פארק טרפטאו והאנדרטה הסובייטית

אנדרטה הסובייטית

כתב וצילם: עוזי טאובר

פארק טרפטאו רחב הידיים משתרע כאן מזה כ- 150 שנה. בפארק, עשרות דונמים של עצי נוי, ברכות מוצנעות, פריחה עונתית מתחלפת, מזרקות ועוד. מותק של מקום לרגיעה, או פיקניק.

בלב הפארק ניצבת האנדרטה הסובייטית –  Sowjetisches Ehrenmal הענקית לזכר המלחמה הגדולה. האנדרטה, אשר עוצבה והוקמה בין השנים 1947-1949, ע"י מעצב הגנים יקוב בלופולסקי – Belopolsky והפסל ייבגני ווצ'טיץ'- Vucheritch, מציינת את פרק המלחמה הגדולה בין גרמניה הנאצית לבין ברית המועצות. כזכור, הפרו הנאצים את הסכם "ריבנטרופ-מולוטוב" משנת 1939, ובמלחמת בזק, "מבצע ברברוסה", פלשו אל רוסיה ב- 21 ביוני 1941. החודשים הראשונים היו חודשי הלם, הרס, מוות והשפלה לסובייטים. השנים הבאות הכריעו את הכף, לא במעט בשל החורף הרוסי, בשל מרחביה ובשל עתודות האדם הבלתי נדלות של רוסיה, ולא במעט גם בשל הלחץ של בעלות הברית מדרום וממערב.

האנדרטה הוקמה מסביב לקברותיהם של 7,000 חיילים סובייטים שנהרגו בקרבות על ברלין.

אל האנדרטה מובילים שני שערי ענק המוקדשים למלחמה. את פני המבקרים מקבל הפסל של "אימא רוסיה" המבכה על מתיה. שדרה ארוכה של עצי ערבה בוכייה, לצד צפצפות, עצי לבנה ועצי דולב, מוליכה אל שער ענק מגרניט המתאר שני דגלים סובייטיים ענקיים מורכנים, בחזית כל דגל, פסל של קצין רוסי מרכין ראש וכורע ברך. מכאן, מבט מזרחה אל גן הקברים. חמישה קברי אחים ענקיים מרובעים נמשכים לכל אורך המתחם המרכזי, בכל מרובע קבורים 1,000 חיילים. משני צידי מתחם הקבורה מתרוממים תבליטי אבן המתארים את מאורעות הפלישה הגרמנית ואת הזוועות שעוללו הנאצים ברוסיה. בצלע כל תבליט חקוקה ציטטה מנאומיו של סטאלין. שתי שורות התבליטים מובילות אל שיאה של האנדרטה; פסל ענק של חייל סובייטי הניצב גאה (לגובה 12 מטרים, ובמשקל 80 טונות) ואוחז בידו האחת ילדה מפוחדת. בידו השנייה אוחז החייל חרב אשר זה עתה רוצצה את צלב הקרס.

אטרקציות מומלצות בחינם בעולם אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים גנים ופארקים בעולם הנצחה ומורשת בעולם אטרקציות מומלצות בחינם בעולם, אטרקציות מומלצות לגיל הזהב, אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אטרקציות מומלצות לנוער, אטרקציות מומלצות לצעירים, ברלין, גנים ופארקים בעולם, גרמניה, האנדרטה הסובייטית, הנצחה ומורשת בעולם, מזרח ברלין, פארק טרפטאו

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות