• תַפרִיט
  • תַפרִיט

משוט בלב פרובאנס. טיול בין כפרים בלי באגט

דף הבית » משוט בלב פרובאנס. טיול בין כפרים בלי באגט

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

הסיור יכול להתחיל ביציאה מ-A8, בריניול או סן-מאקסימן. המרחקים קצרים, אבל אם מבקרים בכמה מהכפרים, מדובר בטיול של כמעט יום שלם. רק אל תסעו בלי צידה לדרך!

זמן קריאה משוער: 7 דקות

טעימה נפלאה מפרק שלם 45, מהספר “50 התענוגות של פרובאנס”, מאת אביטל ענבר

הקדמה

“50 התענוגות של פרובאנס” רואה אור שש-עשרה שנה אחרי “התענוגות של פרובאנס”, שזכה להצלחה גדולה ושלח לפרובאנס עשרות אלפי תיירים ישראלים.

סיורי בפרובאנס לצורך הספר הנוכחי היו נפלאים. הם הוכיחו לי שוב עד כמה נהדר האזור. הם גם הפכו לי את הסדר: מרכז הכובד של היופי עבר, בעיני, לריביירה. היא יפה מכל השאר. ריכוז האמנות בה, ברבדים תקופתיים שונים – פרהיסטוריה, ימי-הביניים, המאה ה-20 – פנומנלי.

הסקרנות היא שמניעה אותי לצאת למסעות. הסקרנות לגלות, לראות, לשמוע, לטעום, להבין. כמו כל ספרי, גם לספר זה ממד של “רפורטז’ה”. הפעם, מצולמת. זה ספרי הראשון המעוטר כולו בתמונות. ברובן snapshots ללא יומרה אמנותית, שנועדו לתעד, לעטר ולהמחיש יומן-מסע. הוספתי תמונות מקצועיות רבות. הספר הוא מדריך נוח, יפה, עדכני וגדוש מידע ותובנות למטיילות ולמטיילים בפרובאנס.

הדגשים הם על אמנות, גסטרונומיה, כפרים יפים וטבע, ואנשים. “50 התענוגות” סובייקטיבי ככל ספרי. ה”מסלול” עובר דרך מאות אתרים: ישוב וכמה שכיות-חמדה שבתוכו, כפר “תלוי”, שוק, מוזיאון יוצא-דופן, בית-אמן, יצירות-ענק, קאפלות שצוירו בשלהי המאה ה-15 או במאה ה-20, נופים מרהיבים, יינות, וכמובן, מסעדות. משיא הצמרת ועד כמה בתי-אוכל עממיים מאוד.

מתוך המכלול שאני פורס בספר, בחרתי בפנינים. האייקון הבולט מציין את 50 המומלצים ביותר. לטעמי, ה-Must. היא האות מ’ באלפבית העברי העתיק.

זהו ספרי השמיני על צרפת. קדמו לו שישה “ספרי תענוגות”: צרפת, פרובאנס,  פאריס, דרום-מערב ויינות בורדו. וכן, “אלזאס – מדריך טיולים ליין, אוכל, תרבות ומורשת יהודית” ו”תמונות פאריסאיות”, מסע בחיי הרוח וההיסטוריה (אלקטרוני), שניהם ב-2015.

לחץ כאן > לרכישת ספר איכותי במחירים מצוינים

טיול בין כפרים בלי באגט

הסיור יכול להתחיל ביציאה מ-A8, בריניול או סן-מאקסימן. המרחקים קצרים, אבל אם מבקרים בכמה מהכפרים, מדובר בטיול של כמעט יום שלם. רק אל תסעו בלי צידה לדרך!

בבית-קפה-מסעדה בקוטיניאק A&I INBAR) ©)
בבית-קפה-מסעדה בקוטיניאק A&I INBAR) ©)

ואראז’ (Varages), כפר מוקף חומה, הוא מרכז של אמנות הפורצלאן, ויש בו מוזיאון המוקדש לאמנות זו. צפונית-מערבית לו, על גבעה, הכפר הנאה לה ורדייר (La Verdière). מהטירה שבראשו נשקף נוף רחב-ידיים. רעבים? תיאלצו להתאים את עצמכם לשעת-רצון של הסוחרים. בין 15.00 ל-18.00, אפילו כריך לא תקבלו. בעלי הברים והמסעדות עסוקים בבילוי – משחק קלפים עם החבר’ה, שיחות בטלות או צפייה בטלוויזיה. פרנסה? עכשיו? את מי זה מעניין?… מה הם יודעים על החיים, שאנחנו לא?

ממשיכים 12 ק”מ מזרחה וצפונה למונמייאן (Monmeyan), כפר ביניימי מבוצר על צוק. משם דרומה ב-D13 החיננית אל הכפר היפה פוקס-אמפו (Fox-Amphoux). יישוב ביניימי על ראש גבעה, בראשו טירה ולצידו אתר ארכיאולוגי מתקופת הרומאים.

קוטיניאק, ושני הצריחים המסתוריים שמעל הכפר (ADT Var Tourisme ©)
קוטיניאק, ושני הצריחים המסתוריים שמעל הכפר (ADT Var Tourisme ©)

לקוטיניאק (Cotignac) נוסעים ב-D32. הכפר המרשים ניצב לרגלי מצוק, ועליו שני צריחים עתיקים שאין יודעים מי הקימם. בצוק שעליו נשען הכפר, מערות-מגורים עתיקות. הקורסו (כיכר) המרכזי נאה ומלא במסעדות. כדאי לשוטט בכפר בכלל ובסמטאות הרובע העתיק בפרט.

מקוטיניאק חזרנו בכיוון פוקס-אמפו ב- D22היפה. מהדרך מתגלה קוטניאק במלוא הודו בצל הצוק. יש קסם מיוחד בכפרים שחלק מבתיהם נחצב בתוך צלע הר. ההתמזגות עם האדמה? החיבור לאיתני הטבע? גזעי עצים שנכרתו נחים לצידי הדרך, ממתינים להיאסף לקראת הקמין של החורף. ואנחנו רק בסוף מאי! כך נכון לתכנן את החיים, אמרה הנמלה לצרצר…

מיד פנינו צפונית-מערבית לסיאן-לה-קאסקאד (Sillans-la-Cascade), סיאן-המפל. ליד הכפר מפל שגובהו 44 מטר, הניזון ממי נחל בשם Bresque. המפל הוא אתר התיירות הראשי של הכפר, אבל השביל אליו מסוכן. הבריכה הטבעית שלתוכה נקווים המים מסוכנת עוד יותר עקב אבנים מידרדרות – נתבקשתי להדגיש שהרחצה אסורה. ב-2014 נחנך מצפור המאפשר לצפות במפל. בכפר רובע עתיק, טירה וחומות ששוקמו ב-2007.

מסיאן מזרחה לסאלרן (Salernes), מרכז הקרמיקה העתיק ביותר במערב אירופה ובירת ה”טומֶט” (tomette) – האריח האדמדם המשושה המזוהה עם פרובאנס. מוזיאון Terra Rossa, השוכן במה-שהיה מפעל טומט, עוצב מחדש בידי ז’אן-מישל וילמוט, מבכירי האדריכלים בצרפת. לצד תהליך ייצור הטומט, מציג המוזיאון אוסף של 2,000 אריחים מקושטים מימי-הביניים והלאה. כל יום פרט לשלישי בשעות משתנות. שוק בראשון ורביעי.

המפל של סיאן, 44 מטרים, ואגן ההיקוות: לצפייה בלבד (ADT Var Tourisme ©)
המפל של סיאן, 44 מטרים, ואגן ההיקוות: לצפייה בלבד (ADT Var Tourisme ©)

משם, בכיוון צפון-מזרח, לוילקרוז (Villecroze), כפר ביניימי מרשים ושמור היטב לרגלי צוק. מפל משקה גן שלרגליו. בסלע התלול חצובות מערות-מגורים, חלקן מימי-קדם, שבוצרו בימי-הביניים. הגן פתוח כל השנה. המערות מאי-ספטמבר בימים ושעות משתנים. הגישה לאתר קשה.

ברנאר בופה – לא נביא בארץ-מולדתו

עוד כמה קילומטרים באותו כיוון, טורטור (Tourtour), אחד הכפרים היפים ביותר בצרפת. גם הדרכים אליו יפות. רחוב הכניסה העתיק מטופח: אפילו פחי הזבל שודרגו בציפוי אסתטי. כיכר מרכזית רחבת-ידיים ובה בתי קפה ושחקני פטאנק. מים בשפע משמונה מזרקות ציבוריות, וגלגל מסתובב במים בבית הבד העתיק, שאפשר לבקר בו כשהוא פתוח. נעים לשוטט בסמטאות הכפר וכיכרותיו.

האמן האקספרסיוניסטי ברנאר בופה (Buffet) חי באחוזתו, Domaine de la Baume שליד טורטור, מ-1986 ועד ששלח יד בנפשו ב-4 באוקטובר 1999 כי חלה בפרקינסון – וכנראה מסיבות נוספות המובהרות בהמשך. אלמנתו, הסופרת אנאבל בופה, מכרה את האחוזה (היום היא מלון יוקרתי) ותרמה לכפר שני פסלי ברונזה בגובה 3 מטרים – האחד של פרפר והשני של חיפושית. מועצת הכפר רכשה שטח, ומן-הסתם גם ביטוח נגד סיכוני השחתה, והפסלים הוצבו על רחבה מול נוף יפה. הפסלים מציבים את טורטור על מפת התיירות שוחרת האמנות.

הניסיון להשיג היתר לפרסם כאן צילום שצילמתי של יצירתו של ביפה בטורטור הוביל אותי, דרך לחצן contact באתר האינטרנט של “העמותה לשימור יצירתו של ברנאר בופה ולהפצתה”, אל נשיא העמותה, הוג-אלכסנדר טארטו ((Hugues Alexandre Tartaut, האיש שכנראה הכיר את ברנאר ואנאבל בופה טוב יותר מכל אדם אחר ב-12 השנים האחרונות לחיי האמן, והעריץ אותו באמת ובתמים. טארטו ענה לי ממנזר בהודו. הוא ייסד עמותה בשםBuddhist children orphans foundation , שעוזרת ליתומים ממדינות ההימאליה, ונוסע בצפון הודו, נפאל, בהוטן, טיבט, בורמה. לאורך שבועות ארוכים של נדודים בין מנזרים וכפרים ללא חשמל הוא מנותק מקשר עם העולם החיצון, “אבל הנוף האנושי והנופים הם תענוג גדול לעיניים וללב”.

עדותו הכאובה של מעריץ

טארטו הודה לי מאוד על התעניינותי בבופה, והיה נותן לי היתר בשמחה, אך הזכויות אינן בידיו, יש פרוצדורה, איטית במיוחד, ולפיכך, הצילום שצילמתי אינו מופיע כן. אבל הרווחתי סיפור, שאיני שומר אותו לעצמי:

“אני שמח לשמוע שבישראל מתעניינים ביצירתו של ברנאר בופה. אני יודע עד כמה היו ברנאר בופה ורעייתו איזבל בופה-שווב (Schwob) מוחמאים מהתעניינות זו. אנאבל בופה באה ממשפחה יהודית-ספרדית מאלכסנדריה ויוון. לעיתים קרובות שוחחנו על ישראל ועל העם היהודי, ההיסטוריה שלו, כישוריו האינטלקטואליים העצומים ופיקחותו,  נדודיו ברחבי תבל – ואף תכננו, עוד בחייו של בופה, לערוך בישראל רטרוספקטיבה של יצירתו. למרבה הצער הדבר לא נסתייע, וזו הייתה אכזבה עצומה לברנאר בופה ולאנאבל, שהייתה כל-כך שמחה לגלות את ישראל, אדמתם של אבות-אבותיה.

“על ברנאר בופה ויצירתו עדיין יש לעיתים קרובות מדי טאבו בעולם האמנות. אגלה לך שזמן קצר מאוד לפני מותו, אמר לי בופה: ‘וכשחושבים שבמולדתי שלי אני נאלץ לחוש תמיד כמהגר…’ חוזר בכך על המשפט שאמר ארנסט ברלך [צייר גרמני]. ובופה הוסיף: “אז מה הטעם להמשיך לחיות!” אלה היו מילותיו האחרונות של ברנאר בופה [באוזני], ואתה יכול לצטט אותן. איני אלא האוצר הצנוע של דבריו.

“מאז שעסקתי בארגון רטרוספקטיבות שלו ברחבי העולם, נוצר בינינו קשר עמוק של חיבה. הרטרוספקטיבות במוזיאון פושקין במוסקבה ובמוזיאון ארמיטאז’ בסנקט-פטרבורג ב-1989-90 זכו להצלחה אדירה, עם יותר מחצי מיליון מבקרים בארבעה חודשים. ברנאר בופה התרגש מאוד מהאומאז’ הנלהב של העם הרוסי.

“ברנאר בופה, שליוויתי אותו כל שנת 1999, סבל מ’כאב רוח’. הביטוי יכול לעורר חיוך, אבל זו האמת ואיני מוצא כל מילה אחרת כדי לאפיין את מצבי הרוח שלו. במהלך כל השנה חזר ואמר לי שהחליט ש’כפות רגליו לא ידרכו במאה הבאה’. הוא חדל להבין את האדם בכלל, שאיכזב אותו עמוקות. הוא סבר שהוא “בדרך לא טובה”, זאת בשעה שפיתח יכולות יוצאות-דופן שיכלו להיטיב עם האנושות. יתרה מזו, הוא נלאה מלשמוע את הניגונים הישנים החוזרים-ונשנים על הציור שלו ועל עבודתו, בין היתר בצרפת, מצד ממסדי-תרבות רשמיים ומבקרי אמנות – שלא הכירו את עבודתו, כי התערוכה הרטרוספקטיבית היחידה של ברנאר בופה התקיימה ב-1958 בגלריה שרפאנטייה – ומאז, לא-כלום!

“כן, ברנאר בופה היה מאוכזב מרות מצרפת. הוא סבל מההחרמה הרשמית, מהשנאה שהרעילה את חייו ואת עבודתו. לעיתים קרובות חזר ואמר שצרפת לוקחת ממנו בשמחה את המסים הגבוהים שהוא משלם, ועם זאת אף לא מוזיאון אחד בארצו לא רכש ממנו ולוא יצירה אחת. כל הפניות לקיים תערוכה רטרוספקטיבית שלו נדחו – בשעה שמחוץ לצרפת הוא היה מוערך, ואפילו נערץ, כמו ביפאן, שם קיים מוזיאון המוקדש לו ובו כ-800 ציורי שמן וכל עבודות הנייר שלו.

“ביומן שלו, בתאריך 1 בינואר 1999, כתב: “למות? כן? לא?”. הוא ערך את צוואתו וכונן אותי כמבצע הצוואה. הוא ציווה שאפזר את האפר שלו בגני ,suruga-daîra המוזיאון שלו ביפאן, שם פוזר אפרו של חברו הנכבד קישירו אוקאנו, מייסד המוזיאון, שכה אהב את עבודתו והוא, ברנאר בופה, אהב כל כך… במרוצת שתים-עשרה השנים שחייתי לצד אנאבל וברנאר בופה, הם סיפרו לי הכול, ולבקשת ברנאר רשמתי את דבריהם. אפשר ויום אחד אחשוף את האמת שלו…”

הסיפור נגע ללבי, ומיד ניסיתי לברר את הסיכוי לארגן לו כאן תערוכה גדולה. מסתבר שגם בממסד האמנותי בישראל לא מוכנים להציג את עבודותיו. מדוע?

רעבים. בבית קפה בכיכר, בעלי-הבית שיחקו בקלפים וטענו שנגמר הלחם. בשני אמרו שאין לחם לכריכים, אבל יש לסועדים. אז סעדנו: סלט ירקות וגבינת עזים עם טוסטים של טאפנאד ב-11.50€, ובירה פלפורת בלונד טעימה.

צפונית-מערבית לטורטור, בדרך אל אגם סנט-קרואה, אופס (Aups), כפר כמהין, ובו שוק כמהין כל יום חמישי דצמבר-פברואר. שוק רביעי ושבת. בקאפלה של מנזר מהמאה ה-11 שוכן מוזיאון סימון סגל. הצייר, יהודי מביאלסטוק, קיבל מקלט בכפר בזמן הכיבוש, והעניק לו כ-50 מיצירותיו. עוד כ-150 עבודות של ציירי האקול דה פארי תרם האספן ברונו באסאנו. ב-2015 נערכה במוזיאון תערוכה של יצירות ברנאר בופה. פתוח יוני-ספטמבר בוקר ואחה”צ. 0497700195. ניסיתי לתאם ביקור באוקטובר: הממונה נסע… בכפר כנסייה מהמאה ה-14, סן-פאנקראס, שמתנוססת עליה סיסמת המהפכה הצרפתית, חירות, שוויון, אחווה. על כנסייה! לא התאפקתי: יצאתי במבול שירד וצילמתי את השילוב המוזר. במאי חוגג הכפר את חגו של פאנקראס. הכול שותים מכד גדול בליל של יינות ואלכוהול שהביאו מהבית. מי שציירו את הסיסמה על הכנסייה היו מן-הסתם שיכורים.

המליצו בפני על מסעדת La Truffe. לטבח יש Truffière, חורש אלונים המצמיח כמהין, שמאתר אותן כלבו. תכננו לאכול שם. נסענו בסמטה ראשית של רובע עתיק מוקף חומה, ראינו את המסעדה ולא מצאנו חניה קרובה. הגשם היה עז כל כך שלא בא בחשבון ללכת ברגל. בלית בררה נכנסנו למסעדה צמודת-חניה של מלון קטן, גראנד אוטל, שהייתה מלאה תושבים ופליטי-גשם. הטבח ראה את הנולד והכין מרק ירקות טעים. הזמנו. המלצרית עברה והציעה עוד. האסקרגו היו לוהטים ועתירי שום. נהנינו ושילמנו פרוטות. חדרים זולים. 33494701082. אופס בסיס טוב לתור ממנו את הורדון.

 אסקארגו במתכון קלאסי עם הרבה שום, חמאה ופטרוזיליה A&I INBAR) ©)

אסקארגו במתכון קלאסי עם הרבה שום, חמאה ופטרוזיליה A&I INBAR) ©)

המקהלה העליזה והצוקים המוארים

בדראגיניאן, עיר של 35,000 תושבים, שיעור הפשיעה הוא כמחצית הממוצע הארצי, ושישית מנתוניהם הקשים של פרברי פאריס. ב-Rue de la Juiverie שברובע העתיק ניכרת חזית של בית כנסת מהמאה ה-13. המוזיאון למסורות פרובאנסאליות – הווי הכפרים, האומנים, התלבושות –בכיכר ז’ורז’ בראסנס שליד השוק, נחשב לאחד המוזיאונים האתנוגרפיים המעניינים ביותר בצרפת.musee.atp@dracenie.com . שוק ברביעי ושבת. שוק הזית ביולי. פסטיבל ג’אז בסוף נובמבר, כבר 30 שנה.

ממזרח לדראגיניאן נמצאים קניון פנאפור (Les Gorges de Pennafort), ואכסניה בעלת אותו השם. לא להתחשב בכתובת הרשמית שלה, Callas. כשבאים מדראגיניאן ב-D562 ומגיעים לצומת “קאלאס שמאלה”, פונים בכביש  D25ימינה. הבאים באוטוסטרדה יגיעו לפנאפור מדרום, באותה D25, דרך לה מואי (Le Muy). הכביש שבא מצפון מתפתל ביער עבות.

האכסניה נמצאת לא הרחק הכביש, די מבודדת בטבע. בית ורוד, פארק עם בריכה, מגרש טניס, שביל טיולים ונחל. למסעדת השף פיליפ דה סילבה כוכב במישלן. בעבר נהניתי. המסעדה שמרה על הכוכב, אני מניח ששמרה גם על האיכות.

תיאור כה מפורט מרמז שכדאי לבקר. מלון סביר, מסעדה טובה – מה הרבותא? האתר, בעיקר בלילה. יצאתי לשבת בחוץ, מול נוף כביר של צוקים מוארים באור-יקרות. זו הכניסה לקניון, שבעלי האכסניה מאירים אותה עד אחת בלילה, בקירוב. המראה המקסים הוא מופע אור-קולי. את הקול מספקת מקהלה של “כל אשר חי בטבע סביב”, כהגדרתה המלבבת של בעלת-הבית: צפרדעים, צרצרים, ציפורים ושלל יצורים קטנים. הקולות בוקעים מפתח הקניון, שם נקווים מי הנחל לבריכה. המקהלה נשמעה לי כה מושלמת, שלרגע-קט סברתי שזו הקלטה. הלכתי אל הרחבה החשוכה, ומיד הרגשתי שאני במרכז הבמה: הצלילים בקעו מכל עבר, וזה היה מופלא. התענגתי על החיזיון וצליליו, עד שלבסוף כבו האורות, והמקהלה נשתתקה כבמטה קסם. ניסיתי לשוב ב-2015. לא נסתייע. הובטח לי שעדיין מאירים את הצוקים, אבל אין אחריות על השתתפות עולם החי במופע.

צהריים 52€ ערב 75-90€ טעימות 150€. 12 חדרים 220-250€. המסעדה סגורה שני כל היום, רביעי צהריים וראשון ערב. סגור אמצע ינואר-אמצע מארס. 33494766651.

עוד תחנה על מפת האמנות

אחרי קאלאס, אם ממשיכים ב-D562 מזרחה בכיוון גראס, ופונים צפונה ב-D563, מגיעים אל ריכוז כפרים יפים סביב הכפר פאיאנס. תשעה מהם “תלויים”. הראשון והמומלץ הוא סיאן (Seillans), אחד הכפרים היפים בצרפת, עתיק, מלבב וגדוש פנינים ארכיטקטוניות קטנות. בכפר נמצא הפונדאסיון על-שם מקס ארנסט, אמן הדאדא והסוריאליזם, שבזמן הכיבוש הנאצי נרדף בשל אמנותו ה”מנוונת”. במוזיאון הצנוע מוצגים כמאה ליתוגראפיות ותחריטים של האמן ושל רעייתו דורותיאה טאנינג, שצוירו בכפר במהלך 12 השנים האחרונות בחייו. לפעמים מציגים תערוכות זמניות של חלוצי הדאדא. בכיכר הכפר מתנוסס פסל נודע שפיסל ארנסט ותרמה אלמנתו. כן מוצגים ציורים של אמן ממוצא פולני, סטן אפנצלר, שאלמנתו הורישה לכפר מאות מעבודותיו. 15.6-15.9 פתוח כל יום. 15.9-14.6 למעט ראשון וחגים. ot.seillans@wanadoo.fr. 0494768591.

חיפוש מלונות :וילקרוז טורטור, אופ, Cotignac 

פרטו את כל המדינות/ הערים שאתם רוצים לבקר
עם מי אתם נוסעים? כמה ימים? ומה אתם רוצים לראות ולעשות?
שלום וברוכים הבאים לאתר tiulim.net (להלן: "האתר").

אנו עוזרים למשתמשים למצוא את המידע שהם צריכים בשביל לתכנן את הטיולים שלהם בארץ ובחו"ל, מספקים טיפים לצרכנות נכונה, וממליצים על אטרקציות, פעילויות ומוצרים לטיול ולבית. עם זאת, חשוב להדגיש שאיננו סוכנות טיולים או חברת טיולים ואנו איננו מפעילים או מספקים את האטרקציות, הפעילויות או המוצרים שאותם אנו מציגים ומקדמים באתר. כאשר אתם מזמינים כרטיס כניסה, פעילות, סיור, ייעוץ לקראת טיול, ציוד או כל מוצר או שירות אחר, אתם עושים זאת ישירות מול הספק, שהוא גורם צד-שלישי.

התנאים הבאים תקפים לגבי כל השירותים והמוצרים המופיעים באתר tiulim.net. אנא קראו אותם בעיון. השימוש באתר הוא למעשה הסכמתכם לתנאי השימוש הבאים ואתם כבולים להסכם זה. אם אינכם מסכימים לכל התנאים, אסור לכם להשתמש בשירותים המוצעים באתר.

הקדמה:
תנאי השימוש הללו, יחד עם מדיניות הפרטיות (ביחד "תנאי השימוש"), מבהירים את התנאים שבהם אתר tiulim.net ("האתר", "אנו", "אנחנו", "שלנו", "מפעיל האתר") פועל ומציע שירותים ומוצרים ("השירותים", "המוצרים") דרך האתר בכתובת tiulim.net, דרך התקשרויות באימייל, דרך התקשרויות בטלפון או דרך התקשרויות ברשתות החברתיות. כשאנחנו מציינים "אתם", אנו מתייחסים לכל אדם שנכנס לאתר או משתמש בשירותים או במוצרים שאליהם אנחנו מפנים. אתר tiulim.net הוא לא סוכנות או חברת טיולים ולא ספק של סיורים, פעילויות, מוצרים או שירותים אחרים. כשאתם מזמינים ומשלמים, אתם עושים זאת ישירות מול גורמי צד-שלישי. אין האתר אחראי על איכות השירותים או המוצרים או על כל עוגמת נפש, פציעה או מוות כתוצאה מהשימוש בשירותים או במוצרים.
אם ברצונכם ליצור קשר עם צוות האתר, אנא צרו קשר דרך דף צור קשר שלנו.
אנו עשויים לעדכן או לשנות את התנאים הללו מדי פעם, ואתם מבינים שהשימוש שלכם באתר ובשירותים הוא למעשה הסכמתם לתנאי השימוש המעודכנים. אנו נציין את התאריך האחרון שבו עודכנו התנאים בראש עמוד זה, והתנאים המעודכנים ייכנסו לתוקף מרגע הכנסתם לדף. זו אחריותכם לחזור אל הדף ולהתעדכן בתנאים החדשים מפעם לפעם.
על הסכם זה יחולו אך ורק דיני מדינת ישראל. מקום השיפוט הבלעדי לכל ענין הנוגע להסכם זה והשימוש באתר הינו בבתי המשפט המוסמכים באזור חיפה.
גיל השימוש:
כל המידע והתוכן הקיים באתר מיועד לבני 18 ומעלה. איננו מתירים שימוש באתר ובשירותים הניתנים בו למי שלא מלאו לו 18.

מדיניות הפרטיות:
אנו עושים הכול על מנת לשמור על פרטיותכם. הסכמתכם לתנאי השימוש הללו מהווה גם הסכמה למדיניות הפרטיות. אנא קראו את מדיניות הפרטיות למידע נוסף.

כתב ויתור:
אנו פועלים בתכניות שותפים שונות ("תכניות שותפים") ועם שותפים שונים ("יועצי טיולים", "מתכנני טיולים", "מדריכי טיולים" ו/או כדומה) על מנת להפנות אתכם לשירותים ומוצרים הקשורים לתחום התיירות והפנאי. השירותים והמוצרים של שותפים אלה מקודמים ומפורסמים באתר שלנו ובתמורה, אנו מקבלים עמלה בכל פעם שאתם לוחצים על הקישור או רוכשים מוצרים או שירותים דרך הקישור או דרך שירותי התיווך שלנו. שירותי התיווך נעשים ללא עלות. העמלה ניתנת לנו ללא תוספת מחיר עבורכם.
אנו ממליצים על מוצרים, שירותים, יועצים ומדריכים ועושים כל מאמץ על מנת לשמור על מידע עדכני בקשר למה שאתם מספקים ולמחירים, אך אין לקחת את ההמלצה שלנו כהצהרה שהמידע שאנחנו מספקים הוא העדכני ביותר. עליכם לוודא שהמידע הוא עדכני ונכון לפני שאתם רוכשים כל שירות או מוצר המופיע באתר.
השימוש באתרי צד שלישי:
1.1 האתר כולל קישורים לאתרי צד-שלישי לנוחיותכם. עם חלק מהאתרים אנו פועלים בתכנית שותפים על ידי פרסום השירותים או המוצרים שלהם באתר שלנו. עם זאת, אנו איננו הבעלים של האתרים הללו ואנו לא שולטים בהם. ברגע שאתם לוחצים על קישור לאתר צד-שלישי ועוזבים את האתר שלנו, תנאי השימוש שלנו אינם תקפים עליכם. יש לקרוא את תנאי השימוש של האתר שאליו אתם נכנסים.

1.2 אתם מסכימים שאיננו אחראים על העדכניות של התוכן או על המידע המוצג באתרי צד שלישי. אתם מודעים לכך שכל הסיכונים הכרוכים בשימוש באתרי צד-שלישי אלה הם קשורים אך ורק לכם ולגורם צד שלישי. אנו לא נישא באחריות על נזקים או כל עוגמת נפש כתוצאה מהשימוש באתרי צד שלישי.

תוכן האתר:
כל התוכן הקיים באתר נכתב על ידי צוות האתר או על ידי יוצרים, ששלחו את התוכן לצוות האתר. היוצרים התחייבו כי המידע ששלחו הוא יצירתם המקורית ושהתוכן מכיל מידע עדכני לרגע הכתיבה. התוכן שנשלח על ידי היוצרים הוא באחריותכם המלאה בלבד.
צוות האתר מתחייב כי התוכן שנכתב על ידנו הוא עדכני לרגע הכתיבה. איננו אחראים על כל עוגמת נפש מכל סוג שהיא שעלולה להיווצר כתוצאה מקריאת התוכן שלנו. ייתכן כי ייפלו שגיאות בתוכן האתר, שלא בזדון, ואנו נדאג לתקן שגיאות אלה ברגע שייוודע לנו עליהן. על כן, על אחריותכם לוודא שהתוכן עדכני בשעת הקריאה שלכם ולבדוק בעצמכם את השירותים והמוצרים שעליהם אנחנו ממליצים.
אין לעשות שימוש בכל מידע הקיים באתר tiulim.net ללא אישור מנהל האתר. ניתן להדפיס את הפוסטים הקיימים באתר ולעשות בהם שימוש אישי בלבד.
אתם מסכימים שלא להעתיק, לשכפל, לגנוב, לשנות, לפרסם, להציג, להפיץ, לייצר מחדש, להעביר או למכור כל חלק מהתוכן שלנו ללא הסכמתנו המפורשת בכתב. אתם מסכימים למלא אחר חוקי זכויות היוצרים ותהיו אחראים על כל הפרה של זכויות יוצרים בהתאם לתנאים אלה.
צוות האתר רשאי לפרסם את האתר בכל מדיה שהיא, לרבות באתר, בדברי דפוס, לרבות בעיתונים, מגזינים, כתבי-עת, ספרים וכיו”ב, במדיות דיגיטליות, לרבות באתרי אינטרנט נוספים, בארכיבים דיגיטאליים ובשירותים הניתנים ברשתות תקשורת, לרבות תקשורת חוטית, אל-חוטית, סלולארית, כבלים לווין ועוד.
מילוי טפסים באתר:
באתר ישנם מספר טפסים ליצירת קשר ולהזמנת שירותי תיווך. חלק מהטפסים מופעלים על ידי חברת Typeform, שבונה טפסים אינטראקטיביים, וחלק על ידי Contact Form 7. המידע שאתם מכניסים בטפסים מועבר אל צוות האתר. כאשר אתם יוצרים קשר לקבלת שירות תיווך למציאת יועצי טיולים או מדריכי טיולים, אנו עשויים להעביר ליועצ/ת הטיולים או מדריכ/ת הטיולים הרלוונטיים את שמכם ומטרת הפנייה שלכם כדי שתקבלו שירות טוב יותר ואנו נקבל את העמלה המגיעה לנו. במקרים מסוימים, כמו במילוי טופס להזמנת קרוז, הפרטים שאתם ממלאים בטופס מועברים באופן אוטומטי לספק השירות כדי שספק השירות יצור איתכם קשר ישירות.
אנו עשויים לשתף את הטפסים שלנו גם ברשתות החברתיות או דרך פלטפורמות אחרות, כמו אימייל או ניוזלטר. במקרה הזה, כל התנאים המצוינים בתנאי השימוש תקפים גם לטפסים הממולאים שלא ישירות דרך האתר.
אתם מתחייבים שהפרטים שאתם מוסרים דרך הטפסים הם פרטים אמיתיים ונכונים.
אבטחת מידע:
מפעיל האתר מיישם באתר מערכות ונהלים לאבטחת מידע. בעוד שמערכות ונהלים אלה מצמצמים את הסיכונים לחדירה בלתי-מורשית למחשבי מפעיל האתר, אין בהם בטחון מוחלט. לכן, מפעיל האתר לא מתחייב שהשירותים באתר יהיו חסינים באופן מוחלט מפני גישה בלתי-מורשית למידע המאוחסן בהם.

מידע ליוצרים:
כל המעוניין יכול לשלוח פוסטים או מאמרים או כל תוכן אחר לצוות האתר ולבקש לפרסם את התוכן שלהם באתר. צוות האתר רשאי לבחור שלא לפרסם פוסטים או מאמרים או כל תוכן אחר, באם אלה לא עומדים בסטנדרטים של הפרסום באתר.
יוצרים השולחים תוכן לפרסום באתר מתחייבים כי המידע ששלחו הוא עדכני ומידע מקורי שלהם. לצוות האתר יש את הזכות המלאה לשנות את הנוסח או להוסיף מידע בהתאם לנדרש עם הערות מצידה.
אם אתם מעוניינים להסיר תוכן שנכתב על ידכם מהאתר, אנא שילחו לנו בקשה במייל ואנו נסיר אותו בהקדם.
קריאה ואישור של תנאי השימוש הללו מהווה את הסכמתם לצוות האתר לפרסם את התוכן שלכם באתר tiulim.net.
הסרת אחריות:
כל התוכן, המידע, המוצרים ו/או השירותים המופיעים באתר הינם "כפי שהם" ו"כפי שהם זמינים" ללא כל מצג או התחייבות מכל סוג שהוא. אין אנו אחראים על דיוק או תקינות המידע הקיים באתר. אין אנו מתחייבים שהאתר יפעל או יפעל כדי לעמוד בציפיות או בדרישות שלכם או שהמידע שמוצג יהיה שלם, עדכני או נטול שגיאות. צוות האתר מתנער מכל אחריות, משתמעת או מפורשת, במלוא המידה המותרת על פי חוק.

הגבלת האחריות:
אתם מסכימים שבכל מצב שהוא, אנו או כל מי שהינו חלק מצוות האתר, לא נהיה אחראים על כל נזק ישיר, עקיף, משני, תוצאתי, שקשור להוגנות, ענישתי או כל נזק אחר כתוצאה מהשימוש שלכם באתר.
אתם מסכימים שהשימוש שלכם באתר הוא על אחריותכם בלבד ושאתם אחראים לבדוק את עדכניות ואמינות התוכן המוצג לכם.
שיפוי:
אתם מסכימים לשפות ולשמור על צוות האתר ו/או כל אדם אחר העובד איתנו מפני כל נזקים, הפסדים, תביעות, דרישות, פעולות, הליכים או פסקי דין, לרבות עלויות, הוצאות ושכר טרחת עורכי דין ("התחייבויות") שיוטלו עלינו כתוצאה מ-א) פעולות שנעשו על ידכם או על ידי נציגים מטעמכם; ב) כל הפעולות שלכם הקשורות לשימוש באתר או לשירותים שאליהם הוא מפנה; ג) עבירה על חוקים על ידכם; או ד) פעולות המפרות את תנאי השימוש של אתר זה על ידכם; ה) פגיעה בזכויות היוצרים של תכנים באתר. אנו נודיע לכם מראש באם יישלחו לנו איזה שהם התחייבויות ואנו שומרים על זכותנו לבקש את השיפוי והפיצוי שלכם. אתם תשתפו פעולה בצורה מלאה ואם תידרשו לכך, תספקו לנו כל עזרה הנדרשת לנו ללא כל עלות, על מנת שנוכל להגן על טענותינו.

ויתור על פעולות ייצוגיות:
אתם מסכימים שכל טענה או וויכוח העולה כתוצאה מההסכם הזה ייפתר בינינו לבינכם. אתם מסכימים שלא להפעיל פעולות ייצוגיות כנגדנו.

ההסכם השלם:
תנאי השימוש הללו יחד עם מדיניות הפרטיות וכתב הוויתור מהווים את ההסכם השלם ביניכם לבין צוות האתר. הסכם זה הוא מעל לכל התקשרות שנעשתה בינינו לבינכם בכל דרך אחרת, בין אם בכתב, בעל-פה או דרך אמצעים מקוונים.

בר הפרדה:
אם הוראה כלשהי בתנאי השימוש הללו נחשבת על ידי בית המשפט, הרשות הרגולטורית או בעל סמכות שיפוט מוסמכת כהוראה פסולה או בלתי ניתנת לאכיפה, הוראה כזו תיחשב כאילו הושמטה מהסכם זה. שאר ההסכם הזה נשאר בתוקף.

שינויים:
צוות האתר משאיר לעצמו את הזכות לשנות לפי ראות עיניו וללא התראה מוקדמת את א) תנאי השימוש הללו; ב) תוכן האתר והשירותים שאנו מציגים בו; ג) לסיים את פעילות האתר בכל זמן. כל שינוי בתנאים הללו ייכנס לתוקף באופן מידי. אתם מסכימים לעבור על תנאי השימוש וכל מדיניות אחרת המופיעה באתר על בסיס קבוע כדי לבדוק אם קיימים שינויים. אתם מסכימים שכל שינוי יהיה תקף לגביכם אם אתם בוחרים להמשיך ולהשתמש באתר.

הכרה בהסכם:
כאשר אתם משתמשים באתר, אתם מכירים בהסכם ומתחייבים לתנאי השימוש.