סיור בראש פינה

צילום: אילנה שקולניק

המסלול מתאים לכל עונות השנה. משך הטיול: כשלוש שעות.

נפנה לראש פנה מכביש 90, ברמזור.  כעבור כ-150 מטר , נפנה שמאלה בכיכר (המשטרה מימיננו), בכיכר הבאה נפנה ימינה ונמשיך לנסוע ישר,בכביש העולה לצפת. בסוף המעלה הישר פונה הכביש בעיקול חריף שמאלה, נעזוב את הכביש ונסע ישר, על גבי כביש אבן מרוצף. לאחר נסיעה של 100 מטר נגיע להסתעפות שמאלה לעבר ואדי ראש פנה ובית העלמין. בהסתעפות נפנה שמאלה למגרש החנייה. שלט כתום יפנה אותנו אל גרם המדרגות העולה אל אתר השחזור, הישר אל "הרחוב העליון". מבית הכנסת הנמצא בקצה גרם המדרגות, נרד ימינה אל "בית הפקידות" (בית פיק"א) שבצידו ניתן למצוא את השירותים! נצא לסיור באתר מחזית "בית הפקידות".

משני עבריו של הרחוב,  נבנו ב- 1882 דירות המגורים של איכרי ראש פנה  ונבנה גם "בית הפקידות" – שם שוכנו פקידי הברון רוטשילד, היועצים ומדריכי החקלאות.  הבית שימש כמרכז המינהלי והכלכלי של ראש פנה ויתר המושבות בגליל.  ב"בית הפקידות" מוצג חיזיון אור-קולי אודות ראש פנה (פרטים ניתן לקבל במשרדי האתר – בבית פרופסור מר הסמוך  04-6936913 ).

נמשיך במעלה הרחוב. מימיננו  נראה את מלון ר' אלתר שורץ, אשר נבנה על ידיו בראשית שנות ה-90 של המאה ה-19. בין האישים שהתגוררו במלון היו הרב קוק וטרומפלדור.

משמאלנו, מול מלון ר' אלתר שורץ, נראה את "בית וילקומיץ" אשר נקרא על שם מייסדו ומנהלו הראשון של בית הספר במושבה ואשר שימש לאורך השנים כמקום מגוריו של מנהל בית הספר במקום. כיום, לאחר ששוקם ושוחזר, שוכנות בו גלריות של אמנים ואומנים תושבי ראש פנה.

המבנה הבא משמאלנו הוא בית הכנסת, גם הוא מן הבניינים שבנה הברון. בית הכנסת שופץ ושוחזר ואופיו המיוחד נשמר.

נפנה עם הרחוב ימינה, נטייל עד סופו ובפניה הבאה ימינה נפגוש את קצהו העליון של רחוב החלוצים. במקום תצפית נוף מרהיבה לכיוון צפון-מזרח: החרמון, רמת הגולן, עמק החולה וחצור הגלילית.  לאחר כ- 20 מטר במורד הרחוב נפנה בפנייה הראשונה ימינה ל"בולבאר" – כך כינו אנשי המושבה את הטיילת, שבה טיילו לרוח הערב פקידי הברון ונשותיהם נהנים מן הנוף ומשדרת עצי התות שניטעה על הטראסות בצלע ההר (בולבאר בצרפתית – שדרה).  בקצהו הרחוק של ה"בולבאר" אנו סוגרים מעגל ומגיעים למבנה האבן הסמוך ל"בית הפקידות".      זה היה המקום בו גר פרופסור גדעון מר ובו הקים את מעבדתו שבה ביצע מחקרים אשר תרמו תרומה חשובה להדברת הקדחת בשנות ה-30 של המאה ה- 20.  מתחת לבית מר משתרע "גן הברון" היפהפה, שעוצב ע"י אדריכל גנים צרפתי בשם דה-הא שנשלח במיוחד לראש פנה ע"י הברון ב- 1886.

לאחר טיול מומלץ בגן, נחזור ל"בית הפקידות" מצידו האחורי, נקיף אותו משמאל ונגיע למערה ששימשה מסתור לשלושה מחברי פלוגת בית"ר. אלה יצאו לנקום את נקמת קורבנות הטרור הערבי כנגד היישוב היהודי. השלושה נתפסו ע"י הצבא הבריטי ואחד מהם – שלמה בן יוסף, שהמערה קרויה כיום על שמו, נשפט והוצא להורג בתלייה בכלא עכו.  חיזיון אור-קולי המוקרן במערה מספר על התקופה ועל הארוע (הקרנת החיזיון יש לתאם מראש במשרדי האתר).

נשוב לבית הכנסת, נרד במדרגות לעבר מגרש החנייה שבו פתחנו את הסיור, נחצה את הכביש ונגיע לבית הקברות. בחלקו העליון, בינות לברושים, נטמנו החלוצים ראשוני המתיישבים בראש פנה.

ניתן לסיים כאן את הסיור. ניתן גם להקדיש זמן נוסף ולהמשיך את הטיול לאורך אפיקו של נחל ראש פנה, בתוך בוסתן של עצי פרי מסוגים שונים המלווים את הנחל משני עבריו. בדרכנו נפגוש שלושה מעיינות אשר מימיהם זורמים בנחל ראש פנה בחורף ובאביב.

קרדיט:עמותת התיירות של צפת,חצור הגלילית וראש פנה   04-6801465 .

אחרים ישראל מסלול טיול ליום שלם מסלולי טיול מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול לגיל הזהב מסלולי טיול לילדים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מסלולי טיול מעגלי מסלולי טיול עירוני מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל אסיה, גליל עליון, ישראל, מזרח תיכון, מסלול טיול ליום שלם, מסלולי טיול, מסלולי טיול בדרגת קושי קלה, מסלולי טיול בחורף, מסלולי טיול ביום, מסלולי טיול בסתיו, מסלולי טיול ברגל, מסלולי טיול לגיל הזהב, מסלולי טיול לילדים, מסלולי טיול למבוגרים, מסלולי טיול למשפחות, מסלולי טיול לנוער, מסלולי טיול לצעירים, מסלולי טיול מומלצים באביב, מסלולי טיול מומלצים בקיץ, מסלולי טיול מעגלי, מסלולי טיול עירוני, סיור, ראש פינה

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות