סלובקיה – ארץ של טבע

  נכתב וצולם ע"י יגאל שלהבת – מטייל עצמאי וצלם טבע ונוף

ארץ יפה, עתירת ערכי טבע, הרים גבוהים וצחיחים, נהרות , מערות נטיפים וקרח, מפלים גולשים ואגמים רבים וכן, אפשר לשלב עם השכנות מעבר לגבול. ועוד פרט חשוב, ארץ קרובה לישראל ולא יקרה ולא מוצפת בתיירים, במילים אחרות, תפור עלינו.

קצת התעכבנו בדרך והזמן טס ולכן לחצתי על דוושת הגז כדי שלא לפספס את טירת שטרנקו (Strečno). שניצבת על צוק בגובה 100 מ' מעל נהר הוואך. תחילתה ב1316 וידעה ימים קשים עד ששופצה לאחרונה ועכשיו תצטרך לקבל אותנו. מזג אויר מעונן ומטפטף קידם את פנינו והזמן הלך נגדנו. ברבע לארבע התייצבנו לפני משרד שייט הרפסודות ואחרי כמה דקות מצאנו את עצמנו לבד במיניבוס שטס בין פיתולי הדרך לצד הנהר , מיטלטלים מצד לצד. כשהגענו אל הרפסודה "הקפטן" הסביר באנגלית נעימה שחייבים להחזיר את הרפסודה, ואתם הלקוחות האחרונים.  הוא סטודנט לרפואה בחופשה ואנחנו הרווחנו הסבר מקצועי וחביב ויחד עם טיפוס שתקן שנראה מתגעגע לבירה שלו יצאנו לשייט כיפי בנהר מהיר זרימה כמו רוב הנהרות שפגשנו שם, ממעלה הנהר בחזרה לנקודת החניה, כשעה של הפלגה. שני הספנים נגעו מדי פעם במשוטיהם הארוכים במים, מנווטים את הרפסודה בין הסלעים המבצבצים מהמים ומסבירים על המראות ומפחידים את התיירים, כלומר, אותנו. אנחנו באמצע שמורת טבע מנווטים בין פיתולי הנהר כנחש ,הכל ירוק, וחוץ מההסברים רק רחש המים. הכי כיף. ציפורים גדולות מציצות עלינו בתימהון ומבין צמרות העצים מבצבצים חורבות טירת סטארי (Starý) שאין סיכוי לבקר שם בגלל העדר דרכים. הופ, וכמעט וחתכנו מעבורת נהר פרימיטיבית בדרכה להעביר עגלה עמוסה מצד לצד, אבל שברנו הצידה ושלום לכולם. ממעל הופעה דרמטית של טירת (Strečno) שמרמזת שאנחנו קרובים לסיים את החוויה הנעימה וכבר נוחתים על הגדה הבוצית, אבל איחרנו את הביקור בטירה, וחבל. אנחנו אוהבים את סוג הבילוי הזה ומצאנו נוספים. גם בנהר אורבה שמעליו מתנשאת טירת (Oravsky) שבנויה על גבעה שמתנשאת 113 מ' יש שייט רפסודות ובסופו כדאי לסייר   בטירה עצמה שהיא פנינה משומרת ומיוחדת בזכות עצמה. לעומת זאת בנהר דוניאץ שעל גבול פולין יש שייט רפסודות בנהר הקניוני שמתחתר בין מצוקי הגיר שמעליו והשייט עצמו חווייה ייחודית וניתן לשכור קיאק לאותה המטרה. בקצה המסלול ניתן לחזור לרכב במונית/אוטובוס. ליד הנהר ישנו מנזר (Červený kláštor) שאינני יכול לבטא בעברית אבל למרות זאת הוא שווה ביקור. לרוב, בסקירת טיול לארץ מסוימת לא מזכירים אתרים שנמצאים מעבר לגבול למרות שזו יחידה נופית אחת אבל כאן אזכיר שממש מהעבר השני של הגבול ישנם כמה אגמים ראויים ובמיוחד במעלה נהר הדוניאץ ישנן שתי טירות חמודות שמחכות לביקור.

Dunajec069A

שייט בפארק פינייני, סלובקיה. צילם יגאל שלהבת

ונחזור לסלובקיה. ארץ ידידותית מלאה באתרי טבע , טירות עתיקות שיופיין מבחוץ למרות חורבתן ואולי דווקא בשל כך. טירות וארמונות שמכמינות אוצרות כמוסים ומסתוריים שמחכות לגילוי כשהמסייר בתוכן מצפה שהנה תיפתח דלת מסתורית ותצוץ דמות כלשהי. גולת הכותרת הן הרי הטטרה הנישאים שהן למעשה המשכו של רכס הקרפטים הרומנים ותופסים כשני שליש משטחה של סלובקיה.  בהרים ניתן למצוא את כל מבוקשו של כל חובב טבע, מעינות מרפא, קניונים, אגמים (למעלה ממאה) נחלים ובקיצור שפע של מים. בגלל שטחה הקטן יחסית , סלובקיה מצויינת לטיולי כוכב וככה נהגנו גם אנחנו, והתמקמנו בעיירה בשם Dolny Smokovec, אבל גם העיירות האחרות שבסביבה ראויות. ממש ליד נמצא האגם הקטן Štrbské Pleso שקרוב לתחנת הרכבת וכן לרכבלים לאלו שרוצים להגיע לפסגות הגבוהות ולחוות את הנוף הדרמטי עם אגמי השלגים וכן מסלולי הליכה בינות לנחלים ולמפלי המים. יש להביא בחשבון את מזג האויר ההפכפך שמשתנה במהירות בגבהים כאלו.

בסלובקיה אלפי מערות וחלקן הונגש לתיירים. ביניהן מערות נטיפים. ביקרנו בשלוש מערות ולכל אחת את הייחוד שלה . אגב, הכנסת מצלמה לאתר מחייבת רכישת כרטיס שמחירו גבוה ממחיר כניסת האנשים ומעל גיל 60 זכאים להנחת סניורים.

Važecká jaskyňa31a

צילום: יגאל שלהבת

גן העדן הסלובקי (Slovenský Raj),  הוא שמורת טבע ייחודית הררית קרסטית עם תופעות טבע מרהיבות כולל מערות קרח וובמיוחד מערת (Dobšinská) שהוכרה כאתר מורשת עולמית, אגמים, מפלי מים, בולענים, ערוצים עמוקים ותצפיות מרהיבות.  ישנם מסלולים באורך של כ 300 ק"מ הכוללים מעבר של מכשולי מים וטיפוס על סולמות וגשרים וחלקם משלב עליה באמצעות רכבלים. לא כולם אתגריים ולכל איש את המסלול הראוי לו. רצוי לרכוש מפה מפורטת ולהצטייד כראוי.

בסלובקיה, ערים ועיירות אטרקטיביות בשפע, בין למי שחושקים בקניות , סיורים, תרבות והשילוב ביניהם, ואזכיר רק את שתי הגדולות.

בירתה של סלובקיה היא ברטיסלבה ומדרכות העיר העתיקה, כיכרותיה, חנויותיה ומסעדותיה שוקקות תיירים ומי שיחפוץ בסיור רכוב בתוך העיר ימצא סיור שכזה גם לטירת העיר שמשגיחה על העיר מעל נהר הדנובה ומאפשרת להשקיף גם לכיוון הונגריה אוסטריה. בעיר שפע של אטרקציות כולל קתדרלות, מוזיאונים ואף התרבות היהודית זכתה למוזיאון משלה. העיר השניה בגודלה היא קושיצה (Kosice) שמרכזה ההסטורי הוא הגדול במדינה, שמתאפיינת באטרקציות ארכיטקטונית רבות, כמו רחוב (Hrnčiarska) המוקדש לחנויות אמנים בפעילות היצירה, כמו קתדרלת אליזבט הקדושה, המזרקה המנגנת בחזית תיאטרון המדינה ועוד רבים. רחובה הראשי של העיר משובץ בארמונות אריסטוקרטיים, כנסיות קתוליות והמדרחוב גדוש בבוטיקים, בתי קפה ומסעדות.

בסביבת העיר יש אטרקציות לכל המשפחה ובמיוחד פארק החבלים טרזניה שמבוסס על תופעה נפוצה בסלובקיה של פארקים של גשרים מתנדנדים בין העצים (אבל מאובטחים). בנוסף למזחלות הרים שמחליקות במורד הגבעות.

סלובקיה אמנם מדינה חדשה יחסית אך הארץ בעלת היסטוריה ארוכה.  יש בה טירות רבות וביקרנו בכמה מהן. אחת הטירות היפות ביותר היא טירת ספיש (Spišský) החרבה שיושבת על גבעה תלולה ומוקפת בחומה. דווקא הנוף מהגבעה ממול כשהשמש מציצה מבעד לעננים ומאירה לסירוגין פינות בטירה הענקית קסם לי ביותר, אבל ביקור בטירה עצמה מחזיר לימים שבהם הכל היה פשוט יותר והסכסוכים נפתרו לפי אורך החרב של השופט.

טירה מקסימה היא טירת לובובנה (Lubovna) שבה פגשנו פסטיבל מימי הביניים ובה הציגו קליעה למטרה מגב סוסים, צייד בעזרת ניצים, ושאר פעילויות אופייניות לתקופה.

הסלובקים משתגעים על פארקי מים שחלקם מקורים ומתפקדים גם בחורף. ליד Jasna יש פארק מים בשם Tatralandia water park שכולל פעילויות רבות וזו דוגמא אחת מיני רבים. בנוסף , אתרי מרפא נפוצים מאד ורק צריך לחפש את הספא המתאים להעדפה האישית ולעומק הכיס.

אתר מומלץ מסוג אחר הוא ביקור בכפר Vlkolinec. זהו כפר פעיל שמשמש כמוזיאון לבתי כפר עתיקים וגם הוא מוכר כאתר מורשת. הדרך העולה אל הכפר לא ארוכה אך מכניסה את המבקר לאווירה. לחץ הדם יורד לנוכח הנופים השלווים המציצים מכל עבר. הבתים הישנים קטנים ומטופחים ומחזירים אותנו 200 שנים לפחות אחורה. מי שרוצה יכול להמשיך במעלה המדרון היישר לתוך הפלג הזורם לתוך ולערוץ שמעליו.

המטבח הסלובקי דומה לאלו שבמדינות המקיפות יותר ובמסעדות ניתן לבקש אוכל מסורתי כולל או רק לפי מנה ייחודית והשתיה החריפה כנ"ל. האמת היא שרק המחשבה על המאכלים ההם מעלה לי את התיאבון ואני ממליץ לכל אחד לטעום באופן אישי.

התשתיות בסלובקיה הולכות ומשתכללות והמשטרה לא מפלה בין הכבישים המהירים לאלו שבתוך הכפרים ומפגינה נוכחות פעילה, ולכן מומלץ לנסוע במהירות הנקובה ולשמור על שאר החוקים. בסלובקיה יש לנסוע עם מדבקת "כבישים" שעולה 10 אירו ל10 ימים.

יש עוד המון לכתוב על הארץ המקסימה הזו ועל מחיריה המפתים, אבל סבי היה אומר: פחות מילים ויותר מעשים. אז קדימה לדרך וסעו בזהירות.

תאורי המקומות הן רק המתאבן לדבר האמיתי שיש באתר זה עם חומר רב על כ-13 מסלולים בסלובקיה ועוד כ-40 מאמרי תוכן נוספים

יגאל שלהבת

[email protected]

כתבות ורשמים סלובקיה סלובקיה

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים