פניה של מדינת ישראל בתערוכה "אדריכל המדינה – אריה שרון"

למעלה: בית הבראה כינרות, טבריה, 1967-73 (תוכנן ע"י אדריכלים אריה שרון ובנו אלדר שרון): חזית דרומית עם פרטי הצללה. צילום: רן ארדה; אוסף יעל אלוני

מאת: שרה פלד

" אדריכל שיש לו תחושת אחריות חברתית חייב לתרום בעבודתו לתיקון מצב החברה" (אדריכל אריה שרון)

תווי פניה של מדינת ישראל בשנת ה-70 לקיומה ,נחרשות היטב בכבישיה, בתיה, מוסדותיה ואופי מימשלה. חגיגת שנת ה-70 למדינה נפתחת בתערוכה מקיפה נפלאה המייצגת את פניה של מדינת ישראל באמצעות עבודותיו של "אדריכל המדינה", אדריכל אריה שרון, שאצר ד"ר ערן נוימן. פני המדינה, או כפי שהוגדרו "תכנית שרון" נוצרה ע"י אריה שרון, לבקשתו של דוד בן גוריון, זו היתה תכנית האב – תכנית המתאר הארצית הראשונה של מדינת ישראל הריבונית. לאחר מלחמת העצמאות היה צורך להתמודד עם מסות של הגעתם של 1000 עולים מידי יום. משרד ראש הממשלה הקים צוות תכנון בכוונה לפזר את העולים בין כ-20 ערים חדשות שגם להן תוכננו תכניות אב מקומיות. רוב האוכלוסיה בתקופה ההיא התקבצה בריכוזים סביב תל אביב וחיפה והדילמה היתה אם להקצות משאבים לעיבוי הקיים של הערים הצפופות או לנתב משאבים לבניית הערים החדשות. ההחלטה שהתקבלה היתה לפזר את אוכלוסיית העולים בפריפרייה ונקבעו החלטות אסטרטגיות למיקום אזורי ההתיישבות והתעשייה, תשתיות התיירות והאנרגיה, פארקים וכבישים ותחבורה. אדריכל שרון התחשב במספר נתונים בתכנון המפה החדשה: פרנסה, תחבורה, ריאות ירוקות, מהירות הקמת מבני מגורים לאכלוס מיידי. לאורך השנים הפריפרייה התנוונה, יכולת הפרנסה היתה מצומצמת ולפיכך הביקורת על התכנית כי היא היתה פוליטית יותר מאשר תכנונית.

18. התכנון הפיזי מפת האוכלוסייה הכפרית מתוך הספר "תכנון פיזי בישראל", 1951

תכנון הפיזי מפת האוכלוסייה הכפרית מתוך הספר "תכנון פיזי בישראל", 1951

התערוכה "אריה שרון – אדריכל המדינה" המוצגת בביתן הלנה רובינשטיין בתל אביב, מסתכלת על המדינה דרך העיניים של שרון. אריה שרון (1900 – 1984), הזוכה הראשון בפרס ישראל לאדריכלות (1962), יליד גליציה , ממייסדי קיבוץ גן שמואל, בוגר הבאוהאוס, בית הספר לעיצוב ואדריכלות בדסאו, גרמניה, תכנן למעלה מ־600 פרויקטים משנות העשרים ועד למותו. בין עבודותיו היו קיבוצים, בנייני מגורים, בנייני משרדים, בתי חולים, קמפוסים אוניברסיטאיים ו"תכנית שרון" – תכנית האב הראשונה של ישראל במשרד ראש הממשלה דוד בן־גוריון. התערוכה מחולקת לשמונה פרקים המגוללים בסדר כרונולוגי את הקריירה של אריה שרון: תקופת לימודיו בבאוהאוס (פרק 1), פרויקטים שתכנן בתל-אביב בשנות ה-30 וה-40 (פרק 2). פרויקטים שתכנן לקיבוצים (פרק 3), התכנון הפיזי של מדינת ישראל (פרק 4), הפרויקטים מימי השותפות עם בנימין אידלסון  (פרק 5), תקופת השותפות של שרון עם בנו אלדר (פרק 6) התכנון באפריקה (פרק 7) ותכנון האגן הקדוש בירושלים (פרק 8).

למעלה: מצגת של עבודות נבחרות: בתי חולים איכילוב, ביילינסון, סורוקה, רמב"ם, בית אמות משפט, בית ברנר, הית הבראה כינרות, בית לסין, בנק ישראל, בית הסוכנות היהודית, מוזיאון יד מרדכי, שכונת "מדורגים", נצרת-עִלית, מעונות עובדים תל אביב, מתחם מגורים בשכונת גילה. צילומים: רן ארדה ואחרים.

רוב החומרים בתערוכה לקוחים מאוסף אריה שרון שבארכיון עזריאלי לאדריכלות ומאוסף בתו, יעל אלוני, הם כוללים תכניות של פרויקטים, איורים, מודלים, תצלומים, סרטים, מכתבים  ומסמכים נוספים המספרים יחד מהלך של  חיים. התערוכה מלווה בקטלוג מקיף בעברית ואנגלית. במהלך התערוכה יתקיימו ימי עיון והרצאות בנושאי אדריכלות ישראלית . במאי 2018, תיפתח תערוכת ארד שרון בגלריה של ארכיון עזריאלי לאדריכלות שתציג עבודות נבחרות של המשרד כיום –  הדור השלישי של המשפחה. אדריכל ארד שרון, נכדו של אריה שרון וממשיכו במשרד האדריכלים המתמחה בתכנון מרכזי רפואה בישראל, מסביר כי לשלושת הדורות היה הסכמה לגבי התייחסות תכנונית: תכנון תוך תיאום עם תנאים אקלימיים באמצעות הצללה וחצרות פאטיו; תכנון סביבתי נופי שאינו מנותק מהארכיטקטורה של הבניינים, בעל חלק הוליסטי בתהליכי ההבראה של החולים באמצעות כיכרות ואזורי צמחיה היוצרים נוף מרגיע, ריחות נעימים ואויר טוב.

בתערוכה "אדריכל המדינה" מוצגים צילומים ותכניות שטרם הוצגו עד היום, קטעי וידיאו ומודלים של מבנים שתוכננו אך חלקם לא נבנו מעולם.

אוצר: ד"ר ערן נוימן

נעילה: 14 לאוקטובר 2018

ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו, תרס"ט 6 תל אביב

אדריכלות בישראל אטרקציות בעלי ענין בישראל אטרקציות מומלצות אטרקציות מומלצות בישראל מידע תיירותי תרבות, אומנות ובידור תרבות, אמנות ובידור בישראל אריק שרון, תערוכה

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות