• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מרוקו – טיול מאורגן? כן או לא. ואיזה מסלול טיול?

דף הבית » מרוקו – טיול מאורגן? כן או לא. ואיזה מסלול טיול?

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 11 דקות

מרוקו – טעמים, נופים, ערים מלכותיות וקסם שלא נגמר

המאמר באדיבות אשת טורס.  מומחים לטיולים מאורגנים למרוקו

 

בכל שנה קרוב לעשרת אלפים ישראלים בוחרים לבקר במרוקו. הקסם האקזוטי של המדינה המרתקת ורבת הפנים, בה נטועים שורשיהם של רבים מבני עמנו מזמינה לקרבה כל מי שמחפש חוויה רוחנית, תרבותית, היסטורית, אקולוגית וקולינרית. מרוקו היא ארץ רבת ניגודים, מנוקדת שכיות חמדה, פניני טבע, נופים מאלפים ואוצרות ארכיטקטוניים. בזכות שטחה העצום (קרוב ל500,000 קמ”ר) ואופייה הרב גוני, ניתן לקיים במרוקו סוגים שונים של מסלולי טיולים – מסלולי טיול בערים, מסלולי טיול קולינריים ומסלולי טיול אתגריים בטבע. אולם, ההגעה למרוקו והטיול בה מעוררים לא מעט אתגרים- אחרי הכל מדובר במדינה מוסלמית, מדינת עולם שלישי גדולה מאד ומסובכת להתמצאות וטיול. מי שמעוניין להגיע למדינה המהפנטת ולזכות לטעימה מכל הטוב שיש לה להציע עומד בפני משימה לא פשוטה. החדשות הטובות הן שניתן להצטרף לאחד ממסלולי הטיולים המאורגנים שמציעות חברות התיירות הישראליות וליהנות מחוויה מהאגדות.

מרוקו ממוקמת בצפון מערב אפריקה ומאפייניה רב גוניים. השפעות מוסלמיות ואפריקאיות עיצבו את תרבותה הססגונית הכוללת גם נגיעות אירופאיות; דברי הימים ניקדו את עריה וכפריה בערב רב של פנינים תרבותיות וארכטיקטוניות; נופיה מגוונים – היא כוללת מרחבים מדבריים, הרים מושלגים וחופי ים אין סופיים; באיזורים הכפריים ניתן למצוא חברות שבטיות המקיימות אורח חיים מסורתי; והערים הססגוניות והתוססות הומות שווקים ססגוניים. כל אלה הופכים את מרוקו ליעד מרתק לטיול – חוויה רב חושית המאפשרת מסע בזמן ליעד שונה ולא מוכר, המערב חדש עם ישן, מודרני עם מסורתי, ואפשרות לאין סוף חוויות. האיזורים המרכזיים לביקור במרוקו הם הערים קזבלנקה, פז, רבאת וטנג’יר; אוצרות הטבע במרחבי מדבר סהרה ובינות לפסגות הרי האטלס והכפרים של השבטים הברבריים.

טיול למרוקו – הפקה של מסע

בין אם אתם חובבי מסעות מאתגרים, או שברצונכם לערוך טיול שורשים, בין אם אתם תרים אחר אוצרות טבע חלומיים או שהנכם מעוניינים לבקר בערי מלוכה מרובות אוצרות מסיפורי אלף לילה ולילה – לא משנה מה הסיבה שמושכת אתכם לבקר במרוקו, הבחירה שלכם היא בחירה נבונה. מרוקו היא יעד יוצא מן הכלל לביקור ולטיול, ורבים מהישראלים מגיעים אליה שנה אחר שנה. את הביקור במרוקו נכון יותר לכנות מסע. מדובר במדינה גדולה, נחשלת ועצומה בגודלה, שהיא נוסף לכל גם מדינה מוסלמית – עובדה מעט בעייתית במציאות האזורית בימינו. לפיכך, כל מי שמתכנן טיול למרוקו צריך להקדיש מחשבה ולתכנן את המסע למרוקו בקפידה רבה, תוך שימת לב ללא מעט “פרטים” ועניינים.

אז במיוחד בשבילכם, מדריך מקיף על מרוקו וכל המידע שיגלה לכם איך “מפיקים” טיול למרוקו: שלב אחר שלב

https://youtu.be/jxU8hZlX28c

שלב ראשון – טיול מאורגן במרוקו או מרוקו למטייל העצמאי?

מי שמתכנן טיול למרוקו, בשלב ראשוני נתקל בלא מעט “מכשולים” ו”מחסומים” ושאלות רבות המתרוצצות בראשו מחייבות מענה: איך מגיעים למרוקו? הרי אין טיסה ישירה בין ישראל למרוקו; איך מטיילים במרוקו – רוב המקומיים אינם דוברים את השפה האנגלית, ומה לגבי תחבורה במרוקו- איך מגיעים ממקום למקום במדינה העצומה בגודלה?; ומה לגבי ה”ענין הביטחוני”? הרי המטה ללוחמה בטרור מזהיר מפני ביקור במרוקו (שאוכלוסייתה מונה למעלה מ98% מוסלמים), אך מצד שני יהודים שמבקרים במרוקו מדווחים על יחס חם, מחבק ואוהב מהמקומיים והרשויות. ומה לגבי ויזה למרוקו ואישורי שהייה? לכל אלה יש להוסיף את העובדה הבאה- ילידי ישראל יוכלו להיכנס למרוקו רק כחלק מקבוצה ולא באופן עצמאי (עוד פרטים בהמשך).

אכן השאלות רבות והתהיות והחששות ברורים, ולפיכך, השלב הראשוני של תכנון טיול למרוקו כולל הכרעה בשאלה מרכזית וחשובה: טיול מאורגן למרוקו או מרוקו למטייל העצמאי. נפתח ונאמר כי ניתן לטייל במרוקו באופן עצמאי אך הדבר לא מומלץ. הצורך באשרות כניסה ושהייה, האפשרות של הישראלים להכנס למדינה רק במסגרת קבוצה, היעדר טיסות ישירות בין מרוקו לישראל, שטחה העצום של המדינה (גדולה פי עשרים ממדינת ישראל), מגוון האתרים המומלצים לביקור, רמת תשתיות נמוכה, קושי בהתניידות בין יעדים, קשיי תקשורת עם המקומיים – כל אלה ועוד מקשים מאד על התמצאות במדינה והופכים את הטיול העצמאי בה למשימה סבוכה מדי.

בשל כל אלה מומלץ לטייל במרוקו במסגרת טיול מאורגן.

חברות תיירות ונסיעות בישראל מציעות מגוון עצום של מסלולי טיול מאורגן למרוקו, טיולים מאורגנים מסוגים וסגנונות שונים, כך שכל אחד מכם יכול להשתלב בטיול שמתאים לו. השתלבות בטיול מאורגן  למרוקו מקלה מאד על ההגעה למדינה ומאפשרת ביקור בכל האתרים החשובים והמומלצים לביקור במדינה. טיול במסגרת טיול מאורגן במרוקו תורם גם לביטחון האישי של המטיילים וגם מאפשר התגברות על קשיים רבים הכרוכים בהתניידות במדינה.

שלב שני – איסוף מידע טכני ומעשי

אחרי שהכרעתם כיצד תטיילו במרוקו – האם בטיול מאורגן או באופן עצמאי, הגיעה העת שתלמדו כמה עובדות על המדינה המהפנטת שעתידה לתרום לתיבת האוצרות החוויתי שלכם חוויות רבות ערך ונדירות. איננו מתכוונים למידע אודות מרוקו מבחינה תיירותית (אזורים, אתרים מומלצים לביקור, אתרי תיירות במרוקו וכדומה – על כך בהמשך), אלא למידע טכני מעשי נחוץ שיעזור לכם להחליט מתי, איפה ואיך תיסעו לטייל במרוקו.

היכרות ראשונית עם מרוקו:

מרוקו – הגעה ועזיבה

אין טיסות למרוקו מישראל, לפיכך כדי להגיע למרוקו נעזרים בטיסות מישראל ליעד מסויים, לרוב בדרום ספרד ומשם ממשיכים למרוקו בטיסת המשך או בהפלגה במעבורת. מרבית הטיולים המאורגנים למרוקו היוצאים מישראל לוקחים טיסות למרוקו דרך מלגה. טיסות מישראל למלגה יוצאות מדי פעם, לא באופן סדיר, מדובר בטיסות שכר שיוצאות בעיקר בחודשי הקיץ (צ’ארטר).

אחרי ההגעה למלגה יש לעבור במעבורת אל מרוקו ולהגיע לטנג’יר. בהקשר זה חשוב מאד להדגיש: ישראלים רבים מניחים בטעות כי מעבר הגבול במבואות הים גמיש יותר ושנציגי הרשויות שם פחות מקפידים על החוקים. אם גם אתם מניחים כך טעות חמורה בידיכם. לא מעט ישראלים מצאו עצמם חוזרים עם המעבורת לספרד, רק משום שהתחכמו והניחו שלא יבקשו מהם הצגתה של ויזה או אשרת כניסה כפי שדורשים בנמל התעופה. אז חשוב שתפנימו- אין דרך להיכנס למרוקו ללא ויזה, מה שמביא אותנו לנושא הבא:

ויזה ואשרות כניסה לישראלים במרוקו

המידע הנוגע לעניין אפשרותם של ישראלים להיכנס למרוקו רב ומבלבל. הסיבה לכך נעוצה בשינויים הרבים בהסדרים השונים במדינה לגבי שוהים ישראלים. בעבר ניתן היה לקבל ויזה למרוקו גם בישראל אך כבר שנים שההזדמנות הזו לא קיימת. בהקשר של הנפקת ויזה לישראלים במרוקו חשוב לציין לטובה את חברות התיירות והנסיעות המציעות טיולים מאורגנים: ישראלי שבוחר לבקר במרוקו במסגרת טיול מאורגן לא צריך “לשבור את הראש” עם עניין הויזה למרוקו, וחלק מהנוחות והיתרונות הרבים שבטיול מאורגן למרוקו נעוץ בעובדה שמארגני הטיול מטפלים גם בהנפקת הוויזה.

אחרת, כדי להנפיק ויזה לישראלי במרוקו עליכם לפעול באופן הבא: פנו לסוכן נסיעות המתמחה בהנפקת ויזה למרוקו. אם הנכם ילידי מרוקו תוכלו לקבל ויזה עם הגיעכם לנמל התעופה במרוקו, במידה וסוכן הנסיעות ישלים מבעוד מועד את הסידורים הנחוצים לשם כך. בכל מקרה אחר, עליכם להגיש עוד בישראל בקשה לויזה, לקבל אישור עקרוני לקיומה תמורת סכום כסף, דרך סוכן הנסיעות ואתם תקבלו אותה רק עם הגיעכם למדינה: או בשדה התעופה או במעבר הגבול הימי (למי שמגיע במעבורת מדרום ספרד). אבל שימו לב- לקבלת הויזה מידי רשויות מרוקו יש תנאי חשוב. גם אם אושרה לכם ויזה תקבלו אותה ותורשו להיכנס פיסית למדינה במידה ותוכיחו שהנכם חלק מקבוצה. כלומר שעל סוכן הנסיעות המטפל עבורכם בהנפקת הוויזה “לסגור” גם את הענין של הצורך לצוות אתכם לקבוצה. נבהיר: גם מטייל עצמאי במרוקו חייב להיכנס אל המדינה עם קבוצה ולא לבד – כל עוד הוא יליד ישראל ואזרח ישראלי. אחרי חציית הגבול הוא יכול להיפרד מהקבוצה ולהמשיך לטייל לבד.

אקלים במרוקו

רצוי להכיר את מזג האוויר השולט במרוקו כדי לדעת מתי לנסוע למרוקו. מרוקו העצומה, שלא רק שטחה אדיר ממדים, אלא גם אוכלוסייתה – שלושים ושניים מיליון איש – משתרעת על פני כמה איזורים ולכן ניתן לבקר ולטייל בה במשך כל ימות השנה. בכל אזור ניתן ומומלץ לטייל בחודשים אחרים בשנה ולפיכך באפשרותכם לבחור מתי לטייל במרוקו לפי הזמן או לפי האזור. אם יש לכם חופשה בתאריכים מסויימים ועיתוי הטיול איננו גמיש, פשוט בידקו היכן ניתן לטייל במרוקו בתקופת הזמן הרלוונטית וביחרו טיול מאורגן למרוקו שזמין בתקופה זו. אם יש גמישות מבחינת הזמן, אז ביחרו את האיזור הנחשק בעיניכם לטיול במרוקו ובידקו מהן התקופות המומלצות לביקור בו.

ככלל, בתקופת האביב, בין החודשים אפריל עד יוני ניתן לטייל במרקו על כל אזוריה; בתקופת החורף קשה לטייל במדבר ובאזור האטלס וכמובן שבאזור החופים אין מה לחפש, כך שבין החודשים אוקטובר עד ינואר ניתן לטייל במרוקו בערים – אם כי מזג האוויר חורפי; וניתן ומומלץ להתמקם באזור הרי האטלס, שם ניתן לעשות סקי (יש אתרי סקי לא רעים בפסגות הרי האטלס). בחודשי האביב והקיץ ניתן ומומלץ לטייל בכל האיזורים, אם כי מי שסובל מאד מחום, צריך לבחור לבקר במרוקו בין החודשים מרץ עד יוני ולא בין החודשים יולי עד ספטמבר, במהלכם עומס החום פשוט בלתי נסבל.

כסף ועלויות במרוקו – כמה זה עולה לנו

במידה ותיסעו במסגרת טיול מאורגן למרוקו התשלום שייגבה מכם יכסה הן את הטיסות, הן את הלינה (רמות בתי המלון מצויינות בתכנית הטיול המפורטת של חברת הנסיעות)  והן את האוכל. אולם אתם ודאי תרצו לדעת כמה עולות שם הקניות והאקסטרות. ויש גם את המטיילים האמיצים העצמאיים שבחרו בכל זאת לטייל במרוקו לבדם והם ודאי רוצים לדעת מהי עלותה של מחייה במרוקו עבור תייר וכמה עולה לינה במרוקו, אוכל במרוקו, קניות במרוקו וכדומה.

ובכן, המטבע המקומי במרוקו – המטבע המרוקאי הוא דירהם. השקל חזק מהדירהם פי שניים, כלומר שדירהם אחד הוא בערך שני שקל, אבל חשוב לוודא שאין שינויים בשערי המטבע נכון ליום נסיעתכם. לבד מהמטבע המקומי עליכם לשלוט גם במטבע הצרפתי טרום היורו. מדוע? משום שחלקים נרחבים ממרוקו היו בעבר בשליטת הצרפתים והמטבע השולט היה פרנק או ריאל, ולפיכך רבים מהמקומיים (בעיקר הסוחרים בשווקים) אוהבים לבצע עסקאות בעזרתם.

עלויות הטיול במרוקו נמוכות. מרוקו היא מדינה נחשלת והתל”ג בה נמוך. עלויות לינה, אוכל, תחבורה ומחייה במרוקו הן נמוכות פי שניים מישראל ועם 500 ש”ח ביום ניתן לחיות שם ברמה סבירה בהחלט.

ביטחון אישי במרוקו – מוסלמים מחבקים

שאלת השאלות של כל תייר ישראלי טרם הגעתו למרוקו היא בהקשר הביטחון האישי. מרוקו היא מדינה מוסלמית והרוב המכריע של התושבים הם מוסלמים דתיים – אדוקים יותר ופחות. למרות היותה מוסלמית ולמרות שבמרוקו יש שלטון מלוכני (בו המקומיים מאד גאים, כשהמלך נהנה ממעמד מכובד כבר דורות) האווירה ברחוב נעימה. מרוקו היא מדינה ליברלית ופתוחה, המקומיים מסבירי פנים, החופים הומים ומקומות הבילוי והמסחר שוקקים. גם היותנו ישראלים לא משפיע על היחס החם והאדיב של המקומיים הלבביים ואולי אפילו להפך – המרוקאים מאד אוהבים את הישראלים ומקבלים אותנו בזרועות פתוחות במרבית המקומות.

יחד עם זאת יש עובדה שחשוב לקחת בחשבון: מדינת ישראל לא ממליצה ואף מזהירה מפני ביקורם של ישראלים במרוקו. כבר עשרות שנים ישנה אזהרת מסע תקפה לישראלים נגד ביקור במרוקו מאת המטה ללוחמה בטרור. חשוב לקחת בחשבון את המידע הזה ולתת לו את הכבוד הראוי בעת קבלת הכרעה לגבי ביקור וטיול במרוקו. כפי שכבר נאמר: כאשר מטיילים במרוקו במסגרת טיול מאורגן תחושת הביטחון עולה. המדריכים המנוסים מכירים את האוכלוסייה המקומית וישנה הקפדה מירבית על אמצעי ביטחון נחוצים. עובדה זו יכולה להשקיט את החששות בלבכם ולאפשר לכם לטייל שם בתחושה טובה.

כמובן שכמו בכל מקום, כך גם במרוקו – עליכם, בעת ביקורכם שם, לכבד את המקומיים, לשמור על אדיבות ושקט, לא ללכת בלבוש נועז וחשוף מדי ולהישמע לכללי המקום. ברוב המקומות לא מסוכן להסתובב בשעות הלילה ואין בעיה לבקש עזרה מהמקומיים בשעת הצורך – מלבד היותם חמים ואדיבים מפאת תרבותם ומנהגיהם החברתיים, התושבים המרוקאים אף צוו להתייחס בכבוד אל התיירים הפוקדים את המדינה והם רואים בצויווי מלוכני זה משום שליחות שחשוב לכבדה.

תחבורה במרוקו

שוב, אם אתם נוסעים למרוקו במסגרת טיול מאורגן לא תצטרכו להתברבר עם ענייני תחבורה. אבל יש כאלה שירצו זמן חופשי ולטייל קצת בעצמם ויש אחרים אמיצים שמטיילים לבד והם זקוקים למידע לגבי תחבורה במרוקו.

ובכן, מבחינת התחבורה החיים לא קלים למטייל במרוקו. מדובר במדינת עולם שלישי עם תשתיות לא מתקדמות במיוחד. כאשר מדברים על תחבורה והתניידות במרוקו יש להתייחס לכמה היבטים:

התניידות בין אזור לאזור במרוקו:

כאמור מרוקו מדינה עצומה בגודלה וכדי להגיע ממקום למקום יש לנסוע שעות ארוכות. ישנה אפשרות לנסוע באוטובוסים -אופציה השמורה לבעלי קיבה חזקה וסבלנות רבה; וכמובן שיש אפשרות לעשות טיסות פנים במרוקו. טיול מאורגן פותר את הדילמה הזו. אם בכל זאת תרצו להתנייד במרוקו לבד ואין לכם מספיק כסף לטיסות פנים אז עליכם להיעזר ברשתות התחבורה המקומיות, קרי באוטובוסים. כדי להיעזר באוטובוסים חפשו אחר תחנות האוטובוסים המרכזיות המכונות “גאר רוטייר” (Gare Routiere), או בערבית “מחתאת”. הגיעו לשם יום קודם וריכשו כרטיסי נסיעה ליעד הרצוי. הקפידו לרכוש כרטיסי נסיעה לאוטובוסים ברמה גבוהה – ודאו שיש מקומות ישיבה מסומנים ומיזוג.

התניידות באזורי הטבע במרוקו:

מי שעורך טיול טבע, אתגר והרפתקה במרוקו נדרש להגיע לאזור המיועד – אזורי החוף, אזור האטלס, או אזור הסהרה באוטובוס או בטיסה ואז לשכור רכב או נכון יותר ג’יפ. כדי להגיע אל שמורות הטבע ואל הכפרים וכל אוצרות הנוף באזורי הטבע השונים במרוקו צריך להיות נייד ולא ניתן להסתמך על תחבורה ציבורית. יש להגיע לכל מקום ולטייל בו בג’יפים, במוניות תיור (מוניות ייעודיות למטיילים), או להצטרף לקבוצות מטיילים בהפקות מקומיות. חלק מהביקורים יכללו גם טיול ברגל. עלות השכרת רכב במרוקו איננה מאד גבוהה, וגם הדלק זול באופן יחסי, אבל יש בעיה חמורה הנובעת מהקושי לאתר תחנות דלק במרוקו, בטח מחוץ לערים ובאזורי הטבע הנידחים. תחנות הדלק אינן מצויות בכל מקום וככל שתרחיקו מהערים המרכזיות כן הן תלכנה ותתמעטנה, כשגם תחנות הדלק שכבר קיימות לא תמיד פעילות. על כן חשוב לשים לב היטב להיבט הזה ולהצטייד מראש בדלק במידת האפשר. גם בהקשר זה בולט היתרון של טיול מאורגן – טיול עצמאי באזורי הטבע של מרוקו הוא מאתגר ומיועד לאמיצים בלבד. מי שמחפש נוחות ולא רוצה לבזבז זמן על הרפתקאות פחות נעימות ושואף לטייל ביעילות ולא להסתבך יעשה לעצמו טוב אם יבחר באופציה של טיול מאורגן למרוקו.

התניידות בערים במרוקו:

אוטובוסים מקומיים, מוניות והרבה כיתותי רגליים – אלה הם אמצעי ההתניידות במרכזי הערים המרתקות של מרוקו.

אוכל במרוקו

אוכל במרוקו הוא חוויה בפני עצמה. לא סתם חלק ממסלולי הטיולים המאורגנים למרוקו הם טיולים קולינריים במרוקו. בפנינו, הישראלים – אין צורך להכביר במילים בנוגע לנפלאות המטבח המרוקאי. כל מסעדה היא קסם, כל מנה היא מעדן ולכם רק נותר ללקק את האצבעות. יש במרוקו, בעיקר בערים הגדולות גם רשתות הסעדה בין לאומיות למי שרוצה קצת אוכל מערבי. אבל כמובן שמומלץ לאכול בעיקר במסעדות מקומיות, אם כי חשוב לשים לב למידת ההיגיינה ולהישמר. עדין מדובר במדינת עולם שלישי וכללי הזהירות בנוגע למזון תקפים גם שם: העדיפו אוכל מבושל היטב, הימנעו מירקות ופירות שאינם מקולפים ואיכלו מנות בשר, עוף ודג רק במקומות בטוחים.

קניות במרוקו

וכמובן שאלת השאלות היא לגבי קניות במרוקו. תקנו שם, הרבה, בכיף ובזול: חפצי נוי, בדים, בגדים, תכשיטים והכל מכל וכל מבלי לחצות את תקרת האשראי, בשווקים, בחנויות ובמרכזי קניות המציעים כל מה שרק תרצו (גם אם לא תצטרכו).

שלב שלישי – בחירת מסלול טיול ואזורי ביקור במרוקו

זהו השלב הכי כיפי בתכנון מסלול טיול למרוקו. עכשיו הגיע הזמן שתבינו מה אתם צפויים ורוצים לראות ולחוות, ותתחילו להתמקד ולתכנן את ביקורכם במדינה המרתקת והרב גונית לפרטי פרטים. הרשו לעצמכם להתרגש – מצפה לכם חוויה חד פעמית ובלתי נשכחת. אז שנתחיל?

ובכן, כפי שכבר אמרנו, מרוקו היא מדינה עצומה בגודלה ואפשר לקיים בה מגוון מסלולי טיולים במגוון סגנונות ובערב רב של סוגים. יש המגיעים למרוקו כדי להשלים טיול שורשים ומעוניינים לבקר בכפרים ובערים בהם נולדו הוריהם. כך יזדמן להם לראות במו עיניהם את כל מה שדמיינו כילדים, כל הסיפורים יקרמו עור וגידים; והריחות, המראות, הקולות והתפאורה יחברו לכדי חוויה עצומה של ביקור בערש ילדותם, במקום בו נולדו, התחנכו וגדלו הם ואבותיהם משך דורי דורות.

תיירים אחרים מגיעים למרוקו כדי ליהנות מהערים הסואנות, ערי מלוכה מרהיבות מנוקדות שכיות חמדה ארכיטקטוניות ואוצרות תרבותיים עוצרי נשימה.

ישראלים אחרים בוחרים דווקא במרוקו בגלל המדבר, הנוף והטבע, חופי הים, מרחבי המדבר, הרי האטלס המצופים שלג בפסגות והנוף שאין שני לו.

הזמן מוגבל והמלאכה מרובה

עם כזה מגוון עצום של דברים שניתן לעשות, לראות ולחוות במרוקו עליכם להתמקד. זהו שלב חשוב וקריטי בארגון המסע שלכם למרוקו. אם יכולתם לטייל במרוקו למשך תקופה ארוכה וללא הגבלה, הייתם ודאי שמחים לטעום מהכל ולדלג מיעד ליעד מבלי לוותר על אף שעל וצעד. אבל, למרבה הצער, סביר כי לרובכם אין מספיק זמן וממון באמתחתכם ועליכם “להזריק” מעט מציאות לפנטזיה ולמקד את הטיול שלכם. וזוהי המשימה של השלב הזה – מיקוד הטיול למרוקו:

טיול ממוקד – איזור או סגנון

הדרך להתמקד במסגרת טיול למרוקו היא בחירה של מסלול טיול לפי איזור או לפי סגנון. למרבה המזל, חברות התיירות עשו את המלאכה עבורנו ועבורכם וכבר יצרו מסלולי טיולים מובחנים ונפרדים, כשכל מסלול טיול נושא מאפיינים ייחודיים משלו. ניתן לבחור טיול מאורגן למרוקו לפי אזורים, למשל, טיול לסהרה, טיול לאטלס; או טיול למרוקו לפי סגנון, בכללם טיול קולינרי, טיול מסורת ושורשים של קהילות יהודיות במרוקו, טיול ערים ועוד.

שפע רב של סגנונות של טיולים מאורגנים למרוקו מוצעים לציבור המטיילים. מבין כל מסלולי הטיולים המאורגנים בולטים במיוחד מסלולי הטיול בסגנונות הבאים:

טיול ערים במרוקו

טיולים מאורגנים המתמקדים בערי מרוקו הם טיולים מאד פופולריים. ערי מרוקו הן ססגוניות, תוססות, מרתקות, אגדתיות – עמוסות בכל טוב: מסעדות, שווקים הומים, אוצרות ארכיטקטונים, מבני דת ותרבות, מקומות בילוי, ארמונות, מוזיאונים, מבנים מפוארים; ואת הכל ניתן לראות ולחוות. טיול ערים במרוקו כולל ביקור בערים המרכזיות- רבאת, טנג’יר, פס, מקנס, מרקש וקזבלנקה. ימי הטיול בערי מרוקו כוללים ביקור באתרים מרתקים במהלך היום- ערים עתיקות מוקפות חומות מעוטרות שערים רבי הוד והדר; נמלי ערים צבעוניים; מבנים מרשימים, ארמונות, מסגדים, כיכרות, אתרי מורשת עולמיים וגם אתרי מורשת יהודיים, שנותרו ברבעים היהודיים בערים השונות, שם נשתמרו בחלקם (או שוחזרו) מבנים קהילתיים ובתי כנסת.

הביקור בערים יאפשר גם הצצה אל חיי היום-יום של התושבים בבתיהם ובשגרת עבודתם, בעת ביקור במרכזי מסחר ותעשייה המנוקדים בבתי מלאכה ומסחר של בעלי מקצוע, שפועלים ויוצרים שם משל הזמן עצר מלכת.

טיול מאורגן בערי מרוקו יזמן לכם גם חוויות תרבותיות תוססות במהלך הלילה- מופעי פולקלור, חגיגות של ריקודים ומוסיקה אנדלוסית, כפיים בקצב סוחף, ריקודי בטן והרבה “שגעת” בחפלות סוערות, ביקור בחתונה מסורתית ואם יתמזל מזלכם גם השתתפות בקרנבל או פסטיבל שיהיה עבורכם חוויה חד פעמית ובלתי נשכחת.

טיול טבע ואתגר במרוקו

מסלולי טיול המתמקדים בטבע במרוקו כוללים ביקור בחלקי המדינה השונים המלאים אוצרות טבע קסומים. אזור הסהרה ואזור האטלס מהווים את ליבם של מסלולי טיול אלה שיזמנו לכם חוויות מרתקות. רבים מהטיולים משלבים טיפוס על הרים, טיול ג’יפים, טיול גמלים ועוד. במסגרת מסלולי הטיול תזכו לבקר באזורים מטריפים ומדהימים ביופיים- מרחבי מדבר אינסופיים, פסגות מושלגות, עירות קיט ונופש, אגמים, נחלים, מפלים, ערים מדבריות וכפרים של מקומיים שעדין חיים בבקתות חימר ומקיימים אורח חיים מסורתי פגאני, כשהמפגש עימם מרתק ומהפנט.

טיול מורשת ומסורת במרוקו

טיולים מאורגנים למרוקו השמים דגש על מסורת ומורשת יהודית הם טיולים מאד פופולריים. צאצאיהם של מאתיים אלף יהודי מרוקו שעלו ארצה וגם העולים עצמם, שהיו ילדים בעת הגיעם לארץ הקודש, שואפים לבקר במדינת המוצא שלהם ולהעניק ממשות לתרבותם. חברות התיור הישראליות הרימו את הכפפה ועיצבו טיולים מאורגנים השמים דגש על ההיבט היהודי של ערי מרוקו וכוללים ביקורים ברבעי העיר היהודיים תוך הסברים וחשיפה לדברי הימים של קהילת היהודים המפוארת במרוקו. חברות התיירות אף הגדילו לעשות והן מציעות טיולים מאורגנים למרוקו לשומרי מסורת אשר מעוצבים באופן שמקל מאד את הטיול בחו”ל מבחינת האתגרים שמציב בפני שומרי המסורת הצורך בשמירה על דיני כשרות וכיבוד שבת וחג.

טיולים קולינריים במרוקו

עוד סגנון טיול פופולרי ומיוחד הוא טיול קולינרי במרוקו. ביקור במרוקו מהווה חוויה קולינרית וחגיגה שלא נגמרת לחוש הטעם. מסלולי טיולים קולינריים מאורגנים במרוקו יכללו ביקור בשווקים, במסעדות, בבתי תה מקומיים, סדנאות בישול, ביקור במטבחים של תושבים מקומיים ובקיצור כל מה שצריך בשביל לטעום את מרוקו באופן שאין שני לו. וכל זאת במשולב עם ביקור באטרקציות המרכזיות ובאתרי הביקור המומלצים בערי מרוקו ובאוצרות הטבע במרחבי האטלס והסהרה.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם