• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מקטע 4 של שביל ישראל: מגשר עלמה לחרבת חממה

דף הבית » מקטע 4 של שביל ישראל: מגשר עלמה לחרבת חממה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

 

טיילה, כתבה וערכה את המסלול: ליאור קן-לי, מורת דרך בישראל ומתכננת מסלולי טיול בישראל

רוצים ייעוץ ותכנון טיול בשביל ישראל? גולשי אתר “יאיר טיולים” מוזמנים ליצור קשר עם ליאור במייל lior@backpackisrael.com ולקבל ייעוץ ותכנון טיול במחירים מיוחדים. ציינו במייל שהגעתם דרך האתר.

 

מקטע 4 של שביל ישראל הוא מקטע יפה, העושה את דרכו דרך נחל דישון ויער ברעם הקסום עד לחניון הלילה של חרבת חממה. בדרך, תעברו גם במעיין מרענן ויפה במיוחד. רוב המקטע קל יחסית, והוא נעשה קשה רק לקראת סופו, בעלייה התלולה לחרבת חממה.

שימו לב – ההליכה בשביל היא על אחריותכם בלבד. יש להתעדכן במזג האוויר לפני היציאה למסלול כדי לוודא שבטוח ללכת ולהצטייד במספיק מים עבור הצרכים שלכם.

לפני שמתחילים – הנחיות בטיחות והגנה על הסביבה בעת ביצוע מסלול טיול בישראל.

קראו על המקטע הקודם – מקטע 3 של שביל ישראל: מצומת ישע לגשר עלמה.

 

כמה פרטים טכניים:

אורך המסלול: כ-17 קילומטרים.

דרגת קושי: קלה עד בינונית.

משך הטיול: כ-10-11 שעות.

הסימון בשטח: סימון שביל ישראל הוא כתום-כחול-לבן.

מפת סימון שבילים: 2 – גליל.

מים לאורך המסלול:

– ברז בחניון לילה חרבת חממה, בסוף המקטע.

דברים להביא:

לפחות 3 ליטרים של מים לאדם, בהתאם למזג האוויר, נעליים נוחות להליכה, כובע, משקפי שמש וקרם הגנה, בייחוד בעונות החמות יותר. חשוב להביא גם שקית אשפה כדי לאסוף אחריכם את הלכלוך.

הגעה לנקודת ההתחלה:

המקטע מתחיל מגשר עלמה על כביש 886. למגיעים בתחבורה ציבורית, ניתן לעלות על אוטובוס מספר 34 בתחנה מרכזית קריית שמונה ולרדת במושב דישון בתחנת “דישון/ יציאה”. משם, מומלץ לצאת מהמושב בשביל היורד אל שביל ישראל ולהמשיך ימינה (מערבה) בשביל. אומנם במקרה הזה לא תגיעו לגשר עלמה, אבל אל תדאגו – לא תפספסו חלק משמעותי מהשביל. מומלץ להיעזר באפליקציית ניווט כמו “מוביט” או “גוגל מפס” כדי למצוא את המסלול הטוב עבורכם.

למגיעים ברכב, אפשר להחנות את הרכב סמוך לגשר עלמה או במושב דישון. אם אתם חונים במושב דישון, אפשר לרדת לשביל ישראל מהשביל שיוצאי מצדו האחורי של המושב, שביל באורך כ-670 מטרים. אומנם לא תגיעו ישירות לגשר עלמה, אבל לא תפספסו משהו משמעותי. אם אתם מגיעים עם רכב נוסף, ניתן להשאיר אותו בנקודת הסיום (בוויז: “חורבת חממה”).

מקומות לינה קרובים לתחילת המקטע:

אם אתם רוצים לעשות לינת שטח, אפשר להקים אוהל במשטח שליד גשר עלמה. אין במקום שירותים וברז המים הקרוב נמצא במרחק כקילומטר הליכה, בברז המים של מתקן שאיבה עין אביב. שביליסטים יכולים למצוא מלאכי שביל באזור ברשימת מלאכי שביל ישראל. אם תרצו להתפנק, תוכלו לחפש מקומות לינה מסודרים יותר במושב דישון הסמוך לנקודת ההתחלה של המקטע. מצאו שמות של צימרים באזור.

מקומות לינה בסיום המקטע:

לינת שטח אפשרית בחניון חרבת חממה. אפשר גם להקים אוהל בתשלום בבית ספר שדה הר מירון. אם תרצו, תוכלו לעצור כ-2 קילומטרים לפני חרבת חממה ולהתארח באחד מהצימרים הנמצאים בקיבוץ צבעון. מצאו את שמות הצימרים כאן.

 

המסלול:

המקטע מתחיל מגשר עלמה על כביש 886. יש לחצות בזהירות את הכביש לכיוון מערב ולהמשיך על השביל, שעובר על חלוקי נחל דרך נחל דישון. זהו הנחל הגדול ביותר במזרח הגליל העליון. עד שנת 1948, זרמו בו מים לאורך כל ימות השנה. אך מאז 1948, הנחל זורם רק בימים גשומים בחורף. זאת, כיוון שמימי המעיינות שמזינים אותו נשאבים לטובת מפעלים של חברת מקורות ולטובת צרכי האוכלוסייה והחקלאות המקומית.

 

 

לאחר כ-3 קילומטרים, מגיעים לעין אביב. לאחר ימים גשומים בחורף, אפשר לראות כאן זרימה גדולה מצינור המים שיוצא ממבנה הבטון הקטן שלצד השביל. בעונות אחרות, יכול להיות שלא תהיה זרימה בכלל.

מעין אביב ממשיכים כ-1.2 קילומטרים עד למבנה בטון ועליו מגדל תצפית ממתכת. שם, יש להמשיך על שביל ישראל, שחופף שביל בסימון אדום. ממשיכים כ-2 קילומטרים נוספים דרך נחל דישון המרשים, כשמשני העברים צוקים יפים, עד שמגיעים לכביש 899. ממש לפני מעבר הכביש יש נקודה מוצלת עם עצים רבים, שם אפשר לעשות הפסקה קלה לפני שממשיכים.

עוברים בזהירות את כביש 899 וממשיכים על הדרך הרחבה, שממשיכה דרך נחל דישון. לאט-לאט מתחילים להיכנס עמוק יותר אל תוך יער ברעם, שמלא בעצים ובפרות משוטטות. יער ברעם הוא שילוב של יער אלונים טבעי ויער מעורב נטוע.

כ-2.2 קילומטרים מהכביש מגיעים לפיצול שבילים, כאשר השביל הימני מוביל למסלול מאתגר בנחל אביב, והשביל השמאלי ממשיך על שביל ישראל. בסמוך לנקודה הזו נמצא גם ציון הקבר של הנביא ישעיהו בן אמוץ, שנחשב לאחד מהנביאים הגדולים בתולדות עם ישראל. אחת מהנבואות הידועות ביותר של ישעיהו היא הנבואה הקשורה לאחרית הימים: “וגר זאב עם כבש ונמר עם גדי ירבץ” (ספר ישעיהו, פרק י”א, פסוק ו’).

 

 

ממשיכים כקילומטר נוסף על שביל ישראל עד שמגיעים לעין ערבות. המעיין נובע מצלע ההר בתוך נחל דישון ומימיו מתרכזים בבריכה בינונית בגודלה, מוקפת בעצים ובצמחים. אפשר להשתכשך במים הקרירים, שמגיעים עד לגובה הברכיים. אפשר גם לשבת במעבר התחתי מתחת לכביש 899, שנמצא ממש לצד בריכת המעיין, ולהעביר שם הפסקה בצל.

 

 

מעין ערבות, חוצים מתחת לכביש 899 וממשיכים על דרך עפר רחבה ונוחה, שחשופה לגמרי לשמש. לאחר כ-2.2 קילומטרים, פונים שמאלה (ולא ממשיכים ישר לעלייה התלולה של דרך הג’יפים). ממשיכים כ-400 מטרים ומגיעים לכניסה לשמורת הטבע יער ברעם. מכאן, השביל הופך להיות צר יותר ומלא בסלעים, אך הוא מוצל לגמרי, מה שמקל על ההליכה. ממשיכים במגמת עלייה קלה בין הסלעים כ-900 מטרים עד שפונים ימינה לדרך ג’יפים רחבה, שחשופה לגמרי לשמש.

ממשיכים כ-1.8 קילומטרים נוספים על דרך הג’יפים עד שמגיעים לכביש 89. כאן, אם אתם רוצים, אפשר לחתוך לקיבוץ צבעון כדי להעביר שם את הלילה באחד מהצימרים. אם אתם רוצים להמשיך עד לנקודת הסיום בחניון חרבת חממה, חצו את הכביש בזהירות והמשיכו על השביל. לצד הכביש יש שלט גדול ודהוי של שביל ישראל, שמתאר את המקטע הקרוב.

השביל ממשיך דרך היער ובמגמת עלייה, שהולכת ונעשית יותר ויותר תלולה. אחרי שתחלפו על פני בוסטר הר מירון, מתקן שמיועד להגביר את לחץ המים של “מקורות”, צפויה לכם עלייה תלולה במיוחד של כ-800 מטרים עד לחניון חרבת חממה. ממש לפני החניון, תוכלו ליהנות ממבט חטוף לעבר הכיפה המרשימה של הר מירון.

חניון חרבת חממה הוא חניון רחב ידיים, שכולל ברזי מים לשתייה ומקומות רבים שבהם אפשר לעשות מדורות. בסופי שבוע, המקום עמוס במטיילים, שגם נכנסים עם הרכבים שלהם לחניון. לכן, הקפידו לא לפתוח אוהלים או שקי שינה על רחבת החנייה אלא בצדדים כדי לא להיפגע בטעות במהלך הלילה.

אפשר להמשיך למקטע הבא – מקטע 5 של שביל ישראל: מחרבת חממה לחניון הפיתול.

 

חזרה מסוף המקטע:

אם תכננתם לסיים את המסלול בסוף המקטע הזה, אתם יכולים ללכת לתחנת האוטובוס שנמצאת ליד בית ספר שדה הר מירון לעלות על קו 367 לתחנה המרכזית בצפת ומשם להחליף אוטובוס בהתאם ליעד שלכם.

אם אתם צריכים לחזור לרכב שהשארתם בנקודת ההתחלה, תצטרכו גם כן לעלות על קו 367 לתחנה המרכזית בצפת, משם לקחת את קו 511 לצומת גומא ומשם להחליף לאוטובוס 34, שייקח אתכם עד דישון. משך הנסיעה הוא כשעתיים ו-45 דקות, כך שיכול להיות שעדיף לכם להגיע עם רכב נוסף ולהשאיר בנקודת הסיום כדי לעשות הקפצה לרכב בנקודת ההתחלה. משך הנסיעה ברכב מחרבת חממה לדישון הוא כחצי שעה בלבד.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם