מסע משפחתי מקניון לקניון בסביבות אילת

התגובה הראשונה של כל מי ששומע על כך שמשפחתנו הצנועה נוסעת לה לחופשה באילת היא "באיזה מלון תהיו ומה יש לעשות שם עם הילדים בחורף?". ברור מאליו שנסיעה משפחתית לאילת מצריכה, קודם כל ודבר ראשון, הזמנת חדרים באחד מבין עשרות מלונות באילת המשוועים לתיירות פנים גם שלא בעונה החמה, אך אצלנו המיקום הוא רק בסיס להנחת הראש והציוד לאחר חזרתנו מימי טיולים ארוכים ומלאי חוויות ברחבי אילת וסביבותיה, מהקניון האדום ופארק תמנע מצפון לאילת ועד לקו הגבול המצרי והכניסה לטאבה בדרומה. ותתפלאו, הילדים הם חלק משמעותי, חשוב ובעל חלק פעיל מאוד בחוויה ובאטרקציה, כך שמשפחתנו חווה מאילת הרבה יותר מאשר בטן-גב בבריכת המלון (לטענת אשתי) או מסע קניות פטור ממע"מ בקניון (לטענתי), למרות שגם מקומם לא נפקד ושמור ליום האחרון של החופשה, בו אנו נותנים לרגליים העייפות ולגוף המותש את המנוחה המגיעה לו.

האקלים באילת, דווקא בעונות הקרות של הסתיו והחורף, הוא אידיאלי ומושלם לטיולים בחיק הטבע ובנופי המדבר, ואם נשמעים להוראות הבטיחות ומקפידים להישאר בתחומי השבילים המסומנים והברורים, הרי שחווית הטיול רק מתעצמת והופכת לחווייתית יותר. קשה מאוד להניח את האצבע על מסלול טיול למשפחות באילת שיכול לשמש כמצג וכדוגמא למה שאפשר לקבל ולעשות, וכל משפחה יכולה למצוא, בכל מסלול ובכל אתר, את מה שהיא מחפשת ואת מה שהיא מעדיפה לעשות מבחינת קושי מסלול, אורכו, נוחות המסלול ועוד.

מה שאוכל להעביר הוא רק אופציה אחת מתוך מאות האופציות הקיימות ותקוותי כי יותר ויותר משפחות יחליטו להצטייד בתרמיל גב, צידנית עם ארוחת צהריים קלה והרבה הרבה מים, כי בטיול בשטח, גם כאשר נדמה כי מזג האוויר אינו חם ויבש, חייבים לשתות הרבה ובאופן תכוף, ורק לזכור, חברים וחברות יקרים, כי מי שאחראים על מראה הטבע ועל חיוניותו הם אנחנו וככל שנשאיר סביבה יותר מלוכלכת אחרינו, כך נהרוס גם את פניני הטבע האחרונות שעוד נותרו לנו כאן.

אז, הנה, אחרי הרבה הקדמות, מסלול אחד שאני ובני משפחתי מאוד אוהבים לעשות כאשר אנו יורדים לחופשה משפחתית באילת והוא המסלול של הקניון האדום דרך נחל שני שהוא מסלול קל, לא ארוך במיוחד (ארבעה קילומטרים שלוקח כשעתיים לחצותם בהליכה נינוחה) והוא מתאים גם לילדים. ניתן להגיע עם הרכב לחניון הנמצא ממש בכניסה למסלול ההליכה ומכיוון שהמסלול הוא, בגדול, מעגלי, גם היציאה מובילה חזרה לרכבים, אז אין חשש של ממש מהליכה לאיבוד או, מנגד, במסלול הזה אין סיכוי לאבד "במקרה" בן או בת זוג.

המסלול מתחיל על גבעה מימין לנקודת החנייה ולאורך שביל המסומן באדום עד לנקודת מפגש עם שביל שסימונו שחור. לאחר נקודת המפגש הזו ממשיכים שמאלה לאורך כקילומטר ובמהלך ההליכה עוברים דרך מפל יבש ומגיעים לנחל שני. זהו נחל ארוך יחסית, אשר תחילתו ברצועות החוף של סיני וקיצו בנחל רחם, כחמישה קילומטרים ממזרח למיקומנו הנוכחי. ממשיכים במעלה הנחל, בשביל המסומן בירוק ומגיעים, למעשה, לקניון האדום עצמו. זהו ערוץ צר, ישר ומטפס ויפה עד כאב, ואורכו? רק300 מטרים, שניות מעטות במונחים של בולט וכמה דקות טובות במונחים שלנו.

במהלך הערוץ יש כמה מפלים קטנים ונחמדים, סלעי חול נובי אדום, המעניקים לקניון ולנחל את שמו הצבעוני, וחלוקי קוורץ צבעוניים שממשיכים את הקו הציורי והמקסים של השביל. אין מה לדאוג לעמידותו של השביל וליציבותו, הוא בן ארבעה וחצי מיליון שנה בקירוב, וכבר חווה את מרבית תופעות הטבע האפשריות, כולל ילדים צווחנים וזוללי במבה בני 4 ו-5. ביציאה מהקניון ממשיכים קצת ללכת במעלה הנחל או, למי שמעדיף זאת, דרך שלוחה מישורית ושני השבילים מובילים לכיוון חניית הרכבים, ומשם להמשך הטיול והבילוי באילת.

אזור הקניון האדום ונחל שני הוא אזור שחיים בו, בנינוחות וברוגע, מיני זוחלים וחיות קטנות אחרות, ביניהם גם נחשי אפעה וצפע. לאורך המסלול המסומן אין חשש או סכנה להיתקלות עם מי מהם, וגם הם, כמו כל בעלי החיים, יעדיפו להיכנס אל תוך אש בוערת מאשר להיתקל בבני אדם, אך חשוב וכדאי, בכל זאת, לגלות משנה זהירות וללמוד מראש כיצד להתנהג במקרה של מפגש מסוג כזה או אחר עם נחש, עקרב או רמש ארסי. לכל מסלול טיולים באזור מדברי כמו אילת חשוב לצאת רק עם כובע רחב, הרבה מאוד מים, תיק עזרה ראשונה ובעיקר נעליים סגורות, גבוהות ונוחות להליכה. כדאי להישאר צמודים למסלולים המסומנים ולהימנע מיציאה למסלולי הליכה בחושך, גם אם אתם מרגישים נווטים מדרגה ראשונה ומקצוענים ברמת גשש בדואי.

טיולים הם כיף, הם חוויה והם אטרקציה שצריכה להישאר חקוקה בזיכרון לאורך זמן רב, שמירה על כללי היסוד הללו תבטיח כי החוויה תהיה חיובית, לא רק לכם, אלא לכל המשפחה שהצטרפה אליכם.

כתבות ורשמים מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל אילת, מסלול טיול, משפחות, נגב

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות