• תַפרִיט
  • תַפרִיט

סיור בלונדון בעקבות הסופר צ’רלס דיקנס

דף הבית » סיור בלונדון בעקבות הסופר צ’רלס דיקנס

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

לונדון היא עיר בה התגוררו מיטב הסופרים שספריהם הם יצירות קלאסיות שהשפעתן לא פוחתת עם שנים והן נקראות היום ממש כפי שנקראו לפני 150 שנה ויותר. אחד מאותם סופרים שהתגוררו ויצרו בלונדון ותיארו מציאות לא פשוטה בכלל בעיר הוא הסופר צ’רלס דיקנס. צ’רלס דיקנס כתב יצירו רבות, שהמוכרות ביניהן הן “אוליבר טוויסט”, “דיוויד קופרפילד”, “תקוות גדולות”, “בין שתי ערים” ועוד. בסיור בעקבות צ’רלס דיקנס תוכלו לראות אתרים ומקומות המופיעים בספרי צ’רלס דיקנס בהקשרים שונים, מתחברים עם הדמויות והעלילות ומהווים חלק בלתי נפרד מחיי צ’רלס דיקנס עצמו.

כנסיית סנט ג’ורג’ וכלא מרשלסי- כשקדושה וחובות נפגשים…

הנקודה הראשונה אותה תראו במהלך הסיור בעקבות דיקנס ויצירותיו היא כנסיית סנט ג’ורג’ ((St George the Martyr . הכנסייה נמצאת באזור סאות’וורק ברובע בורו, בקרבת שוק בורו. אזור זה שבדרום לונדון הוא אזור היסטורי שבו נמצאות תחנות שונות בחיי דיקנס. בחצר הכנסיה שנקראת על שם הקדוש המעונה נמצא דווקא מבנה הנראה רחוק מעולם הדת- כלא מרשלסי שהוא כלא חייבים. בכלא זה היה כלוא אביו של דיקנס בגלל חובות שצבר, חובות שהפילו את משפחתו ואילצו את דיקנס לעבוד במפעל לייצור משחת נעליים. כנסיה זו מוזכרת גם בספרו של דיקנס “דוריט הקטנה”- רומן סאטירי העוסק בשחיתות הממשל והחברה. בביקור במקום תקדישו מספר דקות לכלא עצמו והסיפורים שמאחוריו שהשפיעו רבות לא רק על חיי דיקנס כנער אלא גם על יצירותיו.

גשר לונדון ומדרגות ננסי

גשר לונדון הוא אחד הגשרים המוכרים ביותר בלונדון, גשר אשר טיול באזור ההיסטורי של לונדון לא יהיה שלם בלעדיו. גשר לונדון הוא גם אחד היפים והבולטים בגשרי לונדון. הגשר עצמו נבנה ב- 1751 אך בנקודה בו הוא עומד נבנו גשרים יותר מ- 2000 שנה! הראשון נבנה מעץ ע”י הרומאים. מסתבר שהוא גם הסיבה לכך שהנהיגה באנגליה היא בצד שמאל של הכביש: עוד ב- 1721 נקבע חוק שכל התנועה הנכנסת ללונדון תעבור מערבית לגשר וכל התנועה היוצאת תעבור מזרחית לו… ואיך הגשר קשור לדיקנס? קודם כל, הגשר היה תמיד חלק משמעותי ביותר מלונדון ההיסטורית על כל מי שגר בה. מעבר לכך, בגשר אחד מגרמי המדרגות המוביל לגשר נקרא מדרגות ננסי (Nancys Steps) על שמה של ננסי, אותה נערה מ”אוליבר טוויסט” שמצילה את אוליבר טוויסט אך נרצחת.

שוק בורו

שוק בורו הנמצא גם הוא באזור סאות’וורק הוא שוק מזון ענק ונחשב לאחד משווקי המזון הגדולים בעולם. זהו שוק תוסס וצבעוני בו ניתן לראות שפע של דוכנים המציעים תוצרת חקלאית טריה מכל אנגליה, ריבות, מאפים והרבה מאכלים טעימים. שוק בורו הוקם ע”י הרומאים לפני כ- 2000 שנה, ממש כמו הגשר הראשון שנבנה במקום בו עומד  גשר לונדון. זהו גם המקום בו פעלה הכנופיה של אוליבר טוויסט וכייסה אנשים תמימים שהלכו להם בשוק, מה שמזכיר שבמקומות כאלה כדאי לשים לב לתיק שלכם…

פאבים, כנסיות וחנויות לממכר עתיקות

במהלך הסיור תעברו דרך נקודות רבות נוספות שהיוו חלק משמעותי מחייו של דיקנס ושימשו לו השראה, החל מפאבים בהם ישב דיקנס עצמו ושתה, כמו Ye Olde Cheshire Cheese ועוד, דרך כנסיית טמפל המיוחדת בצורתה המעוגלת שנבנתה בהשראת כנסיית הקבר וגם מוזכרת בספרו של דן בראון “קוד דה וינצ’י” ועד The Old Curiosity Shop, בית ממכר עתיקות מספרו המוכר של דיקנס הנקרא בשם זה. החנות נמצאת ברחוב פורטסמות’ בקצה הדרום מערבי של כיכר לינקולן אין פילדס. בביקור באזור זה תגיעו גם לרחוב הארדינג בו התגורר סופר מפורסם לא פחות, סמואל ג’ונסון, שאחד הפרויקטים החשובים שלו היה מילון השפה האנגלית.

מוזיאון צ’רלס דיקנס

הסיור מסתיים באזור בלומסברי במוזיאון צ’רלס דיקנס שהוא הבית בו התגורר צ’רלס דיקנס. הבית משומר היטב, על כל החפצים והרהיטים שליוו את הסופר בכתיבת היצירות. ניתן להסתובב במוזיאון ולדמיין את צ’רלס דיקנס יושב וכותב תוך כדי שתיית כוס תה. גם אתם יכולים להרגיש דיקנסים או לפחות אנגלים לרגע אם תשבו במסעדה שמאחורי המוזיאון ותנוחו מהסיור בסמטאות לונדון עם כוס תה טובה…

למידע נוסף על סיור בלונדון בעקבות הסופר צ’רלס דיקנס

 

 

.

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם