• תַפרִיט
  • תַפרִיט

סיור בקיבוץ שדה בוקר ובאתרים בסביבתו

דף הבית » סיור בקיבוץ שדה בוקר ובאתרים בסביבתו

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

המידע נמסר על ידי משרד היחצנות של צריף בן גוריון ומשרד ירושלים ומורשת 29/08/2011

מצילומי יהודית גרעין-כל, מתוך אתר פיקיויקי

בקיבוץ שדה בוקר, הנמצא בהר הנגב, ניתן לבקר באתרים היסטוריים שונים, ליהנות ממסלולי הליכה ולעשות פיקניק בנוף הפסטורלי של הנגב (רגיעה להורים, משחקים והשתוללות לילדים). כמו מקומות רבים בארץ שבה בכל מקום טמונה היסטוריה שלמה, גם בשדה בוקר קיימים כמה אתרים שבהם ניתן ללמוד על ההיסטוריה של המקום ושל הארץ כולה. השילוב בין פסטורליות, היסטוריה ומקומות בילוי יוצר את האווירה הישראלית המושלמת.

 צריף המגורים של בן-גוריון מבטא יותר מכול את האיש שהפך את המופת האישי לסגולת מנהיגות. בן-גוריון ורעייתו פולה גרו בצריף מאז התקבלו כחברים לשדה בוקר בשנת 1953. במרוצת השנים הורחב הצריף כדי להתאימו לתנאי העבודה של בן-גוריון ולצרכי האירוח של הזוג. מתכונתו הנוכחית של הצריף קיימת מאמצע שנות השישים. הצריף נשמר במתכונתו המקורית, למעט שינויים ותוספות קלות.

המתנות שקיבל בן-גוריון מאישים ומוסדות שונים, ואשר בהן בחר לקשט את ביתו, משקפות את אשר היה קרוב ללבו: תמונת סמל המדינה המכילה את תמונתו ואת תמונת יצחק בן-צבי חברו, מגילת העצמאות – שקיבל מראש הממשלה לשעבר, גולדה מאיר, חנוכייה המנגנת את “התקווה” ומפת ישראל.

בלב הצריף נמצא חדר העבודה של בן-גוריון ובו חלק מספרייתו. 5,000 הספרים שכאן משקפים את תחומי התעניינותו של האיש: יהדות ותנ”ך, פילוסופיה, היסטוריה וגאוגרפיה, צבא וביטחון; בחדר זה כתב את ספריו ומאמריו הרבים שליוו את פעילותו המדינית. כאן העלה על הכתב את זכרונותיו, שאותם ייעד בעיקר לדור הצעיר של ישראל.

מעניינים במיוחד פריטים – תמונות ופסלים – שבן-גוריון קבע להם נוכחות בביתו: משה רבנו, מנהיג האומה העברית שהוליכה מעבדות לחירות; אברהם לינקולן, הנשיא האמריקני משחרר העבדים; מהטמה גנדי, שהנהיג את הודו לשחרור לאומי והטיף לאי אלימות; אפלטון, הפילוסוף היווני; ברל כצנלסון, ידיד נפש ושותפו בהנהגת תנועת העבודה בארץ-ישראל. אלה מבטאים את השקפת עולמו הממזגת ערכים לאומיים וכלל אנושיים.

צריף המגורים של פולה ודוד בן-גוריון נשאר כפי שהותיר אותו בן-גוריון במותו בשנת 1973. זו היתה צוואתו. סביבת הצריף נשתנתה. השטח הירוק הורחב וטופח, נסללו שבילי גישה לנוחות המבקרים, נבנו רחבות הסבר, ושולבו אמרות ממשנתו של בן-גוריון ותמונות הממחישות את החיים בשדה בוקר בראשיתו.

בצריף הסמוך לביתו של בן-גוריון, שבעבר שימש את שומרי הראש שלו, נבנתה תצוגה המתארת את הקשר המיוחד ורב הפנים של בן-גוריון לנגב.

התצוגה

התצוגה מאירה את דמותו של מנהיג יחיד סגולה שידע לקיים את הפסוק “נאה דורש נאה מקיים”. מנהיג אשר קבע את קו האופק כגבול להישגי האדם והעם.

בתצוגה שלושה חלקים עיקריים:

הקיר המרכזי, הביוגרפי, מתאר את מסלול חייו של בן-גוריון וממחיש קו עקבי של אדם בעל חזון לאומי החותר בלא לאות להגשמת החזון.

החלק השני של התצוגה, הנפרש לאורך מסלול ההליכה, על הקירות משמאל, מתאר את זיקתו ארוכת השנים של בן-גוריון לנגב. כחוט השני בולטת הכרתו העמוקה של בן-גוריון בפוטנציאל הכלכלי וההתיישבותי הטמון בנגב, בחשיבות אכלוסו לביטחון ישראל ובחיוניות פיתוחו לשגשוגה. התצוגה שופכת אור על דמותו כאיש פרטי, כבעל וכאב, על הליכות ביתו בקיבוץ, על הקשרים הענפים שקיים עם אזרחי ישראל ועם יהודי העולם.

חלקה השלישי של התצוגה בוחן את מה שנעשה בנגב לאור חזונו של בן-גוריון. למרות שהצפיפות בשאר חלקי הארץ גוברת והולכת, הנגב ברובו הגדול נשאר שומם. חזונו של בן-גוריון, שתקפותו לא פגה בחלוף השנים, עדיין מצפה להגשמה.

לאורך התצוגה כולה ימצאו המבקרים מסמכים, מכתבים, חפצים אישיים של בן-גוריון, עמדות הקרנה של סרטי וידאו ועמדת מחשב ובה מאגר מידע נגיש למבקרים.

צריף בן-גוריון – ביתו של ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל

צריף המגורים של פולה ודוד בן-גוריון בקיבוץ שדה בוקר נשמר כביום מותו של בן-גוריון בשנת 1973. צריף המגורים, התערוכה ופינות ההפעלה מזמנים למבקרים באתר מפגש עם דמותו של בן-גוריון ועם תפיסתו את הנגב.

בצריף השומרים הסמוך, תערוכה המציגה את הקשר בין בן-גוריון והנגב. בחצר הצריף יש שלוש פינות הפעלה בנושא ‘בן-גוריון והקרן הקיימת’, הכוללות מפת חול ושתי מפות תבליט של הנגב וכן משחק התאמה בעזרת חבלים. במקום גם שני חדרי פעילות מצוידים באמצעים טכנולוגים (מקרן, מחשב נייד ועוד), המתאימים לכנסים ואירועים.

חדש בצריף! מייצג היסטורי חדש המספר על חייו של דוד בן-גוריון ועל יחסו לנגב.  הסרט הופק בטכניקות אנימציה חדשניות ובשיתוף יוצרי האנימציה של ‘ואלס עם באשיר’.


ותערוכת צילומים – ‘חזון הנגב בעין העדשה’ – אנשים, מקומות והגשמה ברמת הנגב, בעקבות החזון של דוד בן-גוריון.

 מופע אורקולי “דוד בן-גוריון הכרעות מעצבות”

במכון למורשת בן-גוריון, על כביש ה-40, במדרשת בן-גוריון. המופע האורקולי חושף הכרעות “בן-גוריוניות” שעיצבו ומעצבות את המדינה ואת החברה הישראלית עד היום. החיזיון עוסק בנושאי דת ומדינה, העלייה הגדולה, בניית הצבא, העלייה לנגב וההכרזה על הקמת המדינה.

טלפון לתיאום המופע האורקולי– 08-6592100 פקס- 08-6557647 דואר אלקטרוני- alizam@bgu.ac.il

טלפון לתיאום ביקור בצריף בן-גוריון- 08-6560469 פקס- 08-6560320 דואר אלקטרוני- zrif.bg@gmail.com

אתר האינטרנט- http://bgh.org.il

שעות פתיחה

ימים א’-ה’ 08:30-16:00, ימי ו’
וערבי חג 08:30-14:00, שבתות וחגים 10:00-16:00
יש להגיע עד שעה לפני שעת הסגירה.

יש להגיע עד שעה לפני שעת הסגירה!

הדרכה בצריף

ההדרכה בצריף ובתשלום וצריך להזמין אותה מראש! היא אורכת כשעה עד שעה וחצי והיא כוללת פתיחה ברחבות הסבר שמכניסה את המבקרים לנושא וכוללת גם קורות חיים וגם הסבר על הביקור באתר, לאחר מכן נעבור לתערוכה המספרת על הקשר המיוחד של בן-גוריון לנגב מכמה רבדים ואז נכנס לביקור בצריף המגורים של בן-גוריון המקורי. המדריך ידגיש את הדברים המיוחדים שאפשר ללמוד על המנהיג מתוך הבית שלו ויסכם את הביקור בשיתוף עם המבקרים.

גודל הקבוצה – 30-50 מבקרים. ניתן לקבל 2 קבוצות במקביל.

מקומות בילוי חינם לילדים בשדה בוקר ובסביבה

באדיבות מערכת “את זה”, העשרה ערכית לילדים
מסלול ממעלה דבשון עד עין עקב

מה במקום: אם תגיעו למעלה דבשון, תוכלו ליהנות ממסלול הליכה (או נסיעה אם בבעלותכם רכב 4X4) המתחיל ליד קניון עין עבדת, ממשיך לאורך מצוק הצינים ומסיים במעיין יפהפה בשם עין עקב.                                                                                      

מיועד לגיל: 10 ומעלה.
המלצה שלנו: כדאי להביא שקי שינה ובסוף היום לבלות את הלילה עם הילדים בחניון ליד תחילת המסלול בנחל צין.
איך להגיע: המסלול מתחיל במעלה דבשון.
טלפון: 08-6560111 (קיבוץ שדה בוקר).

אתר: מעלה דבשון לשדה בוקר

אחוזת הקבר של בן גוריון

 מה במקום: אחד מהאתרים ההיסטוריים הכי מעניינים בשדה בוקר הוא מקום הקבורה של דוד ופולה בן גוריון, בו תוכלו לבקר ללא תשלום במהלך היום. במקום אווירה שקטה ורגועה, והנוף ממנו מרשים במיוחד.                                                                                    

מיועד לגיל: כל הגילאים.
המלצה שלנו: למרות שהאחוזה פתוחה לכל הגילאים, כדאי לקחת בחשבון כי לא בטוח שהילדים הקטנים ייהנו מהטיול. מומלץ להביא אתכם ילדים בני 6 ומעלה.
איך להגיע: הקבר נמצא בכניסה למדרשת שדה בוקר.
טלפון: אין.
אתר: אין.

מסלול משדה בוקר עד עבדת

מה במקום: מסלול ההליכה המתחיל במצפה חגי ונמשך עד עבדת משתרע על שטח של 16 קילומטר, וההליכה בו נמשכת כשעה לפחות, בהתאם למסלול שנבחר.                                                                                      

מיועד לגיל: כל הגילאים (לא לשכוח שמדובר בהליכה, מומלץ להביא בני גילאי 6 ומעלה).
המלצה שלנו: למרות שהמסלול פתוח לכולם, הכניסה לעיר עבדת עצמה ולעין עבדת היא בתשלום. מומלץ להביא אתכם כסף ולהמשיך לתוך העיר עבדת.
איך להגיע: יש להגיע לצומת חלוקים ומשם להגיע לרכס חלוקים, שנמצא קרוב מאוד למצפה חגי.
טלפון: 08-6560111 (קיבוץ שדה בוקר)

אתר: משדה בוקר לעבדת

הר צרור ונחל צרור

מה במקום: מסלול זה מתחיל בראש מעלה צין, עולה על הר צרור וממשיך עד סוף נחל צרור. מסלול זה מלווה לאורך כל הדרך בנוף מרשים ביותר, אך אם אתם וילדיכם באמת חובבי תצפיות ונופים, כדאי לעצור בפסגת הר צרור, המספק תצפית מעולה לרכסי הנגב ולרמת עבדת.                                                                                      

מיועד לגיל: מומלץ מגיל 6 ומעלה.
המלצה שלנו: מומלץ לבקר באתר המחקר לאנרגיה סולארית, שנמצא סמוך להתחלת המסלול.
איך להגיע: המסלול מתחיל בראש מעלה צין, שנמצא אחרי שדה צין.
טלפון: 08-6560111 (קיבוץ שדה בוקר).

מכתש רמון

מה במקום: 30 ק”מ משדה בוקר נמצאת שמורת טבע מטופחת המציעה מסלולי הליכה, רכיבה ונסיעה לכל המשפחה – הלא היא מכתש רמון. במכתש רמון תוכלו ליהנות מכמה מסלולים מאתגרים וגם כאלו שיתאימו יותר לאלו שמעדיפים לא להזיע.                                                                            

מיועד לגיל: כל הגילאים (מומלץ להגיע רק אם ילדיכם מסוגלים לעמוד בהליכה ובחום).
המלצה שלנו: חשוב להביא כובעים, מים ולבוש נוח. באזורים כאלו חם ולח כמעט בכל השנה. 
איך להגיע: לצאת מבאר שבע בכביש 40, דרך צומת שרה, לכיוון מצפה רמון.
טלפון: אין.
אתר: אין.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם