• תַפרִיט
 • תַפרִיט

שייט \ קרוז תענוגות בקוסטה-ריקה, אין טוב מזה.

דף הבית » שייט \ קרוז תענוגות בקוסטה-ריקה, אין טוב מזה.

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 8 דקות

כתב: עידו ענבר

כשמבינים שהחיים קצרים

נסו לרגע לעצום את העיניים, ממש לרגע אחד, ולגלגל על הלשון את המילים – “קרוז יוקרתי בקוסטה ריקה”… אמרו אותן לאט, ברכות שמזכירה את ההרים הירוקים, את הים הכחול ואת השמיים הפתוחים. הרגישו את השחייה האלגנטית של הדולפינים, את העוצמה של המפלים, את הרחש של הגלים על חופים לבנים…

אם אתם מרגישים את הצמרמורת העדינה והמענגת עולה ומטפסת במעלה עמוד-השדרה, אתם כנראה מבינים עניין, ומוכנים לצאת למסע תענוגות שנותן פרופורציה על מהו עונג, מהו אושר, ומהי הדרך הנכונה לטייל, לגלות ולהתרגש.

בקרוז יוקרתי ביאכטה מפנקת שהופכת את הקרוז המדובר לעסקה המשתלמת והייחודית ביותר שמצאתי, אבל באמת רק לאוהבי החיים הטובים.

למי שמשום מה דילג על המדינה הזו ולא זכה לחוויה שלה, קוסטה ריקה היא מדינה ללא צבא, מדינה שקרוב ל-30% משטחה הוא שמורת טבע, מדינה שוחרת שלום, יפה ומזמינה, בין הקריבי לפאסיפי. התחלה לא רעה כיעד לטיול, וככל הנראה גם לחיים עצמם. הסחורה העיקרית שה”טיקה” (המקומיים) מציעים, היא רוגע, שלווה, חיוך ואמירה אחת שאומרת את הכול: “פורה וידה” (Pura Vida) – “חיים טהורים”, PURE LIFE. מה עוד אפשר לבקש?!

לקרוא ולהתרגש – מסלול שייט הרפתקני בקוסטה ריקה

קרוזים שונים מציעים אפשרויות שונות ומגוונות, אבל יש כמה נקודות עניין בקוסטה ריקה שפשוט אסור לפספס, מעין תמצית של מהות התיירות המקומית, ונדמה שהרשימה הבאה מכסה על כולם. המילים לא יוכלו לתאר את הנופים, החוויות וההתרגשות שבדרך, אלא להוות מסגרת ראשונית להבנת המסע שלפניכם, השראה לקראת השייט, מעין טעימה ממנה כל-כך טעימה, כל-כך מגרה, שגם הרחה קלה של הניחוח העולה ממנה מספיק בשביל לעורר את בלוטות הרוק, או במקרה שלנו, את יצר הטיול, הגילוי והתענוגות.

היציאה ביאכטה היוקרתית היא מפוארטו קלדרה (Puerto Caldera), נמל בפונטה ארנס (Puntarenas), אחד הנמלים העסוקים בקוסטה ריקה הפועל על מימי האוקיאנוס השקט. שעתיים מהנמל תמצאו את “יער העננים מונטה-וורדה” (“Monteverde Cloud Forest Reserve”), שמורת טבע של למעלה מעשרת-אלפים הקטר, והמקום הנכון להתחיל בו טיול מסוג זה, כדי לספוג, שלא לומר להיטמע כליל בתוך ענן הערפילים הסמיך של היער, להיטמע במדינה שהיא קונספט, מדינה השרועה בטבעיות בין שמורת טבע אחת לאחרת, ובין חוף לחוף, ומתנהלת בעצלתיים שיצליחו לכבוש גם את ליבו של הישראלי האקטיבי ביותר.

Cloudforest
יער העננים מונטה-וורדה. להתאהב בקוסטה ריקה ממבט ראשון

מה זה אומר, שמורת טבע שמוגדרת כ”יער עננים”? יער גשם שמחזיק דרך קבע ענן ערפל שנוצר בתנאים ייחודיים האפשריים אך-ורק ברצועה דקה סביב הכדור, בסמוך לקו-המשווה. מקום טוב להתחיל בו שייט-תענוגות, מקום בו המים והאדמה נפגשים באוויר, וחוברים יחדיו לאווירה שאי-אפשר להתעלם ממנה. להתאהב בקוסטה ריקה כבר ביום הראשון של המסע.

לאחר שנעטפתם בענן מפנק והתבשמתם באווירת היער הכובשת (ואולי גם תפסתם קוף או עצלן בעין המצלמה), הגיע הזמן להמשיך, לעלות על הסיפון, ולהפליג לעבר קיפוס (Quepos), מחוז גדול וריק מאנשים, ודרך הכניסה לפארק הלאומי מנואל-אנטוניו, פארק שזוכה לכ-150,000 מבקרים בשנה, אתר הזוכה שנה אחר שנה בקולות המבקרים המגדירים אותו כאתר חובה. הפארק זוכה לדירוג של 5 כוכבים מאתרי טיולים, טיילים עצמאיים, ארגונים בינלאומיים, ובקרוב גם מכם.

הוא אמנם הפארק הלאומי הקטן בקוסטה ריקה, אך במקרה של מנואל-אנטוניו, הגודל לא קובע. זוכרים את הצמרמורת שעלתה בכם מהמחשבה על קרוז יוקרתי בקוסטה ריקה? מפלים, בריכות טבעיות, רכיבה על סוסים, מסלולי הליכה, והחופים המהממים של מנואל-אנטוניו עושים את אותה התחושה, רק שבמפגש הישיר עם יופי פראי וחי כמו שם התחושה מועצמת פי כמה וכמה, ואינני יודע אם הלב שלכם יעמוד בכך. אין ספק, קוסטה ריקה היא המדינה היפה בעולם, והפארק הקטן ביותר בה מציע יופי גדול במיוחד. מגזין פורבס, אגב, נוטה להסכים איתי, והוא דירג את הפארק ברשימת 12 הפארקים הלאומיים היפים בעולם. ראו הוזהרתם!

היומיים הראשונים של השייט מציבים רף די גבוה, זה נכון, אך ההמשך לא פחות טוב. הנקודה המבודדת ביותר בקוסטה ריקה, מפרץ דרייק (Bahía Drake), מקום שבו הבוקר נפתח ביללות של קופי שאגן (Howler monkey) המתעוררים בשאגה לעבר השמש, וכשתרימו את המבט לראות על מה ההמולה, תגלו מעוף ראווה של תוכי מקאו שצובעים את השמיים בצבעים המזכירים סיפורי אגדות (רק זהירות לא לדרוך על הקרוקודילים…).

לא רק ביבשה, נקודה ייחודית זו על מפת העולם עשירה בצמחייה וחיים ימיים. צבי ים, דולפינים, דגי-תוכי (תוכינוניים) ורבים אחרים מושכים צבעים עזים דרך מי הטורקיז הצלולים והמזמינים, לחובבי השנורקל והעולם השקט והחי שמתחת לפני המים.

 תוכי מקאו במפרץ דרייק, קוסטה ריקה: אז איך אתם פותחים את הבוקר שלכם?
תוכי מקאו במפרץ דרייק, קוסטה ריקה: אז איך אתם פותחים את הבוקר שלכם?

עצמת המסע הולכת ומתגברת, וקרוב לוודאי שהיום, בוקר היום הרביעי לשייט שלכם, אתם כבר כל-כך עטופים ביופי הטבעי של קוסטה-ריקה, שלא משנה איפה תעגון הספינה, החיוך הענק והשלו לא יעלם מכם יותר. זה השלב בו הקנאה של החברים שנשארו בארץ ומלווים אתכם בוואטסאפ ובפייסבוק כבר לא משחקת תפקיד, השלב בו הטבע חדר פנימה, והעיר מהיסוד את אותה צמרמורת-התענוג שמלווה אותנו, מצב אנושי הקרוב למה שאנשי המזרח אולי יכנו כ”נירוואנה”, מצב של אושר עילאי.

בשלב זה, השמיים הם הגבול, והיעד הבא יפגיש אתכם עם מגוון הציפורים הגדול מכל הציפורים בצפון אמריקה כולה, פוארטו חימנס (Puerto Jiménez) היושבת במפרץ המתוק (Golfo Dulce).

ושם, במפרץ המתקתק, שייט קיאקים בין גדות נחלים עשירות צמחייה ובעלי-חיים כמו פקאריים, דמויי חזיר אך אלגנטיים יותר, קופי קפוצ’ין לבני פנים, ותוכי מקאו צבעוניים. מפתיע מכך יהיה אולי המפגש עם אותם בעלי חיים גם בין רחובות העיירה, בה נדמה שהתושבים חולקים את השטח עם הטבע מבלי להניד עף-עף, ולעיתים נדמה שהקופים מתנהלים בין הרחובות כמו חתולי-הרחוב בישראל, במעין אקט נונשלנטי מופגן ומודע.

אחרי 4 ימי שיט ותגליות, כדאי להיזכר בחובות הארציים שלנו, לשוב אל הקרקע המוצקה לרגע, ולבקר במטע קקאו מקומי שעובד בצורות מסורתיות ליצירת החומר האהוב בעולם, הרי הוא השוקולד, ולהיזכר לרגע בכך שאנו עדיין, למרות הכול, רק בני-אנוש.

עוד מתענוגות האזור, מפגש מרהיב עם להקות הדולפינים מקומיים, חיה שיודעת ליהנות מהחיים, שהרי הם חיים בנקודה שנאשיונל ג’יאוגראפיק הגדירו בתור: “הנקודה העשירה ביותר מבחינה ביולוגית בכל העולם”.

מפרץ דרייק (Drake Bay) נשיונל ג'יאוגראפיק אומרים שזו הנקודה העשירה ביותר מבחינה ביולוגית בכל העולם.
מפרץ דרייק (Drake Bay) נשיונל ג’יאוגראפיק אומרים שזו הנקודה העשירה ביותר מבחינה ביולוגית בכל העולם.

צולחים את תעלת פנמה – נסיקה ונחיתה רכה לקרוז המפנק בעולם

אם הצלחתם להירדם אחרי כמה מנות של הקקאו העשיר, אחרי החוויות המלאות, אחרי המפגש עם הדולפינים, הרי שתתעוררו ליום הקרוז החמישי שייקח אתכם לפנמה, לאיסלה פארידה (Isla Parida), אחת מאותן נקודות במפה שמבהירות כמה מוזר לנתק חבל ארץ אחד ממשנהו על-ידי שם האומה השלטת בו, שהרי הרצף הטבעי והקרוז שלכם רק מראים עד כמה העולם הוא אחד, הטבע הוא אחד, והניסיון האנושי לכבוש, לגדר ולהניח גבולות הוא בלבול אחד גדול, חסר שחר, ומשונה עד מאוד.

אכן, אתם בשיא הקרוז, ומחוברים למקום כה שקט, כה שליו, כה נעים, עד כי הבלי העולם שהשארתם מאחור נראים חסרי-שחר לחלוטין. נקודה טובה לפגוש דרכה אי זה, חלק משרשרת של 50 איים מול חופי פנמה, איים המהווים שמורת טבע בשם הפארק הלאומי צ’יריקי (Chiriqui Marine National Park ).

האי המוגן והפארק כולו מציעים מפגש עם טבע עשיר, מים חמימים ומזמינים, עצי פרי כמו קוקוס, בננה ומנגו, תוכים שונים, קופים מיוחדים, ואינספור מינים של חיים-ימיים מהפנטים ביופיים.

ניתן לצאת למסע תגליות רגלי קצר על האי, להתפנק בהרפתקת דיג-מהסלעים, או לצאת לספארי של שנורקל במי המפרץ הצלולים, ולהתאהב בעולם רגע אחר רגע…

הגיע הזמן לקחת נשימה עמוקה, ולהתמסר ליום השישי של הקרוז היוקרתי, לקחת רגע של נחת על הספינה עצמה ביום שכולו הפלגה שקטה, הזדמנות לתת לאינספור המסרים, המידע והיופי להיטמע במערכת, להתעכל, ולייצר מקום שקט ועצמתי של זיכרון – המקום שתישאו אתכם למפגש עם המשפחה, עם החברים, המקום שאליו תצללו בכל פעם שתספרו את חוויות הקרוז שעברתם, עם עיניים לחות ומבט עורג.

ואולי כאן הזמן הנכון לתאר לרגע קט מה מחכה על ספינה יוקרתית של קרוזים, ספינה כמו “סטאר פרייד” (Star Pride), שתיקח אתכם לשלב הבא בחוויה שלכם. גדולה מספיק כדי לאפשר מגוון והתרגשות, וקטנה מספיק בשביל להגיע ליעדים נסתרים מעין, על היאכטה היוקרתית תמצאו ספא מאובזר עם אנשי מקצוע שינעימו את זמנכם בעיסוי מפנק ברמה הראויה ליאכטה מסוג זה. פינות ישיבה מרווחות ונוחות יתנו לכם מרחב שקט לצלול להרהורים מענגים מול נופי האיים והאוקיאנוס החולפים בעצלתיים, וכל זה לאחר ששחיתם בבריכת השחייה, ולפני אימון הכושר במכון המאובזר והיוקרתי שעל הסיפון.

https://www.youtube.com/watch?v=OP_nxCXmZXU

הרשימה חלקית, וכוללת חדרים מאובזרים היטב, קזינו לחובבי הז’אנר, מועדון, באר, מסעדה ושירות חדרים 24 שעות ביממה, ציוד ספורט ימי בשימוש חופשי, שלושה סוגים\מדרגים של חדרים מפוארים, ועוד…

החדר שלכם בספינה כולל מיטה “קווין סייז”, חלוק רחצה וכפכפים, טלוויזיה שטוחה ונגן DVD, מיני-בר מאובזר היטב, כספת, מוצרי טיפוח, חיבור לווי-פיי (בתשלום נוסף), ארון מפנק ורחב ידיים, ונוחות שצריך לפגוש פנים מול פנים, כל מה שתצפו לפגוש בחדר של יאכטה יוקרתית בשייט הרפתקני.

ועכשיו כשאתם יודעים מה מחכה לכם על היאכטה עצמה, אפשר לחזור בנחת ליום השביעי של המסע, המעבר בתעלת פנמה, מעבר ייחודי זה המחבר בין האוקיאנוס השקט לאוקיאנוס האטלאנטי. באופן אישי, אני מתחבר יותר לטבע הבתולי מאשר למעשה ידי-האדם, אך אין ספק כי מדובר בפלא הנדסי, סדרת מעברים נעולים של סכרי-הצפה המעלים את הספינה בטווח גובה של 25 מטרים, בציפה איטית עד לחיבור בין הימות, והמעבר בין אוקיאנוס לאוקיאנוס.

הקרוז מסתיים בעיר קולון (COLÓN), עיר מלאה בניגודים, קו-התפר בין הישן לחדש בין הציוויליזציה המודרנית לבין היער העתיק, העיר השנייה בגודלה בפנמה והנקודה שממנה יוצאים לסיורי יער ומפגש עם אנשי שבט האמברה (Emberá people), המקיימים עדיין את אורח החיים המסורתי של השבט.

מעבר למפגש המרתק עם בני השבט ביער, תוכלו לצאת לסיור הכרות עם ההתיישבות האירופאית הראשונה ביבשת האמריקאית בפנמה הישנה (Panama Viejo), סיום מתוק ונחיתה רכה חזרה לאחר קרוז יוקרתי שככל הנראה ישנה לכם את החיים.


הרפתקאות בדרכים: אילו פעילויות מחכות לכם בשייט ההרפתקני לקוסטה ריקה ופנמה

כדי להיזכר במה שעוד עתיד לבוא, קבלו סיכום קצר של הפעילויות והאטרקציות הזמינות ליוצאים לקרוז זה, משהו סימבולי, כי האמת והחוויה רחבים ומרשימים מדי כדי לתארם במילים.

סיורים עירוניים –

 • סיור עירוני בעיר קיפוס (Quepos) – הכנסייה העתיקה, שוק הדגים, הרוח העירונית ומטעי הדקלים אשר מהווים בסיס לכלכלה המקומית. מפגש עם פרויקט מרגש ומוצלח בשם ” Kids Saving the Rainforest Wildlife Sanctuary”, ארגון שנוסד ע”י שתי ילדות בנות 9, שאחת ממטרותיו להפיץ ידע וחינוך לאנשים מכל העולם אודות חשיבותו של יער הגשם לאקולוגיה העולמית, תוך מתן מחסה לחיות פרא שהצילו את חייהם לאחר שהסביבה הטבעית שלהם השתנתה.
 • סיור עירוני בפנמה סיטי – העיר הגדולה ביותר בפנמה קשורה בטבורה לארה”ב, מפגש שיצר תרבות עירונית שנעה בין הפראי-מקומי והמתורבת-עירוני, מפגש מרתק ויוצא-דופן זה מוצג בסיור על נקודת החיבור בין פנמה הישנה לחדשה, בין מחוז הבנקים לאתר העיר העתיקה, מסע של תגליות מרתקות.

הרפתקאות במים –

 • נוף המנגרובים המשוגע – שייט דרך יערות המנגרובים המקומיים של קיפוס הוא כמו שייט בעולם אחר, מעבר בתוך נוף המעורר שאלות ותמיהה על מהו עץ, מהו יער, מהו הים, והיכן המפגש בין כל אלו. מקום המגורים של מיני קופים, חיות מים ואמפיביות, כפנים (ציפורים דמויות פלמנגו), אנפות, ועוד מיני ציפורים שלא מתעכבות על שאלות אנושיות אלו, למרות סביבת המגורים המשונה והמרגשת.
 • “וויט ווטר ראפטינג” – לחובבי האקשן מחכה יום ראפטינג מאתגר בנהר סאוורג’ר Savegre River, הנחשב לאחד מהנהרות היפים במרכז אמריקה, עם רמות ראפטינג שונות, ומפגש עם חיות הפרא המבלות את ימיהן לאורך הנהר השוקק. לא לבעלי לב חלש, כן לאוהבי האתגר והראפטינג.
 • גלישה לכל רמה – עוד הזדמנות לאקשן מהנה היא חווית שיעורי גלישה בחופים של מנואל אנטוניו, במים חמימים ומזמינים, עם גלים המתאימים גם למתחילים וגם למקצוענים, וכמובן מסעות רכיבה על סוסים בשבילי היער ועל החופים.

לאוהבי הדיג –

 • דיג מסירה בלב ים – יכול להיות שאתם עדיין לא יודעים כמה אתם אוהבים לדוג, אז במסע המדהים שלפניכם תפגשו כמה וכמה הזדמנויות לדוג. קיפוס (Quepos) נחשבת לאחד מיעדי הדיג הנחשבים במרכז אמריקה כולה עם שפע מפרשנים בגדלים וסוגים שונים, דגי טונה ודגי מהי-מהי, או בשמו העברי – רעמתן כחלחל, והכול בדיג מסירה בלב ים.
 • דיג מהסלעים – נסיעה קצרה בג’יפ, הליכה קצרה על חוף, והנה הם, סלעי הדיג, מחכים למבט הדרוך אך הסבלני של הדייג, בעודו ממתין לרעד של חוט הדיג, המתנה מתוקה הכוללת מפגש עם דגים רבים, צבי ים, נוף מהפנט וים אינסופי…

הרפתקאות בלב יער –

 • הפארק הלאומי מנואל אנטוניו – לא רק חוויות גלישה, הפארק הלאומי מציע מפגש פנים מול פנים עם חיות הבר ביער הצפוף והמפורסם, ההולך ומתפרש לעבר חופים לבנים שהופכים את המקום לפנינה אמיתית, אחד מהפארקים הלאומיים הנחשבים בעולם כולו.
 • מסע באומגה בין צמרות העצים – סיורי “קאנופי” הם סיורים אוויריים המתאימים לכל גיל. אתם מגיעים ליער, מתחברים לרתמה טכנולוגית-ייעודית, נתלים על כבל פלדה חזק, ומתחילים לגלוש בין צמרות העצים דרך 16 נקודות עצירה שונות בהן תפגשו את חיות הבר בעומק אזור המחייה שלהם. טוקנים, קופים, איגואנות, קרפדות רעילות, ועוד, והכול על-רקע עצים עתיקים בני מאות שנים. שילוב מרגש של אדרנלין ויופי משכר. הסיורים הללו זמינים בקורקובדו (במפרץ דרייק) ובקיפוס, והם חובה לכל ביקור בקוסטה ריקה.

רכיבה על סוסים – לכל רמת רכיבה, סיורים אלו מאפשרים את החיבור הייחודי בין האדם לטבע, בשיתוף הפעולה בין האדם לחיה, בנופים היפים בעולם. בין עצים של יער הגשם, מפלים ובריכות טבעיות, חופים קסומים ומפתים, ושפע חיים, צמחייה ופרא, הזדמנות לחוש, לחוות ולהתאהב.

 • סיור מודרך בלב יער – מומחה מקומי (בשפה האנגלית) יעלה איתכם לשייט קצר של 15 דקות לאחת מהנקודות היפות ביותר במפרץ דרייק, שם תיבלעו לתוך הירוק היפהפה לסיור מהפנט שמפעיל את כל החושים, תוך לימוד על הצמחייה, הטבע, החיות והיער שבו צועדים. מרגש ומרחיב אופקים.

שנורקל בין דגים צבעוניים, קיאקים באוקיאנוס ובנהרות פראיים, יוגה על חוף מול אוקיאנוס, ועוד רשימה ארוכה של הפתעות, הרפתקאות והזדמנויות מחכים לכם בשיט קסום לקוסטה ריקה.

יש משהו לא הוגן ביופי האינסופי של העולם. הידיעה שהחיים שלנו קצרים, ושלעולם לא נספיק לגמוע את כל היופי, ההתרגשות, העוצמות של הטבע, הפרא, התרבות, השוני והדמיון. כל אלו שובים את הלב ומגרים את המחשבה. אם לא נוכל את הכול, אז לפחות את הטוב ביותר, את הדובדבן שעל הקצפת: שייט בקוסטה ריקה, “החוף העשיר”, מדינה שמחכה לכם בזרועות פתוחות, בחופים מזמינים, ביערות מסתוריים ובהנאות מפתות. מוכנים לצאת להרפתקה הבאה?…

הכתבה בחסות: חברת השייט וינדסטאר קרוז המשווקת בישראל ע”י אראי סיטונאי נסיעות בע”מ, מרחוב בוגרשוב 17, תל אביב טלפון: 03-5284010


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם