רוצים לטייל בארץ אבל אין לכם שקל בכיס? תהיו וופים.

מסע התנדבות בין חוות אורגניות בישראל

מאת: לילה מאיה חפר – הבלוג של לילה

אתם מוזמנים להיות וופים בכל חווה אורגנית שזקוקה למתנדבים, לעבוד תמורת מזון ולינה ועל הדרך ללמוד על תרבות ברת קיימא, חקלאות פארמקלצ'ר וחיים במערכת יחסים –אדם-טבע-אדמה.

 

  wwoof מה זה ?

הוא ארגון בין-לאומי שהוקם בשנת 1971 ושם לו למטרה לחבר בין בעלי חוות אורגניות לאנשים Wwoof

להתנדב בחוות ולעבוד שש שעות ביום תמורת לינה ומזון.

הארגון הוקם בלונדון ע"י סו קופרד, מזכירה במקצוע ועירונית מלידה, שחלמה לגדל מזון אורגני אבל אפילו לאדניות לא היה לה מקום בדירה הלונדונית הקטנה שלה. סו החליטה לעשות מעשה ולארגן קבוצה של חברים שתלך להתנדב בחווה בחופשת הקיץ השנתית. החוויה הייתה הצלחה מסחררת והרעיון תפס חיים משל עצמו. כיום הארגון קיים בכל העולם וניתן להתנדב דרכו כמעט בכל מדינה בעולם.

למה אנשים מתנדבים לוופינג?

הסיבה המובנת מאליה להיות וופר היא שמדובר בעסקה מוצלחת לשני הצדדים. החקלאי מרוויח כח עבודה ללא תשלום והמתנדב מרוויח חופשה בטבע, מזון ולינה תמורת שש שעות עבודה ביום. לא פלא שבדיוק כמו "גלישת הספות" גם הוופינג הפך ללהיט בקרב טיילים צעירים שהפרוטה אינה מצויה בכיסם ובקרב נוודים תמידיים שמעוניינים לחוות את התרבות המקומית דרך עיני התושבים ולא דרך מדריכי התיירות.

אולם כשמכירים וופים רבים מגלים שהסיבות רבות ועמוקות יותר מחסכון בכסף וטיול בזול.

אנשים רבים מהארץ ומהעולם מגיעים לחוות מסיבות אידיאולוגית. חקלאות פארמאקלצ'ר היא חלק מאידאולוגיה רחבה יותר שמדברת על תרבות ברת-קימא, כזו שמאפשרת לחי, לצומח ולדומם בעולם להתקיים אחד לצד השני תוך מתן כבוד לכל היצורים החיים ללא הסתכלות היררכית ותוך שמירה על כדור הארץ שאנחנו חולקים.

סיבה נוספת להצטרפות לאיגוד הוופ היא ההזדמנות לבלות זמן בטבע לאנשים שחיים בערים ומנותקים מהקשר לאדמה. החיבור לטבע מרפא את הגוף והנפש ומאפשר לאנשים לקחת פסק זמן מהמרוץ, להתבונן על עצמם, לחזק קשרים עם משפחה וחברים ולהכיר בני אדם מארצות ותרבויות שונות.

עד היום הגיעו לארץ כבר למעלה ממאה מתנדבים מחו"ל ועשרות נוספים מהארץ. אם אתם מעוניינים : http://www.wwoof.co.il/ כחברים בארגון הוופ בישראל היכנסו לאתר  ולהירשם.

החברות בארגון אינה עולה כסף ומאפשרת לכם גישה לרשימת החוות שמציעות את התוכנית הן בארץ והן בעולם.

 

חוות ואדי ינשוף – גן עדן במרחק נגיעה.

כדי לדווח לכם מהשטח נרשמתי לאתר הוופינג הישראלי ובחרתי באקראי חווה ששמה שווה את לבי "ואדי ינשוף". החווה נמצאת מעל צומת מחניים, בקרבת ראש פינה, ושייכת לטל בן-סירה אחת הנשים היחידות בארץ שבבעלותן חוות בודדים.

טל רכשה לפני שנים רבות את האדמה והפריחה אותה בשיטת הפארמקלצ'ר: לטעת פרחים, עצי נוי ועצי פרי ללא סדר מכוון ותוך ערבוב בניהם. התוצאה היא גן עדן של צבעים, ריחות וטעמים. הצמחים אינם מתחרים בניהם אלא תומכים אחד בשני. הגפן מטפסת על עצי התאנה, עשבי התבלין מפרים זה את זו, העזים הכבשים והחמורים רועים יחד באחו הפתוח ומעשבים את האדמה בדרך הכי טבעית שיש. בכל עונה פורחים פרחים אחרים וכשאני צועדת אל תוך החווה מכה בי ריח פריחת השושן ומסחרר את כל חושי.

הגעתי לבית שמעולם לא היה לי. בית שנטוע עמוק באדמה וצמרתו מגיעה עד הערכים ההומניסטים הגדולים ביותר: כל מין מקבל לפי צרכיו ונותן לפי יכולתו. חוות ואדי ינשוף מכילה אנשים, בע"ח, צמחים ודוממים וכולם מתקיימים זה לצד זה, נותנים אחד לשני ומקבלים אחד את השני.

טל, בעלה דניאל ובנה שם חיים מחקלאות אורגנית והם עצמם החקלאים בחווה.  הם מגדלים נבטים שנמכרים בכל הארץ, כובשים זיתים, מייצרים שמן, מגדלים פירות ומכינים מהם ריבות, לדר וסורבה שכולו פרי קפוא. העבודה קשה והם תמיד זקוקים לידיים נוספות. כך הגיעו לארגון הוופ הישראלי ומאז הם מארחים בחווה מטיילים מהארץ ומהעולם ולומדים ומלמדים על שיטות לחיים ברי-קימא ששומרים על כדור הארץ למען הדורות הבאים. לחווה מגיעים טיילים מכל העולם וכיאה למדינת ישראל רבים מהם יהודים שבאו להכיר את ארץ האבות ולהתחבר לשורשים. לא מעט מהם מציצים ונפגעים. הם נשארים בחווה.

יותר זמן ממה שתכננו וחלקם אף עושים עלייה לארץ בעקבות החוויה בחוות ינשוף.

טל רואה בעצמה לא רק חקלאית אלא נושאת בשורה. היא רוצה ללמד אנשים את מה ששכחו, איך אפשר לקבל מהאדמה בלי לנצל את האדמה אלא להפך, איך אפשר לצרוך מוצרים מהחי תוך טיפול מסור בבעלי החיים והכי חשוב עד כמה אנחנו זקוקים למרחב הפתוח כדי לשמור על בריאות הגוף והנפש.

טל מספרת שהיום בעולם לא משתמשים יותר במילה חקלאות אלא במילה גננות. בכך רומזים אנשי הקהילה ברת הקיימא לחזרה לימים שלפני המהפכה החקלאית, להגשמת הצו האלוהי כפי שהוא מופיע בסיפור הבריאה – תפקיד האדם בעולם הוא להיות שומר הגן. אנשי הקהילה רואים בעצמם ובכל אדם שומר על כדור הארץ על כל מה שבו: אדמה, דוממים, צומח וחי. האדם נכלל בחי ואינו מופרד לקטגוריה משל עצמו.

עבור אלה שאינם מסוגלים להגיע לזמן ארוך מקיימת טל סיורים אקולוגים בחווה ומסבירה בכמה שעות את תורת הפארמקלצ'ר. כל סיור כזה מסתיים במשתה בו טועמים מכל מוצרי החווה וניתן לרכוש אותם ללא פערי תיווך היישר מהאדמה למקרר בבית.

את כל הפרטים על חוות ינשוף תוכלו לקבל באתר:

http://www.vadyanshuf.com/

או בדף הפייסבוק:

https://www.facebook.com/vadyanshuf

 

טיול נעים,

לילה.

 

כתבות ורשמים חוות אורגניות

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות