עצות לגבי צורת השימוש בכיריים/תנורי מיכל בפקניק

עצות לגבי צורת השימוש בכיריים/תנורי מיכל גז

כשסוף סוף מחליטים לרכוש סוג מסויים של תנורי מיכל גז, חשוב לזכור כמה כללים, שיכולים לקצר או להאריך את תקופת השימוש בהם, כלומר, איך לתחזק אותם ולהבין איך הם פועלים. לכן, מומלץ להשקיע קצת זמן, כדי ללמוד את המדריך למשתמש, ולעשות היכרות עם שיטת האחזקה הטובה ביותר.

להלן כמה עצות על שימוש בטיחותי וכללי בתנורי מיכל על ידי תרמילאים, וצורת אחזקתם.

 • אין להפעיל תנורי מיכל  גזבתוך אוהלים, בגלל הסכנה הגוברת לשריפה, או בחללים סגורים, בשל הסיכון לפליטתו של פחמן חד-חמצני.
 • לפני שמדליקים את הכיריים, יש לוודא שהן עומדות על פני משטח ישר.
 • יש לבדוק את קווי מעבר הדלק, את השסתומים והחיבורים, לכך שאין נזילות, או שנגרם נזק, לפני שמדליקים את הכיריים.
 • מומלץ תמיד לקבל המלצות לגבי אותו סוג מסויים של כיריים, או שיהיו בעלי תו תקן מותאם, כדי לא להיתקע ולמנוע תקלות מראש.
 • להיות מוכנים מראש עם ארגז כלים, אם יתעורר הצורך לעשות תיקונים כלשהם.
 • לשאת מתקן יציב שעליו אפשר להציב את הכיריים בצורה בטוחה.

עצות לגבי שימוש בכיריים עם מיכל גז:

כיריים עם מיכל גז מכילים שני מרכיבים עיקריים: ראש כיריים ומיכל לחץ טרום מילויו בגז/דלק, שניתן לקנות בחנויות המתאימות. לדגמים מסויימים של כיריים נלווה גם סיר קל לאריזה שמתחמם בצורה מאד יעילה, מה שגם חוסך בחומר התבערה.  לעומת אלכוהול מפוגל, תנורי הכיריים הפועלים על דלק, מתחממים מהר מאד, ושתי כוסות של מים יכולים לרתוח תוך 4-5 דקות. כמו כן, אפשר להכין ארוחה על הכיריים תוך שליטה/ויסות על כמה דלק מוזן למבער.

כיריים עם מיכל מושפעים גם הרבה פחות מהרוח מאשר כיריים שמוזנים באלכוהול, וניתן להשתמש בהם בדרך כלל ללא הגנה מפני הרוח, מאחר והגז שבתוכם משתחרר תחת לחץ. החיסרון בשימוש בכיריים עם מיכל, הוא שקשה להשיג מילוי עבורם בטיולים ארוכים, מאחר והחנויות מספקות בדרך כלל רק את הכיריים עם המיכל. זמן הבעירה סך הכל לדגם כיריים קטן, הוא גם כשעה או פחות, מה שמתאים יותר לבישול בטיולים קצרים יותר בין 5-6 ימים, או פחות.

עם תנורי כיריים המשולבים עם מיכל, צריך לנהוג בזהירות מירבית, וזאת בגלל מנגנון הבעירה שלהם שבדרך כלל מכיל כמות קטנה של אוויר בסמוך לחלקו העליון, וההצתה תוך כדי זרימת הדלק, בזמן שיש קצת אוויר בחלקו העליון שמתנקז, עלולה להוות סכנה אם הכיריים נופלות, מה שעלול לגרום לשריפה.

תנורי המיכל בוערים כשרמת הלחץ גבוהה, ולכן צריך להקפיד ולהשאיר אותם יבשים כשמזג האוויר לח. אחת מהשיטות להנחת הכיריים, היא להניח אותם על משהו מוקצף תחתם. כמו כן, כדי להפחית את צריכת הדלק, יש להציב את הכיריים על כן גבוה יותר, מאחר ותנור שעובד עם ווסת לחץ, יבער בצורה יעילה יותר על משטח גבוה יותר.

מיחזור: ברחבי העולם הבשורה של 'שימוש חוזר", הולכת וצוברת תאוצה. בחלק מהאזורים, המיחזור הופך למדיניות שחובה לעמוד בה; לפיכך, מוצרים מחברות רבות המגיעות ממדינות כאלה, מאופיינים בתכונות שהופכות אותם לברי-מחזור. בנוגע לנושא, חלק ממותגי תנורי המיכל מגיעים עם מיכלי דלק שניתנים למחזור.

עצות לשימוש עבור תנורי מיכל עם דלק נוזלי: כדי שהתנורים באמת יעבדו לתקופה ממושכת, להלן כמה עצות:

 • מומלץ להשתמש באלכוהול כדי להדליק את תנור המיכל, ובכך למנוע פיח.
 • להימנע ממילוי מיכל הדלק עד אפס מקום, כדי שישאר מקום למשאבת האוויר ללחוץ עליו.
 • סיבה נוספת שיש להימנע ממילוי התנור עד אפס מקום, היא בגלל שנפח הדלק מתרחב ככל שהוא מתחמם, ולכן יש להשאיר חלל עם אוויר, כדי למנוע הצטברות לחץ מוגזמת.
 • יש לזכור ולרוק את מיכל הדלק, אם התנור לא בשימוש כמה חודשים או יותר.

מגן רוח: בתנאי קור קיצוניים, זה עלול לקחת זמן ארוך יותר לתנור להתחמם, מה שגם משפיע על צריכת הדלק. השימוש במגן רוח, המורכב מכמה תעלות מתכתיות, ושמתפקד כמחליף חום במזג אויר קר, מאיץ את קצב חימום הסיר, ומביא לרתיחה מהירה יותר, ומכך, גם החיסכון בדלק.

אמצעי בטיחות ומניעה נוספים:

 • יש להימנע ולהיזהר שלא ישפך דלק על עור חשוף, מה שעלול לגרום לכוויות.
 • להימנע משימוש ביותר מדי גז לבן שאיכותו יורדת כל פעם במשך הזמן.
 • כשלא קיימת אפשרות אחרת וצריך להשתמש בו, יש לוודא שהוא מסונן היטב, כדי לנפות את כל החלקיקים והמשקעים שבתוכו שעלולים לסתום את התנור.
 • כשהגז הלבן מזדהם, אין מה לעשות, ואין להשתמש בו, מאחר וזה הורס את התנור.

 

מדריך קניה והמלצות לציוד טיולים, בית ומשרד כיריים גז, מדריך קניה, פיקניק, קמפינג

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות