• תַפרִיט
  • תַפרִיט

פורטוגל- הטוב שבכול העולמות?

דף הבית » פורטוגל- הטוב שבכול העולמות?

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

טיילה וכתבה: נועה הראל

אז כפי שקראתם בפרק הקודם, לאחר האירוע והימים המטורפים והמתישים התפנינו קצת לנוח ולחקור קצת יותר לעומק את החומר האנושי באזור, לבקר בפיסות טבע מדהימות, וליהנות מכול הטוב והשפע שפורטוגל מציעה. אז קהילה כבר אמרנו?

למה רעיון הקהילות האלטרנטיביות כל כך מזוהה עם פורטוגל?

מכמה סיבות פשוטות:

  • כי פורטוגל אחלה מקום מבחינת מזג אוויר והטבע העשיר
  • האנשים בפורטוגל, לפחות אלה שפגשנו, היו נחמדים וסובלניים מאוד
  • שטחים מדהימים ביופיים ויחסית זולים במחירם
  • הקהילה האלטרנטיבית הוותיקה והמצליחה ששמה הוא ‘תמרה’.

נרחיב ונסביר מעט על התופעה ההולכת וגדלה שנקראת קהילת ‘תמרה’. מדובר בקהילה העוסקת בחקר השלום, במטרה ליצור בעתיד מודל של קהילה ללא פחד, שנאה, שקרים ואלימות. קהילת ‘תמרה’ קיימת מסוף שנות ה-70, לפחות מבחינה רעיונית (התחילה בגרמניה), מאמצע שנות ה-90, מצאה הקהילה בפורטוגל מקום התיישבות ראוי, והתחילה עבודתם על ‘ביוטופ הריפוי’ (כך הם מכנים את הפרויקט), או אם תרצו עבודת חקר השלום. במשך השנים הקהילה גדלה, התפרסמה ושגשגה, דבר נדיר יחסית בתחום הקהילות. בכל רחבי העולם גובר העניין בקהילה זו ואנשים מחכים בתור על מנת לבוא וללמוד על חיי קהילה. לקריאה מעמיקה יותר על הקהילה המיוחדת והנחשבת: https://www.tamera.org/index.html

לנו יצא לבקר בתמרה, ומביקורנו הקצר ניתן לומר שבהחלט מדובר על קהילה מעניינת ומלמדת, שמלווה אותך מחשבתית גם הרבה אחרי שיוצאים מהמקום. בסביבה של ‘תמרה’ יש עוד קהילות רבות, לאורך השנים אנשים ששהו בתמרה נפלטו מסיבות כאלה ואחרות, אך רעיון הקהילה עדיין פעם בליבם והם החליטו להישאר באזור ולהקים קהילה עם חזון משלהם. כך כיום, באזור ניתן למצוא קהילות אלטרנטיביות שכל אחת מהן מעניינת בדרכה היא ומתעמקת בפן אחר או נושא אחר לדוגמא: קהילות פרמקאלצ’ר, קהילות שוויון בין המינים ואהבה חופשית, התפתחות רוחנית אישית, שלום עולמי, ועוד ועוד…

אנחנו המשכנו הלאה בטיולנו ופגשנו עוד קהילות שונות במבנה שלהן ובמהותן. אחת מהקהילות המעניינות שיצא לנו לפגוש ולשהות בה היא קהילת ה’ריינבו’ של פורטוגל, שבדיוק התקבצה לה על חופי אגם מונטרגיל הממוקם במרכז פורטוגל. נושא ההתאספות היה הילניג. למי שלא מכיר/ה, נספר שה’ריינבו’ היא הלא-ארגון המכיל לא-חברים הגדול בעולם. ללא מנהיגים, ללא דמי כניסה וללא יותר מדי דרישות, מתקבצים להם בטבע לזמן מוגדר אנשים שונים (משלל גווני הקשת), שמאמינים כי יש לחגוג שלום ואהבה. כל ההיאספות מוקדשת לתפילה לשלום על כדור הארץ וכל קבוצה שמתאספת מייחדת את צורת התפילה לגוונים המתאימים לה. מדובר בתופעה חברתית מעניינת, שקיימת משנות ה-70 והולכת ומתרחבת בעולם (כמובן שיש גם ריינבו ישראל).

בריינבו על אגם מונטרגיל
בריינבו על אגם מונטרגיל

כאמור, אנחנו שהינו בהתאספות של ה’ריינבו הילינג’, ליד אגם מדהים, טבע, חיות, בני אדם שמקדישים את זמנם לייצר סביבה נעימה בתוכם ובסביבתם, מפתיע כמה בפשטות ובנעימות נוצר מרחב קסום. כשיצאנו מההתאספות, ישבנו, נתנו לחוויה להיטמע, וניסינו לחשוב למה אנחנו מגרשים את עצמנו מגן עדן? ומה מחוויית גן עדן אפשר להמשיך ולשמר בחיינו?

אגם מונטרגיל
אגם מונטרגיל

כך גם נפתח לנו הצמא לעוד טבע ואם אפשר גם מים, אז המשכנו לעבר החופים הדרומיים של פורטוגל. כל עוד מזג האוויר אפשר לנו זאת, עברנו מחוף לחוף, כל חוף היה מיוחד ויפה בדרכו הוא, אבל החוף שנשמח לפרט עליו הוא בארנקו ביץ’. למה דווקא חוף זה? כי בהחלט אפשר לקרוא לו חוף אלטרנטיבי. מדובר על חוף שממוקם ליד סאגרש, הנקודה הכי דרום מערבית באירופה, בחוף זה מתקבצים להם נוודים ומטיילים מכול העולם. כך נוצרת על החוף קהילה אורגנית ולא קבועה. חשוב להבהיר שלא ניתן לעשות קמפינג בחופי דרום פורטוגל מכיוון שהחופים מוגדרים כשמורת טבע לאומית. אך לכול כלל יש יוצא מן הכלל, במקרה זה זהו בארנקו ביץ’, החוף היחיד בדרום פורטוגל שהרשויות מעלימות עין ונותנות אפשרות לאנשים לחיות על החוף. כך באופן טבעי, מתקיימת לה קהילה של נוודים שחיים על החוף, חולקים אש, אוכל ומים, מקומות שינה וחברה. כשהגענו לחוף, הוא היה כבר די ריק (בכל זאת סוף אוקטובר), אבל עדיין היו מספר קרוואנים ועשרות אוהלים, האווירה בחוף הייתה קסומה, שקט, ניקיון ושלווה, למרות שבחוף היו אנשים. בעונת הקיץ, החוף מאכלס מאות אנשים.

חוף בארנקו
חוף בארנקו

אז לאחר שטבלנו במי אוקיינוס מרעננים ופגשנו עוד ועוד אנשים מעניינים. חזרנו לבסיס האם. כזכור, בסיס האם שלנו היה ונשאר בקבסוש, לאורך התקופה, אנשים באו ועזבו ולנו הייתה הרגשה של קהילתיות דינמית במקום, הרבה אירופאים אך כמובן הכי הרבה ישראלים, בעיקר באופן מפתיע משפחות שמחפשות אלטרנטיבה. פגשנו המון משפחות ישראליות שהגיעו במטרה לחפש מקום חדש, עם תקווה רומנטית לשינוי. לא עוד עבודה במשרד מ8 בבוקר עד 8 בערב, מוקף בבטון לאורך כל היום, אלא רצון ליצור שינוי או להצטרף לשינוי, כל אחת והחזון שלה, אצל כולם נראה ברק ותעוזה בעיניים. אנחנו ליווינו הרבה משפחות בתהליך הזה והיינו עדים לימים הטובים, לימים הפחות טובים ולימים שהם לא זה ולא זה. חווית המעבר היא בהחלט לא תמיד פשוטה, ובהחלט לא תמיד נוחה, אך בהחלט מעניינת ומלמדת.

חוף סינש
חוף סינש

מזג האוויר התחיל לתת אותות של חורף, גם בדרום פורטוגל, ועם אותותיו הנה גם הגיעה שעתנו לחזור הביתה, לישראל. לכן נסכם את החוויה שלשמה יצאנו, אז אלטרנטיבה לחיינו עדיין לא לגמרי מצאנו, אבל בהחלט למדנו המון. מה שבטוח שטיול אלטרנטיבי בהחלט הצלחנו לייצר. היה כיף לטייל לאורך חודשיים וחצי, בלי לשים דגש על לקויישן אלא פשוט לזרום בחוויה האנושית שהמקום מביא.

מבחינה כלכלית טיילנו בזול מאוד, ללא בזבוז כסף על שופינג או מקומות לינה יקרים. רוב הזמן בישלנו לעצמנו או עם חברנו ארוחות משותפות, עם מוצרי גלם מקומיים, משובחים ואורגניים, טעימים בטעמם וזולים במחירם. רוב המקומות שבהם לנו לא הצטרכנו לשלם ואם כן המחירים היו זולים. רוב התחבורה שבה השתמשנו הייתה בטרמפים, עם אנשים שנסעו על הדרך או תחבורה ציבורית.

וכמובן חובה לציין ולשים דגש על החוויה הרגשית העוצמתית מאוד שעברנו במהלך הטיול. הכרנו אנשים שיכולנו לדבר איתם בגובה העיניים, אנשים שפשוט רצו לתקשר בצורה בריאה, גם אם הגיעו ממקומות שונים, גם אם היו מתרבות שונה, גם אם היו בסטטוס שונה בחייהם מאתנו. רוב האנשים שפגשנו רצו ופעלו על מנת להעביר את יומם בנעימים, עם חיוך פרוש על שפתיהם, והתעניינות באחר- טבע ואדם. כל אחד על פי דרכו, וגם אם פה ושם כמו תמיד הייתה שונות, או אי הסכמה, לא פרצה מלחמה, אלא עדיין ולמרות שררה אהבה.

כמובן שלכול מי שמעוניין או מעוניינת לשמוע עוד פרטים נשמח לשתף, אפשר גם לפנות לדף הפייסבוק שלנו: https://www.facebook.com/oscarvolayur/

ולכל קהל קוראינו, ממליצים בחום אם בטיול הבא שלכם תשקלו אופציות של טיול אלטרנטיבי. גם אם אינכם מחפשים אלטרנטיבה בחיי היום יום שלכם, עדיין יכול להיות מעניין וחסכוני טיול שונה במקצת, תזכרו לחשוב מחוץ לקופסא, ותגלו המון אופציות ואלטרנטיבות הקיימות היום בתחום הטיולים ובחיי היום יום בכלל. אנחנו רק טעמנו טעימה קטנטונת מכל הטוב והשפע שקיים כיום, אז לכן האופציות והלוקיישנים לטיולים אלטרנטיביים הם אינסופיים, פשוט תהיו יצירתיים, עם לב ומיינד פתוח.

5

בקרוב אצלכם,

נועה ואוסקר J


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם