משמר הירדן הישנה

מקום היסטורי ששווה ביקור לאלו שעולים לרמת הגולן דרך גשר בנות יעקוב, לפני הירידה לגשר היה פעם בסיס צבאי של המשטרה הצבאית (כיום הבסיס נטוש) מול שער הבסיס ישנו אתר הנצחה למושבה משמר הירדן הישנה, המושבה החדשה נמצאת על כביש 91 לרמת הגולן ביו קיבוץ מחניים לקיבוץ גדות.

כיום, במקום ישנה אנדרטה שעליה חקוקים שמות הלוחמים שנפלו, חניון של קק"ל ובתי איכרים משוחזרים. ובין שבילים נראים דמויות מתכת ועליהן מצוטטים מילים משירים שנכתבו על המושבה, ניתן לקבל הסבר על המקום במתקן הסברה האוטומטי המסביר על האתר.

בקצהו המזרחי של האתר לכיוון הירדן נמצאת נקודת תצפית של קק"ל על הגולן, נקודת התצפית קרואה על שמו של "יצחק זיו אב" שהיה איש ציוני, סופר, חקלאי ואיש רב פעלים.

קצת היסטוריה

סיפורה של משמרת הירדן התחיל עוד בשנת 1884, כשעולה ארצה אמריקאי שהיה חקלאי בשם מרדכי לובובוסקי, הוא רצה להקים חווה בארץ, רכש במקום אדמות כדי להקים חווה וקרא לה בשם "חוות שושנה" על שם אשתו, המצב באותם ימים היה קשה והחווה לא הצליחה למרות מיקומה על כביש צפת-דמשק , עד שבאו לסייע לו חברים מראש פינה השכנה ואז קראו לחווה משמר הירדן.

במלחמת העולם הראשונה נערך באזור המושבה קרב קשה, בין צבאות העות`מנים לבריטים, והמושבה נעזבה, ומוקמת מחדש בשנת 1923 ונשארת במצבה עד תום תקופת המנדט. נפתלי הרץ הימבר (כותב התקווה), כתב למושבה את השיר "הלא הירדן".

במלחמת העצמאות, מיוני 1948, תוקפים הסורים את המושבה, והתושבים הודפים את ההתקפה באמצעים המעטים שהיו ברשותם באותם ימים.

בניסיון ההתקפה השני הסורים מפגיזים את המושבה ובחסות ההתקפה חוצים את הירדן ותוקפים שוב את משמר הירדן. לאחר קרבות קשים נפלה משמר הירדן רבים נפלו בקרב וחלקם נלקחו בשבי. הסורים החלו להתקדם לכיוון מחניים ותכננו להגיע לכביש קריית שמונה ראש פינה, אך התוכנית לא הצליחה והם נשארו במשמר הירדן עד להסכמי שביתת הנשק שבה הסורים פינו את הנקודה וכל האזור הפך לשטח מפורז עד למלחמת ששת הימים.

בית העלמין של המושבה משמר הירדן הישנה נמצא בהמשך הדרך, יש להמשיך בכביש מס` 91 לכיוון גשר בנות יעקוב פחות מ- 1 ק"מ בצד ימין ישנו שביל המוביל לראש הגבעה ולחנייה של בית העלמין (יש שלט בכניסה לשביל). במקום קבורים וותיקי  המושבה שלחמו על משמר הירדן הישנה.

משמר הירדן הישנה. צילום: יאיר בר זוהר

משמר הירדן הישנה. צילום: יאיר בר זוהר

משמר הירדן הישנה. צילום: יאיר בר זוהר

משמר הירדן הישנה. צילום: יאיר בר זוהר

דרכי הגעה

נוסעים צפונה מצומת עמיעד בכביש 90 לכיוון קריית שמונה, עוברים את המושבה ראש פינה וחצור הגלילית. בצומת מחניים פונים ימינה (מזרחה) לכביש 91 ונוסעים לכיוון צומת גדות (לכיוון גשר בנות יעקב). אחרי נסיעה קצרה עוברים את המושבה משמר הירדן וממשיכים לכיוון צומת גדות, עוברים את קיבוץ גדות ובצומת הבאה (צומת גדות – לכביש 918 לכיוון גשר הפקק, גונן, שאר ישוב וחורשת טל) ממשיכים ישר בצומת כ- 50 מ`  וחונים בצד ימין ליד המחנה הצבאי הנטוש (מחנה משטרה הצבאי גדות לשעבר)  מול המחנה הצבאי הנטוש נמצא אתר ההנצחה למשמר הירדן הישנה.

כתב: אלי מערבי, מהגולן

אטרקציות בחינם בישראל אטרקציות מומלצות אטרקציות מומלצות בישראל אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים היסטוריה בישראל הנצחה ומורשת בישראל אטרקציות, אטרקציות בחינם בישראל, אטרקציות מומלצות בישראל, אטרקציות מומלצות לגיל הזהב, אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אטרקציות מומלצות לנוער, אטרקציות מומלצות לצעירים, אסיה, גליל העליון, היסטוריה בישראל, הנצחה ומורשת בישראל, טיולים, ישראל, מזרח תיכון, משמר הירדן, משמר הירדן הישנה, עמק החולה, רמת כורזים

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות