• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול מומלץ בנחל מחניים תחתון בגליל העליון

דף הבית » מסלול טיול מומלץ בנחל מחניים תחתון בגליל העליון

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

קרדיט תמונה ראשית: Hanay, רישיון CC BY-SA 3.0, דרך Wikimedia Commons

מוגש ע”י מדרשת אורות הגליל 

למרגלות יער ביריה, בפאתי העיירה חצור הגלילית, מתפתל נחל מחניים, הידוע בחלמוניות הרבות הנפוצות בו בחודשים אוקטובר ונובמבר.

מומלץ לטייל בנחל גם בשאר ימות השנה, אולם בעיקר בחורף, כאשר נובע המעיין, עין חוני, המכונה כך על שמו של הצדיק חוני המעגל.

תחילת המסלול בחניון אורנים של קק”ל, הנמצא מתחת לקברו של חוני המעגל.

כדי להגיע אליו נעלה בכביש הראשי של חצור הגלילית, נחצה את שלוש הכיכרות עד שבצומת T נפנה שמאלה ומיד נראה את החניון. שם נחנה את הרכב ונתחיל לטייל.

מסלול ההליכה המתחיל בסימון כחול, מטפס בהדרגה במעלה יער ביריה. בדרך נפגוש בצמחיה מגוונת, המשלבת צמחי נחלים יחד עם החורש הים תיכוני. נמשיך לאורך הסימון הכחול ובצומת T נפנה ימינה לסימון אדום. בצומת זה אנו פוסעים על גבי שרידיה של “דרך סולינג”, דרך בריטית מתקופת מלחמת העולם השנייה. הדרך הייתה חלק ממערך ההגנה הבריטי נגד פלישה אפשרית של הנאצים לארץ. מטרים אחדים לאחר הפניה ימינה, נגיע לעין חוני. מצד ימין נראים עצי אקליפטוס גדולים ובינהם נובע המעיין בחורף. סמוך אליו, בצדו האחר של הוואדי, נראים שרידי מבנה ישן. בהמשך, מתעקלת הדרך שמאלה ועולה במדרון המיוער. בנקודה זו ננטוש את הדרך ונצעד בשביל הנמשך לאורך הגדה המזרחית של נחל מחניים.

מעט אחרי ההתפצלות נראים סימני חפירות צבאיות, שנחפרו על ידי הבריטים במלחמת העולם השנייה, כחלק ממערך ההגנה על העיר צפת. זה המקום להתחיל ולחפש חלמוניות בעונתן, אבל האתר היפה באמת עוד לפנינו.

לאחר כ-400 מ’ נגיע למזלג שבילים. השביל העולה שמאלה מוביל לקבר חוני המעגל, השוכן בפאתי חצור הגלילית. נרד בשביל הימני עוד כמאה מטרים ונגיע למדרון תלול. בעונה פורחות כאן החלמוניות ויוצרות מרבד צהוב שובה-עין. זה המקום ליהנות מהנופים שמסביב: ממול נראים חצור הגלילית ומתחם הקבר של חוני המעגל, ורחוק יותר – הנופים המרהיבים של צפון הכנרת והגולן.

לאחר שהתרשמנו מהנוף, נצעד אל הרכב בשביל קצר המסומן באדום. 

מומלץ לבקר בקבר חוני המעגל – קברו של התנא המפורסם, אליו עולים רבים לרגל.

חוני התפרסם כאיש שאילץ את השמים להמטיר גשם בזמן בצורת. במשנה נאמר “עג עוגה ועמד בתוכה ואמר לפניו: ריבונו של עולם… איני זז מכאן עד שתרחם על בניך. התחילו גשמים מנטפין… אמר: לא כך שאלתי, אלא גשמי רצון וברכה ונדבה. ירדו כתקנן”. על פי המסורת, גם יונתן בן-עוזיאל, מתלמידי הלל הזקן, קבור בסמוך. אלפי רווקים ורווקות פוקדים מדי שנה את קברו כסגולה לזיווג מוצלח.

מתאים ל: כל המשפחה.

עונה מומלצת: עונת החלמוניות אשר פורחות מאמצע אוקטובר עד ראשית נובמבר.

אורך המסלול: כ-4 ק”מ, המסלול טבעתי. נקודת המוצא והסיום שלו הנה יער קק”ל בחצור הגלילית.

משך הסיור: כ-3 שעות.

הנחיות בטיחות והגנה על הסביבה בעת ביצוע מסלול טיול בישראל

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם