• תַפרִיט
  • תַפרִיט
שקספיר

סיור בעקבות יצירותיו של שייקספיר בלונדון

דף הבית » סיור בעקבות יצירותיו של שייקספיר בלונדון

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

 

לונדון היא אחת הערים המזוהות ביותר עם ספרות. בלונדון נרקמו העלילות ונוצרו הדמויות המוכרות ביותר בספרות כמו שרלוק הולמס, אוליבר טוויסט ולאחרונה גם הארי פוטר שיצא אל בית הספר לקוסמים דרך הרציף הנודע בתחנת קינגס קרוס. אחד היוצרים הנודעים ביותר שהשפיע השפעה רבה ביותר על עולם הספרות והתיאטרון הוא כמובן שייקספיר הנחשב לגדול המחזאים עד היום, היצירות שלו חיות ובועטות למרות שהן בנות כמה מאות שנים. סיור ברחבי לונדון בעקבות שייקספיר יקח אתכם אל המקומות מהם קיבל שייקספיר השראה, האזורים והמבנים המתקשרים אליו והיוו חלק בלתי נפרד מחייו, כשמדובר בעיקר על האזורים שעל גדות התמזה במרכז העיר כמו הסאות’בנק וסאות’וורק.

מתחילים באולד ויק וגני אמה קונס

נקודת ההתחלה של הסיור לוקחת אותנו דווקא קדימה ביחס לשייקספיר. האולד ויק הוא תיאטרון על הגדה הדרומית של התמזה, ליד תחנת ווטרלו. התיאטרון הוקם ב- 1818 כתיאטרון קובורג המלכותי והוצגו בו בין היתר מחזות שייקספירים. מאוחר יותר הפך התיאטרון לבית קפה מיוזיקהול ויקטוריה המלכותי על שמה של המלכה ויקטוריה. היום התיאטרון מציג גם במנהרות ששימשו את הרכבת התחתית של לונדון, במיוחד באזור תחנת ווטרלו. מהתיאטרון הסיור ממשיך באזור התמזה, האזורים בהם היה פעיל גם שייקספיר, כולל התיאטראות בהם העלה שייקספיר 37 מחזות סה”כ.

כתב או לא כתב? זאת השאלה

בהלך הסיור תדונו גם בשאלת השאלות שמעלה תיאוריית הקשר או תיאוריית הקונספירציה שמפקפקת בכך ששייקספיר אכן כתב את מחזותיו. רבים לא מבינים איך מנער בן 21 שלא היה בולט בעיירה בה גדל- סטרטפורד על נהר האייבון הפך שייקספיר כעבור 7 שנים בלבד למחזאי המוצלח שהוא. יש  הטוענים כי שייקספיר מעולם לא היה וזהו בעצם כינויים של כותבים אחרים. בסיור יציג לכם המדריך את הבסיס לטענות שישנן על כך ששייקספיר לפחות לא כתב את כל מחזותיו. אתם תחליטו אם להסכים או לא… בנוסף כמובן תשמעו על שייקספיר כאדם- מי היה, היכן גדל, מי היו משפחתו וחבריו, מה עשה מעבר לכתיבת מחזות ואיך הגיע מלהיות נער ממוצע לכותב מחזות.

לונדון של המאה ה- 16 וה- 17- השראה לשייקספיר

את כל הסיפורים על שייקספיר תשמעו תוך כדי שתעברו במגוון רחובות ובתים שהיוו השראה לשייקספיר. אחד המקומות שאי אפשר שלא להגיע אליו הוא כמובן תיאטרון הגלוב. כשתגיעו לתיאטרון תשמעו מה היה הקשר ואיך באה לידי ביטוי המעורבות של שייקספיר בפעילות התיאטרון. תיאטרון הגלוב נבנה ב- 1598 עבור הלהקה אליה השתייך שייקספיר. הוא נבנה באזור סאת’ק שבגדה הדרומית של התמזה. רוב המחזות של שייקספיר עלו בתיאטרון זה אשר נשרף ב- 1613, כשגג הקש הוצת מתותח במחזה הנרי השמיני… התיאטרון נסגר סופית ב- 1642 והמבנה שלו נהרס. התיאטרון שישנו היום נבנה ב- 1997 והוא מרוחק מעט מהמבנה המקורי. לאורך כל הסיור תשמעו ציטוטים ממחזותיו של שייקספיר, החל מרומיאו ויוליה ועד המלט ותוך כדי הסיור, הסיפורים והמקומות אליהם תגיעו תראו איך השפיעה שושלת טיודור ששלטה באנגליה בימי הביניים על מחזותיו של שייקספיר ואיך נכנסו לאירועים אמיתיים לתוך המחזות או שימשו להם רקע. שושלת טיודור היא זו שהפכה את אנגליה ממדינה ממוצעת בימי הביניים למדינה מובילה בתקופת הרנסנס. השפעה זו ניכרת היטב במחזותיו של שייקספיר.

סיום באזור סאות’וורק

רובע סאות’וורק הוא למעשה האזור בו נמצא תיאטרון הגלוב ושכונת סאות’בנק כלולה בתוכו. ברחובות מרוצפי אבנים אלה בין גשר לונדון לגשר בלקפריארס מסתיים הסיור. ברובע זה נמצאת גם קתדרלת סנט פול ומגוון מוזיאונים וגלריות ביניהם הטייט מודרן וגם שוק בורו, שוק הומה ואותנטי. בכל אלה תוכלו לבקר לאחר שמיעת הסיפורים על שייקספיר והבנת הקשר ההדוק שנוצר בין שייקספיר ללונדון ולהיפך.

לפרטים נוספים והזמנת סיור בעקבות שייקספיר בלונדון, בריטניה

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם