• תַפרִיט
  • תַפרִיט

שמורת נחל מירון – מסלול טיול מחניון הפסגה להר מירון

דף הבית » שמורת נחל מירון – מסלול טיול מחניון הפסגה להר מירון

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

צילום: אורן פלס, Oren Peles. מתוך אתר פיקיוויקי

ערכה:יעל פלד

כללי: נחל מירון מתחיל בגוש הרי מירון ונשפך לנחל עמוד. נחל זה נחשב לנחל אכזב עד למקום שבו כביש 866 חוצה אותו ומשם הוא נחשב לנחל איתן. לאורכו יש כמה מעיינות כגון עין זבד, עין מירון ועין בר יוחאי.

חבל ארץ: הגליל העליון

מפת סימון שבילים: מפה מספר 2 – הגליל העליון

נקודת התחלה: חניון הפסגה

נקודת סיום: חניון הפיתול

סימון השבילים: כחול וירוק

שילוט והכוונה במסלול: נתחיל ללכת בשביל המסומן בכחול עד שנגיע לחורבת ג’רמק. משם נעבור לשביל המסומן בירוק עד שנגיע לעין זבד ונחזור לשביל המסומן בכחול.

נקודות ציון: Lng:35.414573260960765  Lat:32.993684735245736

עונות מומלצות: כל השנה

משך המסלול: כשש שעות

מאפייני המסלול: מסלול רגלי המיועד למשפחות

רמת קושי: בינונית

אורך המסלול: כשישה קילומטר

ציוד למסלול: אין צורך

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: אין

 מקום לפיקניק: אזור עצי האגוז , חורבת ג’רמק, אזור יבש בקיץ, עין זבד

כניסה: חינם

חניה: חניון הפסגה

קליטה בקשר: תקין

נקודת מילוי מים: חניון הפסגה

אזהרות למפגעים במסלול: יש לשמור על הניקיון,  יש להיזהר מהחלקה ויש להיזהר כשהולכים על הכביש.

לעיון : הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: אזור עצי האגוז , חורבת ג’רמק, אזור יבש בקיץ, עין זבד

פריחה

בסתיו תוכלו להבחין בסתווניות, בכרכומים ובחלמוניות

בחורף תוכלו לבחין באירוס הלבנון וברקפת יוונית.

באביב תוכלו להבחין בסחלבן החורש, במרווה כחולה, בצבעוני ההרים, בסחלב אנטולי, בדבורנית נאה בבן חורש רחב עלים ובשום שחור.

איך להגיע: ניסע בכביש סאסא חורפיש עד לפנייה להר מירון. נפנה בה ונמשיך לנסוע כחמישה קילומטר עד לחניון הפסגה. הפסגה.

מסלול: המסלול מתחיל בחניון הפסגה שבו נלך בשביל המסומן בכחול. אחרי כן נפנה ימינה לכיוון חורבת ג’רמק. נמשיך ללכת כמאתיים מטרים עד למעיין המגודר באבנים. משן נלך דרומה לאזור עצי האגוז, שמשם נשקיף על בית ג’אן. בסמוך לה נמצאת חורבת ג’רמק. ג’רמק היה שמו של הר מירון. במקום היה כפר דרוזי ואף באמצע המאה התשע-עשרה ניסו ליישב שם יהודים. כשתגיעו לאזור זה תוכלו לראות שם שקתות אבן, באר, שרידי מבנים ועוד. נחזור לשביל המסומן בכחול ונעבור לשביל המסומן בירוק. נלך בדרך עפר עד שנגיע לאזור השטחים החקלאיים ונראה את קו פרשת המים הארצי. נלך כעשרים דקות עד שנראה הוטה: בור אנכי גדול ועמוק שנוצר בשל תופעה קרסטית המכוסה ברשת ברזל ומוקף גדר. אחרי כן נמשיך בדרך מפותלת העובר דרכם של שטחים חקלאיים שבהם נוכל לראות עצי פרי מזנים שונים. נלך בה עד שנגיע להתפצלות שבה יש אפשרות ללכת או ישר או שמאלה. שם אנו נפנה שמאלה עד שנגיע לאזור הנקרא “יבש בקיץ” ששם יש תופעה קרסטית הנקראת דולינה: שקע שנוצר בשל תופעה קרסטית. צורתה לעיתים שטוחה ואז היא נראית כמו צלחת. צורה זו נוצרת בשל הרחבת הסדק, לעיתים קרקעיתה שטוחה ודפנותיה תלולות ואז היא נראית כמו משפך. צורה זו נוצרת בשל התמוטטות השטח שמעל החלל התת-קרקעי ולעיתים יש שילוב בין צורה א’ לבין צורה ב’ והיא נראית כמו צינור. צורה זו נוצרת כאשר דולינה שטוחה מתפתחת מעל לחלל התת-קרקעי. הדולינה יבשה בקיץ ומלאת מים בחורף. מי שיגיע בתקופה זו יראה אגם קטן. בסמוך לה יש אנדרטה שמעליה מוצב דגל ישראל ודגל העדה הדרוזית, שהוקמה לזכר חיילי צה”ל מהכפר ג’אן שנהרגו בלבנון. משם נרד מזרחה עד לנחל מירון. בתחילת המסלול בנחל מירון נראה גת. נמשיך בשביל ונגיע ל”הוטה” נוספת. משם נמשיך בשביל חורש של קטלבים ואלונים שלצידו יש צניר: סלע מאורך בצורת חצי צינור. משם נמשיך כעשר דקות עד שנגיע לעין זבד, מעיין הממוקם מתחתיו של עץ אלון. משם נרד בשביל המסומן בכחול. משם נרד במדרגות בסלע הערוץ עד שנגיע לערוץ עצמו. בערוץ עצמו נצטרך ללכת כמטר בשביל צר. אחרי כן נגיע למפל סלע שקומתו כשלושה מטרים, שיש לעקוף אותו מימין מעליו של גזע עץ אלון. אחרי כן נטפס עד שנגיע למעבר בגדר המוביל לדרך עפר. נמשיך ללכת עד שנגיע לעין מירון. אחרי שהייה שם נעבור דרך מערות קבורה, שהמיוחדות ביניהן היא של רבי שמעון בר יוחאי ושל הלל הזקן ותלמידיו. נמשיך ללכת עד שנגיע לחניון הפיתול.

מסלולי טיול נוספים בשמורת הר מירון והסביבה

אטרקציות

יקבי בוטיק

יקב נעמן: בסיור ביקב נעמן תקבלו הסברים על תהליך ייצור היין ואף תוכלו לטעום מהיין. הכניסה למקום נעשית בתיאום מראש והיא מותנית בקניית מוצריו של היקב.

טלפון ליצירת קשר : 04-6944463 או 050-7944881

יקב עמרם: יקב בוטיק של משפחת אזולאי. במקום יש אזור המיועד לייצורו של היין ואילו שימורו של היין נעשה במרתף ביתם של המשפחה. היקב מייצר יינות אדומים יבשים שיש להם ארומה מיוחדת. הענבים גדלים בעמק קדש שבו יש שמונה דונם הכוללים ארבעה דונם של קברנה סוביניון, שלושה דונם של מרלו ודונם אחד של שיראז, סנגיובזה וקברנה פראנק. לאחר הבציר הענבים מועברים לקירור. בהמשך מכניסים אותם למכונה שתיצור את המיץ. אחרי כן המיץ עובר תהליך של תסיסה. בתום הפעולה הם עוברים לחביות עשויות עץ אלון ומתחיל תהליך ההתיישנות הנמשך שנתיים. לבסוף היין עובר לבקבוקים.

טלפון ליצירת קשר: 04-6940039 , 050-5222901 או 050-7438045

אן רייזר בשדה אליעזר

חברת טיולי שטח המציעה טיולים ברייזרים בנהיגה עצמאית. מסלולי הטיול הנם בגליל העליון, בכנרת, ברמת הגולן ועוד. רייזר הוא רכב שטח בטיחותי. הנוהגים ברכב חייבים שיהיה להם רישיון לנהוג ברכב פרטי. לרכב זה יכולים לעלות שני אנשים והם יושבים זה לצד זה.

המדריך שיקבל את פניכם יעשה איתכם תיאום ציפיות, ידריך אתכם כיצד לתפעל את רכב השטח וייתן לכם ציוד מתאים לנסיעת שטח ברכב מסוג זה. 

מסלול הבית – משדה אליעזר לכיוון עמק החולה, חולתה, איילת השחר ויסוד המעלה. אחרי כן נחצה את נחל הדישון כדי ליהנות משבילים אתגריים ומעניינים ואף נעצור כדי לשתות שתייה חמה  ולהתענג בפירות העונה. לרכב שטח מסוג זה. נמשיך לנחל דרדרה, נהר הירדן, תל אכסניה ועוד מקומות נסתרים בעמק החולה. כשנחזור בחזרה למושב תקבלו שתייה חמה וכיבוד קל. במהלך הסיור תקבלו הסברים מהמדריך שילווה אתכם.

אורכו של המסלול כשעתיים.

מסלול יקב גלילי – במהלך המסלול נשלב קטעי נהיגה במסלולים הייעודיים לרכבי שטח, ממסלולים הכוללים ירידה מהרכב כדי שנוכל ללכת במים, ניסע במטעים ובשדות. בנוסף נבקר ביקב מייסטר. שם נקבל הסבר על תהליך ייצור היין ותהליך ייצור השמן, נשמע סיפורים על האזור ונעבור סדנת טעימות יין. כשנחזור בחזרה למושב תקבלו שתייה חמה וכיבוד קל.

אורך המסלול כשלוש שעות

המסלול הארוך – נצא משדה אליעזר לכיוון נחל דישון, ראש פינה ונחל מחניים. שם נעצור כדי לשתות שתייה חמה ולהינות ממימיו של הנחל. אחרי כן ניסע בקטעים המאתגרים והמעניינים שבנחל ונמשיך לנחל דרדרה, נהר הירדן, עין טינה  ולמקומות נסתרים בעמק החולה. כשנחזור בחזרה למושב תקבלו שתייה חמה וכיבוד קל.

אורך המסלול  כשלוש שעות.

מסלול VIP נצא משדה אליעזר לכיוון נחל דישון, ראש פינה, נרד בכביש 90 עד לכרכום, הירדן ההררי, שפך הירדן לכנרת ולחופי הכנרת. שם נעצור כדי ליהנות מארוחות שונות או מסדנאות מעניינות או מפעילויות אתגריות. ניסע במסלולים מאתגרים ומעניינים המתאימים לנהיגה ספורטיבית, נשתהה בתצפיות שונות על האזורים השונים שבהם נטייל ונעצור לעצירה נוספת שבה נוכל ליהנות מארוחות שונות או מסדנאות מעניינות או מפעילויות אתגריות. נמשיך לנסוע לנחל הז’כי, המג’רסה, חד נס, בריכות הקצינים, הירדן ההררי, נחל דרדרה, עין טינה, עמק החולה, תל אכסניה ועוד מקומות נסתרים בעמק החולה. כשנחזור בחזרה למושב תקבלו שתייה חמה וכיבוד קל.

הייחודיות במסלול VIP הנה באופציות לשילוב במהלך הטיול כגון: ארוחות בשטח וסדנאות שונות. בנוסף האפשרות ללון בשטח במאהל ענק הכולל את כל התנאים ללינה איכותית. המפונקים מביניכםיוכלו ללון בוילת אירוח מפנקת. אף תוכלו ליהנות ממסלולי נהיגה מיועדים לרכבי שטח שאין מקבלים אותם במסלולים אחרים. לבסוף תוכלו לקבל ארוחת בוקר ולזכות במתנה מהחברה.

אורך המסלול  כשש שעות יומיות או כשש שעות ביומיים + לינה

מסעדות בסביבה

מסעדת גאלו בצומת מירון

מסעדת בשרים כשרה למהדרין הממוקמת במבנה אבן עתיק התורם לאווירה כפרית. אתם תוכלו לבחור אם לשבת בפנים או בחוץ.

שעות פתיחה: מיום ראשון עד יום חמישי מעשר בבוקר עד עשר בלילה.

טלפון ליצירת קשר: 04-6991550

מסעדת אור הגנוז במרום הגליל

מסעדת בשרים כשרה למהדרין באווירה כפרית. אתם תוכלו לבחור אם לשבת בפנים או בחוץ. יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

טלפון ליצירת קשר: 057-9440936

אלקמינו בבית ג’אן

בית קפה המציע ארוחות לחלביות ומסעדה המציעה ארוחות בשריות וארוחות צמחוניות באווירה ביתית המשקיף על נוף פסטורלי. במקום יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

טלפון ליצירת קשר : 053-8094233

מקומות לינה

מלונות מומלצים בטבריה


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם