שמפיין זה לא רק יין נתזים

כתב וצילם: דני בר

שאומרים שמפיין מיד עולה זכרון של דום-פריניון, ג'ימס בונד ואולי גם הקתדרלה של רנס, אבל בחבל הארץ הצפוני של צרפת יש עוד הרבה יותר מה לעשות ולראות. נסענו לבדוק.

אחרי נחיתה והתארגנות בשדה התעופה שרל-דה-גול, אליו עוד נחזור בהמשך ( דה-גול, לא השדה ), שמנו פעמינו לחבל שמפיין שמוכר בעיקר במשקה האצילי הקרוי על שם המחוז – השמפניה. המקום הראשון שזימן לנו המקרה או מערכת ההזמנות של אתר בוקינג, היה צימר ביתי הסמוך לבית השמפניה CHAMPAGNEDRAPPIER שנימצא בחלקו הדרומי של חבל שמפיין.

בטיול זה הצטרף אלי, ידיד, מיכאל בן-יוסף, שגם מכיר ומוקיר את עולם היין של האזור בו טיילנו וגם הנעים את זמני בסיפורים ומידע, תוך כדי הנסיעות מאתר אחד למשנהו, או באתנחתות שלקחנו בבית קפה או בר מקומי מעת לעת.

בהגענו לבית הכפרי La Maison du Jardinier ( טל' 33-658512109 [email protected] ), קיבלו את פנינו זוג צעיר ולבבי שמיד פתח לכבודנו בק' שמפניה מקומי פשוט ונעים והציג לנו את חדרנו שהוא קפלה שהיתה חלק מהבית-נזירות בו נמצא הבית. הקפלה עברה הסבה ושיפוץ והפכה להיות חדר אירוח נעים וגדול דיו ליותר מזוג.

המארחים הציעו לנו להצטרף אליהם לארוחת ערב קלה שלא יכולנו לסרב לה אחרי יום ארוך ומתיש של טיסה ונסיעה ארוכה. כמובן שלארוחת הערב התלוו סיפורים שלנו ושל הזוג הצעיר, כאשר לכל מתלווה יין מקומי צעיר ומרענן.

בבוקרו של יום, לאחר ארוחת בוקר של קורסון ובאגט טריים שניקנו לפני שהועלנו לקום מהמיטה, עם ריבות ביתיות וביצים מהתרנגולות החופשיות שחיות בחצר הבית, נפרדנו ויצאנו בדרך כפרית, בין כרמי ענבים ובתי שמפניות, לבית השמפניה של דרפיה, שם ערכנו סיור במתקני הייצור, מרתפי האחסון וההשתבחות וכמובן גם פגשנו את 2 הדורות למשפחת דרפיה שנמצאים בבית השמפניה כבר 6 ו-7 דורות, כאשר הדור השמיני הצעיר, כבר עושה צעדיו על מנת להכנס לעסק.

פגשנו את אנדרה דרפיה האב הגאה בבית השמפניה המשפחתי, ולמרות גילו, 85, מגיע כל יום לכמה שעות לבית השמפניה. בנו, מישל דרפיה, עוסק בניהול השוטף של בית השמפניה, כולל מעורבות בטעימות בניית הבלנד שהיינו עדים להכנות לסבב טעימות נוסף.

מרתפי היקב קיימים כבר מהמאה ה-12, כאשר באותה עת היה מנזר של נשים כ-10 ק"מ ממקום בית השמפניה של היום והמרתפים היו שייכים למנזר.

בית השמפניה DRAPPIER נוסד בשנת 1808 ע"י משפחת דרפיה ומאז מוחזק ומנוהל ע"י בני המשפחה. היקב מיצר כ-1.5 מיליון בק' בשנה ומחזיק מלאי בק' מסוגים וגדלים שונים, בכמות של 5-6 מיליון בק'.

DRAPPIER מחזיקים בבעלותם 540 דונם של כרמים וכן עוד 500 דונם אותם הם מנהלים ובנוסף קונים עוד ענבים על מנת לספק את הצורך של היקב. דרפיה מיצרים גם שמפניה כשרה שמשווקת לרחבי העולם היהודי ורק כ-3,000 בק' כשרים מגיעים לישראל מבית השמפניה דרפיה.

בדרפיה מתגאים בתהליך היצור שלהם בו אין שאיבה והכל נעשה בזרימה טבעית מחדר קבלת הענבים ועד 3 קומות מטה, שם מאוחסן היין בחביות ובקבוקים. דרפיה הוא אחד מבתי השמפניה היחידים שעושים גם שמפניה ללא שימוש בסולפיט.

לאחר מספר טעימות שמפניה בחברת בני משפחת דרפיה, יצאנו לדרכנו עם סיפורו של קווה שרל דה-גול (הבטחתי דה-גול ? ).

רעייתו של אנדרה דרפייה היתה חברה של הגב' דה-גול שגרה לא רחוק מהיקב. השמפניה האהובה על שרל דה גול היתה של דרפייה והגב' דה-גול דאגה להספקה שוטפת מחברתה, בעלת בית השמפניה דרפיה. לאחר מותו של שרל דה-גול החליטו בדרפיה ליחד סדרה קבועה של שמפניה מיוחדת על שם דה-גול. משמפניה זו מיוצרים רק 20,000 בק' בשנה. לטעמי זו שמפניה עדינה ונעימה, עם ארומה מאד פרחונית ואפילו מעט לימונית בארומה והטעם.

נסענו לרֶנְס שהיא העיר המרכזית בחבל שמפיין ( כותבים Reims ) והיא מפורסמת תודות לקתדרלת נוטראדם המדהימה השולטת על מרכז העיר. הקתדרלה של רנס גדולה יותר מהנוטראדם המפורסמת של פריז ( אורכה 139 מ' לעומת 134 מ' לנוטרדם של פריז ), גבוהה יותר ( 81 מ' לעומת 69 מ' בפריז ) ואפילו קוטר הרוזטה הגדולה בחזית המערבית גדול יותר מזו שבחזית נוטראדם של פריז ( 13.1 מ, לעומת 9.6 מ' בלבד, בפריז ). בקתדרלה נוטראדם של רנס, נהגו למשוח ולהכתיר את מלכי צרפת מימיו של כלוביס, המלך בסוף המאה החמישית, ועד לאחרון המלכים בצרפת במאה ה-19. לכאן גם הגיעה ז`אן ד`ארק, כדי למשוח בשמן את המלך שרל השביעי בשנת 1429. הקתדרלה , היא אחת הדוגמאות החשובות לאדריכלות הגותית בשיאה והוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

רנס היא עיר תוססת שהשתדרגה לאחרונה לאחר שנים רבות של שיפוצים ובניית רכבת קלה חדשה ומוצלחת. מדרום לרנס נמצאת אפרני- בירת השמפניה העולמית עם שד' השמפניה ( Av. De Champagne ) שלאורכן ממוקמים מרכזי המבקרים והנהלות טובי בתי השמפניה בעולם כמו Moët et Chandon שהוא גם בית השמפניה של דום פריניון הנחשב לאבי השמפניה ( למרות שעשו שמפניה גם לפני שהוא נולד ), Mercier או גם בית השמפניה De Castellane. בכל בית שמפניה יקבלו אורחים לסיור וטעימה תמורת תשלום ובעונת התיירות גם נדרש תאום והזמנת ביקור מראש.

ביקור נוצץ בבית השמפניה Moët et Chandon עולה כ- 20 יורו ואורך כשעה ורבע עם טעימת שמפניה אחת. יש הצעות רבות בשד' שמפיין גם במחירים יותר זולים וגם עם טעימה עממית יותר. כמו כן, בכל רחבי האזור, בכל כפר ועיירה, מצויים בתי שמפניה בינוניים וקטנים, בחצר הבית, ושם ניתן לבקר לשמוע ולרכוש גם שמפניה במחירים זולים יותר וללא הפאר הנוצץ של מותג יוקרתי ואיכותי.

אחד מאותם כפרים הוא אאי. זהו כפר שירד מחשיבותו במהלך ההסטוריה, שהיה נחשב ללב הפועם של יצור השמפניה. בכפר AY ( אאי ) מצוי בית השמפניה CHAMPAGNE BOLLINGER. זהו מותג השמפניה המועדף על ג'ימס בונד (http://www.jamesbondlifestyle.com/product/champagne-bollinger ).

בסיור שערכנו במרחבי בית השמפניה עברנו דרך חלקת הכרם ההיסטורית ששרדה את מגפת הפילוקסרה שפקדה את אאי בשנת 1890. מחלקות כרם אלה שרדו הזנים המקוריים של היקב ולא היה צורך להשתמש בזנים חדשים שהובאו לשאר הכרמים בחבל שמפיין, מארה"ב. לאחר מכן ירדנו למרכז הכפר ושם אל מתחת לאדמה ועברנו את סיפורו של בית השמפניה, מאז 1828 ועד ימינו. במרחבי 5 ק"מ של מנהרות בהן מצויים מליוני בקבוקי שמפניה שמתוכם רק 3 מיליון מגיעים לשוק כל שנה. כיום מנהלים את בולינג'ר בני משפחה שאינם נושאים את שם המשפחה עקב קשרי נישואים ללא בנים למשפחת בולינג'ר. בית השמפניה בולינג'ר מעבד 1650 דונם של כרמים ברמת גראן קרו ופרימיום וקונים עוד כשליש מהצריכה שלהם, מכורמים אחרים באזור האיכותי שסביב הכפר אאי.

שאלון א-שמפיין (Châlons-en-Champagne ) היא בירת חבל שמפיין ונושאת בקירבה גם שכיות חמדה, גנים והיסטוריה, אולם היא קטנה הרבה יותר וצנועה הרבה יותר משתי שכנותיה, רנס ואפרני.

לאחר יום במשולש השמפניה וההיסטוריה פנינו מזרחה לפרק היסטורי שמציין השנה 100 שנה למלחמה הגדולה הידועה היום כמלחמת העולם הראשונה.

וורדן ( Verdun ) היא בירה היסטורית ומבצר עוד מימי הרומאים אבל שמה נודע בעיקר עקב מלחמת התעלות שהתחוללה סביבה במלחמת העולם הראשונה, עת בצד אחד היו מחופרים חיילי צרפת ולמולם חיילי גרמניה, שגם הם סבלו בשוחות.

בוורדון יש את מבצר וורדון, מדרחוב ידידותי לאורך נהר המוז ( Le Meuse ) וכן הסיטדל שהוא מבצר אימתני ממש במרכז העיר (http://www.citadelle-souterraine-verdun.fr ).

במרחק קצר מעל לוורדון, בלב אזור התעלות החפורות שניתן עדיין למצוא שרידים להן, נמצאים 2 ביצורים אימתניים, יד זכרון למאות אלפי ההרוגים שקיפדו את חייהם במלחמה בין הגרמנים והצרפתים וכן גם במלחמה בקור, ברעב ובמחלות שהיו מנת חלקם. פורט דומונט בנוי מכמה קומות של ביצורים שבהחלט שווה לבקר בו ( http://www.tourisme-verdun.fr/fort-de-douaumont.php ).

במתחם המיוער, שהפך לעדות אילמת וזכרון לאותה מלחמה איומה, בה גם נעשה לראשונה שימוש בחומרים כימיים וגז כנגד בני אדם, יש מוזיאון שנמצא כעת בשיפוצים נירחבים לקראת ארועי 100 שנה למלחמה, אתר הנצחה וקבורה עם עשרות אלפי קברים ובציד המתחם גם אתר הנצחה לחללים היהודיים ( בצורת ספר תורה ) ובצד השני של המתחם אתר הנצחה לחללים המוסלמים ( בצורת מסגד ).

בביקורנו הזדמן לנו לצפות בארוע שנתי שבו חברי עמותה המנציחה את זכרון המלחמה ואת הכפרים שהושמדו וננטשו במלחמה ( אחד מהם הוא דומונט ). חברי העמותה, צרפתים וגרמנים, עורכים צעדה, בלבוש חיילי מלחמת העולם הראשונה, מהכפר הנטוש דומונט, מרחק 5 ק"מ למבצר דומונט, ושם עורכים מסדר זכרון מרשים וצנוע.

ניתן לבקר באתרים אלה עצמאית או בטיול מאורגן בהדרכתי

http://www.tourdefrance.co.il/basic/it/itemtemplate.aspx?ItemID=50201110&ClassID=50658840

כתבות ורשמים דני בר, שמפיין

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות