• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מקומות נגישים שבנתה והכשירה קרן קיימת לישראל ( קק”ל )

דף הבית » מקומות נגישים שבנתה והכשירה קרן קיימת לישראל ( קק”ל )

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 6 דקות

מיכאל חורי – החולה

קק”ל נגישה ומנגישה את הטבע לכולם

במהלך שנים רבות קרן קימת לישראל משקיעה מחשבה ומשאבים רבים כדי לאפשר לאנשים עם מוגבלות או למשפחות שיוצאים לטייל עם עגלות ילדים, לנוע ולבלות בנוחות ובבטחה ביערותיה, בפארקים ובחניונים השונים. קק”ל גאה על כך שפעילותה מבטאת מודעות לצרכים המיוחדים של ציבור רחב וחשוב. לפניכם מבחר מקומות לבילוי בחיק הטבע שקק”ל הכשירה לשם כך ועומדים בדרישות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ותקנות נגישות לאתר.

 

פארק הירדן

פארק הירדן שוכן מצפון לכנרת, בצד אפיקו המזרחי של הירדן. גדות ערוץ הנהר והאפיקים המשניים שעוברים בפארק מכוסים בסבך צפוף של צמחייה, בעיקר של קנה מצוי ועצי ערבה. בפארק יש מדשאות רחבות ידיים, שולחנות בצל עצי אקליפטוס, מסלולי טיול ומתקני שעשועים. קרן קימת לישראל, בשיתוף הביטוח הלאומי, החברה הכלכלית גולן, חמ”ת ובסיוע עמותת נגישות ישראל, השקיעה בפארק תשומת לב מיוחדת לתחום הנגישות, ונסללו בו 750 מטר של שבילים נגישים עם ספסלי ישיבה. מנקודות תצפית נגישות אפשר לצפות בירדן, או לבלות באזור עין משפע הנובע למרגלות היישוב הקדום בית צידה. בפארק יש עמדות פיקניק ובהן חניות נכים, עמדות מנגלים וברזיות נגישות ושלושה מבני שירותים נגישים.

בפארק קיימים מספר מוקדים שבהם קק”ל הכשירה שבילי הליכה מותאמים לאנשים המתניידים בכיסאות גלגלים ולאנשים עם לקות ראיה ועיוורון:

  • באזור הדייג קיים שביל נגיש באורך של כ-200 מטר בצמוד לנחל הזורם ואמת המים הקדומה, ולאורכו פינות ספסלים נגישים ומוצלים.
  • בקרבת עץ השקמה הגדול קיים שביל באורך של כ-100 מטר, המגיע עד לשקמה ולרחבת הישיבה הנגישה מתחת לעץ.
  • באזור עיינות מישפע קיים שביל המגיע מחניון הפיקניק הנגיש, דרך הגשר מעל המים, ועד לרחבת מרפסת המשקיפה אל גוף המים, הצמחייה והדגים. לאורך השביל, ספסלי ישיבה מותאמים ונגישים, פינת פיקניק נגישה מעל בריכות השכשוך, וירידה עד לקו המים עם רחבת מנוחה וספסל.
  • השביל הנגיש – שביל הליכה נגיש באורך של כ- 1.5 ק”מ בתוך שטח של טבע ומים זורמים (הירדן) בתוך סבכי קנים, אמת מים, ומוקדי ענין הפעילים גם ביום וגם בלילה. השביל מיועד: לאנשים המתניידים בכיסאות גלגלים, עגלות ילדים, לאנשים עם צרכים מיוחדים, כבדי ראיה וכבדי שמיעה.

אגמון החולה

פארק אגמון החולה, שזכה בפרס נגישות ישראל, הינו אתר תיירות אקולוגי ייחודי בעולם, אשר מציע למבקריו חווית טבע נדירה. באגמון, שמצוי בלב ליבו של השבר הסורי-אפריקני, הקימה קק”ל פארק צפרות, פעמיים בשנה חולפים בו למעלה מ- 500 מיליון עופות מים, עופות דורסים וציפורי שיר. על מנת שגם אנשים עם מוגבלות יוכלו לתצפת ולהתפעל מבעלי הכנף שמגיעים לאגמון לביקור, הנגישה קק”ל את הגישה למצפורי הצפייה בציפורים (מצפור העגורים, מצפור השקנאים, מצפור עופות המים, הגן הבוטני וכו’) , שבילי הגישה, גשרוני העץ, השירותים, הקופות, המזנון וחניוני הפיקניק, הותאמו גם להתניידות בכיסאות גלגלים. בנוסף, רכבי הגולף שנוסעים ברחבי הפארק הותאמו לכיסאות גלגלים. למבקרים כבדי הראייה מוצעת מערכת שמע ייחודית המספרת להם אודות המקום.

בשל ריכוזן הגבוה של הציפורים באזור, הוקמה במקום תחנת טיבוע ציפורים, שבה הן מסומנות בעזרת טבעת מתכת המוצמדת לרגלן, דבר המסייע לנטר ולעקוב אחר אוכלוסיות ציפורים, נתיבי הנדידה שלהן ועוד. אמנם תחנת הטיבוע באגמון פתוחה לציבור הרחב, אולם יש מי שעד כה לא יכלו ליהנות מצפייה בתהליך עצמו של הטיבוע. בשנה האחרונה הנגישה קק”ל,, את תחנת הטיבוע, במטרה שגם אנשים עם מוגבלות ראייה ולקות קוגניטיבית יוכלו להשתתף וליהנות מהחוויה.

אנו ממליצים להגיע לטיול בשביל הנגיש בגן הבוטני ומשם לתחנת הטיבוע המספקת חוויה רב חושית והיכרות עם ציפורים ומסלולי הנדידה שלהן.

בנוסף אנו ממליצים להגיע למרכז המבקרים באגמון שנחנך רק לפני כשנתיים ומציע למבקריו שלל אטרקציות טכנולוגיות מתקדמות אשר מאפשרות למבקר לחוות את אגמון החולה ועולם הצפרות בצורה מעניינת, ייחודית ומלמדת. בין האטרקציות במרכז: תחנת VR שכוללת מיטות וכורסאות מונגשות עם משקפי מציאות מדומה בעזרתם ירגישו המבקרים איך זה להיות חלק מלהקת עגורים ולנדוד לאורך השבר הסורי אפריקאי, גלובוס לדים המציג את נתיבי הנדידה העולמיים, קיר הציפורים הגדול ביותר במזרח התיכון, הקיר כולל אינפורמציה אודות ציפורים וחידון. “מיני אגמון”- מיצג אשר ממחיש את השינויים שעבר אגמון החולה משחר ההיסטוריה דרך ייבוש החולה, אדמות הכבול וכו’ בצורה טופוגרפית משולב עם טכנולוגיה מתקדמת ומוחשית.

פארק אדמית

פארק אדמית שוכן בקצה המצוק התלול המשקיף על המרחבים הפרושים שלאורך חוף הגליל המערבי. קק”ל פיתחה את הפארק, שתלה ערוגות צמחי תבלין ועצי בוסתן ובנתה חניונים ופינות לפיקניק. בלב הפארק יש חניון ובו שולחנות נגישים, ברזיה ושירותים נגישים. במקום יש שביל הליכה נגיש בנוף הגליל המערבי ותצפיות לים התיכון השביל כולל חניות, שירותים, ספסלים, בתי אחיזה בחלק מהשביל, ורחבות תצפית לנוף.

חורבת תנשמת

חורבת תנשמת נמצאת בפארק יער שהם. היער המשתרע על פני כ-2,000 דונם, ממזרח לשֹהם. היער שהיה למקום מוזנח, שערמות פסולת “עיטרו” אותו, הפך ליער קהילתי פורח.  קרן קימת לישראל, המועצה המקומית ותושבי שׂהם פועלים יחד לטיפוחו של פארק היער כמרכז טיילות ובילוי בחיק הטבע. היער מתפרש על פני גבעות נמוכות ובהן טרסות עתיקות ועצי בוסתן, ויש בו חניונים לפיקניק, שבילי טיול ברגל ובאופניים ואתרים ארכיאולוגיים. בחורף ובאביב הוא נצבע בפריחה מרהיבה של כלניות, רקפות ושאר פרחים ססגוניים.

אתר חורבת תנשמת, הנגיש לכיסאות גלגלים וללקויי ראייה התגלה בשנת 1986, ותשע שנים מאוחר יותר, בחפירות ארכיאולוגיות באתר התגלו במקום שרידי כנסייה מהתקופה הביזנטית (המאה הרביעית לספירה) ולידה שלושה קברים חצובים בסלע ובריכת מים חצובה בעלת גרם מדרגות בפינתה. במקום התגלה ממצא מיוחד, שחלקיו התגלו בכנסייה ובבית הבד. זהו מדליון עגול משיש בקוטר של 67 ס”מ שמגולפת בו דמותה של טיכה, אלת המזל שנחשבה לפטרונית של ערים רבות. שביל קצר נגיש מוביל מכאן דרומה לכיתת לימוד פתוחה בטבע, השוכנת על במת סלע נמוכה, שסמוך אליה נמצאים שרידי גת חצובה בסלע ובור פתוח ששימש כבשן סיד.

הנגשה באתר: הביקור באתר כולו ובאזור העתיקות נגיש ומאפשר ביקור לכולם. עבור כבדי ראייה מוצבת במקום מערכת מסבירן קולי נגיש עם פישוט לשוני ומערכת מובנת של step hear, המאפשרת מתן מידע קולי לאנשים לפי בחירתם. מטרת המערכת מתן הכוונה לאדם עם לקות ראייה לגבי מקום הימצאותו והסבר על האתר. בנוסף באתר יש חנייה מונגשת ושביל הליכה, כיתת לימוד ותצפית על הכניסה.

אילנות – גן בוטני יערני ומרכז מבקרים.

כל מי שאוהב לסייר רגלית בין העצים, מוזמן להגיע לגן יערני בוטני מיוחד במינו בלב השרון, בו צומחים זה בצד זה 350 מיני עצים מרחבי העולם, חלקם בעלי מראה אקזוטי מרתק. האתר זכה בפרס נגישות ישראל.  באזור יש שילוט המסביר על סוגי העצים, בנוסף קיימת מערכת מסבירן להתמצאות עבור אנשים עם לקויות ראייה, המאפשרת להם לקבל מידע קולי אודות המקום.

בגן הבוטני קיים מבוך מונגש מעצים המדמה גזע של עץ. במקום מרכז מבקרים המוקדש כולו לעצים, משלב את הטכנולוגיות החדישות ביותר בתחום, ומציע למבקרים בו חוויה מיוחדת במינה. מרכז המבקרים כולל סרט נגיש עם כתוביות אודות היער לאנשים עם לקות שמיעה, חידון טריוויה, תחנות אינטראקטיביות בנושא ייעור בישראל, יערות העולם סודות העץ וחוויה של סיור אופניים במציאות רבודה, שמונגשת גם לאנשים המתניידים בכיסאות גלגלים.

באתר ניתן למצוא: 2.5 ק”מ של שבילים נגישים ברמה גבוהה בתוך היער המאפשרים למבקרים הנאה מריאה ירוקה ומרכזית במרכז המדינה ותנועה נוחה בכיסא גלגלים או בעגלת תינוק, חניית נכים נגישה, שולחנות פיקניק, ספסלים, ברזיות ושירותים נגישים,.

אנדרטת חץ שחור

האנדרטה המרשימה, משקיפה על אזור ג’בליה ועזה, מחזירה אותנו אל מורשת הקרב של הצנחנים ואל ימי פעולות התגמול של שנות החמישים. האנדרטה כוללת עמודי אבן הנושאים תיאורים של פעולות התגמול של הצנחנים ותרשימי קרבות של החיל. אנדרטה נוספת מנציחה את הנופלים. סמוך לאנדרטה הציבה קק”ל חניון עם שולחנות פיקניק. מעט מדרום לאנדרטה נמצא בית שביתת הנשק – בית בן קומה אחת מכוסה גג רעפים. קק”ל שיפצה את המבנה, ששימש את משלחות ועדת שביתת הנשק הישראלית בצאתן לפגישות עם נציגי מצרים. בשנה שעברה האתר עבר שדרוג במסגרתו האתר הונגש באופן מלא החל מהחניות דרך הגישה לאנדרטה ובית שביתת הנשק, ספסלים, שולחנות, ברזיות ושירותים נגישים.

בית הכנסת הקדום במעון

איננו יודעים את התאריך המדויק, אבל ברור שלפני כ-1,500 שנה עמדו במקום הזה יהודי העיירה מעון וחנכו את בית הכנסת. זה לא היה יישוב של עם עצמאי, ביזנטיון הנוצרית משלה אז בארץ. ובכל זאת, יהודי מעון, כמו יהודי הארץ כולה, לא ויתרו על עצמאותם הרוחנית. כלי הביטוי החשוב ביותר לעצמאות הרוחנית היה בית הכנסת, שהותיר אחריו את רצפת הפסיפס המפוארת. בית הכנסת התגלה בשנת 1957, במהלך סלילת כביש הגישה לקיבוץ ניר עוז בנוסף התגלו במקום בור מים ומקווה. מחוסר תנאים מתאימים להצגת הפסיפס במקומו הטבעי, הסירו אותו מהאתר ושמרו אותו במחסני רשות העתיקות. קק”ל שיקמה את רצפת בית הכנסת והשיבה אותה למקומה המקורי. הירידה מהחניה אל בית הכנסת הונגשה ע”י שביל עץ ‘צף’ אשר עובר בתוך עצי בוסתן וצברים. בצמוד לבית הכנסת ישנו חניון קטן ומוצל ע”י עצי אשל, עם מספר ספסלי פיקניק נגישים, ברזיה וחניה נגישה.

 

אתר בית אשל- אתר היסטורי

מצפה בית אשל שמצוי בשטח פארק נחל באר שבע, הוא אחד משלושה מצפים שהוקמו בקיץ 1943 על ידי קרן קימת לישראל בנגב והיוו את תחילת ההתיישבות החלוצית בנגב. לקראת הקמת המצפה בוצעו קידוחים לאיתור מים, אך רק בקידוח השישי נמצאו מים מליחים. באותה נקודה הוחלט להקים את היישוב, והוא אוכלס על ידי ארגון היוגב, שמייסדיו עלו מאוסטריה וגרמניה.

המצפה נבנה עם חצר מוקפת חומה, בדומה לתבנית של היישובים תל חי, כנרת ובן שמן. המתיישבים הראשונים פיתחו שטחים לניסיונות חקלאיים ואף היו הראשונים שהביאו את ילדיהם למגורי קבע בנגב. בשנת 1947 החלו פעולות איבה כנגד תושבי המצפה, במאי 1948 התקיף הצבא המצרי את היישוב בתותחים ובמרגמות. התושבים עמדו בגבורה בהפגזות כבדות שנמשכו כחמישה חודשים, עד כיבוש באר שבע על ידי צה”ל. המצפה נהרס כליל, ובינואר 1949 פונו תושביו למחנה זמני בכפר ויתקין.

לאחר שנים ארוכות, בהן עמד המצפה הרוס ושומם, הוא שוחזר ושולט על ידי קרן קימת לישראל, ולאחרונה הוכרז כאתר מורשת לאומי. ב-2018 נרתמה המועצה לשימור אתרים לסייע בשחזור ובשימור של מערכת הביצורים. בין השאר שוחזרו בתי האבן, מגדל המים והבונקרים, והשילוט כולל טקסטים ותצלומים. כל אלו יוצרים תמונה היסטורית מרגשת של אותם ימים רחוקים ומביאים את תולדותיו הקצרות והסוערות של היישוב הקטן, שתרם תרומה אדירה לראשית ההיאחזות היהודית בנגב.

כל המבקרים בבית אשל יכולים להנות מטיול בין המבנים ההיסטוריים והעתיקות. האתר מישורי ולכן מאפשר התניידות גם בכיסאות גלגלים. מלבד מערכת השבילים, עמדות ההסבר והאתר עצמו, הנגישה קק”ל את החניה, שולחנות הפיקניק השירותים וברזיה. כמו כן, ברחבי האתר מוצעים ספסלי ישיבה נגישים המאפשרים מנוחה לאלו הזקוקים לכך.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם