• תַפרִיט
  • תַפרִיט

שלושה מסלולי טיול מומלצים בעמק המעיינות ובסביבה הקרובה

דף הבית » שלושה מסלולי טיול מומלצים בעמק המעיינות ובסביבה הקרובה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 17 דקות

אחד מהאזורים היפים ביותר בארץ הוא עמק המעיינות, ומעליו מתנוסס הר הגלבוע היפהפה. אם אתם חושבים על נופש בישראל ומחפשים אחר מקום רגוע ויפהפה להעביר בו את החופשה, אנו ממליצים בחום לעשות את דרככם אל עבר הגלבוע. במאמר הזה נציג לכם שני מסלולים אפשריים, שתוכלו לעשות בזמן שהותכם באזור הגלבוע. המסלולים מתייחסים למלון אוליב בגלבוע כנקודת היציאה שלכם (פרטים נוספים על המלון – בסוף המאמר). בנוסף, נציג לכם מספר אטרקציות מהנות ומעניינות הנמצאות באזור עמק המעיינות ושלא כללנו במסלולים עצמם, וכן מסעדות מומלצות באזור.

מסלול מספר 1 – יום טיול מהנה בעמק המעיינות:

אם אתם כבר נמצאים על הגלבוע, האזור הקרוב ביותר אליכם הוא אזור עמק המעיינות היפהפה. זו הסיבה שאנו ממליצים לצאת דווקא אל האזור הזה וליהנות מטיול מהנה שכולו מים, טבע וגם כמה עתיקות.

תתחילו את הבוקר בגן לאומי מעיין חרוד – זהו פארק יפהפה השוכן למרגלות הר הגלבוע, שבו תוכלו למצוא את מעיין חרוד הנובע במערה ואת אחוזת הקבר של יהושע ואולגה חנקין, העומד לצד הבית הקטן שבנה שם יהושע חנקין בשנות ה-30 של המאה ה-20. אנו ממליצים להתחיל את הביקור באחוזת הקבר. בעלייה אל אחוזת הקבר תוכלו לראות את אנדרטת בני העמק, שהוקמה במקור לזכר שבעה מבני העמק אשר נפלו על הגלבוע במהלך מלחמת העצמאות. היום היא מנציחה את כל בני העמק אשר נפלו במערכות ישראל השונות. האנדרטה נוצרה על ידי אמן המתכת, דוד פלומבו,

בראש הגבעה נמצא הבית שבנה יהושע חנקין, אחד משני בתים שבנה עבור אשתו. יהושע חנקין מכונה “גואל האדמות”, שכן הוא גאל יותר מ-600 אלף דונם של אדמות למען העם העברי בארץ. כעשר שנים לאחר שהקים את הבית הקטן הזה, אשתו אולגה נפטרה, והוא קבר אותה במערת קבורה שחצב ליד הבית. הוא עצמו נקבר לצדה שלוש שנים מאוחר יותר.

לאחר שתעלו אל אחוזת הקבר והבית תוכלו לרדת חזרה אל מעיין חרוד וליהנות משכשוך מרענן בבריכות השכשוך שבאתר.

האתר שייך לרשות הטבע והגנים, כך שכדאי להצטייד בכרטיס “מטמון”.

שעות הפתיחה: בקיץ – בימי ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 8:00-17:00, בימי שישי בין השעות 8:00-16:00. בחורף – בימי ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 8:00-16:00, בימי שישי בין השעות 8:00-15:00.

כמה זמן מומלץ לבקר? בין שעה לשעתיים.

המרחק מהנקודה הקודמת: בהנחה שאתם יוצאים ממלון אוליב בגלבוע, גן לאומי מעיין חרוד נמצא במרחק כ-5 קילומטרים מהמלון. כדי להגיע, סעו לאורך כביש 675 לכביש 71 והמשיכו בו מזרחה עד לפנייה ימינה לגדעונה. המשיכו עד למגרש החנייה של הגן הלאומי. משך הנסיעה הוא כ-10 דקות.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של גן לאומי מעיין חרוד.

תמשיכו לטיול אל קניון הבזלת – אם עוד לא שמעתם על קניון הבזלת, כדאי להיכר את פנינת הטבע הזו בעמק בית שאן. בנקודה זו, נחל חרוד, העושה את דרכו מעמק בית שאן לנהר הירדן, צריך היה להתגבר על מדרגה טופוגרפית ולכן חרץ בה קניון יפהפה הכולל מספר מפלים. תוכלו לעלות על “הגשר התלוי” שמעל לקניון וליהנות מהמראה היפהפה של המים הזורמים. כיום המים זורמים בקניון במשך כל השנה, אך במרבית השנה המים הזורמים הם מי שפכים. רק בחורף תוכלו לראות כאן מים שעיקרם מי גשמים.

משך המסלול: כחצי שעה. אורך המסלול הוא כ-200 מטרים.

המרחק מהנקודה הקודמת: קניון הבזלת נמצא במרחק של כ-18 קילומטרים מגן לאומי מעיין חרוד. כדי להגיע, סעו מזרחה על כביש 71 עד למפגש עם כביש 90. סעו ימינה – דרומה – ומיד לאחר מכן שמאלה חזרה אל כביש 71. לאחר מכן, פנו בפנייה הבאה שמאלה לכיוון קניון הבזלת וגני חוגה. משך הנסיעה הוא כ-15 דקות.

תיהנו משחייה במימי הסחנה – גן השלושה – אם מתחשק לכם לטבול במי המעיינות של עמק המעיינות, אין מקום טוב יותר לעשות זאת מאשר באתר הסחנה. כאן תוכלו למצוא מספר רב של בריכות, הניזונות ממי המעיינות של הסביבה, ביניהם גם כאלה הנובעים בטמפרטורות חמימות כל השנה. האתר נקרא גן השלושה על שם שלושת החלוצים, אשר נהרגו טרם הקמת המדינה, כאשר הרכב שלהם עלה על מוקדש בעמק.

לפני או אחרי הטבילה בבריכות של האתר, מומלץ לבקר גם באתר חומה ומגדל, המציג העתק מדויק של יישוב חומה ומגדל הראשון שהוקם בארץ, תל עמל, הקרוי היום קיבוץ ניר דוד. היישוב הוקם תוך כ-12 שעות בלבד ב-10 בדצמבר 1936, במסגרת המרד הערבי הגדול. שווה גם להציץ במוזיאון לארכיאולוגיה הנמצא בסמוך,שבו מוצגים מגוון ממצאים מהאזור ומאגן הים התיכון.

הכניסה בהנחה בהצגת כרטיס “מטמון” של רשות הטבע והגנים. הכניסה כוללת רחצה חופשית בבריכות של הסחנה וביקור חופשי באתר המשוחזר ‘חומה ומגדל’ ובמוזיאון לארכיאולוגיה.

שעות הפתיחה: בקיץ – בימי ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 8:00-17:00, בימי שישי בין השעות 8:00-16:00. בחורף – בימי ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 8:00-16:00, בימי שישי בין השעות 8:00-15:00.

כמה זמן מומלץ לבקר? לפחות שעתיים.

המרחק מהנקודה הקודמת: גן השלושה נמצא במרחק של כ-10 קילומטרים מקניון הבזלת. כדי להגיע, צאו אל כביש 90 וסעו בו דרומה עד הפנייה ימינה לכביש 669. סעו בכביש זה עד הפנייה שמאלה אל גן השלושה. משך הנסיעה הוא כ-15 דקות.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של הסחנה – גן השלושה.

עצרו לארוחת צהריים באחת ממסעדות האזור – אם אתם בעניין של דגים, תוכלו לאכול את ארוחת הצהריים שלכם במסעדת דג דגן בחפציבה. המסעדה נמצאת במבנה היסטורי שהוקם בשנת 1925 ושימש כרפת הראשונה בעמק. אם תרצו ארוחת צהריים קרובה יותר, תוכלו גם להזמין ארוחת צהריים בשרית מהירה ממזנון הטחנה שבגן השלושה.  

למי שמעוניין להתעכב ולהרחיב ביקור

תחילה לטבע בפארק המעיינות

כתב וערך קובי פלינקר. כתב תיירות

פארק המעיינות מחבר למעשה שלושה מעיינות מוכרים, נקיים ויפים במיוחד: עין שוקק, עין מודע ונחל הקיבוצים למתחם מטופח ומושקע, בו ניתן לבקר בכניסה חופשית חינם ללא כל תשלום בשעות היום ולטייל באין מפריע ברגל, ובכלים ידידותיים לסביבה בלבד.

החנייה והכניסה לפארק המעיינות החדש אמנם חינם כאמור וניתן כמובן להביא אופניים מהבית לרכיבה בדרכים החדשות בפארק המעיינות, אך לאלו המעוניינים בהשלמת החוויה המשפחתית, ניתן לשכור רכבים ידידותיים לסביבה (לנהוג ברכב חשמלי על המסלולים החדשים, להגיע בנוחות ובכיף אמיתי עד לשפת הנחל, או מקור המים זו חוויה אמיתית), או אופניים למשפחות, זוגות, קבוצות ובודדים מכל הגילאים.

ניתן לרכוב על אופניים בשבילי הפארק, לסייר ברגל, לטבול ולהשתכשך במעיינות או בנחל הקבוצים, לעצור לפיקניק רגוע בחורשות מוצלות המצויות ליד המעיינות או ליד טחנת הקמח העתיקה, לצפות בציפורים הרבות המאכלסות את בריכות הדגים, ליהנות מהטבע במיטבו, ופשוט לחוות את עמק המעיינות בצורה הזו.

לא אוהבים לנהוג? בפארק מופעל שאטל חשמלי מיוחד המסייר בפארק ומעלה ומוריד נוסעים לכל מקום ברחבי הפארק.

אבל, יש גם אפשרות להגיע למעיינות היפים והקרירים הללו גם ברגל. מחנים את הרכב בכניסה לפארק, נכנסים למרכז המידע, נוטלים מפה, מצטיידים במזון אם שכחתם ופשוט הולכים כמה דקות ברגל עד למקור המים המעניין אתכם.

איך מגיעים לפארק המעיינות?

הכניסה לפארק נעשית דרך כביש הכניסה לגן הלאומי גן השלושה הסחנה (כביש 669) שם נמצא חניון הפארק החדש, מרחק הליכה קצרצר מהמעיין הראשון [החנייה והכניסה חינם]. שעות הפתיחה בחורף – 8:00-16:00 בכל ימות השבוע.

או

או

שתמשיכו לביקור בגן לאומי בית אלפא – הגן הלאומי אומנם בשמו את בית אלפא, אך למעשה נמצא בשטחו של קיבוץ חפציבה הסמוך. הוא נקרא בית אלפא על שם חורבת בית אילפא הנמצאת בקרבת מקום. בגן הלאומי נמצא בית כנסת עתיק מתקופת התלמוד, כלומר מהתקופה הביזנטית, מהמאה ה-6 לספירה לערך. מה שמיוחד בבית הכנסת הזה הוא רצפת הפסיפס שבו. החלק המרתק ביותר בפסיפס הוא חלקו המרכזי, שבו מוצג גלגל מזלות ובמרכזו דמותו של הליוס, אל השמש היווני. זה מנוגד מאד לדיבר השני – “לֹא יִהְיֶה לְךָ אֱלֹהִים אֲחֵרִים עַל פָּנָי. לֹא-תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל, וְכָל-תְּמוּנָה”. לכן, הפסיפס הזה העלה ועודנו מעלה לא מעט שאלות. תיכנסו פנימה, תצפו בסרט המעניין המוצג במקום ותנסו לענות על השאלה – מדוע בחרו יהודים להציג בבית הכנסת שלהם את דמותו של הליוס, האל היווני.

שעות הפתיחה: בקיץ – בימי ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 8:00-17:00, בימי שישי בין השעות 8:00-16:00. בחורף – בימי ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 8:00-16:00, בימי שישי בין השעות 8:00-15:00.

כמה זמן מומלץ לבקר? כחצי שעה.

המרחק מהנקודה הקודמת: גן לאומי בית אלפא נמצא במרחק של כ-3 קילומטרים מגן השלושה. כדי להגיע, פשוט סעו מערבה על כביש 669 עד לכניסה לקיבוץ חפציבה והמשיכו לפי השילוט אל הגן הלאומי, שהוא בית הכנסת העתיק שבמקום. משך הנסיעה הוא כ-5 דקות.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של גן לאומי בית אלפא.

כתף שאול ושביל התנ”ך – לפני החזרה אל המלון שלכם, אנו ממליצים לעלות לראש הגלבוע וליהנות מהתצפית המרהיבה הנשקפת מכתף שאול (הידוע גם בתור “הר שאול”). התצפית מאפשרת ליהנות מהמראה המרהיב של רמות הגליל התחתון, הר תבור, גבעת המורה, עמק חרוד והרי נצרת. מהאזור יוצא גם שביל התנ”ך, שביל סלול העובר דרך יער אורנים ומציע כמה נקודות תצפית טובות על הסביבה. הר שאול, שהינו חלק מהגלבוע, הוא המקום שבו התרחש הקרב עם הפלשתים. שאול המלך צפה מכאן על הקרב. כאשר הקרב הלך והתקרב אליו, שאול ידע שאיננו מעוניין ליפול לידיהם של הפלשתים, לכן הורה לסגנו להרוג אותו. אך, הסגן לא היה מסוגל לעשות זאת. לכן, שאול שלף את חרבו, הפיל את עצמו על חודה ומת. כשהדבר נודע לדוד על מות שאול ובניו בקרב, הוא מיהר אל הגלבוע וקינן שם את קינתו המפורסמת.

משך המסלול: כקילומטר. מומלץ להישאר כאן כחצי שעה.

המרחק מהנקודה הקודמת: כתף שאול נמצא במרחק של כ-20 קילומטרים מגן לאומי בית אלפא. כדי להגיע, עלו אל הגלבוע דרך כביש מספר 6666 והמשיכו בנסיעה על גבי הגלבוע על כביש מספר 667 עד לפנייה ימינה לעבר כתף שאול. משך הנסיעה הוא כ-25 דקות.

עוד כמה רעיונות למסלולים שאפשר לעשות באזור עמק המעיינות:

מסלול טיול בדרך נוף הגלבוע

מסלול טיול בעקבות שאול המלך

מסלול טיול בנחל חרוד והמעיינות

מסלול טיול בהר ברקן בעקבות אירוס הגלבוע

מסלול טיול אל העמק הנעלם ליד הר ברקן

מסלול 2 – יום טיול בעקבות נופים, נצרות ועתיקות בגליל התחתון:

הגלבוע נמצא במרחק קצר מאד מקו התפר שבין עמק יזרעאל לגליל התחתון. לכן, אנו ממליצים לנצל את ההזדמנות ולנסוע מעט צפונה לביקור באתרים המרתקים שיש לגליל התחתון להציע. תתחילו בתצפית מרהיבה מראש הר תבור, תמשיכו לביקור במושבה שהוקמה באזור בראשית המאה ה-20, ומשם תעשו את דרככם אל עבר שרידי העיר שבו חתם רבי יהודה הנשיא את המשנה ואל העיר הערבית הגדולה בישראל, שקשורה קשר הדוק לסיפור הנוצרי.

תתחילו את הבוקר בהר תבור – אחת מהדרכים היפות ביותר להתחיל בו את היום היא בתצפית, והתצפית שנשקפת מראש הר תבור היא מהממת. ההר מתנשא לגובה של 562 מטרים, וכיוון שהוא גבוה בצורה ניכרת מעל סביבתו הוא היה מאז ומעולם נקודה אסטרטגית השולטת על כל הגליל התחתון. מבחינה גיאולוגית, מדובר בהורסט, כלומר באזור שהובלט מעל סביבתו על ידי לחצים טקטוניים שהגיעו מבטן האדמה. ההר קשור לשני קרבות מרכזיים – הקרב של דבורה הנביאה וברק בן אבינועם בסיסרא והקרב בין הרומאים ליהודים בתקופת המרד הגדול, כשהיהודים התבצרו על ההר אך נאלצו להעביר אותו לידי הרומאים לאחר שהמים אזלו בבורות האגירה שעל ההר. אך היום, הדבר העיקרי שתראו על ההר, מלבד הצומח והנוף המשגע, היא כנסייה פרנציסקנית מרשימה, הנקראת כנסיית ההשתנות. הכנסייה הזו מנציחה את המאורע המוזכר בברית החדשה, שבו ישוע “משתנה” בפני שלושה מתלמידיו. לפי הסיפור שבברית החדשה, הפנים שלו זהרו כשמש ופניו הלבינו כאור, ומשני עבריו ניצבו דמויותיהם של משה ואליהו הנביא. זו הייתה הנקודה שבה התלמידים של ישוע השתכנעו סופית שמדובר במשיח.

תוכלו להיכנס אל תוך הכנסייה ולהתרשם ממנה גם מבפנים. הכנסייה נבנתה על ידי אנטוניו ברלוצי בין השנים 1921-1925 והייתה אחת מהכנסיות הראשונות שתכנן בארץ. היא נבנתה על גבי שרידיה של כנסייה קדומה יותר, שעמדה כאן בתקופה הביזנטית. שווה להיכנס אל שתי הקפלות הנמצאות משני עברי הכנסייה, המוקדשות כל אחת לאחת מהדמויות שניצבו משני עבריו של ישוע – משה ואליהו הנביא.

לאחר שתבקרו בכנסייה תוכלו לצאת לטיול רגלי יפהפה על הר תבור, הנקרא שביל הפסגה. אורכו של השביל הוא כ-2 קילומטרים ומשכו כשעתיים. מדובר על מסלול מעגלי, המתאים למשפחות. כדי להגיע לתחילת השביל, לכו על כביש הגישה שבו הגעתם אל החנייה של הכנסייה עד שתגיעו לשער האבן המעוטר, שנבנה בראשית המאה ה-20 ומכונה “באב אל-הווה” או בתרגום לעברית, “שער הרוחות”. מדובר על שחזור לשער צלבני עתיק יותר. תמשיכו ללכת כמה עשרות מטרים אחרי השער עד שתראו שביל עפר היוצא שמאלה, המסומן בסימון שבילים שחור ובסימון שבילים של שביל ישראל (כתום-כחול-לבן). תמשיכו ללכת על השביל המסומן בשחור דרך החורש הגלילי היפהפה עד שתגיעו למפגש שבילים עם שביל המסומן באדום. גם כאן, תמשיכו על השביל המסומן בשחור ותיהנו בדרך מכמה תצפיות נהדרות לכיוון מזרח ודרום. בהמשך תגיעו למפגש שבילים נוסף, הפעם עם שביל המסומן בכחול. תישארו על השביל השחור ותיהנו מתצפית לכיוון מזרח, לכיוון הגולן והכנרת, ומתצפית צפונה להרי הגליל. תמשיכו ללכת עד שתגיעו למפגש עם השביל המסומן בירוק, והפעם בחרו בשביל הירוק ועשו את דרככם חזרה אל הרכב שהשארתם בחנייה.

חשוב להיכנס לכנסייה בלבוש צנוע.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 8:00-12:00 ו-14:00-17:00.

כמה זמן מומלץ לבקר? כשעתיים וחצי.

המרחק מהנקודה הקודמת: בהנחה שאתם יוצאים ממלון אוליב בגלבוע, המרחק מהמלון להר תבור הוא כ-28 קילומטרים. כדי להגיע, צאו אל כביש 71 וסעו בו מזרחה עד לפנייה שמאלה אל כביש 716. תמשיכו בכביש זה עד לפנייה ימינה לכביש 65. מיד לאחר מכן, פנו שמאלה לכביש 7266 בעקבות השילוט לדבוריה. בכיכר המרכזית בכפר דבוריה תפנו ימינה בעקבות השילוט לפסגת הר תבור. לאחר כחמש דקות נסיעה פנו ימינה לעבר הפסגה. הכביש שעולה אל הפסגה הוא כביש צר בעל פיתולים חדים רבים, כך שיש לנסוע בזהירות. כשתגיעו אל פסגת ההר תגיעו לצומת לא משולט. תפנו ימינה בצומת ותמשיכו בדרך זו עד שתגיעו למגרש החנייה של המנזר של הר תבור. משך הנסיעה הוא כ-45 דקות.

אם תרצו להעביר יותר זמן על הר תבור ובסביבתו, הנה לכם – מסלול טיול בהר תבור.

בדרך עוצרים בכפר תבור – בדרך אל הנקודה הבאה שלכם, אנו ממליצים לעשות עצירה קצרה – או ארוכה – בכפר תבור. המושבה הוקמה ב-25 באוקטובר 1901 ונקראה בראשיתה “מסחה”, על שם היישוב הערבי שהתקיים במקום לפני כן. הם שינו את שמה של המושבה לכפר תבור לאחר שמנחם אוסישקין הגיע לביקור בשנת 1903 ותמה מדוע למושבה אין שם עברי. המאורע ההיסטורי החשוב שאירע בכפר תבור היה הקמת תנועת “השומר” בשנת 1909. התנועה נועדה להגן על התושבים היהודיים ועל רכושם על ידי גיוס יהודים לעבודת השמירה, מה שעד אז הייתה נתונה בידיהם של הערבים. בזמן ביקורכם במושבה תוכלו לעצור להתרשם מפסל השומר על סוסו ומפסל נוסף שעוצב באחת הכיכרות, שמציג את הברון רוטשילד ורעייתו במרכבתם. הברון ביקר בכפר תבור בשנת 1914. שווה גם להתרשם ממגדל המים המשוחזר, העומד על הצומת המרכזית בכפר תבור, עליו רשום בעברית ובאנגלית “ביריה שלנו”, “Birya Belongs to Us”. ביריה הייתה ההתיישבות ליד צפת, שהבריטים ניסו לפנות פעם אחת פעם בשנת 1946.  

אם יש לכם יותר זמן, אתם יכולים גם לעצור ולבקר במוזיאון חצרות האיכרים או במוזיאון המרציפן, כל אחד בהתאם לתחומי העניין שלו. מוזיאון חצרות האיכרים מציג את אורח החיים של האיכרים הראשונים שהתיישבו בכפר תבור בראשית המאה ה-20, כולל כלים שהיו ברשותם, בעוד שמוזיאון המרציפן מתאים יותר לאלה מכם שמגיעים עם ילדים קטנים ורוצים למצוא להם תעסוקה בסדנה להכנת מרציפנים טעימים.  

כמה זמן מומלץ לבקר? כמה שאתם רואים לנכון ובהתאם ללוח הזמנים שלכם.

המרחק מהנקודה הקודמת: כפר תבור נמצא במרחק של כ-9 קילומטרים מהר תבור. כדי להגיע, רדו בכבשי המתפתל, סעו דרך הכפר שיבלי וצאו אל כביש 65, שיוביל אתכם במהרה לכפר תבור. משך הנסיעה הוא כ-20 דקות.

תמשיכו לביקור בגן לאומי ציפורי – העיר, שהצליחה לשרוד את המרד הגדול והייתה מקום מושבו של הסנהדרין, הייתה בעברה גם בירת הגליל. בגן הלאומי המרשים הזה תוכלו למצוא עשרות פסיפסים מרהיבים מהתקופה הרומית-ביזנטית ולשמוע על סיפורו של רבי יהודה הנשיא. אנו ממליצים במיוחד לעבור בבית כנסת העתיק, שבו רצפת פסיפס מרהיבה שבמרכזה גלגל מזלות. מומלץ ללחוץ על הכפתור המפעיל את הסרט, המספר אודות רבי יהודה הנשיא ופטירתו בציפורי. לאחר מכן, עשו את דרככם מעלה אל בית דיוניסוס, וילה רומית שבמרכזה רצת פסיפס נהדרת המתארת סצנות מחייו של דיוניסוס, אל היין היווני. בתחתית הפסיפס מופיעה דמות של אישה, שמכונה על ידי רבים “מונה ליזה של הגליל”, אולי כיוון שלא משנה היכן תעמוד, יהיה נדמה לך שהיא מסתכלת ומחייכת אלייך. למרגלות התל של ציפורי נמצא עוד אתר מלא בפסיפסים – בית חג הנילוס, שבו ניתן לראות פסיפסים מרהיבים שלא הוצאו ממקומם במשך כל השנים האלה. לסיום, אנו ממליצים לעבור במאגר המים העתיק ולהתרשם מהמאגר התת קרקעי הגדול, שנמשך לאורך של כ-260 מטרים.

הגן הלאומי שייך לרשות הטבע והגנים, לכן מומלץ להצטייד בכרטיס “מטמון”. דמי הכניסה סבירים.

שעות הפתיחה: בקיץ – בימי ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 8:00-17:00, בימי שישי בין השעות 8:00-16:00. בחורף – בימי ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 8:00-16:00, בימי שישי בין העשות 8:00-15:00.

כמה זמן מומלץ לבקר? כשעתיים.

המרחק מהנקודה הקודמת: גן לאומי ציפורי נמצא במרחק כ-38 קילומטרים מכפר תבור. כדי להגיע, סעו על כביש 65 צפונה עד לצומת גולני ושם פנו מערבה על כביש 77. המשיכו בנסיעה עליו עד לצומת המוביל, שם תפנו אל כביש 79 למזרח. עקבו אחר השילוט לגן לאומי ציפורי. משך הנסיעה הוא כחצי שעה.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של גן לאומי ציפורי.

סיימו את היום בשיטוט ברחובות נצרת – נצרת היא העיר הערבית הגדולה ביותר בישראל וידועה בזכות השוק הקיים בה ובזכות היותה אחת מהערים החשובות ביותר עבור הנצרות. לפי האמונה הנוצרית, נצרת הייתה עיר ילדותו של ישוע והמקום שבו אמו, מרים, התבשרה לראשונה שהיא תישא ברחמה את בן האלוהים. הכנסייה המרכזית בנצרת, שנראית ממרחקים, היא כנסיית הבשורה. שם, לפי האמונה, היה ביתה של מרים, ולשם גם הגיע המלאך גבריאל כדי לבשר לה את הבשורה המשמחת. באותו מפגש, מרים לא כל כך האמינה למלאך, אך הוא אמר לה שהיא יכולה לשאול את בת משפחתה, אלישבע, שהרתה באחת מערי יהודה לאחר שנים שלא הצליחה להרות. לאחר שעשתה את דרכה לאחת מערי יהודה ונפגשה עם בת משפחתה, היא הבינה שאכן היא נושאת ברחמה את בן האלוהים, מי שייקרא ישוע. עם כניסתם אל חצר כנסיית הבשורה, תוכלו לראות על קירות החצר עשרות איקונות המציגות את מרים. איקונות אלה נתרמו לכנסייה על ידי עשרות קהילות קתוליות מרחבי העולם. בפנים, בקומה התחתונה, תוכלו לראות את המערה שבה מאמינים שמרים חיה בתקופת בית שני. על המזבח כתוב ” VERBUM CARO HIC FACTUM EST”, כלומר “כאן נהיה הדבר לבשר”. בקומה העליונה תמצאו עוד איקונות של מרים, ותוכלו להביט מעלה אל פנים הכיפה המפוארת של הכנסייה. פנים הכיפה מזכירה לרבים את פרח השושן הצחור, שידוע כפרח שהביא המלאך גבריאל למרים בעת הבשורה.

לאחר הביקור בכנסיית הבשורה, תוכלו להמשיך לשוטט ברחובות נצרת. מעל לכנסיית הבשורה נמצאת כנסייה נוספת הנקראת כנסיית יוסף הקדוש, המוקדשת לבית המלאכה של יוסף, הארוס של מרים, ששימש כאביו המאמץ של ישוע. כנסייה נוספת ששווה ביקור היא כנסיית הבשורה היוונית-אורתודוקסית, שם מאמינים היוונים-אורתודוקסים שהמלאך גבריאל התגלה למרים לראשונה בזמן ששאבה מים מהבאר של הכפר. שווה לעלות לקומה השנייה של הכנסייה ולהתרשם מציורי הקיר שעל התקרה, וגם להתרשם מהאיקונות הנמצאות על האיקונוסטאזיס, המחיצה המפרידה בין החלל המרכזי של הכנסייה האורתודוקסית לבין האזור הקדוש של המזבח.

בדרככם חזרה אל המלון שלכם, מומלץ גם לעצור בהר הקפיצה, הנמצא לא הרחק מהיציאה מהעיר, משם נשקף נוף יפהפה על הסביבה (בתנאי שעדיין יש אור). לפי האמונה הנוצרית, מההר הזה קפץ ישוע כדי להימלט מההמון הזועם, שרצה להשליכו אל מותו לאחר שרמז בבית הכנסת שהוא המשיח.

כמה זמן מומלץ לבקר? לפחות שעתיים.

המרחק מהנקודה הקודמת: נצרת נמצאת במרחק של כ-12 קילומטרים מגן לאומי ציפורי. צאו מגן לאומי ציפורי על כביש 7926 ופנו מזרחה על כביש 79. המשיכו בנסיעה על כביש זה עד כיכר, שבה תפנו ימינה לכביש 754. המשיכו על כביש זה עד הפנייה שמאלה לכביש 75, שבו תיסעו עד שתגיעו לכיכר הגדולה, שהיא הכניסה הראשית אל העיר נצרת. שם נמצא גם מרכז BIG Fashion, שבו קיימת שפע של חנייה בדרך כלל. אם אתם מגיעים בסופשבוע, ייתכן שתצטרכו לחפש אחר מקומות חנייה בעיר, שכן לעיתים העיר מאד עמוסה. משך הנסיעה הוא כ-25 דקות.  

אטרקציות ששווה להכיר באזור הגלבוע:

אם אתם רוצים להרכיב מסלול משלכם, הנה כמה מהאטרקציות ששווה לכם להכיר באזור הגלבוע, שלא כללנו במסלולים שלנו:

נהריים בגשר- מייצג המשלב חזון ומעשה. סיפורו יוצא דופן של פנחס רוטנברג, שהפך מקום למימוש חזון ולפיתוח תעשייה עברית בארץ ישראל.
סיפור על החלוצים שהתיישבו במקום, לחמו בעוז, נאחזו בקרקע ובנו את ביתם. סרטון מולטימדיה על סיפורם של חלוצי גשר במבנה אבן משוחזר, ביקור בבונקר לוחמים מקורי ובבית ילדים משוחזר. הסיור כולל מעבר אל גדר המערכת אל גדת נהר הירדן ושלושת הגשרים, תצפית נוף ממצפור אסתר ארדיטי,

שעות פעילות:
ימים א’- ה’ 9:00-16:00
יום ו’ 9:00-14:00
שבת וחג 10:00-16:00 . (ביוני, יולי, אוגוסט, ספטמבר סגור בשבת).

סיורים בשעות: 11:00 ו-12:30

טלפון 04-6752685 04-6709387

מרחק ממלון אוליב בגלבוע: 29 דקות (34.5 ק”מ)דרך כביש 71 וכביש 90

גן לאומי כוכב הירדן– מידע מויקיפדיה

כוכב הירדן הוא גן לאומי ואתר ארכאולוגי הממוקם בקצהּ המזרחי של רמת יששכר (רמת כוכב), בשולי הגליל התחתון, בין הכנרת לבית שאן. במקום נמצאים שרידים ארכאולוגיים מתקופות שונות, בהם חורבות יישוב עברי קדום, שרידיו של מבצר צלבני מפואר ושרידי יישוב ערבי. האתר ממוקם על פסגה שגובהה 312 מטרים מעל פני הים, ושיפוליה המצוקים מתנשאים לגובה של 550 מטרים מעל לבקעת הירדן שפרושה לרגליה ממזרח. המבצר הוא אחד מתוך שני מבצרים כפולים (לעיתים נקרא “מבצר בתוך מבצר”), שנחשפו בממלכת ירושלים הצלבנית ובלבנט. מבצרים שנבנו לאחר מכן נטלו הרבה מהרעיונות שיושמו בכוכב הירדן ושיבצו אותם במערכות ביצורים בעלות מאפיינים נוספים. כוכב הירדן נבנה מאבני בזלת שנחצבו מהחפיר המקיף את המבצר משלושה עברים ומאבנים לבנות שהובאו לאתר ממחצבות מרוחקות יותר.

המידע לקוח מויקיפדיה

תיאור המסלול
  1. צמחים נדירים –עצי שיזף גדולים ועץ חרוב’ לצד צמחים נדירים הצומחים על בזלת ובהם אלקנת הגליל ושלהבית הגלגל.
  2. נופי גליל תצפית מרהיבה מערבה על נופי הגליל התחתון ועמק יזרעאל, שמהם מתרוממים הר תבור, גבעת המורה,הרי נצרת, הכנרת,עמק הירדן, הגלעד, הגולן עד החרמון.
  3. גן פסלים עם כ-40 מיצירותיו של הפסל הנודע יגאל תומרקין.
  4. שביל הידיד שביל היורד לאנדרטה (מבזלת) לזכרו של וינגייט שבא כאוהד הערבים ועזב כציוני נלהב הליכה של 400 מטרים.

שעות פתיחה

הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות

שעון קיץ: בימים א’ – ה’ ושבת: 17:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 – 08:00

שעון חורף: בימים א’ – ה’ ושבת: 16:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 – 08:00 

בערב ראש השנה ובערב פסח: 13:00 – 08:00 

בערב יום כיפור: 13:00 – 08:00

מרחק ממלון אוליב בגלבוע: 35 דקות (37.0 ק”מ) דרך כביש 71 וכביש 90

יצירת קשר טלפון: ‎04-6581766

לפייסבוק של גן לאומי כוכב הירדן

גן לאומי בית שאן – כמובן שאי אפשר שלא להזכיר את גן לאומי בית שאן. אם עוד לא יצא לכם לבקר בגן הלאומי המרשים הזה, ללא ספק שווה להגיע. בפנים תמצאו שרידים מפוארים של העיר הרומית-הביזנטית, שניצלה עד תום את המים הנמצאים בסביבה. מומלץ גם להגיע לחיזיון הלילי המרהיב, שמוצג כל השנה בימים שני, שלישי, רביעי וחמישי (מותנה במזג האוויר). מוזמנים לקרוא פרטים נוספים אודות החיזיון הלילי בקישור הזה.

האתר שייך לרשות הטבע והגנים, לכן מומלץ להצטייד בכרטיס “מטמון”. דמי הכניסה סבירים.

שעות הפתיחה: בקיץ – בימי ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 8:00-17:00, בימי שישי בין השעות 8:00-16:00. בחורף – בימי ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 8:00-16:00, בימי שישי בין העשות 8:00-15:00.

כמה זמן מומלץ לבקר? כשעתיים.

מרחק ממלון אוליב בגלבוע: 19 ק”מ, כ-20 דקות נסיעה.  

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של גן לאומי בית שאן.

פארק המעיינות אזור של שמורות טבע בבקעת בית שאן, למרגלות הגלבוע. בקעת בין שאן היא אחד האזורים העשירים במעיינות בארץ. המעיינות והשמורה נמצאים בשטחים החקלאיים של הקיבוצים ניר דוד, מסילות ורשפים. רבים מהמעיינות נשאבים לצורך השקיה חקלאית, אך כמה מהמעיינות ממשיכים לזרום על פני השטח. 

שעות פתיחה:
יום ראשון 9:00–16:00
יום שני 9:00–16:00
יום שלישי 9:00–16:00
יום רביעי 9:00–16:00
יום חמישי 9:00–16:00
יום שישי 9:00–15:00
יום שבת 9:00–16:00

טלפון: 050-212-256415

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של פארק המעיינות

מרחק ממלון אוליב בגלבוע: 15דקות (16.3 ק”מ) דרך כביש 71 וכביש 669/כביש 669

גן גורו – מדובר על פארק רחב ידיים, שבו תוכלו לפגוש במגוון בעלי חיים מאוסטרליה, ביניהם קנגרואים וקואלות. קיים במקום גם מבוך מהנה במיוחד. מקום מושלם לבילוי משפחתי עבור משפחות שאוהבות בעלי חיים.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד שישי בין השעות 9:00-15:00, שבת בין השעות 9:00-17:00. בימי החופש הגדול שעות הפתיחה מתארכות.

כמה זמן מומלץ לבקר? לפחות שעתיים.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של גן גורו.

מרחק ממלון אוליב בגלבוע: 13 דקות (15.6 ק”מ) דרך כביש 71 וכביש 669/כביש 669

גן לאומי תל מגידו – מגידו הייתה מהערים החזקות והמשפיעות ביותר בכנען, ובזמן ביקור באתר תוכלו לראות שפע של שרידי שערים מפוארים, ארמונות ומקדשים. קיימת כאן גם מערכת מים מהמשוכללות שנמצאו בארץ, שגם זיכתה את הגן הלאומי בתואר אתר מורשת עולמית של אונסק”ו. העיר מוזכרת בתנ”ך כאחת מהערים שבנה שלמה המלך יחד עם גזר ועם חצור. האמונה הנוצרית גורסת שזה המקום שבו יתקיים אירוע הארמגדון, אירוע יום הדין, שמקביל למלחמת גוג ומגוג ביהדות.

האתר שייך לרשות הטבע והגנים, לכן מומלץ להצטייד בכרטיס “מטמון”. דמי הכניסה סבירים.

שעות הפתיחה: בקיץ – בימי ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 8:00-17:00, בימי שישי בין השעות 8:00-16:00. בחורף – בימי ראשון עד חמישי ושבת בין השעות 8:00-16:00, בימי שישי בין העשות 8:00-15:00.

כמה זמן מומלץ לבקר? כשעתיים.

מרחק ממלון אוליב בגלבוע: כ-19 ק”מ, כ-20 דקות נסיעה.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של גן לאומי תל מגידו.

עין יזרעאל – למרגלות הגלבוע שוכן מעיין הנקבה הרגוע ויפהפה הזה. קיימת בריכה גדולה, שעומקה כמטר, ובמרכזה נציב בית משאבות, שכבר יצא משימוש. הבריכה של עין יזרעאל מלאה כל השנה הודות להזרמת מים מתחנת השאיבה של חברת מקורות, שנמצאת בנחל חרוד. המעיין מוזכר בספר שמואל א’ כמקום שבו התכנסו בני ישראל לפני שיצאו למלחמה עם הפלשתים בגלבוע.

כמה זמן מומלץ לבקר? כשעה. תביאו בגד ים.

מרחק ממלון אוליב בגלבוע: כ-2.5 ק”מ, כ-10 דקות נסיעה.

מרכז מקור החסידה בכפר רופין – אם אתם אוהבים לראות ציפורים, במרכז הצפרות של כפר רופין תוכלו ליהנות מסיור מודרך בעקבות הציפורים העושות את דרכן דרך בקעת הירדן. תוכלו לצפות גם בסרט מרתק המספר אודות הנדידה.

יש להירשם לסיור מראש.  

מרחק ממלון אוליב בגלבוע: כ-30 קילומטרים, כחצי שעה נסיעה.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של מקור החסידה בכפר רופין.

מרכז ביו תור – אם אתם בעניין של חקלאות ומגיעים לאזור עם הילדים, תוכלו לקחת חלק בסיור המודרך המתקיים בקיבוץ שדה אליהו ועוסק בתחום החקלאות האורגנית וההדברה הביולוגית המתקיימות בקיבוץ. הסיור המותאם למשפחות יפגיש אתכם עם אחד מחקלאי הקיבוץ, שיספר לכם אודות העבודה החקלאית וייתן לכם גם לטעום מהתמרים הנהדרים המגודלים במקום.

יש להירשם מראש דרך הטלפון: 04-6096986.

מחיר הסיור סביר.

סיור מודרך למשפחות יוצא בימי שישי נבחרים ובחופשים בשעה 11:00.

משך הסיור: הסיור למשפחות אורך כשעה ורבע.

טיסה בכדור פורח בין הגלבוע לתבור מעל עמק יזרעאל.

בואו ליהנות מתחושה של חופש והנאה, להשיק שמפניה, לטייל ולאכול כמלך בבוקר של פעם בחיים.

כל בוקר ממריאים הכדורים הפורחים של חברת RIZE up מעל הנופים הפסטורליים של עמק יזרעאל. 
טיסה בכדור פורח בעמק יזרעאל – בין הגלבוע לתבור- אזור הטיסה היפה והמתאים ביותר בישראל

הטיסה היא חוויה ייחודית וחד פעמית לכל אירוע וחגיגה. הטיסה בכדור פורח נותנת ריגוש, תחושת חופש, חיבור לטבע והנאה

טיסת כדור פורח הינה טיסה וריחוף כאשר הנוסעים והטייס נמצאים בסל נצרים שתלוי ומחובר לבלון ענק ממדים מעל.

הפעילות מתקיימת עם אור ראשון וההמראה מיד לאחר הזריחה, בזמן שבו האקלים יציב ומקנה תנאים אידיאליים לטיסה בטוחה ומהנה. לשייט בשמיים עם הרוח הקלילה ונצפה בנופי הארץ ממעוף הציפור. במהלך הטיסה הטייס יסביר על ההפעלה ועל האזור עצמו. משך הטיסה נקבע בהתאם לרוח ולשטחי הנחיתה, 40-90 דקות, והחוויה כולה: שלוש עד ארבע שעות. (בחודשי החורף ניתן לקיים טיסות שקיעה מרהיבות). טיסות בכדור פורח מתאימות לכל אדם מעל גיל 6 ובמצב בריאותי תקין. יתאים במיוחד לזוגות, משפחות, ימי הולדת, ימי נישואין, בר/בת מצווה, כמתנה לאירוע מיוחד או לחגיגת החיים.

לאחר ניפוח והכנת הבלון לטיסה, הנוסעים עולים לסל ומקבלים תדרוך והנחיות מקצועיות מאת הטייס.
ואז…. משתחררים מהקרקע, ומתחילים בשיוט מרגיע ונעים. השיוט מתבצע בגבהים משתנים של עד 5000 רגל.  במהלך הטיסה הטייס מסביר על אופן הפעלת הבלון, מסביר על האזור, מדבר על אהבה וגם לשאלות הנוסעים. לאחר הנחיתה שתתקיים במקום שונה מההמראה, נקים זולת רביצה שבה הנוסעים יוכלו לנוח ולהתרענן יחד עם טקס השמפניה אותו הטייס יערוך, עם שמפניה צוננת ואיכותית, נמזוג את המשקה לכוסות קריסטל, ונרים לחיים כמיטב המסורת הצרפתית.

ולסיום:

במהלך טקס השמפניה הטייס יברך את החוגגים ולסיום יעניק לנוסעים תעודת טיסה למזכרת מהבוקר הבלתי נשכח. ולסיום סיומת תעלו לרכבי השטח שלנו ונסיע אתכם בחזרה לאתר ההמראה ולמכוניות שלכם.

בטיחות וביטוח:

כדורים פורחים מוכרים ככלי התחבורה והטיס הבטוח ביותר ומתאים לכל אדם מעל גיל 6 אשר נמצא במצב גופני טוב. RIZEUP הינה חברת תעופה מסחרית המתמחה בתעופת כדורים פורחים, בעלת רישיון הפעלה מסחרי ותחת פיקוח ממשלתי באמצאות משרד התחבורה ורשות התעופה אזרחית. ברשות RIZE ביטוח תעופתי מקיף בכיסוי של 250.000 $ לנוסעים ו 5.000.000$ צד ג’.-

מומלץ לתאם מראש את היום והשעה בשביל בניית מסלול נכונה לאותו יום

מרחק ממלון אוליב בגלבוע: כ13 דקות (7.8 ק”מ) דרך כביש 675

יש להירשם מראש דרך הטלפון: 077-4500282 

מחיר הסיור סביר.

משך הסיור: הסיור הכולל אורך כשלוש עד ארבע שעות.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי לחץ כאן> לרייז אפ

מסעדות מומלצות באזור הגלבוע:

קימל בגלבוע – למרגלות הגלבוע נמצאת המסעדה הנהדרת הזאת, שמנוהלת על ידי השף שאול בן אדרת והאחים די קאסטרו. המסעדה מגישה מנות מחומרי גלם טריים ומעולים. בין היתר תוכלו למצוא בתפריט דגים ובשרים משובחים, שמזכירים את הטעמים של איטליה. המחירים יקרים יחסית, אבל לגמרי שווים את זה. המסעדה אינה כשרה.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 12:00-23:00.

הכתובת: אתר סקי, דרך נוף הגלבוע, כביש התענכים, גלבוע.

חוות דעת על מסעדת קימל בגלבוע. הנאה מושלמת מהארוחה והשרות

חוות התבלינים בגלבוע – המסעדה הנעימה הזו שוכנת על הר הגלבוע בתוך מבנה עץ מיוחד בסגנון אלפיני. מחלונות המסעדה תוכלו ליהנות מהנופים המהממים של העמק שלמרגלות ההר ושל ההרים שמסביב, הרי נצרת, הר תבור ובימים בהירים, אפילו אפשר לראות מכאן את החרמון. בתפריט תמצאו מגוון בשרים, פסטות ופירות ים, המטובלים בתבלינים הגדלים בגן התבלינים הסמוך. המחירים די יקרים, אך שווים את זה. המסעדה אינה כשרה.

יש להזמין שולחן מראש.

הכתובת: דרך נוף הגלבוע, כביש 667.

האתר הרשמי: חוות התבלינים בגלבוע.

שיפודי הכיכר – אם אתם אוהבים בשרים, זה המקום בשבילכם. שיפודים, בשר על האש, כריכים ומגוון סלטים מחכים לכם במסעדה המצוינת הזאת. המחירים סבירים עד יקרים. המסעדה כשרה.

שעות הפתיחה: ימי ראשון עד חמישי מהשעה 11:00 ועד חצות. במוצאי שבת, החל משעה מצאת שבת ועד חצות.

הכתובת: שאול המלך 1 בבית שאן.

האתר הרשמי: שיפודי הכיכר.

מקום לינה מומלץ בגלבוע: מלון אוליב בגלבוע

מלון אוליב בגלבוע שייך לרשת מלונות הבוטיק של רשת מלונות אוליב ושוכן על פסגת הגלבוע המרשים. המלון נמצא במקום שבו בעבר היה מתחם הסקי במלאכותי על הגלבוע. מהמלון תוכלו להשקיף אל עבר שלושת העמקים הסובבים את הגלבוע – -עמק חרוד, עמק המעיינות (עמק בית שאן) ועמק יזרעאל. במלון מגוון חדרים המתאימים לצרכים השונים של המבקרים בו, כך שלא משנה אם אתם מגיעים למלון לחופשה זוגית רומנטית או מגיעים עם הילדים, המלון יענה על כל צרכיכם.

במלון גם קיימת בריכה חיצונית נהדרת, המשקיפה לעבר נופי העמקים. בצמוד לה נמצאת בריכת פעוטות מקורה לאלה מכם שמגיעים עם הילדים. בתוך המלון תמצאו גם מתחם ספא חדיש ומפנק, שמציע אמבטיות זרמים, סאונה יבשה ומגוון טיפולים.

מחירי לינה ל> מלון אוליב בגלבוע


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם