• תַפרִיט
  • תַפרִיט
Waterlooplein - credit: M.M.Minderhoud or Wikipedia/Michiel1972

רובע ווטרלו Waterlooplein, אמסטרדם. שוק, כנסיות, מוזיאונים ובתי כנסת

דף הבית » רובע ווטרלו Waterlooplein, אמסטרדם. שוק, כנסיות, מוזיאונים ובתי כנסת

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 7 דקות

עריכה לשונית: נגוהה שפרלינג. תודה לפייטוש מאתר מלון על התחקיר ומידע

רובע WATERLOO באמסטרדם הוא רובע מרכזי מלא באטרקציות תיירותיות, פינות חמד ומקומות בילוי. בלב הרובע ניצבת כיכר WATERLOO אשר, למעשה, ממוקמת במרכז העיר אמסטרדם, ליד נהר האמסטל.

כיכר WATERLOO נוצרה בשנת 1882 והיא מהווה כיכר מרכזית בשל אופיה, בתי הקפה, המסעדות, הקופי שופס ומקומות הבילוי שבה ומסביבה ובעיקר בשל אתרי הביקור והאטרקציות בה ובקרבתה. רוב האטרקציות ואתרי הביקור קשורים לדת היהודית ולקהילה היהודית- בתי כנסת ומוסדות קהילתיים, מוזיאונים ואנדרטאות. כל אלה משקפים את חייה וגורלה של קהילת אמסטרדם היהודית- קהילה ענפה שהשתלבה בחיי העיר ותרמה רבות להיסטוריה, לתרבות, לכלכלה ולמסחר בעיר. כמו בכל אירופה, גם קהילה זו התפרקה ומרבית המשתייכים אליה נספו בידי הצורר הנאצי ושליחיו בשל יהדותם בלבד. אתרי הביקור השונים ברובע נותרו כעדות אילמת לחיי קהילה מפוארים, אינטנסיביים ורבי חשיבות.

בעבר, לאחר הקמתה שימשה כיכר WATERLOO כשוק גדול בו סחרו בעיקר תושבי העיר היהודים. השוק נעלם עם פירוקה של הקהילה היהודית באמסטרדם בימי מלחמת העולם השנייה כשרוב חבריה נשלחו אל מותם. כיום מחליף את השוק ההיסטורי שוק פשפשי גדול, אגדי, פופולרי ונודע- שוק הפשפשים של אמסטרדם המהווה מוקד עליה לרגל לתושבי העיר ולמיליוני התיירים המבקרים בה.

לצד כל אלה יש ברובע אטרקציות ואתרי ביקור לתיירים.

 

בין האטרקציות הבולטות ברובע WATERLOOPLEIN:

 

שוק   Waterloopleinmarkt

שוק הפשפשים הזה מהווה את גולת הכותרת של הרובע ואת האבן השואבת למבקרים, תיירים ותושבי העיר. שוק ווטרלופליין המפורסם החל לפעול בשנת1893 ומציע ערב רב של מרכולות וחפצים למכירה. הצבעים, הריחות, המראות ובעיקר המציאות בשוק הופכות אותו למגנט המושך מטיילים רבים בכל יום. יש אמרה ידועה באמסטרדם, לפיה, אם לא מצאת משהו בשוק הפשפשים, כנראה שהוא לא קיים כלל. אכן בשוק הפשפשים ווטרפליין ניתן למצוא הכל- פירות, ירקות, דגים, בשר, חפצי נוי, תיקים, בדים, בגדים, נעליים, תקליטים, דיסקים, תכשיטים והכל יד שנייה! מומלץ לטייל בין 300 הדוכנים שבשוק לאתר סחורות ייחודיות, לקנות חפצים שבטח לא תצטרכו בחיים והי, מותר כאן להתמקח על המחיר- רק זה עושה את כל הכיף.

מידע שימושי:

כתובת: השוק ממוקם בכיכר ווטרלו מאחורי בניין העירייה של אמסטרדם

שעות פתיחה: השוק פתוח בימים שני עד שבת בין השעות 08:00-17:00

דרכי הגעה: ניתן להגיע בחשמלית בקווים מספר 1, 2 או 5 מתחנת Magna Plaza; או בחשמלית בקו 14 מהתחנה המרכזית; או בחשמלית בקווים מספר 9 או 14 מכיכר דאם.

 

המוזיאון היהודי Joods Historisch Museum

מוזיאון להיסטוריה יהודית של יהדות אמסטרדם. המוזיאון המרתק בנוי מארבעה חללים ששימשו בעבר כבתי כנסת. כעולה משמו, עוסק המוזיאון ביהדות הולנד וכולל מוצגים רבים – תמונות, מצגות, פסלים, כתבים, ספרים, חפצים – המסייעים לתאר את ההיסטוריה, המאפיינים, החשיבות והגדולה של יהדות הולנד בכלל ואת יהדות אמסטרדם בפרט; תוך שימת דגש על יחסי הגומלין בין התרבות היהודית לתרבות ההולנדית.

מידע שימושי:

כתובת:    Jonas Daniel Meijerplein 2 – 4

שעות פתיחה: המוזיאון פתוח יומי בין השעות 11:00-17:00.

דרכי הגעה: ניתן להגיע במטרו בקווים מספר 9 או 14 ולרדת בתחנת Waterlooplein

 

מוזיאון וביתו של רמברנדט Rembrandt House Museum

רמברנדט הרמנזון ואן ריין הוא צייר הולנדי נודע שמסב גאווה רבה להולנדים. רמברנדט הוא צייר נודע ומפורסם עד היום ונחשב לאחד ממוכשרי הציירים והאמנים הדגולים בעולם. רמברנדט פעל בהולנד במאה ה17 ויצירות האמנות שלו מפארות קירות מוזיאונים רבים. רמברנדט שהיה לא רק אמן מדהים, מוכשר ורב תחומי אף היה מורה לאמנות נערץ ועד היום שמו כאמן מוביל חקוק בלב רבים ברחבי העולם. מוזיאון רמברנדט הוא מוזיאון מרכזי ובולט באמסטרדם. המוזיאון הוא, למעשה, בית המגורים של הצייר הנודע. הבית שנבנה בשנת 1606 נקנה בידי הצייר בשנת 1639 וכיום הוא פתוח לביקורי הקהל. הבית הוא בנין בן 3 קומות וכולל כ10 חדרים שנשתמרו עם הסדר המקורי ועם הרהיטים המקוריים. ביקור במקום שופך אור על חייו של האמן הנודע, על האוירה בחייו ועל סגנונו וגם משקף את סגנון החיים בתקופה בה חי ופעל – המאה ה16. במקום ישנו גם כמובן אוסף של 250 יצירות אמנות שלו.

מידע שימושי:

כתובת: כתובת   Rembrandt-house Jodenbreestraat 4-6

טלפון:

שעות פתיחה: המוזיאון פתוח בכל ימות השבוע בין השעות 10:00-17:00

דרכי הגעה: ניתן להגיע במטרו בקווים מספר 9 או 14 מהתחנה המרכזית לתחנת מטרו Waterlooplein.

כניסה בתשלום

  

מוזיאון  הרמיטג  Hermitage Amstel

מוזיאון ממשלתי זה שוכן בבניין שנבנה בשנת 1681 והוא בנוי בסגנון ניאו קלאסי. המוזיאון הוא, למעשה, מוזיאון המוקדש והעוסק בתרבות הרוסית. המוזיאון מציג שלל אביזרים ומוצגים, תערוכות ואוספים הקשורים לרוסיה בכלל ולעיר הקסומה, המלכותית והמדהימה סנט פטרבורג בפרט. הקשר בין הולנד לסנט פטרבורג אמיץ- העיר נבנתה במימון הולנדי ובהשראה של תרבות הולנד. סנט פטרבורג הנחשבת לאחת הערים היפות והחשובות בעולם החלה להבנות בשנת 1671, לאחר ביקור הצאר פטר הגדול באמסטרדם בשנים 1697-98. המוזיאון המוקדש לתרבות הרוסית ולעיר מציג לראווה שני מיליון מוצגים מתחילת ימי הביניים, אוסף גדול על רוסיה מתקופת האבן עד לתקופת הברזל, אוספים ממדינת רוסיה שנאספו במאה ה 18 עד ימינו אנו וכן מוצגים מימי השבטים הנוודים שנדדו בערבות רוסיה, במאות השלישית עד השביעית וכן אוסף של 15,000 כלי נשק רוסיים מהעבר וגם שלל עצום של ציורים, ספרים, כתבים, פסלים, חפצי אמנות ומוצגים מתקופות שונות ואיזורים שונים ברוסיה הגדולה. בזכות כל אלה נחשב מוזיאון הרמיטג לאחד המוזיאונים העוסקים בהיסטוריה הרוסית הטובים בעולם המערבי.

מידע שימושי:

כתובת: Nieuwe Herengracht 14

טלפון:

שעות פתיחה: המוזיאון פתוח בכל ימות השבוע בין השעות 10:00-17:00

דרכי הגעה: ניתן להגיע בחשמלית בקווים מספר 9 או 14 או קווי מטרו 51, 53 או 54 ולרדת בתחנת ווטרלופלאין.

הכניסה בתשלום

יש גישה לנכים

 

ביתו של פינטו Pinto House

פינטו היה סוחר יהודי בעל אמצעים ואחד מעמודי התווך של הקהילה היהודית באמסטרדם. פינטו ובני משפחתו שגורשו מפורטוגל התמקמו בבית זה ולימים בני משפחתו שימרו אותו ושיפצו אותו. כיום משמש המבנה כספרייה העירונית של אמסטרדם. מומלץ לבקר בה כדי להתרשם מהמבנה המיוחד, מחזיתו, מתכולתו, מהחלונות הייחודיים, מהאחים הפזורים ברחבי הספריה, ומציורי הקיר המרהיבים המצויירים גם על התקרה.

הבית באזור  Sint Antoniebreestraat   ברובע  Waterlooplein

 

בית המרקחת Castro s pharmacy

לפני שתתהו כיצד השתחל בית מרקחת לרשימת האטרקציות ברובע ווטרלו באמסטרדם נמהר ונסביר כי אין המדובר בבית מרקחת בלבד אלא כמקום ששימש בעבר כבית מרקחת וכיום מהווה אתר תיירותי נחמד. בית המרקחת היה שייך ליהודי ממוצא ספרדי בשם Daniel Henriques שהיה גם חובב אומנות. הנרי, פתח את בית המרקחת בשנת 1832, בתקופה בה תושבי העיר גססו ממגיפת הכולרה ונפטרו בהמוניהם. הרוקח לחם בכל דרך במגפה, ועל זאת זכה במדליית כבוד מטעם עיריית אמסטרדם.

מידע שימושי:

כתובת: רחוב 14 Muiderstraat

 

בית המדרש  Bet Hamidrash Ets Haim

בשנת 1740 חברי הקהילה היהודית השמישו מבנה והפכו אותו לבית מדרש שכונה בית מדרש עץ החיים. המבנה שימש כמקום פעילות ומפגש עיקרי ומרכזי לחברי הקהילה. המבנה על חדריו הרבים נשתמר וניתן לבקר בו ולהתפעל מהמקום ששימש לכתיבת הלוח העברי ליהודי העיר, כמקום מושבם של מוציאיו לאור של העיתון היהודי ההולנדי Nieuw Isralietisch Weekblad המופץ עד היום, לבית כנסת שפעל באולם הראשי וכמובן לכיתות לימוד רבות, ספריה ואולם ישיבות ששימשו את באי בית המדרש ומוריו.

ובית המדרש עץ החיים שוכן ב 109 Rapenburgerstraat

 

בית הכנסת הספרדי  Portuguese Synagogue

בית הכנסת הספרדי נבנה בשנת 1675 על ידי מגורשים שגורשו מספרד ופורטוגל בימי גירוש ספרד. יהודים רבים שנמלטו מספרד בימים קשים אלה מצאו מקלט בהולנד, שהייתה בשנות הגירוש במלחמה עם הולנד. לימים התרחבה הקהילה היהודית שהורכבה מספרדים והחלה לקבל גם יהודים ממוצא אשכנזי שהיגרו לאמסטרדם והרחיבו את גודל ופעילות הקהילה היהודית. בית כנסת זה נבנה על ידי יהודים ממוצא ספרדי והוא שימש עבורם מקום מפגש, התכנסות ותפילה. בית הכנסת שרד למרבה הפלא שנים ארוכות ואף צלח את הימים הנוראים של תקופת השלטון הנאצי במלחמת העולם השנייה. מבנה בית הכנסת הוא מיוחד- הוא בנוי כולו מעץ ונושא מאפיינים מיוחדים. כך, למשל הוא מוצף באור רבות ממאות נורות ונרות הממלאים את החלל. בנוסף לבניין היפה והמיוחד המבקרים במקום מוזמנים להתרשם מהגנזך והספרייה לתולדות היהודים, מחצר בית הכנסת הכולל את בית הרבנות, חדר המתים ואף מקום לטיול ומשחק לילדים וחנות למזכרות ותשמישי תורה.

מידע שימושי:

כתובת: בית הכנסת ממוקם מאחורי בית העיריה והאופרה העירונית, וליד המוזיאון ההיסטורי היהודי; כתובתו Mr Visserplein 3

טלפון:

שעות פתיחה:

דרכי הגעה: ניתן להגיע בחשמלית בקווים מספר 9 או 14 או קווי מטרו 51, 53 או 54 ולרדת בתחנת ווטרלופלאין.

 

כנסיית   Mozes en Aaronkerk

אמנם רובע ווטרלו מלא באטרקציות בניחוח יהודי אך ניתן למצוא בו גם כנסיות. כנסיית משה היא אמנם מוסד השייך לדת הנוצרית אך בהיטוריה הפרטית שלה יש גם נגיעה ליהדות. המבנה שבו שוכנת הכנסייה היה שייך לבעלים יהודים שהשתמש בו לשם סחר ואחסון סחורות מיובאות. הסוחר שסחר עם ספרד האויבת של הולנד באותה תקופה פעל בניגוד לחוק המקומי ולכן המבנה הופקע מידיו ושינה את ייעודו. הוא הפך לכנסייה בשנת 1837 וכיום ניתן לבקר בה.

הכנסייה שוכנת בכתובת Waterlooplein 205, בכיכר Waterloo square – Waterlooplein מול לבית העירייה.

 

אנדרטת זיכרון היהודים  Joods Verzetmonument המכונה בהולנדית Monument Joods Verzet היא אנדרטה מפוארת הכוללת פסל שיצר הפסל הבלגי יוסף גלאט. הפסל כולל עמוד מלבני משיש שחור ועליו כתובות של אותיות לזיכרון, בצד אחד בהולנדית וטקסט בעברית של הנביא ירמיהו האומר “היו עיניים מזרקה של דמעות, הייתי בוכה יום ולילה לוחמי אל מקרים של אנשים”. אנדרטה זו היא יד וגלעד לזכר קורבנות מלחמת העולם השנייה- יהודים שנרצחו וכן לוחמים במחתרת שפעלה נגד הנאצים. בכל שנה בתאריך ליל הבדולח נערך במקום טקס זיכרון.

 

אנדרטת הנערים היהודים Monument for the jewish boy

אנדרטה מרגשת נוספת ממוקמת ברחבה ליד בית האופרה ובית העירייה וליד גדות נהר האמסטל ברובעWaterlooplein square. האנדרטה הוקמה לזכרם של מאות הילדים והנערים היהודים מבית היתומים Megadle Jetomim אשר במרץ 1943 נשלחו למחנה הריכוז סוביבור. בית היתומים שפעל שנים רבות באמסטרדם הוקם בשנת 1738, ושימש את כמקום מפגש, לינה, מגורים או מחיה של ילדים יהודים יתומים. לאחר מלחמת העולם השנייה בית היתומים המשיך בתפקודו המקורי והיווה מקום לאיסוף וטיפול בילדים יהודיים ניצולי הזוועות של השואה. הילדים שאותרו טופלו ונשלחו לישראל. המבנה שבו שכן בית היתומים נמכר ונהרס בשנת 1977. אנדרטה מרגשת זו נושאת את זכרו.

 

בית האופרה  Stopera

מבנה יפיפה זה מהווה היכל להופעות, הצגות, מופעים וכנסים, לרבות מופעי התזמורת הסימפונית והבלט המלכותי. בניין בית האופרה ממוקם במרכז העיר בין אזור כיכר  Waterlooplein square, נהר אמסטל ותעלת Zwanenburgwal canal, באזור הנקרא Vlooienburg. איזור זה יובש במאה ה 16. בניין בית האופרה הוא בניין ענק עם מבנה ייחודי- חזיתו בנויה מזכוכית ומראהו מרשים ביותר. בקירבתו של בניין בית האופרה ניצבת מצבה לזכר קורבנות היהודים במלחמת העולם השנייה. שם המצבה הוא Joods Verzetmonument והיא הוקמה בשנת 1988. אזור המצבה משמש לטקס זיכרון לקרבנות הנאצים היהודים הנערך בכל שנה ביום ליל הבדולח.  בים ליל הבדולח נערך במקום מדי שנה טקס זיכרון.

 

פארק השעשועים Tunfun

פארק שעשועים ענק ומקורה המציע שפע אטרקציות ושלל פעילויות לילדים. אפשר להעביר בפארק “טאן פאן” שעות רבות של כיף. הילדים יוכלו להשתעשע בג’ימבורי, במתקני השעשועים ובמתחמים השונים. במקום נמצאים, בין היתר, מתקני טיפוס טרמפולינות, בריכות כדורים, מגלשות, מגרשי כדורגל, נדנדות, מתקנים מתנפחים מיוחדים ומהנים, משחקי יצירה ואפילו דיסקוטק. יתרונו הגדול של הפארק הוא היותו מקורה ולכן מתאים בכל עונות השנה וניתן לבלות שבו בימים גשומים וההורים יוכלו לנוח בבית קפה שבתוך המתחם הנהדר.

פארק השעשועים TunFun

מידע שימושי:

כתובת:  Mr. Visserplein

שעות פתיחה:  כל יום בין השעות 10:00-18:00

דרכי הגעה: ניתן להגיע בחשמלית בקווים מספר 9 ו 14 ולרדת בתחנת Mr. Visserplein; או ברכבת התחתית 51, 53 ו54 ולרדת בתחנת ווטרלופלאין.

מלונות מומלצים ברובע ווטרלו 

מאמרים קשורים לאמסטרדם

המדריך השלם להתמצאות באמסטרדם. מידע וטיפים

מסלול טיול של שלושה ימים באמסטרדם – זימה, היסטוריה ותרבות בעיר שמאפשרת לטעום מהכל

מסלול טיול היסטורי באמסטרדם. מוקדי דת והיסטוריה בעיר

אטרקציות מחוץ לאמסטרדם, חצי שעה נסיעה למקומות קסומים

אטרקציות לילדים בהולנד ובאמסטרדם

 פארקים באמסטרדם

אוכל ומסעדות באמסטרדם

קניות באמסטרדם ובסביבותיה. אפשרי גם אם לא נחוץ

תחבורה באמסטרדם. כל הדרכים לנוע בעיר התוססת

מוזיאונים באמסטרדם. תרבות, אמנות, מדע והיסטוריה

אמסטרדם, עיר החטאים. בילויים שלא נגמרים, בדיסקוטקים ומועדונים

 מופעים באמסטרדם

פסטיבלים ואירועים באמסטרדם. חגיגות שלא נגמרות

 

רובע יורדאן (JORDAAN), אמסטרדם. אטרקציות ובילויים.

רובע רמברנט (Rembrandt), אמסטרדם. אטרקציות ובילויים

רובע מונטפליין (MUNTPLEIN), אמסטרדם. אטרקציות ובילויים.

רובע דה פייפ (De Pijp) אמסטרדם. כשהבוהמה ומעמד הפועלים נפגשו

רובע האורות האדומים באמסטרדם. אטרקציות ובילויים

רובע היהודי באמסטרדם. שרידים של קהילה מפוארת

רובע DAM SQUARE מרכז העיר אמסטרדם. אטרקציות ובילויים

רובע ניו מרקט Nieuwmarkt באמסטרדם. קניות, בילויים וסיור

רובע ווטרלו Waterlooplein אמסטרדם. שוק, כנסיות, מוזיאונים ובתי כנסת

רובע דאם סקואר (DAM SQUARE), מרכז העיר אמסטרדם

רובע Leidseplein באמסטרדם. אמנות, בילויים ואווירה משוחררת

רובע CHINA TOWN באמסטרדם. טעימה מאסיה בלב אירופה

רובע Museumplein, כיכר המוזיאונים המרתקת באמסטרדם

 

יהודים באמסטרדם

 

סמים באמסטרדם. לשאוף ולבלות –  זוהי כתבה על עובדות ואין לראות בה כהמלצה