו.

בוקר:

עם בוקר היכנסו ל “מדינה” של פז, שהיא למעשה העיר העתיקה. הכניסה למדינה היא דרך “באב בו ג’לוד” המהווה את השער המרכזי המוביל אל מסעדות וחנויות רבות. השער בן 200 שנים והוא צבוע בכחול מבחוץ וירוק מבפנים.

שיטוט בעיר העתיקה של פז הוא דרך ראויה לפתוח את בוקר הטיול בעיר. בחלק עתיק זה יש 187 רבעים, מסגדים, ארמונות, מבני קבורה ומדרסות המשתלבים באווירה הרועשת והסואנת. המדינה הוקמה בין השנים 789 ל 808 לספירה והשווקים הללו מחולקים לגילדות של בעלי מלאכה כמו: נגרים, נפחים, צבעים, רקעי נחושת וכמובן – בורסקאים. עיצרו לבקר במדרסה בו אינניה אשר מולה תוכלו לעצור לקפה של בוקר ב“קפה השעון”. לאחר המנוחה וארוחת הבוקר הקלה, המשיכו לטייל בין החנויות והסימטאות הרבות. קל להסתובב במבוך הסימטאות ו”ללכת לאיבוד”.. ולכן כדאי לכם לשקול לקחת מדריך מקומי שיסייע לכם לנווט. שליטי העבר של פז הוסיפו כל אחד את הנגיעות שלו לעיצובה של המדינה וניתן לראות דוגמאות של השפעות אנדלוסיות, מזרחיות, אפריקאיות על מה שנחשבת כעיר ההיסטורית השמורה ביותר בכל העולם הערבי מוסלמי. פז ידועה בעבודות הקרמיקה והעור שיש בה ובמדינה ניתן לבקר בסדנאות  בהם ניתן לראות את עבודתם של אנשי המקצוע ואפילו לקנות משהו שתוכלו לקחת הביתה. ניתן לבלות בקלות את כל היום במדינה ולחוות את המראות והקולות אבל, זמננו קצר ולכן נמשיך.

אל תחמיצו את הביקור בבית מלאכה לעיבוד עורות. שיטות הצביעה שבהם משתמשים מאות בשנים מדיפות ריח למרחוק ולמרות זאת אסור לפספס את המראה.

צהריים:

ארוחת הצהריים היא הארוחה המרכזית ביום אצל המרוקאים (בדומה לנהוג בישראל). הזמינו את מנת הדגל של פז – טאג’ין עוף מבושל ומטוגן – טעים במיוחד!

כשהבטן מלאה – אפשר להמשיך בטיול. זהו זמן טוב לבקר באוניברסיטה העתיקה בעולם – בה ניתן ללמוד המון על ההיסטוריה המרוקנית. אוניברסיטת אל קאירוני הוקמה  בשנת 859 לספירה על ידי פאטימה אל פיחרי. זיכרו שזהו מרכז דתי פעיל ולכן אנשים שאינם מוסלמים אינם רשאים להיכנס לחלקו הפנימי של המסגד אולם, הצצה דרך הדלת משתלמת גם היא.

בעבר, הייתה בפז קהילה יהודית גדולה ומשגשגת – למעשה הייתה זו הקהילה היהודית הגדולה ביותר במרוקו והמלאח בפז הוא המלאח העתיק ביותר – הוא הוקם כבר במאה ה 15 ובו התגוררו מרבית היהודים. המלאח מוקף בחומה ובדרך כלל נמצא סמוך לארמון המלך. במקור נועד אזור המלאח להגן על היהודים משבטים ערבים ומתושבים אחרים. כיום, בניינים רבים במלאח אינם במצב טוב וזקוקים לשיקום אולם, בית הכנסת ובית הקברות עדיין עומדים ובמצב טוב יחסית. לכל יהודי הביקור במקום מיוחד ומרגש.

ערב:

עם בוא הערב, קחו את הזמן לחזות בעיר גם בשעות החשיכה. קיימים בתי קפה רבים ומסעדות בהם תוכלו לסעוד את ליבכם ואשר מציעים מגוון אפשרויות – החל מאוכל מרוקני מסורתי ועד מודרני יותר. גם בשעות הערב תוכלו לערוך קניות אחרונות.. אתם תיראו משפחות שלמות היוצאות לרחובות והוא יהיה צפוף יותר מאשר בשעות היום. המולה נעיצה מאפיינת את רחובות פז בשעות הלילה ואתם מוזמנים להצטרף אליה..

מאחלת לכם ביקור נעים בעיר קסומה!


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם