• תַפרִיט
  • תַפרִיט

סירטונים וירטואליים על פלאי טבע שחייבים לראות לפני ש……

דף הבית » סירטונים וירטואליים על פלאי טבע שחייבים לראות לפני ש……

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 7 דקות

אם הבטחתם לעצמכם שאתם חייבים לראות כמה מקומות בחייכם, כל זמן שאתם יכולים, להלן רשימה של 10 מקומות אייקוניים, כגון: שוניות אלמוגים, קרחונים, איים בשפל ונפלאות טבע אחרות מדהימות שהולכות ונעלמות בקצב מדאיג.

פלאי הטבע שלא יישארו לנצח – רעיונות איך לטייל בהם לפני שהם נעלמים.

 ים המלח, ישראל – The Dead Sea, Israel

מאז ימי קדם ים המלח  – ה- Dead Sea היה מקום שמגיעים אליו לריפוי והתרגעות, האנשים היו מגיעים למקום כדי לצוף על פני המים כדי לטפל בעצמם, וזאת במים שהם פי 8 מלוחים יותר מאשר באוקיינוס. חלק מהמומחים סבורים שפלא הטבע הזה, עלול להיעלם לחלוטין במאה השנים הבאות. מפלס המים צונח בשעור של כשלושה מטרים לשנה.

המים שבדרך כלל היו קרובים למפתנם של אתרי הנופש, נמצאים כעת במרחק של שני קילומטרים מהם – וכשביניהם יש אלפי בולענים מאסיביים. חלק גדול מהבעיה טמון בצמצום הזרימה של היובל העיקרי של האגם, נהר הירדן, שהזרימה בו ירדה לחמישה אחוז מהנפח המקורי, מאחר שהמדינות הגובלות, ישראל וירדן, מסננות את המים לשתייה, משתמשות בו לחקלאות ולכריית מינרלים.

אם מגיעים למקום, מומלץ להימרח בבוץ עתיר מינרלים ולתת לעצמכם לצוף במים המכילים 30 אחוזי מלח. אין שום אפשרות לטבוע, גם אם מנסים.

המלצה לבית מלון: מלון דניאל, ים המלח, ישראל

המקלט לחיות הבר הארקטי הלאומי, אלסקה –

Arctic National Wildlife Refuge, Alaska

דובי הקוטב וסוסי הים (ניבתן) , תלויים בים הקרח הארקטי שמהווים את שטחי הציד שלהם. שאר כדור הארץ תלוי בקרח ובקפאון העד, כדי שיפעל כ”מזגן” עולמי, להסדרת האקלים. אולם, החלק הארקטי מתחמם מהר יותר בפי שניים משאר העולם, וזאת לדברי דן ריצן מקמפיין מועדון הסיירה ניתן לראות בקלות את ההשפעות בצפון מזרח אלסקה, במקלט הארקטי לאומי לחיות הבר, שזהו המקום עם המיגוון הביולוגי הגדול ביותר במעגל הארקטי והקרקע המשמשת למרעה עדרי איילי הצפון. כעת, יש פחות מים וים הקרח הולך ונעלם. במקביל, קידוחי הנפט חודרים, וההתרחבות החדשה נמצאת במרחק של12 מיילים בלבד ממקום מקלטם של חיות הבר.

אם מגיעים למקום, מועדון הסיירה, ממליץ על ביקור בדלתת נהר Aichilik המהווה מקום מפלט, וזאת מאמצע יוני, כדי לראות את איילי הצפון ואת ים הקרח. כאלטרנטיבה, הקרן העולמית לחיות הבר ו – World Wildlife Fund ו- Natural Habital Adventures, מציעים לצאת עם ‘משלחת הדוב הלבן’ – polar bear expeditions.

יערות הגשר של האמזונס, דרום אמריקה – Amazon Rainforest, South America

אגן האמזונס Amazon, משתרע על פני תשע מדינות בדרום אמריקה, ויש בו בערך כמחצית מיערות הגשם הטרופיים בעולם. אם לוקחים בחשבון גם את יער הגשם של האמזונס של 48 המדינות של ארה”ב, זה מכסה כבר 70 אחוז מהמדינה. למרבה הצער, כ-17 אחוז מאותו יער גשם, כבר נעלמו ב-50 השנים האחרונות, ובעיקר לטובת חוות בקר, וזאת לדברי קרן חיי הטבע העולמית.

יערות הגשם הם כל כך גדולים, עד שרווחת כדור הארץ תלויה באמזונס כדי שיתקיים בצורה בריאה, וכדי לייצב את האקלים הגלובלי. כריתת היערות גורמת לשחרור עצום של בין 9-140 מיליארד טונות של פחמן, שבעיקרון גורם להרס מחזור המים של כדור הארץ. כשהעצים נכרתים, לא רק שמשתחרר פחמן דו חמצני, אלא גם פחות ממנו נטמע, ואת שימור הטבע אפשר להשוות לפתיחתו של מיכל שנשכחו בו שאריות של קירור, אלא שכאן מדובר בקנה מידה עולמי.

אם מגיעים למקום, אפשר להעמיק ולטייל בתוך יער הגשם בשמורת הטבע של האמזונס.

המלצה לבית מלון – Amazon Rainforest Lodge in Loreto Region, Peru

מזח האלמוגים המסו-אמריקאי; מקסיקו, בליז והונדורס –

Mesoamerican Barrier Reef Mexico, Belize, and Honduras

יתכן שלא שמעתם על מזח האלמוגים המסו-אמריקאי, אך אם צללתם עם שנורמל בקנקון – Cancun, פלאיה דל כרמן – Playa del Carmen, או כל מקום אחר לאורך חופי האיים הקריביים של מרכז אמריקה, אז סביר להניח שכבר ביקרתם בפלא הטבע הזה. מזח האלמוגים המסו-אמריקאי משתרע לאורך של 965 קילומטרים מחצי האי יוקטן במקסיקו, ועד לבליז – Belize  ו- הונדורס – Honduras.

זהו מזח האלמוגים השני בגודלו בעולם, והצבע שלו הולך ונעלם בהדרגה. החלק שבבליז הוא אתר מורשת עולמי של אונסק”ו מוגן, והוא אחד מ-54 האתרים של אונסק”ו שנמצאים ברשימת המקומות שבסכנה. העלייה בטמפרטורת המים באוקיינוס, גורמת להלבנה המונית של האלמוגים. כשהטמפרטורות עולות, גם אם בצורה קלה, האלמוגים מסלקים את האצות החיות ברקמות האלמוגים, מה שגורם להם להפוך ללבנים לחלוטין ופגיעים למחלות ומוות.

דייג יתר, זיהום, קידוחי נפט ימיים מחוץ לחוף והשינויים ב-pH של המים, הם איומים נוספים שמרחפים עליהם והם צוטטו מתוך דוחו”ת שמורות הטבע.

אם מגיעים ל Belize tour  שמציעים צלילה עם שנורקל באזורים המוגנים של ריף האלמוגים. בצלילה תוכלו לצפות בדגי מאנטה (דג גדול בעל סנפירים דמויי כנפיים ממשפחת דגי הסחוס), בצבי ים ולפעמים תוכלו אפילו לראות את תחש הנהרות בסיור לילי עם שנורקל. נצלו את זמנכם בבליז עם טיול החוף הזה מעיר בליז. נהג יאסוף אותך בנמל ויקח אותך לשלוש נקודות שנורקלינג שונות לאורך שונית בליז, שם תוכל לראות כל מיני חיים ימיים יפים לפני שהוא חוזר לנמל לעלות על הספינה שלך. זהו סיור פרטי רק לך שלך לחוויה אישית.  אין צורך לשאת ציוד; כל ציוד השנורקלינג מסופק הסעות הלוך ושוב מהנמל כלולות.

מלונות במזח האלמוגים

צוקי דובר הלבנים, בריטניה – White Cliffs of Dover, Great Britain

הצוקים הלבנים האייקונים של דובר – Dover  הולכים ונעלמים בקצב מדאיג. הצוקים הנדירים החשופים למזג האויר ומוכים על ידי הגלים הסוערים, נסוגים בקצב מהיר יותר של פי 10, ב-150 השנים האחרונות מאשר היו לפני 7,000 שנים. מדי שנה, בין 8-12 אינצ’ים של מרחק מקו החוף הם מתפרקים ויורדים אל מתחת לקו החוף, וזאת על פי דו”ח שיצא בשנת 2016. ומי אשם באותם שחיקה מואצת? צוות שערך מחקר, טוען שהצוקים הדקים מול החופים משחקים כאן תפקיד. הדינמיקה המופרזת של עליית מפלס הים והעליה בעוצמת הסערות, גוברת כתוצאה מההתחממות הגלובלית.

אם מגיעים למקום, מומלץ לטייל בשבילים הקרובים בצורה מדהימה לקצה הצוק. מלמעלה אפשר לראות את המעבורות הקרובות החוצות את הגבול בין אנגליה ולצרפת. אפשר גם לראות את אותו פלא טבע גם מלמטה בעת סיור בספינה.

המלצה לבתי מלון בצוקים הלבנים של דובר

Monarch Butterfly Biosphere Reserve, Mexico

האתר נמצא במרחק של כ-2.5 שעות נהיגה ממערב למקסיקו סיטי,  Mexico City, שבו אפשר למצוא פלא עולמי מצוין. המקום היחיד בעולם שבו אפשר לראות מיליוני פרפרים נודדים במקום אחד. לאחר שהם עוברים מסע של כ-3,000 מיילים לקנדה וארה”ב, הם חוזרים כל שנה לאחר החורף ליערות שמורת הטבע של Monarch Butterfly Biosphere Reserve. אולם, כריתת היערות במקסיקו, שינויי האקלים ואובדן בתי הגידול שלהם בזמן הנדידה, מסכנים את נדידתם. על פי דו”ח שיצא בשנת 2015 על ידי אונסק”ו, אזור היער שהפרפרים מכסים בבית החורף שלהם, הוא השני הנמוך ביותר מאז שהתחיל ניטורם בשנת 1993. בית הגידול המקיף את השמורה שלהם נמצא בסיכון – והוא הוחלף בגלל כריתת היערות הבלתי חוקית ועבר למטעי האבוקדו, יבול שנמצא בתפוקה גבוהה.

אם מגיעים כדי לטייל במקום, מומלץ לשכור מדריך מקומי כדי שיוכל לקחת אתכם באופניים או על גב סוס לאורך מסלול היער, ועד לחלק המרוחק של שמורת הפרפרים. החודשים ינואר ופברואר הם התקופה הטובה ביותר כדי לראות את הפרפרים המלכותיים מתגודדים בכמויות כל כך מסיביות, עד שהם מכבידים על שולי עצי האשוחים בערימות אינסוף.

המלצה לבתי מלון בשמורת הפרפרים הנודדים

שונית מזח האלמוגים, אוסטרליה – Great Barrier Reef, Australia

הדבר החי היחיד שאפשר לראות מהחלל, הוא את שונית מזח האלמוגים – Great Barrier Reef שזהו פלא טבע אמיתי, ושונית האלמוגים במערכת האקולוגית הגדולה ביותר בעולם, המשתרעת על פני 1,840 קילומטרים לאורך החוף הצפון מזרחי של אוסטרליה. יותר מ-400 סוגים של אלמוגים ו-1,500 זנים של דגים חיים קיימים במקום. אולם, עד סוף המאה, אתר המורשת העולמי הזה עלול להיעלם. בשלוש השנים האחרונות, הטמפרטורות באוקיינוס המטפסות כלפי מעלה, גרמו לאחת מההלבנות הגרועות ביותר שנצפו מעולם במזח האלמוגים הגדול, וזאת לדברי אונסקו”ו משנת 2017, נגרמו כתוצאה מהשפעות שינויי האקלים על מורשת שוניות האלמוגים, וזאת בעקבות הערכה מדעית שיצאה.

גרינפיס מעריכה שכמעט רבע מהאלמוגים החיים בשונית, ימותו. הדו”ח של אונסק”ו מזהיר, כי אם הפליטות כתוצאה מהעסקים המתנהלים בים ימשיכו בקצב הרגיל שלהם, השוניות הללו והאחרות על פני כדור הארץ, יפסיקו להתקיים ולתפקד כמערכות אקולוגיות במאה השנים הבאות.

אם מגיעים למקום, מומלץ לצלול עם שנורקל, כדי לראות את ההשרצה השנתית של האלמוגים, או את הצבים הירוקים הגדולים, שנמצאים בסכנת הכחדה. הלוויתנים המגובנים נודדים דרך המים הללו מחודש יוני ועד אוקטובר.

מלונות מומלצים בשונית האלמוגים שבאוסטרליה

האיים המלדיביים  – Islands of the Maldives

מול החוף הדרומי של הודו, למדינה הטרופית הזאת, יש 26 שוניות אלמוגים ולמעלה מ -1,000 איי אלמוגים, והיא ידועה כבעלת חופי ים של חול לבן ואבקתי, עם שוניות אלמוגים ומותרות שאי אפשר להתחרות בהם. לעת עתה, האיים שבשפל של המלדיביים, Maldives  נבלעים לאיטם, בגלל מפלס המים שעולה. ככל שפליטות הפחמן וקירות הקרח נמסים, עליית מפלסי הים גורמת לשקיעתו של פלא הטבע היפהפה הזה, שהמדינה עלולה להצטמצם עד לכדי היותה רשת של “שוניות חדשות ומעניינות”, עד לשנת 2112. גסיסת שוניות האלמוגים המספקות מזון והכנסות לתושבי האי, עלולה להתרחש אפילו עוד קודם לכן.

אם מגיעים למקום, מומלץ לקחת ספינת dhoni  (סירת דייג עם מוט וחוט דייג) וללמוד איך לדוג מתוך מלאי הדגים שהולך ואוזל בגלל דיג הרשתות.

המלצה לבית מלון: Kurumba Maldives in North Male Atoll

יער המנגרובים (צמחיית שיחים ועצים בקרקע בוצית) של סאנדרבנס, הודו ובנגלדש – Sundarbans Mangrove Forest, India and Bangladesh

היכן שנהר הגנגס של הודו נשפך למפרץ בנגל, שוכנת ביצת דלתא עם גאות ושפל, מבוכי ערוצי נהר ויער המנגרובים הגדול ביותר בעולם. אתר המורשת העולמי של אונסק”ו, עשיר במערכת אקולוגית ויש בו מגוון ביולוגי יוצא דופן. זנים רבים נמצאים בסכנת הכחדה, כולל הנמר המלכותי הבנגלי ודולפין נהר הגנגס, המתרבה ב-Sundarbans. אולם, שינויי האקלים מאיימים כעת על הפלא הטבעי הזה.

על פי מחקר שנערך בשנת 2016, על ידי קבוצת הבנק העולמי, האתגר המשמעותי ביותר הוא העלייה בחדירת מי המלח בגלל עליית מפלס הים. נחשולי הגאות הם כל כך דרמטיים (מעל ל-24 רגל גובה), עד ששליש מה-Sundarbans שוקעים מדי יום, ויוצרים מערכת אקולוגית שבה המנגרובים לא מקבלים מספיק מים טריים. איומים נוספים המרחפים על המקום, כוללים עלייה בסופות ציקלון עזות, הציד הלא חוקי, כריתת עצי המנגרובים ופלישת החקלאים.

אם מגיעים למקום, אפשר לקחת טרק כדי לתצפת על נמרים, וזאת בשייט על ספינה דרך ערוצי הנהר הצרים בפלא הטבע הזה. גם אם לא מצליחים לראות נמרים, סביר שתצליחו לראות חרי בר, קופים וזוחלים שונים. סיורים יומיים רבים יוצרים מ-Khulna בבנגלדש.

המלצה לבית מלון: Sunderban Tiger Camp in Sundarbans National Park

פארק הקרחון הלאומי, מונטנה – Glacier National Park, Montana

בשנת 1850, יותר מ-150 קרחונים כיסו את פסגות הפארק הלאומי Glacier שבמונטנה. כיום נותרו בו 26 בלבד, ומתוך אלו שעדיין קיימים, חלקם נסוגו עד 85 אחוז במהלך 50 השנים האחרונות, וזאת על פי מחקר שנערך לאחרונה מתוך סקר גיאולוגי אמריקאי.

ההתחממות הגלובלית ממשיכה להשפיע על מסת הקרחונים – כלומר, הטמפרטורות השנתיות עולות ב-1.33 מעלות צלזיוס, מאז שנת 1900. זה אולי נשמע לא משמעותי, אך זה מספיק כדי להשפיע על השינוי שעובר על המערכות האקולוגיות בפארק. ללא הקרחונים והמסת המים המתמשכת שלהם שזורמים לנחלים. הנחלים מתחממים יותר מדי בעונות הקיץ, מה שגורם לרמשים שלא לשרוד, וכתוצאה ממותם, משתבשת שרשרת המזון של דגי טרוטת השור.

אם מגיעים למקום, מומלץ לטייל במסלולי הקרחון הרבים כדי לצפות על מראות נפלאים של מפלי מים ואגמי האלפים, המאפיינים את הפלא העולמי הקרוב לבית. המקום הטוב ביותר כדי לראות את הקרחון מהשביל, הוא מ- Jackson Glacier Overlook, שנמצא על דרך השמש.  אפשר לראות גם את עיזי ההרים ואת כבשי הביגהורן הקרובים ל-Logan Pass.

אחד מפלאי הטבע הבתוליים והמפוארים ביותר של המדינה, הפארק הלאומי הקרחון – כתר היבשת – מקיפה נוף עצום של הרים מכוסים שלג ואגמים קרחוניים בצבע טורקיז. אחת הסיבות העיקריות לכך שאנשים מבקרים לעתים קרובות בפארק הלאומי הקרחון היא לנסוע בדרך הולכת לשמש. סיורי אוטובוס מודרכים או הפלגות מסופרות הם דרך פופולרית לחקור את הנוף ואת אגמים רבים של הפארק הלאומי הקרחון, כולל אגם מקדונלד, סנט. מרי לייק, והאגמים סביב קרחון רבים. המים שנמצאים מהקרחונים הנמסים של הפארק מהווים את מי הנהר של הנהרות הזורמים לאוקיאנוס האטלנטי, האוקיאנוס השקט ומפרץ מקסיקו.  עבור מטיילים עצמאיים, הפארק מפעיל שירות הסעות בחינם לאורך חלק ניכר מעונת הקיץ לאורך דרך הולכת לשמש, מרחק של כקילומטר של 80 ק”מ (80 ק”מ) דרך פנים הפארק. 20 העצירות ברחבי הפארק מציעות אינספור נופים בלתי נשכחים.

דברים שכדאי לדעת לפני שאתה הולך

 הפארק הלאומי הוא חובה למטיילים הרפתקנים. התלבשו בשכבות ונעלו נעליים נוחות המתאימות להליכה על משטחים לא אחידים. שירות הסלולרי מוגבל בתוך הפארק, לכן הקפידו לתכנן מראש. ניתן למצוא אירוח בפארק בגן הלאומי הקרחון בכפר אפגר ועל שפת אגם מקדונלד. הפארק הלאומי קרחון (Glacier National Park) הוא ביתם של מאות בעלי חיים, כולל דובים, בונים, איילים, כבשים, אריות הרים. שמור על מרחק בטוח ומכבד מכל חיות הבר.

 רוב המבקרים נוסעים לפארק ברכב או בקרוואן.

מתי להגיע לשם?

 הפארק הלאומי הקרחון מציע נופים מרהיבים לא משנה העונה, אך מטיילים שמעדיפים את הנוף הטבעי יעשו טוב לעצמם מלהימנע מביקור בעונת השיא מאמצע יוני. חלק מהכבישים ומתקני הפארק סגורים במהלך החורף. פארק השלום הבינלאומי הפארק הלאומי קרחון, יחד עם הפארק הלאומי אגמי ווטרטון מעבר לגבול קנדה באלברטה, מהווים את מה שמכונה פארק השלום הבינלאומי לקרחון ווטרטון. הפארק הראשון מסוגו בעולם הוא גם אתר מורשת עולמית של אונסק”ו, שמצטיין במגוון החי והצומח שלו.

בתי מלון מומלצים בפארק הקרח שבמונטנה


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם