• תַפרִיט
 • תַפרִיט
London Aquarium

אטרקציות ברובע למבת’ (Lambeth), לונדון

דף הבית » אטרקציות ברובע למבת’ (Lambeth), לונדון

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 8 דקות

תודה לפייטוש מאתר מלון על המידע והתחקיר

הרובע ממוקם בחלקו המערבי של מרכז העיר. חלקו הצפוני של הרובע נמצא במרכז העיר וכולל את אזורי למבת’ וסאות’ בנק, המהווים אתרי תיירות פופולריים. רובע למבת’ הוקם בשנת 1965 מכוח חוק השלטון בלונדון 1963 מאיחודם של הרובע המטרופוליני של למבת’ וחלק מהרובע המטרופוליני של וונדסוורת’ (הכולל את סטריטהאם וקלפהאם). צורתו של רובע למבת’ ארוכה וצרה. רוחבו של הרובע כ-4.5 ק”מ ואורכו כ-10.5 ק”מ. אין ברובע מרכז עירוני, וחלקי הרובע שונים מאוד זה מזה. מספר גשרים מקשרים בין רובע למבת’ לרובע וסטמינסטר (Westminister) המצוי מעברו השני של נהר התמזה. הגשרים הם: גשר ווטרלו, גשר הנגרפורד, גשר למבת’, גשר וסטמינסטר וגשר ווקסהול.

אטרקציות בולטות ברובע למבת’:

 • פסלים ואנדרטאות:
 • פסל הגאווה (London Pride)
 • פסל “חציית הפער” Cross the Divide))
 • פסל “אצילות הזמן” (Nobility of Time)
 • אנדרטת החטיבה הבין לאומית (International Brigade Memorial)
 • אנדרטת לורנס אוליביה (Laurence Oliver statue)
 • אנדרטת האריה (The Coade Lion)
 • אנדרטת מלחמת סטוקוול (Stockwell War Memorial)
 • אנדרטת פילד מרשל יאן סמאטס (Statue of Field Marshall Jan Christian Smuts)
 • אובליסק המחט של קליאופטרה Cleopatras Needle))
 • פארק ואחוזת ברוקוול (Brockwell Park)
 • גלגל הענק (London Dungeon)
 • מוזיאון העיצוב (Design Museum)
 • אקווריום לונדון (London Aquarium)
 • המזרקה המפותלת המסתובבת (Revolving Torsion Fountain)
 • מגדל השעון של בריקסטון (Brixton Clock Tower)
 • מגדל שעון של עיריית למבת’ (Lambeth Town Hall Clock Tower)
 • כנסיית המשיח (Christ Church and Upton Chapel)
 • שוק בריקסטון (Brixton Market)

 

מרכז התיירות של רובע למבת’ (Lambeth Tourist Information Centre)

במרכז ניתן לקבל מידע תיירותי ומפות. ניתן גם להזמין ולרכוש כרטיסים להופעות, לשכור רכב ולקנות כרטיסים לתחבורה ציבורית כולל שייט.

כתובת: דרך ווטרלו (Waterloo), רובע למבת’ (Lambeth).

טלפון: 76201550

זמני פתיחה: המרכז פתוח בימי שני – שישי בין השעות 09:00 – 18:30, ובימי שבת וראשון בין השעות 10:00 – 16:00.

פסל הגאווה (London Pride)

זהו פסל הגאווה השני בלונדון, וגרסת הברונזה הזו הייתה יצוקה מהתבנית המקורית, שעוצבה עבור פסטיבל בריטניה בשנת 1951. הפסל תוכנן על ידי פרנק דובסון (Frank Dobson) ויצירתו הסתיימה בשנת 1987, עשרים וחמש שנים לאחר מותו של דובסון. הפסל מציג שתי נשים מגדולות בגודל לא טבעי יושבות על בסיס כלשהו. הוא יושבת בסמוך לפסל ה”זירה” שתוכנן על ידי ג’ון מיין (John Maine), ומעגל שבור של בטון.

כתובת: הפסל ממוקם בסאות’ בנק (Southbank) מחוץ לתאטרון הלאומי ברובע למבת’ (Lambeth).

דרכי הגעה: ניתן להגיע באמצעות הרכבת לתחנת ווטרלו (Waterloo).

 

פסל “חציית הפער” (Cross the Divide)

הפסל מורכב משתי דמויות גדולות. הדמויות מושיטות יד אחת לשנייה, ועשויות מחתיכות קטנות של מתכת מרותכת יחדיו. הפסל נוצר על ידי ריק קירבי (Rick Kirby), ועומד מחוץ לכניסה הראשית של בית החולים סנט תומאס (St Thomas). הוא נחנך בשנת 2000 על ידי הנסיכה מרגרט המנוחה.

כתובת: הפסל ממוקם בכניסה ל בית החולים סנט תומאס (St Thomas) מול בניין הפרלמנט ברובע למבת’ (Lambeth).

דרכי הגעה: ניתן להגיע באמצעות הרכבת לתחנת ווסטמיניסטר (Westminister) ולאחר מכן ללכת ברגל 10 דקות, או להגיע לתחנת למבת’ וללכת ברגל רבע שעה.

זמני פתיחה: ניתן לצפות בפסל בכל יום מהזריחה עד השקיעה.

 

פסל “אצילות הזמן” (Nobility of Time)

השעון המומס והמוכתר של דאלי בו זמנית עטוף ונתמך על ידי שרידים של עץ – הגזע יוצר חיים חדשים ושורשיו שזורים באבן. הטרמינולוגיה, “כתרו של שעון” מתכוונת למכשיר מכני המאפשר לנו לכוון את מחוגיו של השעון. הפעם, לעומת זאת, על פי דאלי, הוא חסר כל כוח פנימי או תנועה. לנוכח חוסר התנועה של השעון הזה, הכתר מתפרש ככתר מלכותי המעטר את השעון, סממן ברור של שלטון הזמן על בני האדם, במקום להיות מושא לשירות. הוד מלכותו מלווה על ידי שני סמלים מיסטיים בסגנונו של דאלי : מלאך מהורהר ודמות נשית עירומה שעוטפת את עצמה באלגנטיות בפיסת בד ארוכה.

כתובת: הפסל ממוקם מחוץ למוזיאון דאלי שנמצא ברובע למבת’ (Lambeth).

אנדרטת החטיבה הבין לאומית (International Brigade Memorial)

יצירתו של איאן וולטרס (Ian Walters) משנת 1985. האנדרטה נועדה לתת הצצה להיסטוריה ולהנציח את הגברים והנשים שלחמו בבריגדות הבינלאומיות, בשירותים הרפואיים ושירותי תמיכה אחרים במלחמת האזרחים בספרד.

כתובת: גינת היובל (Jubilee Gardens), רובע למבת’ (Lambeth).

אנדרטת לורנס אוליביה (Laurence Oliver statue)

לורנס אוליביה חי בין השנים 1907-1989, הוא היה שחקן קולנוע ותיאטרון אנגלי. אוליבייה נחשב בעיני רבים לאחד מגדולי השחקנים במאה ה-20. אוליביה עזר בהקמת התיאטרון הלאומי ולכן מוצב פסלו ליד התיאטרון.

כתובת: גשר ווטרלו (Waterloo Bridge), על השביל הדרומי של גדת נהר התמזה, ליד התיאטרון הלאומי ברובע למבת’ (Lambeth).

 

אנדרטת האריה (The Coade Lion)

הפסל נוצר על ידי פרנק טאובמן (Frank Taubman), והוצב בתחילה בתחנת ווטרלו (Waterloo). הוא הועבר למקומו הנוכחי,  בצד הדרומי של גשר וסטמינסטר, בשנת 1966. משקל הפסל הוא 13 טון, וסוג האבן ממנה הוא נבנה היה פופולרי במאות התשע עשרה ותחילת שנות העשרים מכיוון שהיה עמיד במיוחד לתנאי מזג האוויר.

כתובת: גשר ווסטמיניסטר (Westminster Bridge), רובע למבת’ (Lambeth).

אנדרטת מלחמת סטוקוול (Stockwell War Memorial)

אנדרטת זיכרון בגובה 14 מטרים שעל ראשה ממוקם שעון. האנדרטה נוצרה על ידי האדריכל פרנק טי ג’ון בשנת 1922. הכיתוב על האנדרטה: לזכר הגברים של סטוקוול, ששירתו במלחמה הגדולה, אלה היו בנינו שמתו למען אדמותינו. תהילה ומנוחה אינסופית בקדושת צוואתם ותפארתם, הם נחים בדרכם האין סופית בקדושת נכונותם למסור את חייהם לכל.

כתובת: בפינת הרחוב קלאפהאם (Clapham) והכביש הדרומי של למבת’, רובע למבת’ (Lambeth).

דרכי הגעה: ניתן להגיע באמצעות הרכבת התחתית לתחנת סטוקוול (Stockwell).

אנדרטת פילד מרשל יאן סמאטס (Statue of Field Marshall Jan Christian Smuts)

יאן כריסטיאן סמאטס חי בין השנים 1870-1950, הוא היה מדינאי, איש צבא ואינטלקטואל דרום אפריקאי שכיהן בשתי קדנציות שונות כראש ממשלת דרום אפריקה. הוא גם כיהן במספר תפקידי מפתח בממשלת רפובליקת טרנסוואל טרם איחודה של דרום אפריקה. סמאטס, בורי במוצאו, נודע בעמדותיו הפרו-בריטיות המובהקות. בישראל הוא זכור בשל אהדתו לרעיון הציוני. ממשלת בריטניה הכירה בתרומתו הרבה לטובת האימפריה הבריטית, והעניקה לו תעודות כבוד ואותות הצטיינות רבים. סמאטס היה גם תומך נלהב בתנועה הציונית ובהקמת מדינת ישראל. הוא אהד את הצהרת בלפור שקראה להקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל, והפך חבר קרוב של חיים ויצמן אותו הכיר בלונדון. עם הקמת מדינת ישראל היה מראשוני מדינאי העולם להכיר בה, זמן קצר לפני שפינה את השלטון למפלגה הלאומית שהביסה אותו בבחירות. הפסל פוסל על ידי יעקב אפשטיין

כתובת: האנדרטה ממוקמת בצפון כיכר הפרלמנט ברובע למבת’ (Lambeth).

 

אובליסק המחט של קליאופטרה Cleopatras Needle))

בעולם קיימים שלושה מחטי קליאופטרה. הם מוצבים בפריז, ניו יורק ולונדון, ושמם ניתן להם בגלל סגנונם המיוחד למרות שאין להם שום קשר לקליאופטרה עצמה. האובליסק נבנה עבור המלך המצרי תחותמס השלישי, והחומר שבו השתמשו הוא אבן גרניט אדומה שנחצבה באזור אסואן. אורכו 68 מטרים ומשקלו 180 טון, והוא הוצב באזור אלכסנדריה, לשם הועבר על ידי הרומאים. על העמוד נחקקו כתובות של רעמסס השני בכתב חרטומים כמאתיים שנה מאוחר יותר ובהם שיר הלל לניצחונותיו בשדה הקרב. בשנת 1819 ניתן האובליסק לבריטניה, אלא שבעיות תעבורה (בגלל אורכו) מנעו את העברתו עד שנת 1877, אז נבנו חיזוקים לאנייה אשר הובילה אותו וכמעט טבעה עמו במסעה. בשנת 1878 הוא הוצב במקומו הסופי ומאוחר יותר נוספו שני ספינקסים מברונזה ושלט הסבר לפרויקט ולהיסטוריה של האובליסק. 

כתובת: דרך גשר ווקסהול 239 (239 Vauxhall Bridge Road), רובע למבת’ (Lambeth).

דרכי הגעה: ניתן להגיע באמצעות הרכבת התחתית לתחנת צ’רינג קרוס (Charing Cross).

פארק ואחוזת ברוקוול (Brockwell Park)

במרכז הפארק, על גבעה, ממוקם בית אחוזת ברוקוול ((Brockwell Hall. בכל שנה בתחילת נובמבר מתקיים במקום פסטיבל זיקוקים, ותחרויות גידול ירקות כמו מלונים, לפת ועוד הנקראות “מופע הקאנטרי של למבת'” ((Lambeth Country Show. בפארק יש בריכת שחיה, מגרשי טניס, כדורסל, קריקט,רכבת מיניאטורית, בית קפה, חממת תבלינים ואגם ברבורים, במרכז הפארק ישנו גן סודי בסגנון אנגלי מסורתי. המבנה בנוי בסגנון כפרי, הוא נבנה בתחילת המאה ה-18 על ידי יצרן זכוכית בשם ג’ון בליידס (n Blades) ומסביבו נמצא הפארק. כיום בקומת הקרקע של המבנה ישנו בית קפה, ונערכים במקום אירועים שונים. הכניסה למתקנים היא בתשלום.

כתובת: פארק ברוקוול (Brockwell park) נמצא על דרך נורווד (Norwood Road), שכונת בריקסטון (Brixton), רובע למבת’ (Lambeth).

דרכי הגעה: ניתן להגיע באמצעות הרכבת התחתית לתחנת בריקסטון (Brixton), ברכבת לתחנת גבעת הרן (Herne Hill) או באמצעות האוטובוס בקווים 2, 3, 37, 57, 68, 196, 322, 432, 468.

זמני פתיחה: הפארק נפתח כל בוקר בשעה 7:30 ונסגר כרבע שעה לפני השקיעה.

 

גלגל הענק (London Dungeon)

הגלגל נפתח בשנת 2000 לכבוד המילניום החדש. גובהו 135 מטרים והוא נחשב למבנה הרביעי בגובהו בלונדון. לגלגל 32 קרוניות המיועדות ל-800 נוסעים בכל סיבוב. הנוף הנשקף ממנו בראשו מגיע לטווח של 25 קילומטרים ביום עם ראות טובה. הכניסה היא בתשלום. יש גישה לנכים וניתן להכניס מסייע אחד בחינם.

כתובת: דרך גשר ווסטמיניסטר ((Westminster Bridge Road, רובע למבת’ (Lambeth).

טלפון: 9908883

דרכי הגעה: ניתן להגיע באמצעות הרכבת התחתית לתחנת ווטרלו (Waterloo) וללכת ברגל 5 דקות, לתחנת צ’רינג קרוס (Charing Cross) או לתחנת ווסטמיניסטר (Westminister). ניתן להגיע גם באמצעות האוטובוס בקווים 11, 24, 211.

זמני פתיחה: האתר פתוח בכל ימי השבוע. רצוי מאוד להזמין כרטיסים מראש עקב היותו מבוקש מאוד. שעות הפתיחה בחודשים מאי-יוני הן בין השעות 09:00-22:00, וכך גם בחודש ספטמבר.  בחודשים יולי – אוגוסט שעות הפתיחה הן בין השעות 09:00-22:00, ובחודשים אוקטובר – אפריל בין השעות 10:00-20:00.

 

מוזיאון העיצוב (Design Museum)

המוזיאון נפתח בשנת 1989, והיה למוזיאון הראשון בעולם המוקדש לעיצוב מסחרי של אובייקטים שיוצרו בצורה מסחרית. המוזיאון ממוקם במבנה ששימש כמחסן שהוסב ותוכנן להיות מוזיאון תוך שימוש בחלל המבנה לתצוגות כמו תצוגות נהר התמזה, גשר המגדל, וגלריות תצוגה המסודרות לפי נושאים והתייחסות להיבטי התכנון של חלקי המוצר והמוצר בכללותו. בין המוצגים ישנם מודלים מעץ של תכניות ועיצובי מכוניות, תכניות ריהוט לבית וריהוט משרדי, תכניות מכשור כמו למשל של מכשירי טלפון, טלוויזיות, מכונות כביסה, כסאות ועוד. הקומה העליונה מוקדשת לעיצוב עכשווי מודרני, במוזיאון חנות וספרים בנושא העיצוב, בית קפה  ומרפסת נוף שמשקיפה לנהר התמזה. הכניסה בתשלום.

כתובת: שאד תמס’ 28 (Shad Thames 28), אזור באטלרס ווארף (Butler’s Wharf), רובע למבת’ (Lambeth).

טלפון: 74036933

דרכי הגעה: ניתן להגיע באמצעות המטרו לתחנות טאוור היל (Tower Hill) וגשר לונדון (London Bridge).

זמני פתיחה: המוזיאון פתוח בכל ימי השבוע בין השעות 10:00-17:45. לא ניתן להיכנס אחרי השעה 17:15.

 

אקווריום לונדון (London Aquarium)

האקווריום נמצא בדרום מערב נהר התמזה, בתוך האולם ההיסטורי “קאנטרי הול” (County Hall), במרחק מספר דקות הליכה מכיכר ווטרלו (Waterloo), בין גשר ווסטמיניסטר (Westminster) וגני היובל (Jubilee Gardens).

בתצוגות המקום ישנם מאות מכלי מים המפוזרים בשלוש קומות, אחד מאוספי הדגים הגדולים בעולם. במכלים אלו מוצגים למעלה מ-400 סוגי דגים מכל רחבי העולם: מנהרות, מאזורי שוניות, מיערות הגשם, רכיכות, חסרי חוליות, 28 מינים ייחודיים מאזור ים סוף, האוקיינוס השקט ואזורי האוקיינוס האטלנטי; בין חיות הים הנדירות ניתן למצוא צבי ים ירוקים מהאוקיאנוס השקט, מינים שונים של כרישים ועוד.

בשנת 2008 נרכש המקום על ידי חברת מרלין (Merlin) שהפכה אותו לעולם הים, כאשר האטרקציה המרכזית היא “הים במרכז העולם”, הכוללת הופעות חיות עם דולפינים וכרישים. במהלך הסיור עוברים מתחת למנהרת זכוכית שמעלייהן דגים מאזור ים טרופי. ניתן לצפות בצוללנים בשעת משחק וטיפול בדגים, ובמופעי האכלה. בנוסף יש אפשרות להאכיל את בעלי החיים בפינות מיוחדות וללטף חלק מהם – חוויה לילדים. הכניסה בתשלום.

כתובת: בניין ריברסייד (Riverside) בקאנטרי הול (Country Hall), רובע למבת’ (Lambeth).

טלפון: 79678000

דרכי הגעה: ניתן להגיע באמצעות המטרו לתחנת ווסטמיניסטר (Westminister) או יורוסטאר (Eurostar), או באמצעות האוטובוס בקווים 12, 53, 77, 109, 159, 211, 381.

זמני פתיחה: האתר פתוח בכל ימי השבוע בין 10:00 ל-18:00.

 

המזרקה המפותלת המסתובבת (Revolving Torsion Fountain)

המזרקה המפותלת המסתובבת היא מזרקה שהיא למעשה פסל קינטי שעוצב על ידי הפסל הרוסי הנודע נחום גאבו (Naum Gabo) בשנת 1960. הפסל נמצא בגני בית החולים סנט תומאס (St Thomas), על הגדה הדרומית של הנהר התמזה. נדמה שהגן תמיד נטוש, כלומר זה אחד המקומות הבודדים בלונדון שבו אתה יכול לראות נופים מדהימים במקום שקט ולא הומה אדם. הפסל שופץ בשנת 1972.

כתובת: בית החולים סנט תומאס (St Thomas), רובע למבת’ (Lambeth).

 

מגדל השעון של בריקסטון (Brixton Clock Tower)

מגדל השעון של בריקסטון הוא אחד המבנים הסמליים ביותר באזור דרום לונדון. הוא נבנה בתחילת המאה ה-20 ומטיל צל על פני חלק גדול ממרכז הפרבר. המגדל נחשב ליצירת מופת ארכיטקטונית מרתקת והפך לאחד מסמליו של האזור. הוא גם אומץ על ידי הרשות המקומית ומהווה חלק מהמיתוג שלה. למרות גילו המתקדם, תושבי בריקסטון עדיין מכווניו את שעוניהם לפי מחוגיו.

כתובת: שכונת בריקסטון (Brixton), רובע למבת’ (Lambeth).

 

מגדל שעון של עיריית למבת’ (Lambeth Town Hall Clock Tower)

את אבן היסוד של המגדל הניחו בשנת 1906 והמבנה נפתח רשמית על ידי המלך ג’ורג’ החמישי והמלכה מרי, אז הנסיך והנסיכה מויילס (Wales), בשנת 1908. מגדל הפעמון מתנוסס לגובה של 134 מטרים, אורך קוטר השעות הוא מטר ושמונים סנטימטרים ויש בתוכו ארבעה שעונים, אחד בכל פאה. מנגנון השעון שוקל שתי טונות ומכת פטיש הצלצול היא בעוצמה של 34 קילו. בפינות המגדל ארבעה פסלים המייצגים אומנות, ספרות, מדע ומשפטים. המבנה עצמו מיוחד מאוד בזכות חלונות הוויטרז’ הצבעונים והקישוטים השונים שבתוכו.

כתובת: בניין העיריה של רובע למבת’ (Lambeth).

דרכי הגעה: ניתן להגיע באמצעות הרכבת התחתית לתחנת למבת’.

 

כנסיית המשיח (Christ Church and Upton Chapel)

מכלול הכנסייה נבנה בשנת 1870, לאחר שנחרבה במלחמת העולם השנייה. היא נבנתה מחדש בשנת 1950 ושופצה בשנת 1960. הכנסייה בנויה בסגנון מודרני ויש בה חלונות ויטראז’ מיוחדים מאוד. כיום הכנסייה מורכבת משתי כנסיות שהתאחדו, כנסיית ישו (Christ Church) וכנסיית אפטון (Upton Chapel). הכניסה לכנסייה היא ללא תשלום. יש נגישות לנכים ולעגלות.

כתובת: דרך קנינגטון 1 (Kennington Road 1), שכונת צפון למבת’ (Lambeth North), רובע למבת’ (Lambeth).

טלפון: 76332090

 

שוק בריקסטון (Brixton Market)

השוק נפתח בשנת 1870 והוא ממקום מחוץ לתחנת הרכבת של בריקסטון, על הכביש האטלנטי. לאחר גל הגירה ענק בשנת 1950, השוק הפך למוקד חשוב עבור קהילת המהגרים, ועדיין משמש אותם לסחר במאכלים כמו דגים, לחם וכל מיני מזונות ותבלינים שונים ומשונים. בנוסף ניתן למצוא בשוק גם בשרים טריים, מוצרי חשמל ובגדים משומשים.

כתובת : דרך תחנת בריקסטון (Brixton Station Road), הכביש האטלנטי ((Atlantic Road, כביש פופ (Pope Road), שדרת אלקטריק (Electric Avenue).

דרכי הגעה: ניתן להגיע באמצעות הרכבת התחתית לתחנת בריקסטון (Brixton). זו התחנה הסופית של קו ויקטוריה (Victoria).

זמני פתיחה: השוק פתוח בימי שני עד שישי בין השעות 08:00-18:00 ובימי שבת בין השעות 05:30-18:00.