• תַפרִיט
  • תַפרִיט
ion hotel iceland

מקומות לינה מומלצים לחזות בקסם של זוהר הצפוני

דף הבית » מקומות לינה מומלצים לחזות בקסם של זוהר הצפוני

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 7 דקות

הזוהר הצפוני, המכונה גם “השחר של הצפון”, “זוהר הקוטב הצפוני”, “ערפל הצפון” ועוד, הוא תופעת טבע מדהימה, ששווה להגיע בשבילה רחוק. רבים טוענים שהשמיים הנצבעים בשלל צבעי הקשת הם הפלא הטבעי מספר אחת בתבל. אבל גם אם לא נסכים בעניין הדירוג, נודה כולם כי זה משהו שחייבים לחזות בו לפחות פעם אחת בחיים. אם גם אתם מעוניינים לבקר ולצפות בקסם המרהיב הזה, קראו את הכתבה שלפניכם ויאללה, צאו לדרך.

כתבה: נגוהה שפרלינג. נערך על ידי צוות האתר ביולי 2024.

*גילוי נאות: עמוד זה עשוי לכלול קישורים של תכניות שותפים שלנו. אם תלחצו על הקישור ותרכשו דרכו את אחד מהשירותים, אנחנו נקבל על זה עמלה, שתעזור לנו לתפעל את האתר. הדבר נעשה ללא תוספת עלות עבורכם. תודה על העזרה!

מה זה בכלל הזוהר הצפוני?

הזוהר הצפוני הוא ריקוד אורות צבעוני המכסה את הרקיע. השמיים שמתכסים בצבעים מרהיבים ובוהקים – אדום, כחול, צהוב וירוק – הם מחזה עולמי חד פעמי. הרשות המקומית הכי מתוחכמת במופע יום העצמאות הכי מושקע לא תצליח לייצר מופע זיקוקים כה מרהיב.  

קשה לתאר במילים את המחזה אבל בעיקרון, הוא מופיע לפתע פתאום, בשעות הלילה, ברקיע המכסה אזורים מסויימים על פני כדור הארץ. הכל מתחיל בקשת ירוקה שלפתע מתפצלת ונשסעת לצורות ולצבעים נוספים- כחול, אדום, ירוק וצהוב, צבעים נמרחים, רוקדים, מתאחדים, מתרחקים, יוצרים ספירלות וקווים, סלילים ואיורים וכל זאת למשך כמה דקות עד שהכל גווע ונעלם.

לאורך ההיסטוריה היו הסברים שונים לתופעה. כמובן שלפני ראשיתו של עידן המדע האמינו בני האדם שאלוהים בא לבקר. היו שסיפרו כי אלה הם המתים שעולים השמיימה. ובתקופות מודרניות יותר הסבירו את מפגן האורות המרהיב כהשתקפות של השמש בקרחונים ובקטבים.

גם היום יש עדיין שמאמינים שזוהי דרישת שלום מהכל יכול, אבל למדע יש בהחלט הסבר מספק למופע הבלתי נשכח. הכול מתחיל ונגמר למעשה בשמש. השמש בוערת בטמפרטורות גבוהות כשמידות החום בחלקיה השונים אינם זהים. כך, הטמפרטורה על פני השמש עולה עד כדי 6,000 מעלות צלזיוס, ואילו בעטרה של השמש מגיעה הטמפרטורה לחום בל יתואר שנאמד במיליוני מעלות. בחום הגבוה הזה חלה התופעה הבאה – ישנה התנגשות של אטומי מימן זה בזה מה שגורם לפירוקם ולהיווצרוו של חור המכונה “פלסמה” (plasma). הפלסמה מורכבת מיונים של מימן ומאלקטרונים חופשיים, שהם חלקיקים בעלי מטען חשמלי עם רמה אנרגטית גבוהה מאוד.

חלקיקים אלה נישאים מהשמש ונושבים ממש כמו רוח לכיוונים שונים. הנדידה הזו מכונה “רוח השמש” (solar wind) והיא נושבת לעבר כדור הארץ במהירות בלתי נתפסת –  מיליון וחצי קילומטר בשעה. כשהיא מגיעה לכדור הארץ, נושאת את החלקיקים המאיימים, היא נתקלת במעטה הגנה משוכלל – זהו השדה המגנטי של כדור הארץ, שמגן על כוכב הלכת ומניע את הסטת החלקיקים מפניו. בקטבים של כדור הארץ יעילותו של אותו שדה מגנטי פחותה משום ששם הוא איננו נעול. עקב כך חלק מאותם חלקיקים מצליח לחדור לאטמוספרה העליונה של כדור הארץ המכונה “יונוספירה” (ionosphere). עם חדירתם ליוניספירה, אותם חלקיקים מתנגשים באטומים ובמולקולות שמכילה היונוספירה ואלה נטענים בחשמל ואז פולטים את האנרגיה העודפת שחודרת אליהם בצורה של קרינה אלקטרומגנטית. אותה קרינה היא שיוצרת את מחול הצבעים המטורף המאיר הזה, כאשר הצבעים שיחגגו במפגן האורות תלויים בסוג האטום המתנגש ובגובה של האטום ביוניספירה. אטומי חמצן בגובה 100 קילומטר מפיקים את הצבעים ירוק ולבן;  אטומי חמצן בגובה 350 קילומטר מפיקים את הצבע האדום וכן הלאה.

איפה אפשר לחזות בזוהר הצפוני?

ישנן מספר מדינות בהן ניתן לצפות בפלא המרהיב, אבל צריך גם הרבה מזל – שמים נקיים מעננים, אזור ללא זיהום אוויר ותנאי ראות טובה. הסיכוי לחזות בזוהר הצפוני עולה בחודשי החורף באופן משמעותי, אבל עדיין נמוך.

המדינות בהן ניתן לחזות באורות הזוהר הצפוני הן נורווגיה, שוודיה, פינלנד, איסלנד, גרנלד, אלסקה, קנדה, סקוטלנד, רוסיה, דנמרק ועוד. כדי ליהנות מתצפית מושלמת יש לבחור מיקום נקי מציווילזציה, מה שמאפשר ראות טובה. בכל המדינות בהן נגלה המחזה המרהיב ישנם אתרי אירוח שערוכים במיוחד כדי לאפשר לתיירים הצצה לזוהר הצפוני.

כדי להבטיח לעצמכם שתגיעו לאחד המקומות האלה ולא תפספסו הזדמנות ממשית לראות את האורות המרהיבים, מומלץ לנקוט במספר צעדים:

  • סעו בעונה הנכונה של השנה – גם במקומות בהם מבטיחים לכם שניתן לראות בעין אנושית את הפלא כל השנה, עדיף לבקר בחורף. בחודשי החורף – באירופה מדובר בינואר עד מרץ – הסיכויים לחזות באורות הקוטב הצפוני הם הרבה יותר גבוהים. ועדיין, זכרו – הסיכויים לחזות בזוהר הצפוני נמוכים מאד!
  • סעו למקום המתאים – יש מדינות ואזורים בהם הסיכוי לראות את אורות הקוטב הצפוני הם הרבה יותר גבוהים, כמו פינלנד, שוודיה ונורבגיה.
  • בחרו מקום לינה אידאלי – בררו עם בעל אתר האירוח האם ניתן לצפות באורות הקוטב הצפוני באזור בו שוכן בית המלון. בעיקרון יש העדפה למקומות טבע מבודדים ומרוחקים מציוויליזציה, שכן כל אור מלאכותי פוגם בנראות של הפלא. ישנם מקומות לינה ואירוח שערוכים במיוחד לחוויית צפייה באורות הקוטב הצפוני, החל מאתרי קמפינג השוכנים לצד אגם, דרך אכסניות והוסטלים וכלה בבתי מלון עם נקודות תצפית אסטרטגיות.
  • עשו שיעורי בית – גלשו באינטרנט, כתבו לבעלי בתי מלון ובררו האם בתקופה בה אתם מתכננים להגיע למקום אכן ניתן יהיה בקלות לארגן צפייה בזוהר הצפוני. למרבה הצער, אי אפשר לחזות מראש מתי יהיו תנאי ראות מתאימים לחזות באופן מיטבי באורות הקוטב הצפוני. מה שנמליץ לכם זה לכוון את הגעתכם ליעד בזמן מתאים של החודש, כלומר, לא בזמן ירח מלא, כיוון שהאור שלו פוגם באורות הבוהקים וחבל. גם כשתגיעו, לא תוכלו לשלוט על העננים ותנאי הראות, לכן נמליץ לכם להגיע לזמן רב ולא לכמה ימים. ככל שתשהו במקום זמן ארוך יותר כך תגדילו באופן משמעותי את הסיכויים לראות את תופעת הטבע המדהימה.  אז סעו לתקופה ארוכה ככל הניתן והתאזרו בסבלנות. לפעמים ערב מעונן לפתע משתנה והשמיים מתבהרים.
  • שלבו את החופשה שלכם עם מטרה נוספת – מרבית בתי המלון באזורים פופולריים לצפייה באורות הקוטב הצפוני הם למעשה אתרי סקי ואם תגיעו אליהם בחורף אז תוכלו להפוך את החופשה שלכם לחופשת סקי. גם אם אתם לא נמשכים לסקי, תוכלו ליהנות מהנופים המרהיבים, מהאווירה הסופר ממכרת ומאביזרי אתר האירוח ולשלב את ההמתנה למחזה בחופשה מושלמת כשלעצמה.

מקומות לינה מומלצים לצפייה בזוהר הצפוני

הנה כמה מהמלונות המומלצים ביותר למי שרוצה לצפות בתופעת הטבע המדהימה של הזוהר הצפוני:

Hotel Kakslauttanen, פינלנד

אומנם מדובר באתר סקי, אבל כמו כל בתי המלון מהם תוכלו לחזות באורות הקוטב הצפוני, הוא מציע גם אירוח מושלם וגם אפשרות לחופשת סקי בלתי נשכחת.

אתר האירוח קאקסלאוטנן נמצא באזור סאריסלקה פל (Saariselkä Fell) של לפלנד הפינית. המקום מרושת בבקתות אירוח ייחודיות ונעימות כשגולת הכותרת ללא ספק היא איגלו זכוכית ייחודי ובלתי נשכח בו תוכלו ללון ולחזות בכל הפלא הלבן מסביב באווירה בלתי נשכחת. מדובר באיגלו שעשוי כולו זכוכית תרמית, כולל סאונה פרטית, אח, מטבחון וחדר שינה עם גג זכוכית, וניתן להלין בכל איגלו כזה שישה אורחים.

גם בקתות העץ ולא רק איגלו הזכוכית מעוצבים מדהים ומציעים מתקני אירוח סופר מתקדמים, לרבות, מטבחון עם מתקני בישול, פינת ישיבה, אביזרים נחוצים ואח עצים מרהיבה.

באתר האירוח ישנם גם מתקנים מתקדמים, כמו סאונת העשן הגדולה בעולם. יש גם מספר מסעדות, חור קרח ייחודי ומרהיב, בית ספר ללימוד סקי, חנות להשכרת ציוד סקי ועוד. אורחי המלון יוכלו גם להצטרף לסיורים מאורגנים היוצאים מהמלון- סיורי ספארי עם כלבי האסקי סיבירי ואיילים ולהשתלב בפעילויות שונות המוצעות כמו דיג בקרח.

בדקו זמינות ומחירים באתר בוקינג

Resort Alyeska, אלסקה, ארה”ב

בית המלון המאובזר והמתקדם הזה ממוקם במיקום מרהיב שמספק תמונות נוף עוצרות נשימה לאורחיו. הוא מוקף יער עבות וסביבו נישאות פסגות הרים מרהיבות.

העובדה שבית המלון מבודד ומרוחק מזיהומי אור מודרניים, כלומר רחוק ממקום יישוב, הופך אותו לאתר מצוין לצפייה באורות הזוהר הצפוני. צוות המלון אף ערוך לענין ומקיים שיחות השכמה בכל שעה בלילה למי שמעוניין בכך ברגע שמתחיל המופע, כך שהאורחים יכולים ליהנות מאורות הזוהר הצפוני במלוא הדרם.

בדקו זמינות ומחירים באתר בוקינג

Hotel Arctic, גרינלנד

מלון ארקטיק, ברמת דירוג של ארבעה כוכבים, ממוקם במערב גרינלנד (Greenland) על פיורד הקרח יקובסהבן (Ilulissat Icefjord). זהו אזור תיירותי מפורסם כשהקרחון עצמו מוכתר כאתר שימור של אונסק”ו.

בית המלון, המצוי בסמוך לשדה התעופה יקובסהבן (Ilulissat) ואף מציע שאטלים חינם הלוך וחזור ממנו, הוא מלון מאובזר ונוח שיכול לשמש כמחנה נהדר עבור מי שבא לצפות באורות הזוהר הצפוני. במלון העמוס ביצירות אמנות של אמנים מקומיים ומעוצב בטוב טעם עומדים לרשות האורחים חדרים מאובזרים ורצוי לבחור כמובן כאלה עם נוף לים ולקרחונים. במלון גם מסעדה מצוינת המגישה אוכל משובח לסועדים. בבית המלון גם פאב פעיל ואפשרות לשכור רכב ולהזמין סיורים מודרכים באזור.

מנקודות התצפית השונות במלון אפשר לצפות ללא הפרעה במחול אורות הזוהר הצפוני, בתנאי שאלה מופיעים כמובן.

בדקו זמינות ומחירים באתר בוקינג

Lodge Lyngen, נורבגיה

המלון הנורבגי הזה הוא מלון קטן המהווה מפלט אולטימטיבי ואינטימי  לרומנטיים שביניכם. בית המלון הממוקם גבוה מעל לחוג הארקטי הוא בית מלון יפהפה וחמים, עם מערכת חימום מתקדמת, אבזור מודרני ומתקני ספא מפנקים. דמיינו לכם אפשרות לחזות באורות הזוהר הצפוני בעודכם משתכשכים לכם בג’קוזי מהביל. יש יותר חלום מזה?

בדקו זמינות ומחירים באתר בוקינג

Sorrisniva Igloo Hotel, נורבגיה

מלון הקרח והשלג המרהיב הזה ישאיר אתכם פעורי פה גם מבלי שתזכו לצפות באורות הזוהר הצפוני. זהו מלון איגלו יוצא דופן עם עיצוב מרהיב וחוויית לינה ותיירות שלא הכרתם. בית המלון, הממוקם לאורך נהר אלטה (Alta River), נמצא במרחק של כ-20 קילומטרים ממרכז העיירה אלטה (Alta) ומשתרע על שטח של 2,000 מ”ר.

בחדרים השונים יש ציוד שיחמם אתכם, לרבות דרגשי שינה מעור צבי ושקי שינה חמימים במיוחד, אולם אלה לא יספיקו לכם ותצטרכו להתלבש בבגדים טרמיים, כי בכל זאת – מדובר במלון קרח בו יש טמפרטורה קבועה הנעה בין מינוס ארבע למינוס שבע מעלות צלזיוס.

במלון יש מתקנים מתקדמים מפנקים שיבטיחו לכם חופשה מושלמת גם בחורף, לרבות סאונה, אמבט עיסוי באוויר הפתוח, בר קרח ועוד. המלון מעוצב באופן עוצר נשימה ופסלי הקרח בכל פינה הם יצירת אמנות של ממש. גם שתי המסעדות של בית המלון נהדרות. וכמובן, יש גם אפשרות לצאת באחד מטיולי הספארי ברכב שלג המוצעים לאורחים.

ולגבי אורות הזוהר הצפוני – כשהצבעים מופיעים, הם ניבטים ברקיע מכל פינה של בית המלון.

המלון נמס בחלקו בחודשי, כך שאפשרי ליהנות בו בעיקר בחודשי החורף.

בדקו זמינות ומחירים באתר בוקינג

Blachford Lake Lodge, הטריטוריות הצפון-מערביות, קנדה

מכיוון שבקנדה העונות הפוכות לארץ, מי שרוצה לחזות באורות הזוהר הצפוני יצטרך לנסוע לשם בתקופה שבין אמצע אוגוסט ועד סוף ספטמבר או בתקופה שבין דצמבר עד אמצע אפריל. באתר בקתות עץ מאובזרות ונקודות תצפית מרהיבות.

בדקו זמינות ומחירים באתר  Tripadvisor

Ion Luxury Adventure Hotel, איסלנד

זהו מלון קטן ומשפחתי המכיל כ-49 חדרים נוחים ומאובזרים. המלון יפהפה, במיקום משגע ומציע גם נקודות תצפית נהדרת על אורות הזוהר הצפוני.

המלון ממוקם על הר הנגיל (Hengill), במרחק כ-18 קילומטרים מהפארק הלאומי ת’ינגווליר (Þingvellir) שהוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו.

בבית המלון אווירה נורדית להפליא, בשל העיצוב, בשל האמנות ובשל מסעדת המלון שמציעה מאכלים נורדיים ובר המלון ממנו נשקפים נופים נהדרים. בבית המלון מתקני ספא מתקדמים וחדרים מצויינים ומאובזרים מחלקם נשקף נוף לאגם. הוא מהווה בסיס מצוין ליציאה לטיולים באזור הייחודי של איסלנד. העובדה שבמקומות מסוימים במלון ישנם חלונות עצומים המשתרעים מהרצפה עד התקרה הופך את המקום לאידאלי עבור צפייה באורות הצפון, אם וכאשר יופיעו.

בדקו זמינות ומחירים באתר בוקינג

לסיכום

הזוהר הצפוני הוא מתופעות הטבע הנדירים והמיוחדים בעולם. אם תמיד חלמתם לראות את האורות המיוחדות הללו, מומלץ לתכנן טיול לאחד מהאזורים בהם יש את הסיכויים הגבוהים ביותר לצפות במחזה. אנו מקווים שעזרנו לכם לתכנן עם רשימת המלונות המומלצים, מהם ניתן לצאת למסע בעקבות הזוהר הצפוני.

מקורות שימושיים לתכנון הטיול שלכם

הזמנת טיסה

אתם יכולים להיעזר באתר של Way Away כדי למצוא טיסות מתאימות לכם וגם ליהנות מקאשבק. 

הזמנת לינה

מומלץ להשתמש באתר בוקינג כדי להזמין מלונות בחו”ל. ככל שמזמינים יותר פעמים דרך בוקינג, כך אתם זוכים להנחות גדולות יותר על הלינה שלכם.

אם אתם יותר בעניין של אכסניות, אתם יכולים לחפש באתר Hostelworld שמתמחה בלינות מהסוג הזה. 

קבלו >> טריק מיוחד שיכול לחסוך לכם מאות ואפילו אלפי שקלים בהזמנת לינה!

הזמנת פעילויות ואטרקציות

אתם יכולים למצוא מגוון רחב של פעילויות ואטרקציות באתר ויאטור ובאתר GetYourGuide. הסיורים המוצעים הם בשפה האנגלית ותוכלו לבחור את הסיורים בעלי הדירוג הטוב ביותר כדי להבטיח איכות. 

ואל תשכחו ביטוח נסיעות!

אנו ממליצים לקרוא אודות ביטוח נסיעות לחו”ל לפני שאתם מזמינים.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם