• תַפרִיט
  • תַפרִיט
נחל סער. צילם בן לוריא. מתוך אתר פיקיוויקי

שלושה מסלולי טיול בנחל ומפל סער

דף הבית » שלושה מסלולי טיול בנחל ומפל סער

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

נחל סער שנקרא גם ואדי חשבה מנקז את בקעת יעפור ובריכת רם. אחרי כן הוא ממשיך למסעדה ומשם הוא עובר בין סלעי הגיר והדולמיט של מורדות החרמון לבין סלעי הבזלת של הגולן. לבסוף נשפך לנחל חרמון, הבניאס. ערוץ הנחל כולל שני מפלים גדולים, מפל רסיסים ומפל סער. בנוסף הוא כולל מפלונים ואשדות מים. אף לאורכו של הנחל תמצאו צמחייה כגון צמחיית נחלים, ובעיקר הרדוף, חורש ים תיכוני כגון אלה אטלנטית, אחירותם, סחלבים, עוזרר קוצני, עוזרר חד-גלעיני, אגס סורי, אלון מצוי,אלון תולע, ער אציל, שרכייה אשונה ולבנה רפואי. מדובר בנחל עונתי – חורפי שאורכו אחד-עשר קילומטרים.

זמן קריאה משוער: 8 דקות

נחל סער. צילם בן לוריא. מתוך אתר פיקיוויקי

עריכה לשונית יעל פלד

נחל סער שנקרא גם ואדי חשבה מנקז את בקעת יעפור ובריכת רם. אחרי כן הוא ממשיך למסעדה ומשם הוא עובר בין  סלעי הגיר והדולמיט של מורדות החרמון לבין סלעי הבזלת של הגולן. לבסוף נשפך לנחל חרמון,  הבניאס. ערוץ הנחל כולל שני מפלים גדולים, מפל רסיסים ומפל סער. בנוסף הוא כולל מפלונים ואשדות מים. אף לאורכו של הנחל תמצאו צמחייה כגון צמחיית נחלים, ובעיקר הרדוף, חורש ים תיכוני כגון אלה אטלנטית, אחירותם, סחלבים, עוזרר קוצני, עוזרר חד-גלעיני, אגס סורי,  אלון מצוי,אלון תולע, ער אציל, שרכייה אשונה ולבנה רפואי. מדובר בנחל עונתי – חורפי שאורכו אחד-עשר קילומטרים.

היסטוריה

לפני כ- 120,000 שנים התפרץ הר געש באזור בריכת רם שגרם להיווצרותו של ערוץ נחל סער. בעברו הנחל היה איתן כלומר שמימיו זורמים כל השנה, אבל כבר הרבה שנים תושבי הסביבה  משתמשים במי המעיינות לצורכיהם, ולכן הוא זורם רק בחורף. בנוסף בשנות השמונים תושבי הסביבה השתמשו במי הנחל גם בעונת החורף, ולכן יש בו מים רק כאשר יש הרבה גשמים או כאשר מאגרי המים מתמלאים. בתקופה זה הנחל גועש, ולכן מהווה מקור לביקורם של אלפי מטיילים.

 

מסלול טיול למפל סער

כללי: מפל הנמצא בשיאו בתקופת החורף מכיוון שהוא ניזון ממעיינות עונתיים – חורף  וממי גשמים ושלגים. במקום יש רחבת תצפית שממנה אפשר להשקיף על מפלי סער שקומתם כעשרים מטרים, שנשפכים לבריכות. במקום יש גם מסלול טיול קצר ונחמד לעברם של המפלים.

חבל ארץ: רמת הגולן

מפת סימון שבילים:  מפת סימון שבילים מספר 1 – החרמון, הגולן ואצבע הגליל

נקודת התחלה: חניון מפל סער

נקודת סיום: חניון מפל סער

סימון השבילים: ירוק

שילוט והכוונה במסלול: נתחיל את המסלול בשביל שלכל אורכו יש שילוט. אחרי כן תעברו לשביל המסומן בירוק. משם תמשיכו בכביש 899 עד שתגיעו בחזרה לשביל המסומן בירוק. משם תמשיכו בשביל שאינו מסומן ולאחריו תחזרו לשביל המסומן בירוק. משם תמשיכו לכביש 99 עד שתגיעו למכוניות.

נקודות ציון: (Lng:35.70318337199639  Lat:33.24115773183422)

עונות מומלצות: חורף ואביב.

משך המסלול: כשעה.

מאפייני המסלול: מסלול רגלי נוח המיועד למשפחות.

רמת קושי: קלה – בינונית.

אורך המסלול: כחצי קילומטר.

ציוד למסלול: כובע, מים, קרם הגנה, בגד ים ונעליים נוחות.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: התצפית נגישה ואילו המסלול לא נגיש.

מקום לפיקניק: חניון מפל סער ולצדי הבריכה.

כניסה: חינם.

חניה: חניון מפל סער.

קליטה בקשר: תקין, למעט במקומות הנמוכים במסלול.

נקודת מילוי מים: אין.

אזהרות למפגעים במסלול: יש להיזהר כשחוצים את הכביש ויש להיזהר בירידה לבריכה.

לעיון : הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: חניון מפל סער ולצדי הבריכה.

פריחה: בחורף תוכלו לראות את ה כרמלית הנאה. בסתיו תוכלו לראות חצבים

איך להגיע: תיסעו בכביש 99 עד שתגיעו לכביש 989 , צומת מפל סער. תמשיכו כחמישים מטרים לכיוון מערב עד שתגיעו לחניה של מפל סער.

מסלול: מהחניון שבו יש מסעדה דרוזית ודוכנים של דרוזים תחצו את הכביש לצד שני ותלכו בעקבות השילוט כמאתיים מטרים לשני מצפורי נחל סער, במצפור אחד יש מקום להרבה אנשים ובמצפור השני יש מקום רק לשני אנשים . משני המצפורים תוכלו להשקיף על שני מפלים גבוהים הנשפכים לשתי בריכות גדולות שמעליהן יש גשר גדול. מסביבם של המפלים ומסביבן של הבריכות תראו צמחייה האופיינית למקום שיש בו מים ואבי בזלת גדולות.

לאחר שהייה במקום תרדו במדרגות בשביל המסומן בירוק עד שתגיעו לגשרון העץ שראיתם מהמצפור. ממנו תוכלו להסתכל על אשדות הנחל המתנפצים בסלעים. משם תעלו בסדרת מדרגות נוספת למצפור נוסף המשקיף לנחל סער תחתון, לחלקות החקלאיות שבמקום ולמצודת נמרוד.

לאחר שהייה במקום תיפנו ימינה בכביש 899 ותחצו גשר קטן. אחרי הגשר תיפנו שמאלה, תחצו את הכביש ותלכו עד שתגיעו לתחילת השביל המסומן בירוק. שם תיפנו שמאלה בשביל שאינו מסומן ותרדו בו לערוץ הנחל ולבריכה נסתרת המוקפים בקירות בזלת ובצמחייה האופיינית למקום שיש בו מים.

המעוניינים יוכלו להיכנס לבריכה ולהתרחץ במים הקרירים. לאחר השהייה בבריכה תחזרו בחזרה לשביל המסומן בירוק. משם תיפנו ימינה בכביש 99 עד שתגיעו למכוניתכם.

אם אתם מעוניינים לטייל גם בנחל סער, תחזרו לכביש 99 ותיפנו צפונה לכפר הדרוזי עין קיניה. משם תמשיכו כקילומטר  עד לחניה של גשר הידידות. פרטי המסלול של נחל סער בכתבה על הנחל.

 

מסלול טיול בנחל סער

כללי: גשר הידידות קיבל את שמו כדי לסמל את המחווה שמדינת ישראל עשתה עבור הדרוזים המתגוררים ברמת הגולן. משם תלכו בנחל סער המתחיל בחרמון ונשפך לרמת הגולן.

חבל ארץ: רמת הגולן

מפת סימון שבילים:  מפת סימון שבילים מספר 1 – החרמון, הגולן ואצבע הגליל

נקודת התחלה: גשר הידידות (כפר עין קניה)

נקודת סיום: גשר הידידות או החניה בכביש המוביל למצודת נמרוד.

סימון השבילים: ירוק.

שילוט והכוונה במסלול: תלכו בשביל המסומן בירוק עד הירידה לבריכה שאינה מסומנת ותחזרו לשביל המסומן בירוק.

נקודות ציון: 35.73068049956192  Lat:33.229152500850624

עונות מומלצות: חורף ואביב.

משך המסלול: כשעתיים.

מאפייני המסלול: מסלול הליכה קל המיועד למשפחות.

רמת קושי: קלה – בינונית.

אורך המסלול: כקילומטר וחצי.

ציוד למסלול: כובע, מים, קרם הגנה, בגד ים ונעליים נוחות.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: לא.

מקום לפיקניק: לצדי הבריכה ובמקומות מוצלים.

כניסה: חינם.

חניה: בחניה הסמוכה לגשר הידידות.

אם תבואו בשתי מכוניות, תחנו את המכונית השנייה בחניה הממוקמת על הכביש המוביל למצודת נמרוד.

קליטה בקשר: תקין, למעט הנקודות הנמוכות במסלול

נקודת מילוי מים: אין.

אזהרות למפגעים במסלול: יש להיזהר בירידה מהגשר ובירידה לבריכה. מי שיתחיל בדרך ההפוכה יש להיזהר בהליכה בשולי הכביש.

לעיון : הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: לצדי הבריכה ובמקומות מוצלים.

פריחה: שיחי אחירותם צהובים.

מסלול: 

מהגשר נרד בשביל המסומן בירוק לאפיקו של נחל סער שאורכו כחמש-עשרה דקות. משם נעלה לתצפית המשקיפה על מפל  ער הנשפך לבריכה גדולה.

המעוניינים יוכלו לרדת אליהם בשביל שאינו מסומן שבמהלכו תצטרכו לדלג בין אבן בזלת אחת לבין אבן בזלת אחרת עד להגעתכם למפל ער ובריכה שאליה הוא נשפך. שם תוכלו להתרחץ במים הקרירים ואף תוכלו לשבת מתחת למפל כדי להרגיש את עוצמתו של הזרם.

לאחר שהייה בבריכה תחזרו בחזרה לשביל המסומן בירוק. תמשיכו ללכת לאורכו של השביל המסומן בירוק ובמהלכו תראו בריכות קטנות, אבני בזלת גדולות וצמחייה כגון קידה שעירה, חלבלוב, שיחי אחירותם צהובים ופרחי בר.

לאחר כשלוש-רבעי שעה של הליכה תעלו במעלה השביל  הירוק עד שתגיעו לתצפית הממוקמת על גשר סער שממנה תוכל להשקיף על המפל הנשפך לבריכה מלמעלה. לאחד שהייה במקום תמשיכו כמה מטרים עד שתגיעו לחניה הממוקמת בכביש המוביל למבצר נמרוד.

אפשר לעשות את המסלול גם מהכיוון ההפוך.

 

מסלול טיול מנחל סער עד מפל סער

כללי: מסלול אורכי המתחיל בנחל סער ומסתיים במפל סער.

חבל ארץ: רמת הגולן

מפת סימון שבילים: מפת סימון שבילים מספר 1 – החרמון, הגולן ואצבע הגליל

נקודת התחלה: גשר הידידות (כפרעין קיניא)

נקודת סיום: חניון מפל סער.

סימון השבילים: ירוק

שילוט והכוונה במסלול: תרדו מגשר הידידות עד שתגיעו לשביל המסומן בירוק. משם תרדו בדרך שאינה מסומנת למפל הרסיסים ואף תחזרו בה. משם תמשיכו בשביל המסומן בירוק. תמשיכו ללכת בשביל המסומן בירוק עד שתגיעו לשביל הצמוד לכביש 99. אחרי כן תמשיכו ללכת בשביל המסומן בירוק עד שתראו את מפל המגלש. משם תרדו בשביל שאינו מסומן למפל המגלש ולאחר שהייה במקום תחזרו בחזרה ותמשיכו ללכת בשביל המסומן בירוק. תלכו בו עד שתגיעו לכביש שבו תלכו עד שתגיעו לשביל המוביל לתצפית. בשביל זה תלכו בהתאם לשילוט ואחרי שתשהו במקום תחזרו לשביל המסומן בירוק עד שתגיעו לכביש 899. תחצו את הכביש ותמשיכו בשביל המסומן בירוק עד שתגיעו לשביל שאינו מסומן. תרדו בשביל שאינו מסומן ואחרי שהייה במקום תחזרו בחזרה ותלכו בשביל המסומן בירוק. תמשיכו בכביש המסומן בירוק עד שתגיעו לכביש 99. תלכו בשולי הכביש עד שתגיעו לחניה.

נקודות ציון: 35.73068049956192  Lat:33.229152500850624

עונות מומלצות: חורף ואביב

משך המסלול: כשלוש שעות.

מאפייני המסלול: טיול הליכה המיועד למשפחות ולמיטיבי לכת.

רמת קושי: בינוני.

אורך המסלול: כארבעה קילומטרים.

ציוד למסלול: כובע, מים, קרם הגנה, בגד ים ונעליים נוחות.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: לא.

מקום לפיקניק: לצדי הבריכות ובמקומות מוצלים.

כניסה: חינם.

חניה: חניון הידידות. אם תבואו בשני רכבים תהיה לכם חניה גם בחניון מפל סער.

קליטה בקשר: תקין, למעט במקומות הנמוכים במסלול.

נקודת מילוי מים: אין

אזהרות למפגעים במסלול: יש להיזהר כשחוצים את הכביש, יש להיזהר בירידה מהגשר ויש להיזהר בירידה לבריכה.

לעיון : הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: לצדי הבריכות ובמקומות מוצלים

פריחה: בסתיו תוכלו לראות חצבים. באביב תוכלו לראות אחירותם צהובה. בחורף תוכלו לראות את הכרמלית הנאה.

 

איך להגיע: תיסעו כל כביש 99 ותיפנו צפונה לכפר הדרוזי עין קיניה. משם תמשיכו כקילומטר עד לחניה של גשר הידידות.      

אם תגיעו בשני רכבים, תיסעו ברכב השני בחזרה לכביש 99 עד שתגיעו לכביש 989 , צומת מפל סער. תמשיכו כחמישים מטרים לכיוון מערב עד שתגיעו לחניה של מפל סער. אם לא תגיעו בשני רכבים תוכלו לבקש מאחד הנהגים שיקפיץ אחד מכם אל רכבכם ואחרי כן תחזרו לאסוף את שאר המשפחה.

מסלול:

תרדו מגשר הידידות הממוקם מעל נחל סער לשביל של הנחל. תרדו בשביל כמה מטרים עד שתגיעו לאפיקו של נחל סער. אחרי כן תחצו את הנחל ותתחילו ללכת בשביל המסומן בירוק. תלכו כקילומטר עד שתגיעו לשביל שאינו מסומן המוביל למפל הרסיסים שקומתו עשרים וארבעה מטרים הנשפך לבריכה, ששם תוכלו לרחוץ במימיה הקרירים.

לאחר השהייה שם תחזרו בחזרה לגשר הידידות. משם תיפנו צפונה לשביל המסומן בירוק. כבר בתחילתו של המסלול תוכלו לראות טחנות קמח עתיקות שפעלו במקום עד לשנת 1969. משם תמשיכו ללכת בשביל המסומן בירוק ותעברו דרכן של מכלאות עזים נטושות, כשמשני צדדיו של השביל צומחים עצי חורש ים תיכוני כגון הרדוף הנחלים, אלון מצוי, אלון תולע, אלה ארץ ישראלית, אלה אטלנטית, אחירותם, עוזרר קוצני, אגס סורי, ער אציל ולבנה רפואי. אף תוכלו לראות צנון פגיוני, שלהבית דביקה, חלבלוב, קידה שעירה, סחלבים ועוד, עד שתגיעו לגדתו של הנחל. הנחל זורם מתוכם של סלעי בזלת שחורים עתיקים ובחורף אף תוכלו ליהנות מזרימה עזה של מים. השילוב בין עוצמתם של המים לבין סלעי הבזלת השחורים תורם להיווצרות מראה עוצר נשימה. לאורכו של הנחל תוכלו לראות מפלים, מפלונים ובריכות, שבאביב תוכלו לרחוץ בהם. 

המשך ערוצו של הנחל נעשה יותר ויותר צר, ולכן תצטרכו לטפס במעלה הגבעה בשביל המסומן בירוק כשלפניכם תראו את כפר קינייא ומצודת נמרוד. בסופה של העלייה תגיעו לתצפית המשקיפה על אחד ממפליו של מפל סער שקומתו אחד-עשר מטרים הנשפך לבריכה המוקפת קירות בזלת ומסביבה צומחים שיחי דפנה.

תמשיכו ללכת בשביל המסומן בירוק עד שתגיעו לשביל העובר במקטע מכביש 99. אחריו תחזרו לשביל המסומן בירוק ותלכו בו כשמונה מאות מטרים עד שתראו את מפל המגלש שאף קומתו  אחד-עשר מטרים. מפל זה נראה כארובה מכיוון שהוא מוצב בנטייה. מפל זה אינו ממוקם במסלול, אך מומלץ לרדת בשביל הלא מסומן כדי לראותו מקרוב.

לאחר השהייה שם תחזרו לשביל המסומן בירוק. תמשיכו ללכת כשלוש מאות מטרים עד שתגיעו לצומת מפל סער. שם תחצו את הכביש כדי להגיע למפל סער עצמו. תלכו בעקבות השילוט כמאתיים מטרים לשני מצפורי נחל סער, במצפור אחד יש מקום להרבה אנשים ובמצפור השני יש מקום רק לשני אנשים. משני המצפורים תוכלו להשקיף על שני מפלים גבוהים הנשפכים לשתי בריכות גדולות שמעליהן יש גשר גדול. מסביבם של המפלים ומסביבן של הבריכות תראו צמחייה האופיינית למקום שיש בו מים ואבי בזלת גדולות.

לאחר שהייה במקום תרדו במדרגות בשביל המסומן בירוק עד שתגיעו לגשרון העץ שראיתם מהמצפור. ממנו תוכלו להסתכל על אשדות הנחל המתנפצים בסלעים.  משם תעלו בסדרת מדרגות נוספת למצפור נוסף המשקיף לנחל סער תחתון, לחלקות החקלאיות שבמקום ולמצודת נמרוד.

לאחר שהייה במקום תיפנו ימינה בכביש 899 ותחצו גשר קטן. אחרי הגשר תיפנו שמאלה, תחצו את הכביש ותלכו עד שתגיעו לתחילת השביל המסומן בירוק. שם תיפנו שמאלה בשביל שאינו מסומן ותרדו בו לערוץ הנחל ולבריכה נסתרת המוקפים בקירות בזלת ובצמחייה האופיינית למקום שיש בו מים. המעוניינים יוכלו להיכנס לבריכה ולהתרחץ במים הקרירים. לאחר השהייה בבריכה תחזרו בחזרה לשביל המסומן בירוק. משם תיפנו ימינה בכביש 99 ותלכו עד שתגיעו לחניון מפל סער. בחניון יעמדו לרשותכם מסעדה דרוזית ודוכנים של דרוזים.               

אם הגעתם למקום בשתי מכוניות, תעלו על מכוניתכם, אך אם הגעתם במכונית אחת תבקשו מאחד הנהגים שיקפיץ אחד מכם למכוניתו. אחרי כן תחזרו בחזרה כדי לאסוף את בני משפחותיכם.

אפשר לעשות את המסלול גם בכיוון ההפוך כלומר ממפל סער לנחל סער.

שייט בקיאקים 

אטרקציות בסביבה

פיינטבול הגושרים

המקום מציע משחקי ירי בכדורי צבע, סדנאות גיבוש וסדנאות מנהיגות. אפשר לשלב ארוחה קלה ,ארוחת צהריים ואטרקציות נוספות.

שעות פתיחה: בתיאום מראש

טלפון ליצירת קשר: 052-9708215

 

קייקי מעיין הגושרים

 שיט קיאקים במי נחל שניר. תוכלו לבחור בין מסלול משפחתי שהוא מסלול רגוע שאורכו חמישה קילומטרים לבין מסלול אתגרי שאורכו ששה קילומטרים. במסלול זה הקילומטר הראשון יהיה סוער ואחרי כן ימשיך רגוע כמו בשיט המשפחתי.

אורכם של שני המסלולים כשעתיים, במהלכם תראו צמחייה, ציפורים ופרפרים.

שעות פתיחה: מעשר בבוקר עד שלוש בצהריים.

טלפון  ליצירת קשר: 077-2717500

 

שולמן מתוקים

חברה המתמחה בהכנת מוצרי שוקולד שבה תוכלו לעשות סדנאות שוקולד ואף לרכוש מוצרים העשויים משוקולד.

שעות פתיחה: באמצע שבוע מעשר בבוקר עד שש בערב, ביום שישי מתשע בבוקר עד שלוש אחר הצהריים ובשבת מעשר בבוקר עד חמש אחר הצהריים.

טלפון ליצירת קשר:  054-5902198

           

מסעדות בסביבה

מסעדת שרולה בחניון מפל סער

מסעדה המציעה ארוחות בשריות איכותיות וארוחות דגים מובחרות.

טלפון ליצירת קשר: 057-9440854

 

לבנונית על מעיינות הבניאס

מסעדה לבנונית המציעה מאכלים לבנוניים אותנטיים, ארוחות בשריות וחומוס.

שעות פתיחה: עשר בבוקר עד שמונה בערב.        

טלפון ליצירת קשר: 04-6905778 או 050-5254724

 

קדירת המכשפה והחלבן

מסעדה הממוקמת במבנה עשוי מעץ שמשקיפה על בריכת רם. המסעדה מציעה ארוחות קדירה מגוונות שמגישות מלצריות המחופשות למכשפות.

שעות פתיחה: שתים-עשרה בצהריים עד הלקוח האחרון.

טלפון ליצירת קשר: 04-6870049 או 058-6644266

 

המלצה למקומות לינה

צימרים אקולוגים – אויר ואווירה

כשלוש-רבעי שעה מנחל סער ביישוב חד נס ממוקם לו הצימר אויר ואווירה. בצימר זה יש שלוש בקתות עץ המושתתות על תרבות אקולוגית. הצימר מיועד לזוגות ולמשפחות שמעוניינים בנופש רגוע, שקט ורומנטי. 

טל ליצירת קשר: 052-2664821

כנען וילאג’  אחוזת בוטיק וספא

ישנם 5 חדרים רומנטיים ובריכה פנימית. המלון מציע מרכז ספא המאובזר במתקנים יוקרתיים כגון סאונה, ג’קוזי ומכון יופי.

– 

השוואת מחירים של מקומות לינה בסביבה

 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם