• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מפלים הגדולים בעולם – מים בצניחה חופשית

דף הבית » מפלים הגדולים בעולם – מים בצניחה חופשית

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 8 דקות

כתבה ועריכה לשונית – לילה חפר

מפל הוא בעצם צירוף של נחל ומדרגת סלע שחברו להם יחדיו לתופעת טבע מרהיבה. מסתבר שלקבוע גובה של מפל זה לא דבר קל, גיאולוגים מתווכחים רבות על מדידת מפלים ויש מסד נתונים רשמי שמדידה של הצוות שלו נחשבת לאסמכתא בעיני חובבי מפלים. אבל לא רק גובה משפיע על איכותו של המפל נתונים נוספים הם נפח המפל ורוחבו, עוצמת הקול של זרימת המים, כמה נקודות נפילה יש למפל, האם המים זורמים כל השנה ומה הנוף שמקיף את המפל.

ריכזנו לכם לפי ארצות את המפלים הכי מדוברים, כמו שתראו הרבה מפלים טוענים לכתרים של המפל הכי … הסיבה לכך היא הויכוחים לגבי כשרות המדידות. אני חשבתי לעצמי שכשאתה עומד מול מפל 700 מטר זה מראה כל-כך מפעים ש-11 מטר יותר או פחות לא משנים את החוויה.

הרבה מהמפלים האלה אינם מוקדי תיירות משום שההגעה אליהם קשה מאוד והם חולשים על פינות חמד נדירות. רבים מהם רק נמדדו לאחרונה כך שסביר שהרשימות האלה יתעדכנו בשנים הקרובות.

הטוען לכתר הגובה:

קרפאקופאי-מרו, ונצואלה

Kerepakupai Merú

טוען לכתר המפל הגבוה ביותר על כדור הארץ. קרפאקופאי-מרו הוא השם המקומי, בשפת הילדים. המפל ידוע גם כמפלי אנג’ל, על שמו של הטייס ג’יימס אנג’ל שמטוסו התרסק על צלע ההר ב-93. המפל שוכן בחלק הדרום מזרחי של ונצואלה בתוך הפארק הלאומי Canaima. המפל צולל ונעלם לתוך בולען בקצה של הר ומתפרץ מהצד השני של הצוק, 30 מטר לפני ראש ההר. המפל הזה מתפרץ, נשפך וצולל 807 מטר תלולים לתוך קניון מאסיבי. למרות הכמות האדירה של המים שנשפכים שם מגובה הקניון תראו רק ערפל עדין שמרחף באוויר. הדרך כל-כך ארוכה שהמים פשוט מתאדים עד שהם מגיעים למטה. המים מתעבים חזרה סביב הסלעים בקניון וזורמים הלאה לנחלים נוספים בשמורה.  במחצית הדרך של התגלגלות המפל מטה נמצאת בריכה גדולה. שם המפל נישבר אל הבריכה ונשפך שוב. חשוב לציין שישנו ויכוח על מדידת גובהו של המפל בגלל ההישפכות הכפולה הזו. המפל נימדד פעם אחת בלבד ב-1949 ולא ברור האם המדידות חיברו בין שני הגבהים של המפל ובכך האריכו אותו. כך או כך מדובר במפל מרהיב ביופיו ובעוצמתו.


 –

נסיך הקפיצות:

מפלי טוגלה, דרום אפריקה

Tugela Falls

משמעות השם היא פתאומי או מדהים. ואכן הקפיצה התלולה של המפל הזה מגובה של 948 מטר ראויה לתואר. אומנם זרימת המים במפלים אלו דלה אך המפל כולל חמש מדרגות, משמע חמש השתברויות של המפל. המפל זורם על קיר של הרי דרקנסברג הגבוהים. הנפילה הראשונה של המפל היא בגובה 182 מטר. לאחר מכן הוא נופל שוב 411 מטר. שלש הנפילות האחרונות מתרחשות ברצף מהיר כך שקשה להפריד בניהן והן כוללות 948 מטר של אובדן גובה שאכן ראוי לתואר מדהים.


פרו מציעה כמה מפלים פראיים על רקע נופים בתוליים, הציצו בשלישיה הזו:

 שלש האחיות, פרו

Tres Hermanas, Cataratas las
Rió Tambo, Junín, Peru

אפיק מים ללא שם זורם לאורך מישור מכוסה גונג’ל בפרו. המפלים יושבים בשטח השמורה הלאומית     otishi שכוללת כמה מפלים מפוארים ואת הגשר הטבעי הארוך מכולם. המפלים נקראים בשם שלושת האחיות על שם שלושת הנקודות הבולטות של נפילות המפל. המפל עושה סידרה של קפיצות גבוהות לתוך קניון עמוק. מצילומים ניתן להעריך שהצניחות הגבוהות ביותר במפל זה הן מגובה של 914 מטר.

Tres Hermanas, Cataratas las (Custom)

 

יומבילה – קטרטה, פרו

Yumbilla, Catarata
Amazonas, Peru

מפל הזה הוא חלק מרביעית מפלים שיוצרת יחד את קטרטה גוטה האדיר באזור האמזונס של פרו. נפח הזרימה של המפל הזה קטן יחסית אך הוא המפל הגבוה ביותר באזור וזה הופך אותו למרשים. הנהר נשפך בסדרה של קפיצות כשהנקודה הגבוה ביותר היא בגובה 895 מטר.

6666666666666

 

מפלי קטאראטה גוקטה, פרו

Gocta, Catarata
Chachapoyas, Amazonas, Peru

המפל נימצא באגן האמזונס העליון בפרו, אזור שבורך במפלים רבים. גובהו 771 מטר והוא מחולק לשתי נקודות נפילה. נקודת הנפילה הראשונה היא בגובה 540 מטר. במפל זה יש זרימה סוערת גם בעונת היובש. המפל היפה הזה לא היה ידוע לתיירים עד שנת 2002 אז הגיע מהנדס גרמני ששכנע את הממשלה להשקיע כסף ולמדוד את המפלים כדי למשוך את צידי המפלים לתור באזור.

 Gocta, Catarata (Custom)

 

נציג ניו-זילנד:

Browne Falls

South Island, New Zealand

המפל הגדול ביותר בניו-זילנד. נימצא באזור מרוחק ממקומות ישוב. הוא נופל וגולש במורד תלול ומתפתל רבות לפני שהוא נשפך. נראה שהוא נופל בשיפוע די עקבי פרט למדרגה אחת כ-180 מטר אחרי תחילת הנפילה. המפל לא נימדד רשמית אך הוא נישפך מאגמי בראון שגובהם 836 מטר. החיסרון שלו הוא שחלק ניכר מימנו לא ניתן לצפייה עקב הצמחייה הצפופה.

יבשת אמריקה, טבע מרהיב. הינה כמה מפלים שדורגו: 

מפלי קולוניאל קריק, ארה”ב

Colonial Creek Falls
Whatcom County, Washington, United States

במבט ראשון נראה שזרם הנחל נשפך בשקט לאגם דיאבלו הרועם. אבל מבט מהמקומות הנכונים בהר מגלה את המפל הגדול ביותר בתוך ארצות הברית.  המפל מנקז אליו מים מקרחונים חבויים, משתפך על שפת הקניון וצובר תאוצה לנפילה של 783 מטר. השפיכה של מפל זה מחולקת ל-13 מדרגות בזוויות שונות, החדות ביותר מגיעות ל-75 מעלות. בנפילה האחרונה המפל מתחלק לשניים כל אחד מהזרמים נופל נפילה של כ-90 מטר לתוך האגם. המפל הזה מוזן מקרחון שהולך ומתכווץ לצערנו. יש חשש לזרימת המים שם בעתיד. מכיוון שמדובר בנחל שזורם בגבהים חלקים מימנו קבורים בקרח גם באביב ובתחילת הקיץ. פרט לגובהו המפל אינו מרשים באף מדד אחר. הזרם שלו צנוע יחסית ובעיקר קשה לצפות בו וההתקרבות אליו דורשת מאמץ אדיר. עדיף שתצפו במפל הזה מרחוק.

Wells_Creek_Falls

מפלי יוהנסבורג, ארצות הברית

Johannesburg Falls
Skagit County, Washington, United States

זהו זרם אחד מבין זרמים רבים שזורמים מהקרחונים הקטנים בראש הר יוהנסבורג אך הוא משמעותי יותר בכמה דרכים. ראשית הנפח שלו גדול מהאחרים שנית הוא מזין את אחד המפלים הגבוהים ביותר ביבשת. גובהו של המפל 751 מטר ויש בו 5 מדרגות נפילה כשהראשונה בגובה 244 מטר. זרימת המפל משתנה עם השנים, כיום המפל מתפצל לשניים, הזוית הנפילה שלו כמעט אנכית, החלק הימיני נופל בשלוש מדרגות והשמאלי צולל בצורה מאוד תלולה. גם מפל זה משמעותי בעיקר בגלל גובהו אך נפח המים שזורם בו אינו מספיק בשביל להפוך אותו למפל חשוב באמת.

611

 

 

מפלי יוסמיטי, ארה”ב

Yosemite Falls
Mariposa County, California, United States

מפל יוסמיטי הוא המפלה גבוה ביותר במדינת קליפורניה, אורכו המלא 739 מטר והוא מורכב מחמישה שלבים של צניחות. הנחל והאזור כולו ניקרא על שם השבטים האינדיאנים שחיו בעמק. הוא קיבל את שמו 1851 ע”י סייר בגדוד שכבש את העמק (למרבה האירוניה זה גם הגדוד שלכד את האינדיאנים ושימר רק את שמם).  נחל יוסמטי צולל אל החלק העליון של המפל המאסיבי הזה שם אחרי 435 מטר המים מרססים מדף סלע ומתחלקים לכמה ערוצים שזורמים לתוך נקיק צר. הנחל זורם זרימה אנכית של 240 מטר ואז מגיעה הנפילה הגדולה השנייה. הנפילה הבאה מגיעה במהרה 36 מטר אח”כ. שלשת הנפילות הבאות מרוכזות בחלק התחתון. למרבה הצער יש רק מקום אחד מימנו ניתן לראות את המפל על כל שש נפילותיו והוא שביל פוהונו. בשל העובדה שסיירה-נוואדה בה נימצא הפל עשויה כמעט כולה מגרניט קפוא האדמה אינה אוגרת מים. ללא שימור של מי תהום המים ניגרים מהר מאוד כך שלמרות שהמפל הזה מרשים בגודלו ובנפחו המים מתדלדלים בו כבר בתחילת האביב.  למרות זאת, כדאי מאוד לבקר במפל והוא ככל הנראה המפל היפה ביותר בארצות הברית. הנוף בעמק הזה מיוחד במינו ואם תבקרו כשהשלגים נמסים המים יכולים לזרום בעוצמה שממש מרעידה את האדמה. היא גם מרעידה מיתר של פליאה בלב שלא ניתן לתאר במילים.


 

 

מפלי השיא של סיאפו, ארה”ב

Seahpo Peak Falls
Whatcom County, Washington, United States

אלו המפלים המשמעותיים ביותר בין סידרה של מפלים צרים שזורמים מהזרוע המזרחית של הר שוקסאן. המפל נופל מגובה של 671 מטר בכמה שכבות צרות של מים.המפל זורם גם בקיץ, אך אם הטמפרטורות עולות גבוה במיוחד או שהשלגים נמסים מוקדם. לא קל לצפות במפלים האלה ונקודת התצפית הכי טובה על הנפילות של המפל היא ממפלי סולפיד קריק.

 

  

מפלי אולופנה, הוואי

Olo’upena Falls
Molokai County, Hawaii, United State

אחד מארבעה מפלים גבוהים מאוד בצוקים של החוף הצפוני במולוקאי. הצוקים האלו הם הצוקים הגבוהים ביותר בעולם ליד חוף ים, גובהם 914 מטר בנקודות הגבוהות והם מעוטרים במפלים צרים מאוד וגבוהים מאוד.אומנם שטח הניקוז של המפלים האלה קטן אך הגשם הרציף שומר אותם זורמים. המפלים הם סידרה של קפיצות לכל אורך הסלע והיישר אל תוך מימו הירקרקים של הים. אין שבילים למפלים אלו, ניתן לראות אותם רק מהים בשייט קיאק לכיוון הצוקים.

Olo'upena Falls

 

מפלי ואיהילאו , הוואי

Waihilau Falls
Hawaii County, Hawaii, United State

המפלים מורכבים משלשה אשכולות צרים וגבוהים עד מאוד של מים לבנים הממסכים צוק עצום שמעוטר צמחייה ירוקה ושופעת.  גובהו של צלע הקיר הזה 972 מטר. הגישה לאזור קשה מאוד ורוב המטיילים אינם מגיעים לכאן. זו ברכה גדולה עבור אוהבי הטבע שמשקיעים את המאמץ ומגיעים לכן וזוכים ליהנות מאזור בתולי מאוד. העמק הזה הוא צלע של הר הגעש הרדום קוהלה. אם הגעת את כל הדרך לכאן תזכה לראות ארבעה מפלים במקום אחד.גובהו של כל אחד מהם מעל 300 מטר.

הגישה אפשרית ברגל או בקייק.

 

פוקאוקו, הוואי

Pu’uka’oku, United States

על צוק בחוף בהוואי שזור לו סרט דק של מים שנופל 840 מטר. זהו קו חוף דרמטי שיש בו לא מעט מפלים שנשפכים בסדקים שנוצרו במשך עשרות שנים בסלעי הלבה הוולקאנית שמרכיבים את המצוק. קשה מאוד לאתר את המפלים האלה אם אתה לא יודע שהם שם ורצוי להיעזר במדריך מנוסה. הרוחות הפראיות בחוף גורמות למים להפוך לרסיסים שממלאים את כל האוויר. זוהי תופעה מופלאה שמומלץ לחזות בה.

 

 

מפלי ג’ימס ברוס , קנדה

James Bruce Falls
British Columbia, Canada

במפרצון הנסיכה לואיזה זורמים כמה מפלים מראש הצוקים. ג’ימס ברוס הוא המפל הגבוה מכולם. המפלים מוזנים ע”י שריד של קרחונים שנימצא כ1500 מטר מעל לפני הים. הקרחון גורם לזרימת מים אחידה לאורך כל השנה. שטח הניקוז הצר של המפל לא משתמש בכל נפח המים, כך שהוא נראה יותר כמו סרט מתפתל בסיבובים על גבעות הטרשים של המפרץ. המפל אינו גלוי לחלוטין מהמפרץ, כדי ליהנות מיופיו יש לטפס אל השבילים בתוך היבשת. זה אינו מפל גדול בהשוואה בין לאומית אבל הוא גדול ביחס לאזור בו הוא נימצא.

James_Bruce_Falls (Custom)

James Bruce FallsCC BY-SA 3.0  Darrell Greenwood

נורווגיה היא אלופת המפלים של אירופה, הינה סקירה של המפלים הכי מרשימים בה:

 

וינופאלט, נרווגיה

Vinnufallet
Møre Og Romsdal, Norway

המפל הגבוה ביותר ביבשת אירופה מתהדר בגובה של 865 מטר. זורמים אליו מים מהקרחון וינו שמקונן לו גבוה בהרים. הקרחון מזרים מים בנקיק צר בראש ההר,הוא זורם בעדינות כ-130 מטר ואז מגיע למדף סלע ונישבר בירידה תלולה של כ-730 מטר. כשהזרם מתקרב אל היער הוא מאט ומתגלגל ליד הגבעות הירוקות ואז הוא מאץ ויורד את הירידה הסופית במהירות עזה. השינוי במקצבי הזרם הופך את המפל הזה למרשים ביופיו.

72 yq5

 

סקורגה, נרווגיה

Skorga
Møre Og Romsdal, Norway

המפל הזה שוכן בסמיכות למפל וינופאלט, הוא אומנם קטן מימנו אך בעונות מסוימות של השנה יש בו זרימת מים רבה יותר. הקירות העצומים של ההרים באזור זה כוללים עשרות מפלים.המפל הזה מוזן משני אגמים קטנים שמוזרמים אליהם מים מהקרחון קאלד. כמו שכנו הוינופלאט כך גם הסקורגה חוצה את קיר העמק העצום ונשבר מטה לאורך הסלע אך מדובר במפל צר יותר.  הוא נופל נפילה בארוך 644 מטר אך לא ניתן לראות את כולה מלמטה משום שחלקה מתרחש בנקיק בהרים.

 

קג’רסקרדפוסאן, נרווגיה

Kjerrskredfossen
Sogn Og Fjordane, Norway

העמק הנרווגי Nærøydalen הוא דוגמא מפעימה לעמק קרחונים. הוא מגולף בדוגמאות קרח, יש בו עשרות של זרמי מים שנופלים על העמק. רוב הזרמים האלה בעלי נפח מים נמוך והם אינם זורמים ללא ממטרים או המסה של קרחונים. מפל קג’רסקרדפוסאן הוא המפל בעל נפח הזרימה הגדול מכולם.הוא מוזן משני זרמים שזורמים זה לצד זה, האחד מהם מאגם קטן והשני מהקרחון. הוא נישפך 830 מטר מהצוקים הנשגבים הללו בשש מדרגות השתברות לפחות. הזמן המיטבי לראות את המפל הזה הוא ב-חודשי האביב המאוחר ותחילת הקיץ.

 1111111

מונגפוסין, נורווגיה

Mongefossen
Møre Og Romsdal, Norway

מצוק מרשים שעליו זורם מפל בעל נקודת נפילה אחת בגובה 773 מטר. הוא היה מפל שופע מים עד שנת 77 אז הוקמה טחנה הידרואלקטרית השואבת ממימיו. מאז המפל יבש יותר פרט לעונת המסת השלגים בחודשי הקיץ המוקדמים, בשנים מושלגות המפל חוזר לשיאו אך זה אירוע נדיר. כיום המצוק מרשים יותר מהמפל עצמו שניראה רוב השנה כמו צוק מוכתם במים וחסרה לו העוצמה שיש במפל שופע מים.

  

באלאיפוסין, נרווגיה

Balåifossen
Hordaland, Norway

גובה המפל הזה הוא 765 מטר, הוא אחד המפלים הגבוהים באירופה ולכן מוזכר ברשימה זו.אבל להזכרה שלו מלוות הזהרה, מדובר במפל עונתי, המים לא זורמים בו כל השנה, ובחודשי הקיץ הוא ריק לחלוטין.  הנחל חסר השם שמתנקז למפל הזה אוסף אליו כמה יובלים שזורמים להם 1000 מטר מעל פני הים. הנחל זורם לו על הפיורד היפה ואז נופל מטה בשרשרת של קפיצות קטנות על צלע ההר כ-700 מטר ומסיים בזרימה רגועה יותר אל תוך הים. עוצמת הקול של המים במפל הזה נמוכה מאוד בגלל שאגן הניקוז שנישפך למפל קטן יחסית. יחסית לנורווגיה זה אינו מפל ראוי לציון ואין טעם להשקיע זמן בלהגיע אליו, אלא אם אתם ממש בסביבה.

 

טג’וטאפוסין, נרווגיה

Tjøtafossen
Sogn Og Fjordane, Norway

כשמבקרים בקרחון המפורסם בריקסטאדל (Briksdal) תשומת הלב נימשכת קודם כל ללגונה התכולה והיפיפייה שעשויה ממי שלגים. אם נעביר את המבט לקרחון הסמוך נראה כיצד הוא דוחף את האף שלו מעבר לצוק, גבוה מעל העמק. התוצאה היא מי שלגים שזורמים אלפי מטרים במורד הקיר החלק. יצירה מופלאה זו של 738 מטרים של זרימה היא אחד המפלים החשובים בנורווגיה. הנפילה מתחילה מייד במקור הזרם, המים מחליקים במורד ציר גרניט בעל דפוס מזגזג. לאחר כשני שליש מהגובה הכולל הזרם מתפשט ומתרחב,שם מתחילות הנפילות. בגלל הפרספקטיבה התלולה לא ניתן לראות את הנפילות כמו שהן. הן נראות נמוכות יותר ממה שהן באמת. הנפילה הכי נוחה לצפייה היא זו שמופיעה 396 מטר מתחת למקור הנפילה.

 אנחנו מקווים שהתרשמתם כמונו מאוסף תיאורי הנפילות המפוארות האלה ולשמוע מאחורי המילים את צליל המים.

 

 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם