• תַפרִיט
  • תַפרִיט

סיור מומלץ בראש פינה ובאתריה

דף הבית » סיור מומלץ בראש פינה ובאתריה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

צילום: אילנה שקולניק

עמותת התיירות של צפת, חצור הגלילית וראש פנה

המסלול מתאים לכל עונות השנה. משך הטיול: כשלוש שעות.

נפנה לראש פנה מכביש 90, ברמזור.  כעבור כ-150 מטר, נפנה שמאלה בכיכר (המשטרה מימיננו), בכיכר הבאה נפנה ימינה ונמשיך לנסוע ישר, בכביש העולה לצפת. בסוף המעלה הישר פונה הכביש בעיקול חריף שמאלה, נעזוב את הכביש ונסע ישר, על גבי כביש אבן מרוצף. לאחר נסיעה של 100 מטר נגיע להסתעפות שמאלה לעבר ואדי ראש פנה ובית העלמין. בהסתעפות נפנה שמאלה למגרש החנייה. שלט כתום יפנה אותנו אל גרם המדרגות העולה אל אתר השחזור, הישר אל “הרחוב העליון”. מבית הכנסת הנמצא בקצה גרם המדרגות, נרד ימינה אל “בית הפקידות” (בית פיק”א) שבצידו ניתן למצוא את השירותים! נצא לסיור באתר מחזית “בית הפקידות”.

משני עבריו של הרחוב, נבנו ב- 1882 דירות המגורים של איכרי ראש פנה ונבנה גם “בית הפקידות” – שם שוכנו פקידי הברון רוטשילד, היועצים ומדריכי החקלאות.  הבית שימש כמרכז המנהלי והכלכלי של ראש פנה ויתר המושבות בגליל.  ב”בית הפקידות” מוצג חיזיון אור-קולי אודות ראש פנה (פרטים ניתן לקבל במשרדי האתר – בבית פרופסור מר הסמוך 04-6936913).

נמשיך במעלה הרחוב. מימיננו נראה את מלון ר’ אלתר שורץ, אשר נבנה על ידיו בראשית שנות ה-90 של המאה ה-19. בין האישים שהתגוררו במלון היו הרב קוק וטרומפלדור.

משמאלנו, מול מלון ר’ אלתר שורץ, נראה את “בית וילקומיץ” אשר נקרא על שם מייסדו ומנהלו הראשון של בית הספר במושבה ואשר שימש לאורך השנים כמקום מגוריו של מנהל בית הספר במקום. כיום, לאחר ששוקם ושוחזר, שוכנות בו גלריות של אמנים ואומנים תושבי ראש פנה.

המבנה הבא משמאלנו הוא בית הכנסת, גם הוא מן הבניינים שבנה הברון. בית הכנסת שופץ ושוחזר ואופיו המיוחד נשמר.

נפנה עם הרחוב ימינה, נטייל עד סופו ובפניה הבאה ימינה נפגוש את קצהו העליון של רחוב החלוצים. במקום תצפית נוף מרהיבה לכיוון צפון-מזרח: החרמון, רמת הגולן, עמק החולה וחצור הגלילית.  לאחר כ- 20 מטר במורד הרחוב נפנה בפנייה הראשונה ימינה ל”בולבאר” – כך כינו אנשי המושבה את הטיילת, שבה טיילו לרוח הערב פקידי הברון ונשותיהם נהנים מן הנוף ומשדרת עצי התות שניטעה על הטראסות בצלע ההר (בולבאר בצרפתית – שדרה).  בקצהו הרחוק של ה”בולבאר” אנו סוגרים מעגל ומגיעים למבנה האבן הסמוך ל”בית הפקידות”. זה היה המקום שבו גר פרופסור גדעון מר ובו הקים את מעבדתו שבה ביצע מחקרים אשר תרמו תרומה חשובה להדברת הקדחת בשנות ה-30 של המאה ה- 20.  מתחת לבית מר משתרע “גן הברון” היפהפה, שעוצב ע”י אדריכל גנים צרפתי בשם דה-הא שנשלח במיוחד לראש פנה ע”י הברון ב- 1886.

לאחר טיול מומלץ בגן, נחזור ל”בית הפקידות” מצידו האחורי, נקיף אותו משמאל ונגיע למערה ששימשה מסתור לשלושה מחברי פלוגת בית”ר. אלה יצאו לנקום את נקמת קורבנות הטרור הערבי כנגד היישוב היהודי. השלושה נתפסו ע”י הצבא הבריטי ואחד מהם – שלמה בן יוסף, שהמערה קרויה כיום על שמו, נשפט והוצא להורג בתלייה בכלא עכו.  חיזיון אור-קולי המוקרן במערה מספר על התקופה ועל האירוע (הקרנת החיזיון יש לתאם מראש במשרדי האתר).

נשוב לבית הכנסת, נרד במדרגות לעבר מגרש החנייה שבו פתחנו את הסיור, נחצה את הכביש ונגיע לבית הקברות. בחלקו העליון, בינות לברושים, נטמנו החלוצים ראשוני המתיישבים בראש פנה.

ניתן לסיים כאן את הסיור. ניתן גם להקדיש זמן נוסף ולהמשיך את הטיול לאורך אפיקו של נחל ראש פנה, בתוך בוסתן של עצי פרי מסוגים שונים המלווים את הנחל משני עבריו. בדרכנו נפגוש שלושה מעיינות אשר מימיהם זורמים בנחל ראש פנה בחורף ובאביב.

מסלול טיול בוואדי נחל ראש פינה

הנחיות בטיחות והגנה על הסביבה בעת ביצוע מסלול טיול בישראל


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם