סיור במנזר המצלבה

הכתבה באדיבות מדריך הטיולים רון פלד – הכל על ירושלים

מנזר המצלבה הוקם  לראשונה בידי נזירים ביזנטים במאה השישית לספירה. על פי אחת המסורות, הראשון שבנה את המתחם היה המלך הגאורגי (גרוזיני) הנוצרי הראשון, מיריאן, שעלה לרגל לירושלים וקיבל את עמק המצלבה כמתנה מקונסטנטין קיסר בכבודו ובעצמו. מסורת אחרת טוענת שהייתה אימו של קונסטנטין קיסר, הלנה, שקבעה כי מעץ זית שהיה כאן במקום זה, נוצר הצלב עליו נצלב ישוּע מנצרת.

כדי להגיע עם הרכב עד לחצר המנזר, ניתן לנסוע דרומה בכביש המרכזי מהכניסה לעיר כשגן סאקר משמאלינו ובמקום לפנות ברמזור ימינה אל הכנסת או שמאלה לרחביה בסמוּך לעמק המצלבה, פשוט להמשיך  ישר כשהמנזר מימיננו וברמזור הבא לפנות ימינה לכיוון מלחה ומייד לאחריו ימינה בסמוך לשלט חום עליו רשום מנזר המצלבה (ומתקן תנועת צופים הסמוך) ולהחנות בצמוד למנזר עצמו – אין צורך לטוס לחו"ל או לחפש ג'יפ שיקח אותנו למדבר.

ניכנס דרך דלת העץ שבחומת האבן של המנזר ונרגיש כאילו חזרנו בזמן לאירופה של ימי הביניים למרות חנוּת המזכרות ומקרר השתייה שיקבלו את פנינו (פרנסה).

חזית מנזר המצלבה צילום: רון פלד

במאה ה-11, נבנה המנזר מחדש והגיע לשיא פריחתו ושגשוגו. ישנם הטוענים שגרו כאן כ-800 נזירים. בין השוהים במנזר היה גם שותא רוסתווילי, נסיך גיאורגי וגם המשורר הלאומי של גאורגיה. רוסתוולי שימש בתפקיד שר האוצר של המלכה תמר בגאורגיה.מסורת גיאורגית טוענת כי רוסתוולי נאלץ לנטוש את גאורגיה בשנת 1185 לאחר שהואשם בפרשית אהבים עם לא פחות מאשר עם המלכה תמר בעצמה. הוא הגיע והתיישב כאן במנזר המצלבה בירושלים לזמן רב וכאן אף כתב את יצירת המופת "עוטה עור הנמר" וכן צייר ציורי קיר.

על אחד העמודים בכנסייה המרשימה שבלב המנזר (ניתן לראות בוידאו) ישנו ציור קיר עליו נאמר כי אילו פניו של רוסתוולי.

הכנסיה הראשית במנזר  הנה מבנה בזיליקה בעלת שתי סטראות ובה נמצא גם פסיפס מרשים מהמאה ה-11. קירות הכנסייה מעוטרים באיקונות קדושים רבות כמו גם בציור של שותא רוסטוולי עצמו, וסביבן כתובות ביוונית וגיאורגית. על גג המנזר מגדל פעמונים מרשים ביותר שנבנה במהלך המאה התשע עשרה.

 

גג מנזר המצלבה צילום: רון פלד

עד כמה שיישמע הזוּי, במהלך מלחמת העצמאות ב-1948, ננטש המנזר בידי הנזיר הבודד, שישב פה והמקום הפך לבסיס גדנ"ע. רק לאחר תום המלחמה הוחזר השטח לכנסיה היוונית אורתודכסית בירושלים עד היום. בשנות ה-60 נחשף הפורטרט של רוסתוולי על הקיר בכנסיה ולצערינו הוא הושחת בשנת 2004 ע"י מבקרים. בשטח המנזר אגב, צולם חלק מהסרט "חימו מלך ירושלים" של הסופר יורם קניוק.

מייד לאחר הכניסה נפנה ימינה בשער מקושת ונבחין מימיננו בנאקוס, קרש עץ עליו מקישים בעזרת מקל וקוראים לנזירים בזמני תפילה וארוחות. נמשיך עוד קצת וניכנס אל הכנסייה עצמה שבנויה ומעוצבת כמו רוב הכנסיות המזרחיות – האפסיס לכיוון מזרח והקיר המפריד בינו לבין קהל המאמינים, האיקונוסטזיס, מרשים בצבעיו וציוריו.

 

נאקוס – מנזר המצלבה צילום: רון פלד

משמאל לאפסיס, דלת המובילה אל הקאפלה החשובה במנזר, הקריפטה, בה ישנו מזבח מעוטר במעין צלחת זהב ובמרכזה חור, ומכאן על פי המסורת, גדל העץ ממנו נלקח הצלב הקדוש.

שימו לב לציורי הקיר המרשימים המספרים את סיפורו של הצלב. משמאל, אברהם אבינו ושלושת המלאכים שביקרוהו כפי שמסופר בספר בראשית. בידיהם של המלאכים, 3 מוטות עץ אותם השאירו אצל אברהם.

בציור הסמוך מימין, מתואר לוט ומשפחתו ומייד לאחר זאת לוט נועץ באברהם כיצד לכפר על המעשים הנוראיים אליהם נקלעה משפחות. אברהם מעניק ללוט את 3 המוטות ולוט נוטע אותם. בציור הבא כבר רואים כי מנטיעה זו (חכו, זה הולך ומסתבך) צמח עץ המורכב משלושה עצים – זית, ברוש וארז. לימים, יכרתו את עץ זה ממנו תיווצר קורת עץ ואשר ממנה כפי שנבחין בציורים, יבנה הצלב הקדוש.

 

פנים הכנסייה במנזר המצלבה צילום: רון פלד

שימו לב בסמוך ומימין למזבח וצלחת הזהב, ארון זכוכית קטן ובו תמונות רבות של אנשים. מנהג מקומי, מביא צליינים (עולי רגל נוצריים) להשאיר כאן תמונות יקירהם אשר חלו או זקוקים לעזרה כלשהי ונוהגים לבקש ממש כאן מזור לתחלואיהם. מנהג זה נהוג בגרסאות שונות בכנסיות רבות ברחבי העולם ודומה בדרך זו או אחרת להטמנת פתקים בכותל המערבי.

המנזר פתוח בימי שני עד שבת (סגור בראשון) עד לשעה 17:00. עלות כניסה לאדם – 15 ₪

מומלץ ביותר!!!

אטרקציות בתשלום בישראל אטרקציות מומלצות בישראל אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה מקומות קדושים בישראל מקומות קדושים לנוצרים בישראל אטרקציות בתשלום בישראל, אטרקציות מומלצות בישראל, אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אסיה, ירושלים, ישראל, מזרח תיכון, מנזר המצלבה, מקומות קדושים בישראל, מקומות קדושים לנוצרים בישראל, עמק המצלבה

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות