• תַפרִיט
  • תַפרִיט

עזרי זיכרון, גאדג’טים ומכשירים. לסובלים מאובדן זיכרון

דף הבית » עזרי זיכרון, גאדג’טים ומכשירים. לסובלים מאובדן זיכרון

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

התמודדות עם אובדן זיכרון ודמנציה

בעוד אובדן זיכרון הוא סימפטום מרכזי של מחלת אלצהיימר וצורות אחרות של דמנציה, שכחה יכולה להיות גם חלק מתהליך ההזדקנות הרגיל. זה יכול גם לפעמים להיות תוצאה של מחלות אחרות, כגון דיכאון או תת פעילות בלוטת התריס.

בעיות זיכרון אינן תמיד סימן לדמנציה. אבל אם אובדן זיכרון הופך לדאגה עבורך או עבור אדם אהוב, צריך להתייעץ עם הרופא שלך שיוכל להעריך את חומרתו.

גאדג’טים שעוזרים בבעיות זיכרון

בין אם אתם חווים בעיות זיכרון כלליות או השפעות של דמנציה, ישנם המון מכשירים שיכולים לעשות שינוי אמיתי בחייכם. 

חלק מעזרי הזיכרון הם טכניים למדי, אחרים פחות – אבל כולם נועדו לעזור לזכור משימות יומיומיות חשובות. להלן, אנו מתארים כמה טכנולוגיה פופולרית שנועדה לעזור לאלה החיים עם בעיות זיכרון.

שעונים 

שעונים מומחים שונים זמינים כדי לעזור בבעיות זיכרון. ישנם דגמים דיגיטליים המציגים בצורה ברורה מאוד את היום בשבוע, כמו גם את השעה והתאריך. חלקם מתעממים אוטומטית בלילה והם טובים לבעלי ראייה חלקית או ירודה.

ישנם גם ‘שעוני יום’ המציגים את ימי השבוע על פני שעון עגול מסורתי, ולא על שעות היום. אלה עוזרים למישהו עם בעיות זיכרון לעקוב אחר איזה יום זה.

ניתן גם לתכנת חלק מהשעונים הדיגיטליים כך שיציגו הודעה בשעה מסוימת ביום, כגון ‘זכור לקחת את הכדורים שלך’.

Dayclox הוא מותג פופולרי של שעוני זיכרון.

אזעקות תנור

אזעקות אלו טובות לאנשים שדעתם מוסחת בקלות או שוכחים ויכולים להשאיר את הכיריים דלוקים וללא השגחה, תוך סיכון שריפה. מעורר כיריים למשל, לומד איך להשתמש בכיריים (כדי למנוע אזעקות שווא) וכן מתריע כאשר הטמפרטורה בתנור עולה, לפני ניצת באש.

תזכורות לתזכיר

גאדג’טים המיועדים לאלו שגרים לבד הזקוקים לתזכורת לגבי משימות ספציפיות. ל- Defender Memo Minder , למשל, יש גלאי תנועה שחש תנועה ומשמיע מסר מותאם אישית בקול של קרוב משפחה. למשל, כשמניחים אותו בדלת הכניסה: ‘אמא, אל תשכחי את המפתחות שלך’. אתה יכול גם להשתמש בגאדג’ט מסוג זה כדי להקליט הודעה קצרה כדי להזכיר לך את משימות היום.

myhomehelper הוא עזר זיכרון דיגיטלי ומכשיר תקשורת המשלב שירותים שימושיים שונים בכלי אחד. הוא מורכב ממחשב טאבלט שיכול להציג תזכורות, הודעות, לוח שנה או שעון דיגיטלי, וניתן להשתמש בו גם לשיחות וידאו. ניתן להגדיר ולנהל את המערכת באופן מקוון על ידי בן משפחה או חבר. זה יכול לשמש כדי להזכיר למישהו עם בעיות זיכרון על אירועים קרובים או משימה יומיומית וגם מאפשר לקרובים לשמור על קשר.

מכשירי תיזכורת ללקיחת גלולות

אלה יכולים להיות שימושיים אם אתה צריך תזכורת לקחת תרופות או אם יש לך זיכרון לקוי שעלול להוביל לנטילת מנות חוזרות. הם יכולים להיות שימושיים גם בנסיעה מכיוון שהם בדרך כלל קומפקטיים יחסית. 

מארגני הגלולות מונחים בדרך כלל לפי שבוע, אך ניתן להטעין כמה מהדגמים המתקדמים יותר בתרופות של עד ארבעה שבועות בכל פעם. לאחר מכן הם יכולים להשמיע התראה כאשר אתה אמור לקחת מנה, ולהפסיק כאשר אתה מסיר את הטבליות.  כמו Automatic Pill Dispenser ( הקישור עובד).

מערכות איתור

מכשירי איתור ( הקישור עובד) פועלים על ידי חיבור חיישנים קטנים לפריטים יומיומיים שאתה נוטה לאבד, כגון מפתחות, משקפי קריאה או הארנק שלך. לאחר מכן, שלט רחוק עם משדר יתחקה אחר כל אחד מהפריטים הללו שאתה מטעה על ידי הפעלת אזעקה קולית מהחיישן המחובר לפריט.

מערכת האפליקציה, למשל, מאפשרת לך לאתר פריטים שאבדו באמצעות אפליקציה לסמארטפון כי חיישני מסלולים באמצעות חיבור Bluetooth. האפליקציה מציגה את הפריט על מפה, עם טווח של עד כ-45 מטר.

עזרי זיכרון שימושיים אחרים

גלאי גז ועשן

אזעקות עשן ו גלאי גז פולטות אזעקה נשמעת חיוניות אם אתה בסכנה ושוכח כי הפעלת על הכיריים. לי יש בבית את המוצרים לגילוי עשן.

שיחות טלפון תזכורת

ישנם שירותים שבהם ניתן לארגן שיחות טלפון אוטומטיות לאנשים עם קשיי זיכרון כדי להזכיר להם משימות חשובות, כמו נטילת תרופות או אכילה ושתייה. 

אפליקציות זיכרון לסמארטפון

לסמארטפונים ולטאבלטים יש אפליקציות שימושיות רבות שיכולות לעזור בבעיות זיכרון ואשר מגיעות כסטנדרט. אלה כוללים לוחות שנה המאפשרים לך להגדיר תזכורות עבור פגישות ואירועים, ומפות שיכולות לעקוב אחר היכן אתה נמצא ולהראות לך לאן אתה צריך להגיע.

יש גם המון אפליקציות לסמארטפון שנועדו לעזור לך לזכור לקחת תרופות ספציפיות. רוב אלה נותנים לך תזכורת קולית או חזותית לאחר שהגדרת את זמני המינון ואת שמות התרופה. עם זאת, ישנן מגבלות ברורות בהסתמכות על אפליקציית סמארטפון בדרך זו. אם אתה משבש את הטלפון שלך, או שהסוללה או האות של הטלפון שלך לא פועלים, אז גם הזיכרון לא יעזור.

בעוד שעזרי זיכרון יכולים להיות מאוד מועילים לאנשים החיים עם דמנציה, חשוב לציין שהם לא יכולים לרפא שום בעיות בסיסיות וגם אין לראות בהם תחליף לטיפול או טיפול רפואי מתאים.

איפה קונים גאדג’טים לזיכרון

כשמדובר בקניית ציוד שיעזור לכם להישאר עצמאיים בבית, אולי כדאי שתתחיל בקבלת ייעוץ מקצועי מרופא, מרפא בעיסוק או מרכז מגורים מקומי לנכים. הם יכולים לעזור לך להחליט איזה ציוד מתאים לצרכים שלך, כמו גם לייעץ לך אם תוכל לקבל את הציוד בחינם מהשירותים הסוציאליים המקומיים שלך.

אפשרות שניה היא למצוא את המוצרים המפורטים באתרי האינטרנט.

אגודת אלצהיימר היא ארגון שמטרתו לשפר את חייהם של אנשים החיים עם דמנציה או בעבור אנשים הסובלים מאובדן זיכרון.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות