שרה אוהבת את העיר הגדולה – אתרים מדברים אהבה

טיילה, כתבה, ערכה והתאהבה: שרה פלד

נדמה לי לעיתים כי לפי הלוח העברי שלנו, לפני כל מועד/חג/יום טוב, יש גם יום תענית/צום/קריעה. אולי לא מגיע לנו טוב בלי שיהיה רע. כתבה זו נכתבה במוצאו של יום תשעה באב המסמל את חורבן בית המקדש, אבל יעסוק בשמחה שבחגיגות ט"ו באב, חג האהבה היהודי. אמנם נחרבנו והוגלנו, אך גם חזרנו והקמנו.

היום (ערב ט"ו באב | יום ה', 18 באוגוסט 2016 | ת"א חולון), ביקרתי במקום החשוב ביותר בהיסטוריה הישראלית, המסמל את בנית הבית היהודי בארץ ישראל,  מוזיאון בית העצמאות בתל אביב. מה הקשר בינו ליום אהבה? ובכן, מיד אפרט. בית העצמאות שהיה ביתו הפרטי של מאיר דיזנגוף ראש העיר של ת"א, נתרם על ידו לטובת הקמת מוזיאון תל אביב לאמנות ובו נערכה ההכרזה על הקמת מדינת ישראל. המקום שייך לאתרי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל והביקור בו הוא בתשלום. מסתבר כי רוב המבקרים בו הם קבוצות "תגלית" המגיעות הארצה וכן תלמידי בתי ספר. ומה עם הקהל הרחב שגודש את המקום ביום העצמאות כאשר הכניסה אליו ללא תשלום? ביקור בכנסת לקהל הרחב איננו בתשלום ועל כן, לדעתי, גם מקום זה חייב להיות ללא תשלום. חומר למחשבה…ובחזרה לשמחות חג האהבה.

מוזיאון בית העצמאות

מוזיאון בית העצמאות

בערב ט"ו באב המוזיאון ילבש חג ויתקיים בו אירוע מדליק ומיוחד. ערב של מסתורין ואהבה בתל אביב הקטנה. "להרוג את מר פוגל" (תיאטרון ליר): משפחות המייסדים של תל אביב, מתכנסות בערב קיצי ונעים למופע גאלה מפואר של הזמרת האגדית ברכה צפירה, בביתו של ראש העיר העברית הראשונה הרי הוא מוזיאון תל אביב לאומנות… המופע נפתח, האורות יורדים ואז, ירייה בודדת מפלחת את אוויר הערב, מר פוגל נרצח. מרגע זה כל הנוכחים עצורים, כולם בדרגת חשודים ולכולם מניע. אבל אפילו הבלש תדהר חריף המחשבה, מתקשה לפענח את המקרה הסבוך שנגלה לפניו… דרך סיפורי האהבה של מייסדי העיר הוא תווה את חקירתו והוא לא ינוח עד שיגלה את המניע, הדרך והרוצח. לערב אחד, חוזר בית העצמאות לימי ראשית תל אביב, שווה להצטרף לערב מסתורי ולחגוג את ט"ו באב קצת אחרת… מומלץ!

איפה: בית העצמאות, שד׳ רוטשילד 16 תל אביב

מתי: ט״ו באב, 18.8.2016

שעה: פתיחת דלתות 19:30

כמה: 50 שח לאדם

לבירורים והרשמה: 03-7280951 או reservations@ihi.org.il

פרטים על ערב ט"ו באב בבית העצמאות

את סיפור האהבה הבא שמעתי משוקה דינור (מ"זיקוקין דינור" בתכניתו של שמעון פרנס בגלי צה"ל), תחת עצי הפיקוס העתיקים. שוקה שעבד בבית ספר החקלאי מקווה ישראל, פגש בזו שנועדה לו, תוך דריכת הענבים עבור ייצור היין ביקב של מקווה ישראל. הדריכה על המקום הפכה חיש מהר לחיזור סוחף, שסופו בהקמת בית בישראל. שוקה יפליג בסיפוריו בערב מיוחד שייערך במרכז המבקרים מקווה ישראל, חולון. איתו ובצמוד, תנעים בנגינתה, החלילנית אנה גברילוב, אמנית חליל צד. בערב ישולבו סיפורים ומנגינות העוסקים באנושיות שבנו, אהבת האדם, אישה ואיש, סיפורים שישאירו אתכם עם שיר בלב…הערב יתחיל בסיור באתרים הנפלאים של מקוה ישראל בהדרכתה של אביבה שוורץ. על מנת לשמח את הלב, תשתו יין ביקב המשוחזר והמשומר. קסום!

איפה: מרכז המבקרים מקווה ישראל, הכניסה מהשער ברח' מקווה ישראל, חולון

מתי: ט"ו באב, 18.8.2016

שעה: 19:00

כמה: 80 ש"ח, 60 ש"ח לאזרח ותיק. בהרשמה מראש 03-5030489

ערב ט"ו באב, "סיפורים ומנגינות" במקוה ישראל

אנחנו עדיין בחולון, והנה הגיע לידינו ההזמנה הבאה:

"הנכם מוזמנים לערב חברים, שיתקיים בערב ט"ו באב, יום חמישי, 18.8.16 בשעה 19:00. בין אורחינו יהיו: אדריכל המבנה, מתכנן הגן, גנן, חבר "הגנה" ועוד. יוגש כיבוד קל. נשמח לראותכם!

בברכה,

זליג ופרידה אוסטר,  חוסמסה"

על גבעה ברחוב דוד אלעזר בחולון, בתוך חורשה של עצים ותיקים עומד מבנה יוצא דופן בו פועל מוזיאון חוסמסה יד ל"הגנה". המבנה הינו בית באר שניבנה ב 1934 בסגנון הבינלאומי (באוהאוס). מבנה זה הכיל את קומת הבאר ודירת מגורים עבור שומר הבאר זליג ובני משפחתו. זליג ופרידה יארחו אתכם עם כיבוד קל מעשי ידיה של פרידה. בערב ט"ו באב תוכלו להנות משחקנים בדמויות מתחלפות שיחלקו מסיפורי המקום. משעשע!

איפה: דוד אלעזר 53 חולון

מתי: ט"ו באב, 18.8.2016

שעה: 19:00

מחיר כרטיס: 20 ש"ח בהרשמה מראש. 03-5050425

אהבה מן העבר בחוסמסה

"מַיִם רַבִּים, לֹא יוּכְלוּ לְכַבּוֹת אֶת-הָאַהֲבָה…" לעומת זאת, מנהרות טמפלריות קרירות, יכולות לצנן את להט ימי אב החמים, כל זאת במושבה הטמפלרית שרונה. שחקני עסקי במה יקחו אתכם לסיור תיאטרלי בין בתי כורכר וגגות רעפים בעקבות אהבות אפופות מסתורין.

איפה: מרכז המבקרים שרונה, הקריה

מתי: ט"ו באב, 18.8.2016

שעה: 19:00

מחיר כרטיס כניסה למוזיאון והמנהרה הטמפלרית, 70 ₪

נכון, שתל אביב לא תציע לכם שיטוט בכרמים למצוא את אהוביכם, לעומת זאת, תקבלו רעיונות לאהבה אורבנית, אז הא לכם אתרים ואירועים נוספים בערב זה:

בית בן גוריון  20:00 "הנערה במרפסת ממול" – מופע מוזיקלי אודות מסעה של הסופרת נאוה מקמל עתיר אל ספרה העוסק בסאגה משפחתית מרגשת על רקע תל אביב של תחילת המאה הקודמת, 70 ₪  מוזיאון האצ"ל בתשח – 18:30 "מר בגין" – הצגה בכיכובו של דני שטג, קורות חייו של מנחם בגין מאז ימיו במחתרת ועד עלייתו לראשות הממשלה, בשילוב וידיאו, 25 ₪ מוזיאון הלח"י– 19:00, 21:00 (שתי הצגות), "אהבה בין השורות" – שחקני תיאטרון הכרכרה ינערו מאבק את דפי המכתבים -כינויי אהבה, סודות, לבטים, תקוות וחלומות. סיפורים מרגשים בין גבר לאישה, בין לוחם לחברו ואהבה עצומה לארץ, לאדמה, תקווה וחלום על מדינה חופשית, 30 ש"ח בית באו– "אהבה עברית", משוררים קוראים שירים בהשראת אהבתם של יוסף ורבקה באו, עם ח"כ אכרם חסון בהרצאה על האהבה כערך אנושי, צלילה והדסה באו, שושיה בארי דותן, הרצל ובלפור חקק, 40₪ מוזיאון נחום גוטמן – 10:00-16:00 ביקור בתערוכה מאוסף עבודותיו של נחום גוטמן ושל המאייר הבינלאומי המוערך יזהר כהן, במוזיאון השוכן בבית הסופרים שבשכונת נווה צדק. 24 ₪ בית ז'בוטינסקי- 19:00 "אשירה לך, תל-אביב", ערב של קריאה, זמר, יין וכיף עם שירי אהבה של משורר בית"ר שלמה סקולסקי לעיר העברית הראשונה, עם נגה אשד, הקריין דן כנר, ובהנחיית יוסי אחימאייר, 30 ₪ בית הפלמ"ח– (ערב קודם, יום ד' 17.8 בשעה 19:00 ) – "מהקיבוץ לפלמ"ח – באהבה", הרצאה של פרופ' אלון קדיש על 'הפרה והעגל' – הפלמ"ח והקיבוץ, ומופע של להקת פינה בעמק בשירי ארץ ישראל, 30 ₪


מידע נוסף על האירועים, כתובות האתרים וטלפונים להזמנת כרטיסים לאירועים השונים- : ww.shimur.org  באתר הבית של המועצה לשימור אתרי מורשת בתל אביב

או בטלפון: 03-5086620

ישראל כתבות ורשמים תל אביב חולון, טו באב, תל אביב

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות