• תַפרִיט
  • תַפרִיט

צביקי (צביקה) זידא, מדריך ויועץ טיולים בקובה, קוסטה ריקה וגואטמלה

דף הבית » צביקי (צביקה) זידא, מדריך ויועץ טיולים בקובה, קוסטה ריקה וגואטמלה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 6 דקות

אני צביקי זידא (יש שכתבו זיידא)  יליד תל-אביב, בן 50, בעל תואר ראשון במדעי המדינה ותואר שני במנהל עסקים. בוגר קורס מלווי קבוצות לחו"ל משנת 1990. לפני כ-8 שנים, לאחר 25 שנות שירות , פרשתי מצה"ל בדרגת סא"ל. גרוש ואב לשניים. במשך שנים רבות חייתי חיים "קונבנציונליים". עם שחרורי מצה"ל שיניתי את חיי והתחלתי לטייל בעולם במטרה ללמוד את תרבותם ואורחות חייהם של עמים אחרים. תחילה טיילתי ארוכות במזרח הרחוק (תאילנד, לאוס וקמבודיה) ואח"כ בדרום אמריקה ובשנים האחרונות מתמקד אני באמריקה הלטינית בכלל ובקובה בפרט.

נמשכתי לקסם הלטיני, לעם הקובני המיוחד, הוקסמתי ממנהגי התושבים, ממסורתם, מתרבותם ומתפיסת עולמם הייחודית. החיים כל כך שונים מ"סיר הלחץ" הישראלי או מהלחץ שהיה בתפקידי הרבים בצה"ל.  ככל שהתחברתי והשתלבתי בחיי היום-יום של הקובנים, כך הלכו והתארכו תקופות השהיה שלי באי. לקובה הגעתי לראשונה בתחילת שנת 2002  וכיום זהו ביתי השני, אני מתגורר מרבית חודשי השנה בדירתי שבהוואנה העתיקה.

מדברי זאן זאק רוסו "יש הבדל בין טיולים לראות ארצות ובין טיולים להכיר עמים."

ב- 8 השנים האחרונות אני חוקר, לומד וכותב  על תרבותם של עמים וארצות  במרכז אמריקה, בייחוד על בני קובה, על הטיקוס בני קוסטה ריקה והמאיה בני גואטמלה. המון פעמים אני נפעם ומופתע על שארצות אלה כל כך קרובות, אבל כל כך שונות ונבדלות….

טיולי ייחודיים בהדרכה האישית ובעברית, משלבת כניסה לבתי תושבים- חלקם שכני, מפגש עם הארכיטקטורה הקולוניאלית המרתקת, מפגשי חוויה בלתי אמצעיים עם האוכלוסייה המקומית, לימוד דרך החיים המיוחדת ומעניינת שבקובה. קובה מזכירה לרבים את ארץ ישראל היפה, התמה והטובה של שנות ה-1950-70 , מרביתנו מתגעגעים אליה… . הטיולים והסיורים משלבים הליכה ייחודית  בסמטאות הערים הקולוניאליות (ביום ובלילה) הכל כך מוכרות לי, הרי זהו ביתי השני.

מדברי סט. אוגוסטין "העולם הוא ספר גדול, אשר אלה שאינם יוצאים מארצם, אינם קוראים בו אלא דף אחד."

אני מזמין אתכם להיכנס לאתר ולהביט בחלק זה של חיי ולהתרגש. חלק ניכר מהדמויות הם של  יקירי, חברי  ושל מטיילים שחוו איתי את המקום. (זיידא) (צביקי זידא)

טיול לנוסע עצמאי לקובה, טיול פרטי לקובה, טיול פרטי לקוסטה ריקה, טיול לגואטמלה-ייעוץ, תכנון והכנת מסלול אישי

ייעוץ ותכנון מסלול אישי
התכנון, הייעוץ והמפגשים עם הלקוח, יתבצעו על ידי, צביקי זידא- מומחה למדינות מרכז אמריקה. אני מתמחה בעיקר במדינות: קובה, קוסטה ריקה וגואטמלה וחיברתי מספר מדריכי טיולים למדינות האזור.

למה לתכנן טיול ?
מעטים מכירים באמת, בצורה מעמיקה, מדינות נפלאות כמו קובה, קוסטה ריקה, וגואטמלה. מדינות אלה טומנות בחובן סגנון חיים ותרבות, אתרים, מוסיקה, פעילות ערב ומועדונים, שווקים וקניות. כישראלים, אנו ערים על שמירת הביטחון האישי וקשר עם האוכלוסייה המקומית. לא ניתן להכיר מדינות אלה ללא התמזגות עם האווירה הקריבית, הנוף האנושי וסגנון החיים. טיול לקובה כמו גם טיול לקוסטה ריקה וגואטמלה יחד איתי, יעניק לכם את האפשרות לחוות את המדינה ממקור ראשון באופן בטוח ובלתי אמצעי. בנוסף, המדינות עברו תמורות בשנים האחרונות ולכן מדריכי טיולים רבים אינם מעודכנים.

למי מיועד התכנון הפרטני ?
התכנון הפרטני של טיול לקובה, טיול לקוסטה ריקה וטיול לגואטמלה  הינו חיוני לאלו מכם אשר מעוניינים לחוות את האזור, אנשיו ותרבותו ומאידך אינם אוהבים טיולים מאורגנים וכל מה שכרוך בהם. טיול פרטי לנוסע עצמאי. טיול לקובה כמו גם טיול לקוסטה ריקה וגואטמלה נחשב לטיול שאיננו שכיח בקרב המטיילים הישראלים. מדריכי הטיולים בעברית מעטים, מתורגמים ממקור מיושן ואינם עדכניים לזמננו. בנוסף, ישנם קשיי שפה ותקשורת.  טיול לקובה או טיול לקוסטה ריקה אינם דומים כלל לטיול לאירופה.  טיול לקובה או קוסטה ריקה מחייב תכנון פרטני, מקיף והינו חיוני להצלחת הטיול וההנאה האישית של כל אחד ואחת מכם.

היתרון שבייעוץ אישי
היתרון הגדול שבייעוץ אישי כאשר מדובר על טיול פרטי לקובה או טיול פרטי לגואטמלה וקוסטה ריקה הוא מעצם היותו אישי.  אינני משרד נסיעות! אינני מוכר כרטיסי טיסה, לא מלונות ולא שירותי תיירות שאותם תוכלו לקנות אצל כל סוכן או משרד (מומלץ לבצע סקר מחירים- ותופתעו לגלות בכמה ניתן להוזיל את הטיול).
פעמים רבות אנו יוצאים מנותני שירות בהרגשה ש"דפקו אותנו" לכן, כשרות נוסף במסגרת הייעוץ האישי אני יכול לנתח לכם את היתרונות והחסרונות של כל הצעה, האם המחיר הוגן והאם ניתן להשיג מחירים זולים יותר. אני אוכל להזהיר אתכם  שהקאזה שהמליצו לכם נהדרת, אך ממוקמת במקום חשוך ומסוכן ….ועוד.
אני מציע הכרות אישית עם המקום, ניסיון רב, קשרים אישיים ומקצועיים, יחס אישי וספונטאניות רבה. התכנון של טיול לקובה, טיול לקוסטה ריקה וטיול לגואטמלה מתבצע לפי הצרכים האישיים של כל אחד ואחת מכם ולא לפי המסלול הרשום בחוברת הטיולים !!
התשלום עבור תכנון טיול לקובה שיהיה מקצועי, מפורט וגדוש בטיפים קטנים שיעשו לכם את הטיול, נמוך בהרבה ממה ש"תשלמו" על תכנון לקוי. חכמים ממני כבר אמרו שמה שקונים בזול עולה בסוף ביוקר.
ישנם סוכני נסיעות שמתכננים  טיולים לקובה, טיולים לקוסטה ריקה וגואטמלה לאחר שביקרו באזור במשך כמה ימים בלבד במסגרת השתלמות תיירותית או טיול פרטי קצר ויש כאלה שאפילו לא ביקרו במקום כלל.

מה כולל הייעוץ  ??
הייעוץ לבניית מסלול טיול פרטי לקובה, גואטמלה וקוסטה ריקה ללקוחות פרטיים, לקבוצות, טיולי משפחות, חברים וטיולי תמריץ למוסדות וארגונים. התכנון  של הטיול מתבצע לפי ימים, בהתאם לאופי המטיילים, תחומי עניין, גיל, הרכב בקבוצה ותקציב. הסבר על: מה להביא, כספים, מסעדות ופעילות ערב מומלצת כולל מועדוני מוסיקה, בלט וקברטים. לקבוצות תינתן הרצאת רקע והכנה לטיול בת כשעה.
הייעוץ כולל: מסלול מפורט לפי ימים, המלצות לנסיעה ציבורית או פרטית, מסעדות, מלונות, אתרים ונושאי ביטחון אישי ובנוסף ספר הדרכה חינם.

תכנון
תכנון ויעוץ בטלפון ובאימייל (עד 12 ימי טיול)  (כולל ספר הדרכה שישלח בדואר).

לתכנון ויעוץ לתקופה של עד 18 ימי טיול ( כולל 2 ספרים).
יעוץ אישי בתוספת תשלום.
בנוסף, שיחה טלפונית בנושא הצעות המחיר של סוכן הנסיעות.

מה ההבדל בין יעוץ אישי למשרד נסיעות  ??
אני בעל ידע ומומחה באזור ספציפי, מאות מטיילים נסעו איתי או שתכננתי להם מסלול טיול. טיולים לקובה, טיולים לקוסטה ריקה וגואטמלה הינם יעדים בהם ביקרתי עשרות פעמים ואפילו חייתי כמקומי, במקומות אלה, חודשים ארוכים. לנגד עיני רק הנאתכם האישית !!! ובנית מסלול זולה ללא ויתור על מקומות.
משרד הנסיעות ימכור לכם חבילות לטיולים לקובה, גואטמלה וקוסטה ריקה בחבילות קבועות ובאמצעות ספקים שמהם הוא מרוויח אחוזים גבוהים, טיול יקר (מכירת מוצרים) המגדיל את רווח המשרד על חשבונכם.

טיפ ראשון !!!
אל תשללו מראש אפשרות להשתתף בטיול מאורגן לקובה, טיול מאורגן לקוסטה ריקה או טיול מאורגן לגואטמלה, לדוגמא השוו את מחירו של טיול מאורגן לקובה מול עלות טיול עצמאי\פרטי לקובה, (מכונה טיול פרטי לנוסע עצמאי), יתרונו רב בעיקר למטיילים המעוניינים בנוחות. לרוב, מחירו נמוך לעומת שירותי קרקע שמשלם המטייל העצמאי. חשוב לבדוק מי המדריך ומהי מידת היכרותו ובקיאותו.  עם מדריך בקיא תוכלו לראות הרבה יותר מאשר בטיול עצמאי, יש טיולים לקובה, קוסטה ריקה וגואטמלה  שההדרכה כולה מתבצעת בשפה העברית. הדבר חשוב מאחר שישנם מדריכים מקומיים בעלי מבטא הקשה להבנה, אל תישכחו לבדוק את ה"אותיות הקטנות" ומספר המטיילים בקבוצה.

כמה משפטים על טיולים מאורגנים

לפני הטיול חשוב לדעת מי המדריך….
רוב המדריכים בטיולים מאורגנים הטוענים כי הם "מומחים" לכול העולם….הם ידריכו במזרח הרחוק, באירלנד, בצרפת, ואם תשלמו היטב, ידריכו אתכם גם ברומניה. כמובן שהדבר בלתי אפשרי.
טיילתי כמעט בכל העולם, אך אני מתמחה במרכז אמריקה ומוביל טיולים מאורגנים רק לקובה, לקוסטה ריקה וגואטמלה. סיפורי אינם דמיוניים והם מבוססים על חוויותיי בשנים הארוכות שאני חי במדינות מרכז אמריקה. סיפוריי הם חלק מחיי – וחיי התושבים הלטיניים הנפלאים. צורת החיים, ההיסטוריה, המוסיקה והתרבות שונים מהמוכר לנו ואין כדוגמתה. ההיסטוריה של מדינות מרכז אמריקה עד למאה  ה-19 דומה, אחר כך, לאחר עצמאותן, כל מדינה פנתה לכיוון אחר. בטיול המאורגן לקובה, טיול מאורגן לקוסטה ריקה וגואטמלה נחוש ונראה את התוצאות.של עצמאות זו.

 טיולים מאורגנים – מגיע לכם יותר !
חברות תיירות רבות מציעות לציבור טיול מאורגן לקובה או טיול המשלב טיול מאורגן לקובה ולקוסטה ריקה, אבל בפועל הלקוח נמצא בקשר עם מוקדנים או סוכנים שלא מכירים את היעד ופרטי המסלול. האמת היא, מרבית הטיולים המאורגנים לקובה עוברים במסלול דומה, השוני מתבטא בעיקר ברמת ההדרכה ובמספר המשתתפים בטיול. הטיולים שאני מוביל שונים ב: הדרכה מלאה בעברית (למעט מוזיאונים- היכן שמקפידים), בקבוצות קטנות ובאווירה משפחתית. בטיול משולבים מסלולי הליכה ייחודיים בערים- הסיורים גמישים יחסית לפי עניין הקבוצה. הכרת צורת החיים קוראת באופן בלתי אמצעי כי אנו נכנסים לבתי התושבים (חלק מהתושבים חברי).

למה דווקא קובה?
הטיול המאורגן לקובה מעניין ומרתק במיוחד (מזכירה לרבים את ארץ ישראל הטובה והיפה משנות ה- 1950-60)- היא פלא. מבקרים רבים שואלים "כיצד מדינה  ענייה כל כך, מחזיקה בשיא העולמי של אחוז התושבים החיים מעל גיל 100בעולם??", "האם תתכן במדינה ענייה מערכת חינוך מפוארת שבה יותר מ-99.5% מהתושבים יודעי קרא וכתוב"- נבקר בבית ספר. קובניים יאמרו לכם "יש כ-מיליארד ילדים רעבים בעולם- אך, אף אחד מהם לא קובני" , אנשים עניים אך לא רעבים.

ברור שלא הכול מושלם בקובה, אני אפרט בפניכם את הסיבות והבעיות, אל תצפו שמדריך מקומי קובני יעשה זאת ….(המשטר מכתיב את ההדרכה ומה עליו לומר) ומי שלא חי בקובה ולא מעורה במדינה, לא יודע זאת !!.
אני המדריך הישראלי היחיד שחי מרבית השנה במרכז אמריקה והמטיילים נהנים מערך מוסף זה. ועוד לא ציינו את חופי הים, אומנות גלגול הסיגרים, המכוניות הישנות ומוסיקת הסלסה.

טיפ קטן חוסך לכם כסף גדול  !
טיפ קטן –  זמנכם יקר, אל תבזבזו אותו בביקור באזורים מרוחקים, פחות מתויירים עם חופים יפהפיים – זאת לא קובה האמתית! ,אל תטעו – תכנון כזה של טיול לקובה הוא רווחי למארגן הטיול  משום שעלויותיו  נמוכות, נפלא למדריך – כי אין מה להדריך ורק אתם המטיילים משלמים מחיר מיותר….

היתרון בטיול מאורגן לקובה
הקבוצות בטיול מאורגן לקובה  קטנות.
האוטובוסים מפוארים וממוזגים.
המלונות ממוקמים במקומות מרכזיים ובטיחותיים, מסלולי הליכה ייחודיים בסמטאות ערים קולוניאליות ביום ובלילה. למרות שבמהלך הטיול יש מסלולי הליכה, הסיורים אפשריים גם לאנשים מבוגרים ונכים ולא נדרש כושר גופני של "מטפס הרים".
בטיול נבקר באתרים נוספים ללא תשלום לפי הזמן ונכונות הקבוצה.
נבקר באתרים בקשורים ביהודים.
פעילות ערב- היא בחירה ולא יגבו כספים עבורה (התשלום יעשה ישירות על ידי המטייל) – סיורים ליליים, קברט, ג‘ז, מועדוני  מוסיקת בולרו ספרדית וכמובן מועדוני סלסה אוטנטיים.
בטיול מאורגן לקובה תקבלו יחס אישי, הוגן וסבלני/ ללקוח  לא קרו, לא קורים וגם לא יקרו בעתיד.

גמישות- אפשרות לטייל לבד
אם אתם אוהבים לטייל לבד תוכלו לשלב ולהישאר כמה ימים נוספים בסיום הטיול המאורגן לקובה בהוואנה בירת קובה. הוואנה הינה עיר רומנטית עם המון אפשרויות טיול, בילוי, גסטרונומיה וחופי ים. אני אעזור לכם במציאת קאזה מתאימה או מלון במקום מרכזי ובטוח, אם תירצו אחד מחברי ידריך אתכם בשהותכם. כן, תוכלו ליהנות כמה ימים גם באירופה (יש לפתוח את כרטיס הטיסה).

לפרטים נוספים zaida@zahav.net.il

www.zaida-centralamerica.co.il


שינוי גודל גופנים
ניגודיות