• תַפרִיט
  • תַפרִיט

סיור מומלץ בנצרת הנוצרית

דף הבית » סיור מומלץ בנצרת הנוצרית

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 6 דקות

הכתבה הופקה בשיתוף של שרה פלד ובעזרת עמותת נצרת לתרבות ותיירות

התמונה הראשית מאתר Pixabay

סיור רגלי קלאסי בעיר נצרת – למשפחות. משך הסיור 2-3 שעות

נתחיל את הסיור באזור כיכר המעיין- מעיין מרים הקדושה, ומשם נלך כמה צעדים אל כנסיית הבשורה האורתודוקסית שהיא מהיפות בכנסיות נצרת והארץ, כנסייה קטנה צנועה עשירה באיקונות וצבעים ואיקונסטיזיס עשוי עץ אשר עומד במקום זה יותר מ-230 שנה, ובתוך הכנסייה בחלקה העתיק מעיין קדוש. משם נפנה דרך הצליינים (ציר הצליינים) אל המבנה הגדול המרשים ” המסקוביה ” שהקימו אותו הרוסים בנצרת כאכסניית עליה רגל לפני כמעט מאה שנים, ובקרבת מקום מתחת לבית הבישוף כיכר הבישוף נבקר באחת המערות העתיקות של נצרת אשר היתה בשימוש לתקופות הסטוריות ממושכות מאז התקופה הרומית. בסמטאות העיר העתיקה נלך בסימטאות “השוק”, ובקרבת מקום נמצא המסגד הראשון אשר נבנה בנצרת זהו”המסגד הלבן” אשר בקומת הקרקע ממצאים ארכיאולוגיים ומוזיאון בהקמה ” אלסראיה “. משם נלך בשוק הססגוני של העיר עד כנסיית הבשורה הלטינית ” הבזליקה ” אשר נבנתה בשנת 1969 כנסייה מרשימה בגודלה ויופייה וסמליה הדתיים ובקומת הקרקע שלה שרידי כנסיות עתיקות החל מהתקופה הביזנטית כמו מערת מגורים אשר מיוחסת למגורים של מריה הקדושה לפי המסורת הנוצרית ובמתחם הכנסייה נמצאת כנסיית יוסף הקדוש אשר נבנתה על ביתו של יוסף הקדוש והמשפחה הקדושה
* יש אפשרות להתחיל את הסיור מכנסיית הבשורה החדשה – עיר עתיקה וסיום בכיכר המעיין.

תצפית מכנסיית הסליזיאן – כנסיית מנזה קריסטי – העיר העתיקה -כיכר המעיין, סיור רגלי – 2-3 שעות

א. נתחיל את סיורנו בתצפית יפה לעבר נצרת מבה’ס המקצועי דון בוסקו “כנסיית הסליזיאן” ומשם נלך בשביל בנוי מדרגות רבות, המדרגות מתחילות ליד בית מס’ 4 ברח’ 5004 הסמוך לביה”ס, הליכה איטית ומרשימה בטופוגרפיה קשה עד אזור השוק העתיק ושם נמצאות כמה כנסיות עתיקות קטנות ויפות הראשונה בהן מנזה כריסטי ולידה הכנסייה המרונית העתיקה מהמאה ה-18, ובתוך השוק נמצאת כנסיית בית הכנסת, שם לפי המסורת התפלל ישוע בשבתות בהיותו בעירו נצרת. ומשם ממשיכים במורד השוק המסגד הלבן ועד כנסיית הבשורה החדשה ולידה ח’אן אלבאשא המרשים.

ב. נתחיל את סיורנו בתצפית יפה לעבר נצרת מבה”ס המקצועי דון בוסקו כנסיית “הסליזיאן” ומשם נלך בשביל בנוי מדרגות רבות, המדרגות מתחילות ליד בית מס’ 4 ברח’ 5004 הסמוך לביה”ס, הליכה איטית ומרשימה בטופוגרפיה קשה עד אזור השוק העתיק ושם נמצאות כמה כנסיות עתיקות קטנות ויפות הראשונה בהן מנזה כריסטי ולידה הכנסיה המרונית העתיקה מהמאה ה-18, ובתוך השוק נמצאת כנסיית בית הכנסת, שם לפי המסורת התפלל ישוע בשבתות בהיותו בעירו נצרת. ומשם ממשיכים במורד השוק אל המסגד הלבן ועד כנסיית הבשורה החדשה הבזליקה ולידה כנסיית יוסף הקדוש. ממשיכים בעלייה דרך צייר הצליינים ביקור במטחנת הגליל ” אלבאבור ” עד שמגיעים לכיכר המעיין ” מעיין מרים ווכנסיית הבשורה האורתודוקסית שהיא מהיפות בכנסיות נצרת והארץ, כנסייה קטנה צנועה עשירה באיקונות וצבעים ואיקונסטיזיס עשוי עץ אשר עומד במקום זה יותר מ-230 שנה, ובתוך הכנסייה בחלקה העתיק מעיין קדוש.

תצפית. משך התצפית 1 שעה ושילוב המשך סיור קלאסי 1

הר הקפיצה – אחת התצפיות היפות בארץ, תצפית ממעוף ציפור לעבר עמק יזרעאל ועמק כסולות, הכרמל, הרי אום אלפחם, הרי השומרון, הגלבוע, גבעת המורה והתבור במלוא הראי. נפנה מבט צפונה לעבר העיר נצרת לראות את העיר בצורה היפה ביותר.

מסלול ליום: נצרת – לא רק נצרות

סיירה ורשמה: שרה פלד

הביקור בנצרת דווקא בחודש הרמאדן, מהווה חוויה רב חושית בלתי נשכחת. בסמטאות העיר העתיקה ובשוק המיוחד והעתיק, מסתתרות חנויות תבלינים, קפה ומזכרות, חנויות ממתקים ומאפים, אשר יגרמו לכם להתמכר לטעמים ולריחות. יותר מהכל, האנשים שתפגשו בנצרת יקבלו אתכם בחיוך רחב ובסבר פנים יפות כך שגם אם אתם מבקרים בפעם הראשונה במקום, אתם תרגישו בבית. נצרת מציעה לתייר לשהות בבתי מלון ואכסניות אותנטיים וייחודיים, ולסעוד במגוון מסעדות מיוחדות שהפכו את האוכל לחוויה גסטרונומית באמצעות כישרונות המשלבים בין המסורת והשורשים של המטבח המזרחי לבין חדשנות ויצירתיות. בחרנו להמליץ לכם על מסלול אתני המשלב בין אתרים נוצריים לבין הפתעות קולינריות מוסלמיות, בין עבר, הווה ועתיד.

באר מרים וכנסיית הבשורה

המסורת הנוצרית-אורתודוקסית מייחסת את המעיין הסמוך למקום שבו ניתנה הבשורה למרים מפי המלאך גבריאל. הכנסייה נבנתה ונהרסה פעמים רבות והמבנה הנוכחי הוקם במאה ה-18. הכנסייה הקטנה והמרשימה מלאה בציורי קיר ועיטורים מעשי ידי אמנים מרומניה ומהתקרה תלויות נברשות מוזהבות וגדולות. הכנסייה המוכרת גם ככנסיית הבשורה היוונית-אורתודוקסית וכנסיית “באר מרים” מוזכרת בעדויות של עולי רגל וצליינים כמקום פולחן פופולארי שבו על פי המסורת ירד ישוע אל המעיין. מעיין מרים הוא המקום המפורסם ביותר בנצרת והפך לסמל של העיר. המעיין שימש את תושבי נצרת בתקופות הקדומות והפך לקדוש עם המסורת הנוצרית המקשרת את המקום עם הבשורה למרים.  המעיין נחשב קדוש גם למוסלמים שייחסו למים סגולות ריפוי בגלל שמרים נזכר שמה בקוראן. במרכז כיכר המעיין ניצב סביל (מתקן מים ציבורי) אליו נותבו מי המעיין בעבר. האזור שופץ בשנים האחרונות וכיום אין בו מים זורמים.

שעות פעילות: ימי שני-שבת    7:00-17:00
הכניסה חופשית ובלבוש צנוע

בית סיף אלאדין זועבי

בית במקורו נקרא ” ארמון אלרייס” על שמו של סלים אלרייס הסוחר שבנה אותו בסוף המאה ה-19, הבית נמצא בשכונה האורתודוקסית בעיר העתיקה. הבית בעל שלוש קומות, שתי הקומות הראשונות נבנו בסוף המאה 19, והקומה השלישית נבנתה בשנת 1907. תקרות הבית מעוטרות בציורים שציירו ע”י אומנים מסוריה ולבנון. אשר הביאו עימם את הסגנון של ארמונות איסטנבול ושל בתי האליטה באזור. כיום בעלת הבית הינה פאתנה זועבי, בתו של סיף אלדין זועבי. התגוררה בבית עד שנת 2001 ועזבה אותו לאחר מכן כ-8 שנים מה שהפך את הבית למקום מוזנח וריק, בשנת 2009 חזרה לגור בו ועם צאתה לפנסיה החליטה להגשים חלום ישן שלה: להפוך את ביתה ומטבחה לעיסוקה העיקרי ולקחה על עצמה את האחריות לשמר את המורשת של הבית. כיום פאתנה מפעילה מגוון אטרקציות לתיירים במקום: הרצאות, סיורים בבית, הסעדה וסדנאות בישול.

לפרטים והזמנות: 052-6626943

בית הארחה אלחכים

בתוך מבנה בן 200 שנה, בלב העיר העתיקה של נצרת, במרחק הליכה מהאטרקציות החשובות בעיר, השוק הישן, הכנסיות והמסעדות. שכנה לה הנגרייה הישנה של תאופיק אל חכים (משנות 1930) שהתפתחה והפכה לעסק משפחתי עם הבנים של תאופיק. ב 2015 שופץ הבניין להיות בית הארחה, של 10 חדרים בסגנון אותנטי שמשמר את סוד האירוח הנצרתי ועונה על דרישת כלל האורחים באבזור: מקלחת ושירותים פנימיים, טלוויזיה בלוויין, חיבור אינטרנט אלחוטי בחדרים ובשטחי בית ההארחה, ערכת קפה ותה, מזגן וחימום, מקרר, שטחים ציבורים ומרחבים מתאימים לאירועים, סדנאות, ישיבות והרצאות. כמו בכל יום, ארוחת הבוקר נבחרת מהמוצרים הכי טריים שיש בשוק, מאכלים אותנטיים ועונתיים עם קפה ערבי עם הל לחוויית אירוח משפחתית מקומית.

מסעדת דיואן אל סראיה של אבו אשרף

אבו אשרף שומר בקנאות על האופי האינטימי של המקום למרות הצביון התיירותי של האזור. הסוד על פי אבו אשרף הוא לעשות מתוך אהבה, הוא לא מעסיק עובדים ומדי יום עומל על הכנת קטאיף (قطايف) – מעדן פנקייק מתוק וממכר שמכינים לכבוד חודש רמדאן. במסעדה מוגשים מאכלים טריים ואותנטיים בתוך תפאורת כלים עתיקים ששימשו את התושבים לפני שנים רבות.

המסגד הלבן

המסגד הלבן” נבנה לפני יותר ממאתיים שנה כסמל לאחווה בין הדתות והעמים. בנה אותו מושל נצרת דאז, עבדאללה אל- פאהום, לציון סיומם של ימי-הדמים בתקופת המושל העותומני אל-ג’זאר. הצבע הלבן נבחר כסמל לטוהר, אחווה ושלום. בני משפחת פאהום, הממונים על המסגד) התפקיד עובר בירושה (, מקפידים לשמור שהדרשות המושמעות במסגד זה יישאו תכנים פייסניים. המסגד הלבן נמצא בפתח השוק, ליד הכיכר המרכזית של העיר, וצריחו דמוי העיפרון הלבן בולט למרחוק.

אין שעות ביקור קבועות. יש לחלוץ נעליים בכניסה, להימנע מרעש ולהקפיד על לבוש צנוע.

במרחק כמה צעדים מסעדת דיואן אל סראיה של אבו אשרף

בית הארחה מנזה קריסטי

בית הארחה מנסה קריסטי ממוקם בשכונה הלטינית באחת השכונות הוותיקות ביותר בנצרת בדיוק ברחוב אלנבעה. הבית ממוקם בקרבת העיר העתיקה והשוק הישן של נצרת כ 3 דקות הליכה. החדרים הישנים שופצו עם שמירה והבלטת שיטות ותקופות הבניה. על גג המלון מרפסת ענקית שמשקיפה מגבוה על נצרת העתיקה והשכונות החדשות. בכניסה למתחם הבית עוברים במעלה המדרגות בגינה יפה שגדל בה עצי הדר ופירות עונתיים שניתן לשבת מתחתיהם וליהנות מהאווירה המיוחדת.

קפה אבו סאלם

בית הקפה הממוקם בסמטה באמצע השוק בעיר העתיקה, הוא מעוז השש-בש וגם ביתם השני של זקני נצרת. המקום מנוהל ע”י ויסאם שהוא דור שלישי למייסד בית הקפה. התפריט כולל את תה הקינמון והאגוזים שהוא סימן ההיכר של המקום, או משקה הלימונים והרימונים הקר, וכמובן הקפה השחור המשובח שמבשל אותו במקום. המקום מאוד ייחודי ורואים את ההיסטוריה בכל פינה, המקום מתאים לכל גיל ובמיוחד לאלה שאוהבים שש-בש או משחקי קלפים.

מטחנת הגליל אלבאבור

הממוקמת בשוק שבלב העיר העתיקה של נצרת, היא מבין חנויות התבלינים הוותיקות ביותר בארץ, הפועלת מזה כ-120 שנה כעסק משפחתי, שעבר מדור לדור.
אלבאבור מציעה מגוון עצום של מוצרים, קפה לסוגיו השונים, שמנים, דגנים וקטניות, פירות מיובשים, קטורת, פיצוחים, תבלינים ביתיים, שנטחנים כולם במקום, והמתאפיינים לא רק בטעם ייחודי, בארומה נפלאה ובמרקם מושלם, אלא גם בהיותם אותנטיים: נטולי חומרים משמרים, משפרי טעם, צבעי מאכל ו/או חומרים סינתטיים אחרים שניתן למצוא בתבלינים התעשייתיים.

מסעדת תשרין

תשרין ממוקמת במרכז נצרת (המעיין 56), קרוב לכנסיית הבשורה ולעיר העתיקה. המקום נבנה בשנת 1868 ושימש כבית מגורים, דבר הנותן לו אווירה חמימה וביתית המושפעת מהעיצוב הייחודי והמוזיקה הנעימה המושמעת ברקע. תשרין שייכת לדור החדש של מסעדני נצרת, אחסאן ומוסא, שני בחורים צעירים, מלאי מרץ ותקוות שיש להם תכונה בסיסית של רצון לארח, ולהקנות לאורחים תחושה של בית וחוויה של טעמים. לא מעט מהתחושה הזאת נגרמת הודות לאנשי המקצוע והשפים שהוכיחו עצמם בעולם הקולינרי ומככבים במסעדה. המטבח של תשרין הוא שילוב של מטבח פיוז’ן המשלב בין אוכל מסורתי למנות עדכניות מהמטבחים המובילים בעולם, פרי יצירתם של השפים. המסעדה פתוחה כל יום מ-10:00 עד האורח האחרון ומציעה ללקוחותיה תפריט מגוון.

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם