• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מקטע 9 של שביל ישראל: מנהר הירדן לכפר קיש

דף הבית » מקטע 9 של שביל ישראל: מנהר הירדן לכפר קיש

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

 

טיילה, כתבה וערכה את המסלול: ליאור קן-לי, מורת דרך בישראל ומתכננת מסלולי טיול בישראל

רוצים ייעוץ ותכנון טיול בשביל ישראל? גולשי אתר “יאיר טיולים” מוזמנים ליצור קשר עם ליאור במייל lior@backpackisrael.com ולקבל ייעוץ ותכנון טיול במחירים מיוחדים. ציינו במייל שהגעתם דרך האתר.

 

מקטע 9 של שביל ישראל מתחיל בהליכה נעימה לצד נהר הירדן וממשיך בטיפול על רמת יבנאל. בסך הכול, מטפסים כ-500 מטרים גובה. ביום בהיר, אפשר ליהנות מתצפית נהדרת מראש הרמה ולראות עד לכנרת. בסיום המקטע יש ירידה ארוכה ומתונה, וממרחק אפשר לראות את הכיפה העגולה והמרשימה של הר תבור.

שימו לב – ההליכה בשביל היא על אחריותכם בלבד. יש להתעדכן במזג האוויר לפני היציאה למסלול כדי לוודא שבטוח ללכת ולהצטייד במספיק מים לדרך.

לפני שמתחילים – הנחיות בטיחות והגנה על הסביבה בעת ביצוע מסלול טיול בישראל.

קראו על המקטע הקודם – מקטע 8 של שביל ישראל: ממגדל לנהר הירדן.

 

כמה פרטים טכניים:

אורך המסלול: כ-20 קילומטרים.

דרגת קושי: בינונית עד קשה. המסלול ארוך מאד וקיימות בו עליות משמעותיות ללא נקודות צל.

משך הטיול: כ-12 שעות.

הסימון בשטח: סימון שביל ישראל הוא כתום-כחול-לבן.

מפת סימון שבילים: 3 – תבור וגלבוע.

מים לאורך המסלול:

– במתחם של רוב רוי, בנקודת ההתחלה.

– במתחם של עין סאני, כ-6 ק”מ מנקודת ההתחלה.

– נקודה למילוי מי כנרת מסוננים בפילטר, כ-6.7 ק”מ מנקודת ההתחלה.

– אפשר למלא מים או לקנות בקבוקי מים בכפר קיש, בנקודת הסיום.

דברים להביא:

לפחות 3 ליטרים של מים לאדם, בהתאם למזג האוויר, נעליים נוחות להליכה, כובע, משקפי שמש וקרם הגנה, בייחוד בעונות החמות יותר. אפשר להצטייד גם בבגדי ים או בבגדים להחלפה, כיוון שיש מעיינות לאורך הדרך. חשוב להביא גם שקית אשפה כדי לאסוף אחריכם את הלכלוך.

הגעה לנקודת ההתחלה:

המקטע מתחיל מהמתחם של רוב רוי ליד נהר הירדן. אפשר להגיע באמצעות תחבורה ציבורית. אוטובוס מספר 961, שיוצא מתחנה מרכזית ירושלים, עובר דרך תחנת “בית ספר אזורי בית ירח”. רדו בתחנה הזו ולכו כ-800 מטרים ברגל עד למתחם של רוב רוי. למגיעים ברכב, אפשר להחנות את הרכב במגרש החנייה של מתחם רוב רוי. אם אתם מגיעים עם רכב נוסף, ניתן להשאיר אותו בנקודת הסיום, בכפר קיש.

מקומות לינה קרובים לתחילת המקטע:

ניתן להקים אוהל במתחם של רוב רוי בתיאום מראש. יש גם אפשרויות לינה רבות במושבה כנרת, שנמצאת במרחק קצר מנקודת הסיום.

מקומות לינה בסיום המקטע:

קיימים מספר צימרים בכפר קיש, ביניהם נח בתבור, נוף אינסוף וברלה. אם אתם מטיילים את כל שביל ישראל, אפשר גם לבדוק לגבי מלאכי שביל בכפר קיש.

 

המלצה – להגיע יום לפני ולטייל באזור:

אם יש לכם זמן, מומלץ להגיע לאזור יום לפני ולבקר באטרקציות השונות הקיימות בקרבת נקודת ההתחלה של המקטע. הנה כמה מהאטרקציות המומלצות ביותר:

רוב רוי:

מתחם רוב רוי הוא נקודת ההתחלה של המקטע. המתחם נפלא ומתאים בעיקר למשפחות, אך גם ליחידים. תוכלו ליהנות כאן משלל פעילויות, כולל שייט בקאנו, בניית רפסודות, וירי חץ וקשת. הפעילויות בתשלום.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של רוב רוי.

 

 

מרכז המבקרים תמר כנרת:

מרכז המבקרים של תמר כנרת פותח את שעריו בפני מבקרים ומציג את ההיסטוריה של התמרים הראשונים שנטעו כאן החלוצים של קבוצת כנרת. בסרטון של המרכז אפשר ללמוד גם באופן כללי על ההתיישבות החלוצית סביב הכנרת. בסיום, תוכלו לרכוש מגוון רחב של תמרים ומוצרים אחרים, שנמכרים בחנות המפעל.

הכניסה ללא עלות. האתר נמצא במרחק כ-700 קילומטרים מרוב רוי.

המקום פתוח בימים ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 10:00-17:00, שישי בין השעות 10:00-15:00.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של תמר כנרת.

 

 

בית הקברות כנרת:

בית הקברות כנרת הוא מבתי הקברות הידועים בארץ, כיוון שהוא מהווה מקום מנוחתם של אישים חשובים ומפורסמים מימי העלייה הראשונה והשנייה. בין היתר, קבורים כאן רחל המשוררת, משה הס, ברל כצנלסון, ונעמי שמר.

האתר נמצא במרחק כ-1.6 קילומטרים מרוב רוי.

 

 

המסלול:

יוצאים מהמתחם של רוב רוי ופונים שמאלה לשביל נוח ההולך בצמוד לנהר הירדן. הירדן הוא הנהר הידוע ביותר בישראל, שעושה את דרכו ממקורות הירדן בצפון ועד לים המלח. הוא מפריד בין ישראל לירדן וקשור בסיפורים תנ”כיים רבים. יש לו גם חשיבות מבחינת הנוצרים, שכן ישוע נטבל בנהר הירדן.

ממשיכים כ-1.2 קילומטרים לאורך גדת הירדן עד שפונים שמאלה אל כביש ג’יפים רחב. ממשיכים כקילומטר נוסף על כביש הג’יפים, מקיפים גבעה קטנה ואז פונים ימינה לסימון שבילים ירוק ונכנסים לשמורת טבע נחל יבנאל. נחל יבנאל הוא נחל איתן, שזורם לאורך כ-18 קילומטרים ממורדות רכס קרני חיטין עד לנהר הירדן. זהו הנחל שנמצא מצד ימין לשביל, בוואדי.

 

 

לאחר כ-3 קילומטרים, מגיעים לשלט המורה שמאלה לכיוון חורשת יעלה. פונים שמאלה, עוברים שער בקר והולכים על סימון שבילים שחור לכיוון החורשה. בנקודה הזו, השביל מתחיל לטפס במתינות. הולכים לצדו של נחל קטן ותוך זמן קצר, מתחילים בעלייה תלולה, שכוללת טיפוס על אבנים. לאחר כ-700 מטרים, מגיעים לסיום הטיפוס.

משם, ממשיכים כמה עשרות מטרים עד למתחם של עין סאני. מדובר על זולה נעימה בהנהלתו של אדם בשם סאני. אם יש לכם מחסור של מים, הוא מאפשר למלא מים מהמעיין הנמצא בשטח המתחם שלו.

 

 

יוצאים מעין סאני וממשיכים על סימון השבילים השחור כ-300 מטרים עד לפנייה שמאלה אל סימון שבילים אדום. באזור יש מרעה של פרות, כך שיכול להיות שתיתקלו בכמה מהן בדרך. ממשיכים כ-250 מטרים על סימון השבילים האדום ואז פונים ימינה שוב לסימון שבילים שחור, שמוביל לנקודה נוספת למילוי מים. הפעם, מדובר על ברז, שממנו יוצאים מי כנרת מסוננים. לצד הברז יש שלט, המבהיר שהשתייה היא על אחריות השותה בלבד, כיוון שהמים לא נבדקו על ידי משרד הבריאות.

מהברז פונים שמאלה ומתחילים בעלייה תלולה וארוכה אל ראש רמת יבנאל. אין צל לאורך העלייה, מה שמקשה מאד על הטיפוס, בייחוד בימים חמים. לאחר כ-900 מטרים העלייה מתמתנת ונעשית קלה יותר. ממשיכים כ-600 מטרים נוספים ומגיעים לעץ האלה הבודד, הניצב על ראש הרמה. אפשר לנוח שם תחת צלו של העץ וליהנות מתצפית נהדרת על הסביבה. ביום בהיר, אפשר לראות עד לכנרת ומעבר לה.

משם, ממשיכים על סימון השבילים השחור. בדרך, יש שלט גדול המספר על א.ד גורדון, שחי בדגניה על חופי הכנרת ונהג לטייל בגבעות ובהרים שבאזור. יום אחד, הוא הגיע למרגלותיו של רמת יבנאל וחידש את המילה העברית “חוויה” כדי לתאר את מה שעבר עליו כאן.  מהשלט ממשיכים, מתפצלים מסימון השבילים השחור וממשיכים ללכת רק על סימון שבילים של שביל ישראל.

ממשיכים כ-1.7 קילומטרים ואז פונים שמאלה על סימון שבילים שחור. שימו לב, הפנייה לא ברורה ולא מסומנת היטב. בנקודה זו, אפשר לראות את הר תבור בפעם הראשונה, במרחק. השביל ממשיך דרך מטעים חקלאיים ולאחר כ-580 מטרים מגיעים לנקודת מפגש עם סימון שבילים כחול. פונים ימינה אל סימון השבילים הכחול ומתחילים בירידה מתונה, כשהר תבור נמצא ברקע. בשלב מסוים, עוזבים את הסימון הכחול וממשיכים על שביל ישראל בלבד.

לאחר כ-1.7 קילומטרים נוספים, מגיעים לעין אולם. מדובר על מעיין חביב, מוקף בעצים, שממלא בריכה תת קרקעית. אם אתם גבוהים מספיק, אתם יכולים להיכנס אל המעיין דרך שני פתחים הנמצאים מעליו. אם אתם מעדיפים שלא להיכנס, אפשר להשתמש בג’ריקנים המחוברים לחבלים כדי להעלות אליכם את המים הרעננים. אל תיכנסו פנימה אם אינכם בטוחים כיצד לצאת!

 

 

כ-370 מטרים מעין אולם, פונים ימינה אל הסימון החדש של שביל ישראל. ממשיכים כ-2.7 קילומטרים ומגיעים לעין רכש. מדובר על מעיין מקסים וצלול במיוחד, שיכול להוות נקודה נהדרת להתרעננות.

ממשיכים כ-630 דרך שטחי מרעה של בקר ואז פונים ימינה אל סימון שבילים שחור. אפשר להבחין כאן גם בתל רכש, שמזוהה על ידי החוקרים כעיר המקראית אנחרת. לפי הממצאים הארכיאולוגיים, נראה שאנשים החלו להתיישב כאן כבר באלף השלישית לפנה”ס. אחד מהממצאים המעניינים ביותר שהתגלו כאן הוא בית כנסת עתיק מתקופת בית שני.

לאחר כ-300 מטרים, סימון השבילים השחור מתחלף לסימון שבילים ירוק. ממשיכים כ-1.3 קילומטרים ומגיעים לפיצול שבילים, שבו פונים שמאלה וממשיכים עם סימון השבילים הירוק. לאחר מכן, עוברים מעבר מים קטן וממשיכים כ-450 מטרים עד לפנייה ימינה לסימון שבילים אדום. בנקודה זו, יש מעבר מים גדול יותר.

לאחר מעבר המים, ממשיכים כ-1.2 קילומטרים על שביל עפר רחב ונוח עד לכביש הגישה לכפר קיש. המושב הוקם בשנת 1946 כמושב שיתופי על ידי חיילים יהודים ששירתו בצבא הבריטי תחת פיקודו של פרדריק קיש. קיש שימש גם כראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית בין השנים 1929 ל-1931.

 

 

חזרה מסוף המקטע:

אם אתם מתניידים בתחבורה ציבורית, אפשר לעלות על קו 42 לתחנה מרכזית עפולה ומשם להמשיך ליעד שלכם. אם השארתם רכב בנקודת ההתחלה ברוב רוי ואתם רוצים לחזור אליו, אפשר לקחת את אוטובוס מספר 442 או 541 מצומת גזית לתחנה מרכזית טבריה ומשם לקחת את אוטובוס מספר 53 לתחנת “בית ספר אזורי בית ירח”. משם, ההליכה היא קצרה לרוב רוי. בכל מקרה, מומלץ להיעזר באפליקציית ניווט כמו “מוביט” או “גוגל מפס” כדי למצוא את המסלול הטוב ביותר עבורכם.

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם