סיורים ליליים בירושלים

המידע והתמונות באדיבות : רון פלד, מדריך ירושלים

מעל פסגת הר הזיתים

אין ספק שהתמונה היפה מכולן, והמפוארת בישראל, לעניות דעתי כמובן, הנה התצפית הפנורמית המרהיבה מהר הזיתים. מזרח, מערב, קודש וחוֹל – הכול ניבט כאן מהגג של ירושלים.

בלילה, מדובר בזווית מעניינת ושונה לחלוטין. הר הבית מואר על מבניו המפוארים, וגם בית הקברות היהודי העתיק שלמורדות ההר מואר. חומת הכותל המזרחי של הר הבית ובמרכזה שער הרחמים ניצבים בגאווה. כנסיית הקבר, הקדוש הר ציון ואפילו מלון המלך דוד ומגדל ימק"א שמאחוריו – כולם נצפים מכאן. מקום לשבת לא חסר, ואפשר להימצא כאן שעות ולהביט בעיר הקודש. 5 דקות נסיעה מהר הצופים.

הדרך הנה מהכביש הראשי של שכונת א-טור, אבל שווה את התוצאה. לאלה שבכל זאת נרתעים, ניתן להסתפק בנקודת תצפית על העיר, הממוקמת מתחת לאוניברסיטה העברית בהר הצופים.

 

אזור מגדל ימק"א ומלון המלך דוד

ביקור במגדל ימק"א המואר בלילה יכול להיות חוויה משובבת נפש: חזית המבנה המרשים, מפת מידבא שבפסיפס הכניסה למלון, וכמובן, תקרת הלובי שאסור לפספס. אם תבקשו יפה, אולי יסכים השומר לפתוח את הכניסה למעלה המגדל (5 שקלים), במיוחד עבורכם, ותוכלו לראות את ירושלים. ב-360 מעלות כמובן.

מימק"א כדאי לחצות את הכביש ולהקיף את מלון המלך דוד מכיוון דרום עד למשכנות שאננים. אפשר ללכת על המדרכה של רחוב המלך דוד, אבל לרומנטיקנים שביניכם מומלץ להקיף את המלון דרך תחנת הדלק שמצפון לו, ומיד אחריה לפנות דרומה לכיוון משכנות שאננים, על הדשא של גן בלומפילד. נוף העיר העתיקה כבר יעשה את שלו.

הטיילת שבדרום העיר מהווה אטרקציה לילית לירושלמים, לתיירים ולרומנטיקנים חסרי תקנה. קחו איתכם גּזִיָה או תרמוס חם, בחרו את הספסל הכי נטוש בטיילת או פיסת דשא, ופשוט שבו וצפו בעיר שחוברה לה יחדיו.

אפשר להמשיך על הטיילת לכיוון צפון-מערב, עד לכניסה לשכונת אבו טור. ההליכה תגלה לכם זוויות שונות של העיר העתיקה ושל הר הזיתים. מומלץ להסניף את האוויר "צלול כיין" עמוק לתוך הריאות. בריאות נטו!

 

העיר העתיקה

בעיר העתיקה שפע של אתרים, שכדאי מאוד לא לוותר עליהם בלילה. המסלול האהוב עליי לסיור אורך כשעתיים ויש בו הכל.

מתחילים בחניון הר ציון. משער ציון פונים דרומה עד למנזר הדורמיציון ומתחם קבר דוד. ארכיטקטורה והיסטוריה מוארים במיטבם בשעות הלילה. מטפסים במדרגות על הגג של קבר דוד וצופים לכל עבר: דרומה לארמון הנציב, מזרחה וצפונה אל הר הזיתים והעיר העתיקה, ומערבה אל מלון המלך דוד וימק"א.

מכאן, המשיכו בסמוך לכנסיית דורמיציון מערבה, עד שתגלה לעינכם התצפית על מערב העיר, מתחת לפינה הדרום-מערבית של החומות: גיא בן הינום, בריכת הסולטן, משכנות שאננים ועוד.המשיכו צפונה על השביל עד לשער יפו. משמאלכם בריכת הסולטן ושכונת כפר דוד (ממילא לשעבר). לפני הכניסה לשער יפו הביטו על מגדל דוד המפואר, ולקקו את האצבעות (עוד מאה מטר בתוך שער יפו תוכלו ללקק גלידה או לטרוף בייגלה עם זעתר).

משער יפו תוכלו להכנס אל העיר העתיקה לכיוון הרובע היהודי וגגות העיר העתיקה. המשיכו דרך הרובע עד לתצפית על הכותל מלמעלה, וסיימו בכותל.

חלקת אלוהים גדולה לאלה מכם המעוניינים להרגיש קרוב לאלוהים, קחו את עצמכם מהכותל אל הפינה הדרום מזרחית של הר הבית (מרחק שתי דקות הליכה). הרימו את ראשכם אל הפינה המרשימה ביותר של הר הבית, צלע החיבור בין שני הכתלים הג

עִברו לצדו השני של הכביש והביטו על הר הזיתים המואר. ממש מול הפינה הדרום מזרחית של הר הבית תוכלו לשבת במצפור הקטן, שמעל לקברי נחל קדרון (לצערי דווקא אינם מוארים בימים אלה).עוד כמה מטרים צפונה על המדרכה תוכלו להביט בחזית כנסית "גת שמנים" שמוארת בשיא תפארתה, ובכנסיית מריה מגדלנה (המכונה בפי העם "כנסיית הבצלים") שמעליה.

 

משמרת לילה

יש מי שחושב שחיי הלילה בירושלים כלל אינם קיימים. גם הבדיחה מספרת שהמקום הכי עמוס בירושלים בלילה הוא הכביש לתל אביב. אולם הדבר לא נכון ואף רחוק מהמציאות. בתי הקפה והמסעדות באזור עמק רפאים, המדרחוב, רחביה, שדרות ממילא אלרוב, המעורב הירושלמי במחנה יהודה ובנחלאות, רחוב קרן היסוד ועוד – כולם הומים ושוקקי חיים בלילה (חלקם גם בשבת).

מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול לגיל הזהב מסלולי טיול לילי מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מסלולי טיול עירוני מסלולי טיול רומנטי מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל אסיה, ירושלים, ישראל, מזרח תיכון, מסלולי טיול בדרגת קושי קלה, מסלולי טיול בחורף, מסלולי טיול בסתיו, מסלולי טיול לגיל הזהב, מסלולי טיול לילי, מסלולי טיול למבוגרים, מסלולי טיול למשפחות, מסלולי טיול לצעירים, מסלולי טיול מומלצים באביב, מסלולי טיול מומלצים בקיץ, מסלולי טיול עירוני, מסלולי טיול רומנטי, סיורים ליליים

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים