• תַפרִיט
 • תַפרִיט

3 מסלולי טיול מומלצים בשמורת נחל אל-על

דף הבית » 3 מסלולי טיול מומלצים בשמורת נחל אל-על

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

קרדיט תמונה ראשית: דוידי ורדי, מתוך אתר פיקיויקי, רישיון ייחוס.

מוכנים לצאת לטיול בנחל אל על? שמורת הטבע עוטפת את נחל אל על במקטע שבין מושב אלי-עד למושב אבני איתן. הנחל נקרא על שם כפר סורי קדום ששכן באזור וישב על שרידי יישוב יהודי מהתקופה המקראית והתלמודית – ושמו אלעלה. בעבר, הנחל נקרא בערבית ואדי דופילה בשל ההרדופים הגדלים לצדו.

נחל אל על הוא נחל איתן. כשתבקרו בשמורה היום, תוכלו לבחור מבין שלושה מסלולי טיול, שייקחו אתכם לחלקים שונים בשמורה. יש שני מפלים מרכזיים לאורך הנחל: המפל הלבן, הפורץ מתוך סלעי גיר לבן, והמפל השחור, המפורץ מתוך סלעי בזלת שחורים. יש גם את המפל הירוק, שבו תוכלו לראות מים רק בחורף.

הכניסה למסלולים ללא תשלום.

*גילוי נאות: עמוד זה כולל מספר קישורים של תכניות שותפים שלנו. אם תלחצו על הקישור ותרכשו דרכו את אחד מהשירותים, אנחנו נקבל על זה עמלה, שתעזור לנו לתפעל את האתר. הדבר נעשה ללא תוספת עלות עבורכם. תודה על העזרה!

הערות חשובות והוראות בטיחות

 • הטיול בשמורה והכניסה והשחייה בבריכות היא על אחריותכם בלבד.
 • אין לקפוץ לתוך הבריכות.
 • יש להיזהר בירידה לנחל.
 • אסור לשתות ממי הנחל.
 • אסור לפגוע בחי ובצומח שבשמורה.
 • לא מומלץ לטייל בשמורה אחרי רדת גשם, כיוון שהמסלול יכול להיות מאד חלקלק.
 • ציוד מומלץ: כובע, מים (לפחות 2 ליטר לאדם), משקפי שמש, קרם הגנה, בגד ים, בגדים להחליפה ונעליים מתאימות להליכה במים, מפת סימון שבילים מספר1 – החרמון הגולן ואצבע הגליל.
 • אין מקום למילוי מים לאורך המסלול. ניתן למלא מים רק בחניונים בתחילת המסלולים.
 • פריחה באזור: באביב תוכלו לראות אירוסים, כלניות, נוריות, צבעונים,  פשתות, חרציות, תורמוסים, עכנאים, לשוני הפר, יערות איטלקיות ושיחי הרדוף שפרחיו ורודים. בקיץ ובסתיו תוכלו לראות קיפודן וקיצנית.

מומלץ לקרוא – הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול.

מסלול #1: מהמפל הלבן למפל השחור

פרטים טכניים על המסלול

נקודת התחלה: חניון המפל הלבן באלי-עד.

נקודת סיום: חניון המפל השחור באבני אית”ן.

עונות מומלצות: כל השנה.

אורך המסלול: כ-4 קילומטרים.

משך הטיול: כ-4 שעות.

רמת קושי: בינונית. מתאים למשפחות מיטיבות לכת.

נגישות לאנשים עם קשיי ניידות: אין נגישות.

קליטה: קליטה לקויה.

איך מגיעים לתחילת המסלול?

תחילת המסלול נמצאת ליד כביש הגישה ליישוב אלי-עד, בחניון המפל הלבן. יש לעלות לרמת הגולן מהכנרת, מכביש 98 ובהמשך לפנות שמאלה לכיוון אלי-עד. ניתן למצוא את הנקודה ב-Waze: “חניון מפל לבן”.

שימו לב שהמסלול הזה הוא קווי ולכן, תצטרכו להגיע עם שני רכבים ולעשות הקפצות. נקודת הסיום היא בחניון המפל השחור באבני אית”ן. אם אין לכם רכב נוסף, אתם יכולים לחזור ליישוב אלי-עד על טיילת אופניים המחברת בין שני היישובים ואורכה כ-3 קילומטרים, כלומר כ-45 דקות הליכה.

תיאור המסלול 

מחניון המפל הלבן, רדו ממרפסת התצפית בשביל המסומן אדום, חצו את הערוץ שיורד מחורבות הכפר אל על והמשיכו ללכת עד שתגיעו לנקודת תצפית נהדרת על הסביבה. יש להיזהר שלא להתקרב לתהום!

משם, תמשיכו בירידה על גרם מדרגות אל בריכת המפל הלבן, כ-5 דקות הליכה על סימון שבילים שקוף. המפל הלבן, שמתנשא לגובה 14 מטרים, נופל לבריכת שחייה יפה ונעימה.

לאחר שתיהנו מהמפל הלבן, חזרו לשביל האדום, עלו לראש המפל הלבן, חצו בריכות שכשוך קטנות והמשיכו לכיוון המפל השחור. בדרך, תוכלו להבחין בקירות תמיכה, שתמכו באמת מים עתיקה שעברה כאן בתקופה ההלניסטית בדרכה ליישוב סוסיתא.

בהמשך, תגיעו ליתדות טיפוס. טפסו בזהירות והמשיכו עד לצומת שבילים אדום וכחול.  המשיכו על השביל האדום עד שתגיעו לנקודת טיפוס נוספת. במקום לעלות ביתדות, פנו בעקבות סימון השבילים השקוף לכיוון המפל השחור. גם כאן תוכלו ליהנות מבריכה טבעית יפהפייה.

לאחר מנוחה לצד המפל, חיזרו אל יתדות הטיפוס, טפסו בזהירות והמשיכו בעלייה לכיוון אבני אית”ן.

ניתן לעשות את המסלול גם בכיוון ההפוך, אך זה פחות מומלץ כיוון שבסוף יש עלייה תלולה.

מסלול #2: מסלול המפל הלבן

פרטים טכניים על המסלול

נקודת התחלה: חניון המפל הלבן באלי-עד.

נקודת סיום: חניון המפל הלבן באלי-עד.  

עונות מומלצות: כל השנה.

אורך המסלול: כ-4 קילומטרים.

משך הטיול: כשעתיים.

רמת קושי: בינונית. מתאים למשפחות.

נגישות לאנשים עם קשיי ניידות: אין נגישות.

קליטה: קליטה לקויה.

איך מגיעים לתחילת מסלול המפל הלבן?

מצומת כורסי, פנו לכביש 789 שבו תיסעו עד צומת אפיק. שם, פנו שמאלה לכביש 98 ותיסעו כ-4 קילומטרים עד שתגיעו למושב אלי-עד. מכביש הגישה לאלי-עד, סעו כ-200  מטרים עד שתגיעו לחניון מפל לבן, שבו תחנו את רכבכם.

תיאור מסלול המפל הלבן

מחניון מפל לבן, רדו בשביל המסומן באדום. תעברו דרך מטע זיתים וצמחייה האופיינית למקום שיש בו מים, כגון איקליפטוסים וסברס, עד שתגיעו לאפיק עונתי הזורם בחורף, שאותו תצטרכו לחצות. אחרי כן, תמשיכו במדרגות טבעיות עד שתגיעו לתצפית המשקיפה על המפל הירוק, המתנשא לגובה כ-20 מטרים ומסביבו גדלים עבקנים. הוא זורם רק בחורף.

משם, המשיכו בשביל עד לתצפית המשקיפה על המפל הלבן, הנשפך מגובה כ-14 מטרים. אם תרצו להתרחץ בבריכה שבתחתית המפל, רדו בשביל ללא צבע לכיוון הבריכה. היא עמוקה, לכן חשוב לדעת לשחות. אפשר גם לרדת ולשבת לצד הבריכה, ליהנות מהאווירה הרגועה ולנוח לפני שאתם חוזרים לרכב.

אחרי השהייה במקום, חיזרו באותה הדרך עד שתגיעו בחזרה לרכבכם.

מסלול #3: מסלול המפל השחור

פרטים טכניים על המסלול

נקודת התחלה: חניון המפל השחור – חניון המפלים באבני אית”ן.

נקודת סיום: חניון המפל השחור – חניון המפלים באבני אית”ן.

עונות מומלצות: כל השנה.

אורך המסלול: כ-1.5 קילומטרים.

משך הטיול: כשעתיים.

רמת קושי: בינונית. מתאים למשפחות.

נגישות לאנשים עם קשיי ניידות: אין נגישות.

קליטה: קליטה לקויה.

איך מגיעים לתחילת מסלול המפל השחור?

מצומת אפיק, תמשיכו בכביש 98 עד שתגיעו לפנייה המובילה לאבנ”י איתן. אם תגיעו באמצע שבוע תוכלו להגיע לחניון המפלים דרך מושב אבנ”י איתן, שנקרא על שמם של ששת חברי גרעין איתן שנפלו במלחמת יום כיפור. סעו דרך מרכזו של היישוב והמשיכו עד הפנייה הראשונה שמאלה. פנו שמאלה והמשיכו עד שתגיעו לחניון המפלים. אם תגיעו בסוף שבוע, תצטרכו לנסוע בכביש העוקף את היישוב. פנו שמאלה דרך עפר כמאה מטרים לפני הכניסה ליישוב ותמשיכו על דרך זו עד שתגיעו לחניון המפלים.

תיאור מסלול המפל השחור

מחניון המפלים, לכו בשביל המסומן באדום עד שתגיעו לשביל המוביל לנחל. בנקודה זו תוכלו גם ליהנות מתצפית נהדרת המשקיפה על האזור. רדו בשביל המוביל לערוצו של הנחל וחלפו על פני בוסתן שבו גדלים עצי תאנים, רימונים, ענבים ותמרים. הירידה תלולה וכוללת גם יתדות.

תגיעו למשטח שמעל המפל השחור, הפורץ מסלעי בזלת שחורה וקומתו כ-8 מטרים. רדו בשביל בשביל ללא צבע עד שתגיעו לבריכה הטבעית שאליה נשפך המפל, שבה תוכלו להתרחץ. מסביבה גדלים עצי דולב, שיחי ערבה ושערות שולמית. תוכלו לעצור כאן כדי לנוח ולאכול. לאחר ההתרעננות במקום, חזרו על עקבותיכם חזרה לרכב שהשארתם בחניון.

מקומות לינה מומלצים בסביבה

 • הכפר האינדיאני: מתחם אוהלים מונגוליים הנמצא בסמוך לאבני אית”ן ולתחילת המסלול של המפל השחור. כל האוהלים ממוזגים, כך שתוכלו ליהנות מחוויה נעימה גם בחורף וגם בקיץ!
 • חאן נחל אל על: החאן נמצא בסמוך לאבני אית”ן, כך שתהיו קרובים למסלול בנחל אל על. במתחם קיימים אוהלים ובקתות עץ, כך שאפשר לבחור את מקום הלינה המועדף עליכם. יש גם שירותים, מקלחות, ברזיות, פינות ישיבה, אזור למנגל ולהבערת אש, נקודות חשמל וכל מה שאתם צריכים בשביל החופשה המושלמת קרוב לטבע.

חפשו מקומות לינה נוספים ברמת הגולן

אטרקציות מומלצות בסביבה

עין קשתות (אום אל קנטיר)

אחד האתרים החדשים ביותר באזור הוא אתר עין קשתות, שבו יישוב יהודי משוחזר עם אחד מבתי הכנסת העתיקים המשומרים בצורה היפה ביותר. את הביקור בעין קשתות מומלץ להתחיל עם הסרטון המרתק, המסביר על תהליך שיקום בית הכנסת. לאחר מכן, רדו במדרגות אל האתר הארכיאולוגי עצמו, שוטטו בין מבני הבזלת ותיהנו מהנוף המרהיב לכיוון הכנרת.

הכניסה בתשלום.

מרחק מנחל אל על: כ-30 דקות נסיעה.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של עין קשתות.  

שמורת אחו נוב

אם אתם מגיעים לאזור בחורף, מומלץ לעצור גם בשמורת אחו נוב. בדרך כלל, מסוף דצמבר ועד אמצע ינואר, תוכלו ליהנות כאן מפריחה משגעת של נרקיסים. והמסלול קליל ומתאים לכל המשפחה, כך שאפשר לעבור שם גם אחרי המסלול בנחל אל על!

קראו את הכתבה שלנו – המלצה למסלול טיול בשמורת אחו נוב.

מרחק מנחל אל על: כ-5 דקות נסיעה.

מצפה השלום

אין כמו תצפית לכיוון הכנרת. אם אתם מחפשים נקודת תצפית טובה בסביבה, אנו ממליצים לנסוע אל מצפה השלום בכפר חרוב. מנקודה זו, תוכלו לראות את הכנרת בשיא תפארתה וכן את כל סביבתה.

מרחק מנחל אל על: כ-15 דקות נסיעה.

מסעדות מומלצות בסביבה

מסעדת הדגים בעין גב

אם אתם בעניין של דגים – מסעדת הדגים בעין גב היא מקום מצוין בשבילכם. בתפריט תמצאו מגוון גדול של דגים שהגיעו ישירות מהכנרת. גם מנת הילדים כוללת אפשרות לדג. המסעדה מותאמת לאנשים עם קשיי ניידות.

המסעדה פתוחה בשבת.

טלפון להזמנות: 04-6658136. 

מסעדת מרינדו בעין גב

מרינדו היא לא רק מסעדה אלא גם קצביה פופולארית באזור הכנרת. כאן זה המקום ליהנות מבשר משובח מכל הסוגים ובכל הצורות. המסעדה מותאמת לאנשים עם קשיי ניידות.

המסעדה פתוחה בשבת.

טלפון להזמנות: 04-6658555.

מסעדת מושבוצ ברמות

מסעדת מושבוצ היא מהמסעדות הפופולאריות ביותר באזור ומציעה מגוון מנות בשריות, שמקורן מהבשר של רמת הגולן. מלבד בשר, תוכלו למצוא בתפריט גם תבשילים מיוחדים ופסטות נהדרות.

המסעדה פתוחה בשבת.

טלפון להזמנות: 04-6795095.

לסיכום

נחל אל על הוא אחד הנחלים היפים ברמת הגולן. בין אם תבחרו לעשות את כל המקטע מאבני אית”ן ועד אלי-עד ובין אם תבחרו לעשות מקטעים קצרים יותר, אתם צפויים ליהנות מטיול מקסים ומלא במים.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם