• תַפרִיט
  • תַפרִיט

שלוחת שיירות, הדרך לירושלים

דף הבית » שלוחת שיירות, הדרך לירושלים

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות
  • צלם: ישראל פרקר Israel Preker – מאתר פיקיוויקי

ירושלים איננה חלק מתוכנית החלוקה של האו”ם בנובמבר 1947. דוד בן גוריון אמר: “יש ירושלים ללא מדינה, אך אין מדינה ללא ירושלים”. המערכה על הדרך לירושלים, זו הדרמה הגדולה ביותר, אם ירושלים תיפול, זה סוף המפעל הציוני. כל עוד יש סכנת מעבר לירושלים, בן גוריון לא שולח אף אחד לגזרה אחרת. כול המשקל על ירושלים. אילו הערבים היו מצליחים לכבוש את הכביש, 100,000 איש, שישית מהישוב היהודי בארץ, היו מנותקים, היו נכנעים.

מתחתינו כביש 1, שהיה הדרך היחידה לירושלים בתחילת מלחמת העצמאות. עקב כישלונו של עבד קדר אל חוסיני במתקפה על גוש עציון, הוא מבין שהדרך לירושלים עוברת בין כפרים בשליטה ערבית, וקל לשלוט על הדרך. בזמנו הדרך הייתה מאוד צרה וקשה לנסיעה והתנועה הזדחלה. למטה בשיירות היו יהודים, למעלה על הגבעות היו ערבים, ששלטו בקלות עם מעט נשק על הדרך. כדי לפגוע בשיירות לא צריך לעבור קורס צלפים. הלוחמים הערבים היו מתקבצים פה בעמדות ויורים לעבר המכוניות העולות לירושלים כמטרה נייחת, מלכודת מוות. ב-1948 נהג שיירות, היה כמו סיירת מטכ”ל, אין דבר יותר מפחיד ומסוכן מאשר הדרך לירושלים בתש”ח, כמו רולטה רוסית.

הקרב על הדרך! בחודש אפריל 1948 דוד בן-גוריון מרכז כוח חיילים מכול הארץ, מפקירים ישובים מהגנתם וחושפים חזיתות. המטרה הייתה לתפוס שטחים ששולטים על הכביש כדי ליצור פרוזדור לירושלים. כול שטח שיושם עליו יד יסופח למדינה היהודית. בן גוריון אומר שאם יישוב בצפון ייפול, זה לא נורא, אפשר לחיות עם זה. אבל אם ירושלים תיפול גם הישובים בפריפריה ייפלו. “הולידו את ההעזה”, וזו הולידה את “מבצע נחשון“. תפיסת שטחים ששולטים על הכביש כדי לייצור פרוזדור לירושלים, כלומר יוצאים להתקפה, ולא נשארים במגננה כמו שקרה עד עכשיו. כובשים את קסטל, קולוניה, חולדה, דיר מוכסין, דיר יאסין, אח”כ את סריס.

שוחררה הדרך לירושלים!

איך מגיעים – ירידה לדרום מכביש 1 לכביש 3955, לכיוון שרש ובית מאיר. לפני בית מאיר ירידה רגלית צפונה לדרך עפר עם סמ”ש ירוק. הליכה מתונה באורך של כ-1.5 ק”מ, עוברים את משלטים 16 ו-21, התצפית נמצאת מעט מערבה למשלט 21. הדרך תביא אותנו לתצפית מעל כביש 1. (יש להשתמש במפת סימון שבילים מס’ 9).

ניתן לראות משמאל ממערב את השפלה לכיוון תל אביב, ומימין ממזרח את הדרך לירושלים.

כתב אברהם טובל


שינוי גודל גופנים
ניגודיות