• תַפרִיט
  • תַפרִיט

ששת המסלולים המומלצים בפארק הירדן

דף הבית » ששת המסלולים המומלצים בפארק הירדן

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

פארק המשתרע על פני אלף דונם בין גשר בנות יעקב לבין גשר אריק. בפארק הירדן יש מדשאות, מקורות מים, ברזיות מים, שירותים, מקלחות, מקומות לינה, מסלולי טיולים, אטרקציות כגון שיט בקיאקים ובאבובים, רכבי שטח, טיולי אופניים, אמפיתיאטרון להתכנסויות, למופעים ולטקסים, אזור דיג, מתקני שעשועים לילדים ומזנונים.

זמן קריאה משוער: 8 דקות

ערכה וכתבה: יעל פלד

כללי: פארק המשתרע על פני אלף דונם בין גשר בנות יעקב לבין גשר אריק. בפארק הירדן יש מדשאות, מקורות מים, ברזיות מים, שירותים, מקלחות, מקומות לינה, מסלולי טיולים, אטרקציות כגון שיט בקיאקים ובאבובים, רכבי שטח, טיולי אופניים, אמפיתיאטרון להתכנסויות, למופעים ולטקסים, אזור דיג, מתקני שעשועים לילדים ומזנונים.

במקום תוכלו לראות צמחייה ימית כגון קנה מצוי עצי ערבה, עץ המילה הסורית שלה עלים משוננים, שנית גדולה, פלגית שיחנית, הרדוף הנחלים שלו פריחה ורודה, פטל קדוש, עצי איקליפטוס ,עצי שיזף, טבק השיח וצמחייה עשבונית, בעיקר של חצבים.

בנוסף תוכלו לראות  בעלי חיים כגון נמיות, נוטריות, צבאים, חתולי ביצה, חזירי בר, שועלים, תנים, דורבנים, גיריות ולוטרות המסתובבים במקום בעיקר בשעות הלילה. אף תוכלו לראות עופות מים כגון אנפות, סופיות, טבלניות,  שחפים, שלדגים, קומרונים, פרפורים, עקודים, אגמיות, חוגלות וקניות ובעלי חיים ימיים כגון צבים ודגים.

זאת ועוד תוכלו לראות מעיינות רבים כגון עין מנתור, עין הנשיא, עיון אל-חמם, עינות שקד, עין סופיה, עין קרא, עינות לבאה, עין קלע, עין עוקם, עין חזיז, עין גוני ועין עלמין.

חבל ארץ: רמת הגולן.

מפת סימון שבילים: מפת סימון שבילים מספר 1 – החרמון הגולן ואצבע הגליל

נקודות ציון: Lng:35.632448444985016  Lat:32.91639313077036

עונות מומלצות: באביב, בקיץ ובסתיו.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: כן.

כניסה: בתשלום – המחיר הוא לרכב או מקום לינה.

חניה: חניון פארק הירדן

נקודת מילוי מים: לאורכו של הפארק יש ברזיות.

אזהרות למפגעים במסלול: יש לשמור על כרטיס הכניסה מכיוון שהוא תקף לעשרים וארבע שעות, יש לשמור על הניקיון, יש להדליק אש רק במקומות המיועדים לצורך זה. יש לכבות את האש\המנגל בתום השימוש. יש להיזהר  מבורות, אבנים גדולות, ענפי עצים וכל מכשול אחר  ויש לסגור את המים בתום השימוש.

אין להשתכשך במי הירדן, אין להכניס לפארק שתייה ואין להיכנס למקום ברכב שטח.

לעיוןהנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

איך להגיע: תיסעו בכביש 87 עד לצומת בית צידה שבו תעברו לכביש 888. מכביש 888 תמשיכו ישר עד שתגיעו לחניה של פארק הירדן. אם לא תהיה שם חניה תמשיכו לנסוע עד הפנייה שמאלה. שם תיפנו שמאלה ותמשיכו עד שתגיעו לחניה מצדו השני של הפארק הסמוכה לחורבת בטיחה ששם מרוכזות טחנות הקמח.

טלפון ליצירת קשר: 04-6923422

  

טיולים ואטרקציות בפארק הירדן

חורבת א-דיכה

אתר ארכיאולוגי שבו תוכלו לראות שרידים של בית כנסת מהמאה החמישית לספירה. אתם תוכלו לראות את העמודים שהחזיקו את בית הכנסת, אבנים המשמשות בבנייה, כותרות ובסיסים. אף תוכלו לראות את שרידיו של היישוב הקדום שהיה במקום. אתם תוכלו לראות שרידים של טחנת קמח, שרידים של מוצב צבאי שנועד להגן על העיר ושרידים לשביל המוביל לגשר הדודות. אף תוכלו לראות שרידים ארכיאולוגים נוספים מתקופת הברונזה, מתקופת הברזל ומימי בית שני. מסביבה יש אדמות חקלאיות ועצי פרי כגון רימונים, תאנים ולימונים. בנוסף יש במקום תצפית המשקיפה על האזור.

מצד עתרת

אתר ארכיאולוגי שבו תוכלו לראות שרידים של מצודה צלבנית מהמאה השתים-עשרה הממוקמת לצדו של גשר בנות יעקב, גשר החוצה את נהר הירדן שממנו אפשר להגיע לדמשק ולחזור לטבריה.

במקום תוכלו לראות שרידים של יישוב שהתקיים מתקופת הברונזה עד התקופה הערבית, של מסגד עות’מאני ושל מצודה  צלבנית שהגנה על היישוב ועל ארמון המלך . צורתה של המצודה מלבנית, ובכל אחת מפינותיה יש מגדל צלבני שנועד להגן על ארמון המלך. לצדם של שלושה מגדלים נחפר חפיר עמוק, תעלה שמטרתה להגן על היישוב. האבנים שבהם השתמשו כדי לבנות את המצודה הם אבני בזלת לא מסותתות שהיו מכוסות באבני גיר מסותתות. בתוך תוכה של המצודה מבנה מגדל ששימש למצודה פנימית שנועדה להכנת האבירים ללחימה אם בכל זאת יצליחו לפלוש פנימה. מבצר זה נחרב במהלך בנייתו, ולכן תוכלו לראות במקום שרידים בנויים, שרידים בנויים חלקית ושרידים של החומרים או החלקים שלא הספיקו להשתמש בהם כגון גרזנים, איזמלים, כלי חפירה, כל ברזל, עפר, עץ, מלט וסיד. גם תוכלו לראות שרידים של שערים ושרידים של החורים שהיו לאורכה של החומה. מסביבה תוכלו לראות אירוסים נצרתיים

היסטוריה

בתחילה המקום נקרא ואדום יעקב שמשמעו מעבר יעקב. מדובר בטעות גיאוגרפית של הצלבנים. הצלבנים חשבו שמדובר במקום שבו יעקב חצה את הירדן, אך למעשה מדובר ב”מחדת אל אחזן” שמשמעה מעבר הצער מכיוון שבמקום זה יעקב שמע על מכירת בנו.

לאחר בניית המבצר המקום נקרא מבצרון בשל שהיה קטן בגודלו. עם זאת לאחר תבוסתם של הצלבנים, המקום נקרא “קסר אל עת’רה” שמשמעו מבצר הכישלון בשל תבוסתם של הצלבנים. שמו של המבצר כיום “מצד עטרת נוצר עקב הגלגול הפונטי של השם הערבי של המבצר.

הגשר “בנות יעקב” שלצדו של המבצר קיבל את שמו בשל הנזירות שחיו במנזר סנט ג’יימס. הנזירות שם חיו מתרומות ומנדבות שקיבלו מהטמפלרים. התושבים היו מעוניינים לקרוא לגשר כדי שנזכור אותן, לכן ג’יימס הקדוש פירושו בעברית יעקב הקדוש וכדי שידעו שמדובר בנזירות הוסיפו את המילה בנות. השם בנות יעקב משמש את שמו של הגשר מאז ועד היום.

מסלול טיול בעין משפע

סימון השבילים: כתום

שילוט והכוונה במסלול: הולכים במסלול מעגלי בשביל המסומן בכתום.

משך מסלול: 10 דקות.

מסלול: תלכו בשביל המסומן בכתום עד שתגיעו לעין שפע, מעיין הנובע לשיפולי תל בית צידה ומשמש למקום מחייתם של דגים וצבים. לצדו יש בריכה טבעית שמימיה רדודים שבה נחפרה תעלה המובילה את מקצת המים לנהר הירדן. בבריכה זו תוכלו להתרחץ. מסביבה יעמדו לרשותכם שולחנות פיקניק. משם תחזרו בשביל לפארק.

מסלול טיול בחורבת בטיחה – טחנות הקמח

סימון השבילים: אדום

שילוט והכוונה במסלול: תלכו בשביל המסומן באדום עד לאזור שבו מרוכזות טחנות הקמח. משם תלכו בשביל שאינו מסומן עד שתגיעו בחזרה לאזור טחנות הקמח. משם תהיינה לכן שתי אפשרויות: האחת לחזור בשביל האדום לתחילת המסלול והשנייה לבקש מאחד הנהגים שיקפיץ אתכם לתחילת המסלול או שתעלו על רכבכם ותחזרו לחניון הקדמי של פארק הירדן.

משך מסלול: חצי שעה\שעה וחצי.

מסלול: המסלול מתחיל מחורשת האיקליפטוסים שלצדה יש בריכת מים, ברזיות שתייה ושולחנות פיקניק. שם תראו שביל המסומן באדום. תיפנו בשביל המסומן באדום ותלכו לאורכו. בתחילת השביל תלכו בחורשה שלאורכה תראו פלגי מים רבים שמסביבם יש צמחייה האופיינית למקומות שבהם יש מים. תמשיכו ללכת עד שתגיעו לחניון נוסף. תמשיכו ללכת בשביל המסומן באדום ושוב תראו פלגי מים שמסביבם יש צמחייה האופיינית למקומות שבהם יש מים. משם תחצו גשרי עץ קטנים עד שתגיעו לצומת שבילים שבו תיפנו ימינה. תמשיכו בשביל עד שתגיעו לטחנות הקמח שלצדן יש בריכה רדודה שבה תוכלו להתרחץ. מסביבה תוכלו לראות עצי תמרים.

טחנות קמח אלו מופעלות בכוחם של מי הירדן. מי הירדן מגיעים לטחנות הקמח בארבע תעלות. רוב הטחנות מסוג מגלש כלומר שהמים נשפכים מאמת המים על הגלגל של טחנת הקמח במגלשה אלכסונית. יש במקום גם טחנת קמח אחת מסוג ארובה כלומר שהמים נשפכים מאמת המים על הגלגל של טחנת הקמח בארובה אנכית . מסביבן תוכלו לראות שרידי בוסתנים שבהם יש עצי רימונים, עצי תאנים וגפנים, וצמחיית מים שבמרכזם עובר מקטע מנהר הירדן. אף תוכלו לראות דגים, צבים ועופות מים. במקום יעמדו לרשותכם שולחנות פיקניק שמסביבם יש עצי נוי שפרחיהם פורחים באביב.

משם תלכו בשביל, שאינו מסומן שלא תוכלו לפספס, לכיוון דרום ומייד אחריו תיפנו בשביל הממשיך מערבה. במהלך ההליכה בשביל תראו אמת מים האחראית לתפעולה של טחנת קמח נוספת, צמחייה האופיינית לאזור שבו יש מים כגון פטל קדוש ועצי איקליפטוס. תמשיכו בשביל עד שתגיעו לאזור שבו יש שולחנות פיקניק הממוקמים לצדו של פלד מים. תלכו לאורכו של פלג המים עד שתראו פנייה שמאלה. תיפנו שמאלה ותלכו בפלג עצמו. משם תמשיכו ללכת בסבך של צמחייה האופיינית לאזור שבו יש מים כגון פלגית שיחנית, קנה מצוי, פטל קדוש ועצי איקליפטוס עד שתגיעו לאפיקו המרכזי של הירדן. משם תיפנו מזרחה  ותלכו עד שתגיעו לשביל שממנו הגעתם. משם תעלו בשביל ,שבו תראו שלוש אמות מים שהובילו מים לטחנות הקמח, עד שתגיעו לאזור טחנות הקמח. משם תחזרו בשביל המסומן באדום למקום שממנו התחלתם את המסלול או שתבקשו מאחד הנהגים שיקפיץ אתכם לתחילת המסלול\שתעלו על רכבכם ותחזרו לחניון הקדמי של פארק הירדן.

חשוב לדעת: מי שמעוניין במסלול קצר יכול להתחיל את המסלול מאזור שבו מרוכזות טחנות הקמח ולעשות את המסלול מהם ואילך ובחזרה.

0

מסלול טיול בתעלת המים

סימון השבילים: סגול

שילוט והכוונה במסלול: הולכים במסלול מעגלי בשביל המסומן בסגול.

משך מסלול: רבע שעה.

מסלול: תלכו בשביל הסגול מאזור טחנות הקמח שבחורבת בטיחה לתעלת המים. בתעלת המים תלכו כמאתיים מטרים עד שתגיעו למערת הקנה המצוי ותחזרו בשביל לאזור טחנות הקמח שבחורבת בטיחה.

מסלול טיול בעדן 

סימון השבילים: צהוב

שילוט והכוונה במסלול: הולכים במסלול מעגלי בשביל המסומן בצהוב.

משך מסלול: שעה ורבע.

מסלול: תלכו מהגשרון הסמוך לחורשת האיקליפטוס, דרך פלגיו של הירדן שמסביבם יש צמחיית מים ועץ שקמה עתיק, עד שתגיעו לטחנות הקמח שבחורבת בטיחה.

המסלול מתחיל בחלקו הדרום מערבי של הפארק, בגשרון שליד חורשת האקליפטוס ומסתיים בטחנות הקמח. בדרכו מתחבר למסלול האדום ובסיום למסלול הכחול. ההליכה במסלול מתאפשרת בתוך או לצד אמת המים.

מסלול טיול באמות המים

סימון השבילים: כחול

שילוט והכוונה במסלול: הולכים במסלול מעגלי בשביל המסומן בכחול.

משך מסלול: כשעה וחצי.

מסלול: תלכו מטחנות הקמח שבחורבת בטיחה לכיוון צפון עד שתגיעו לשער המונע את מעברם של הצאן והבקר. מייד אחריו תגיעו לצומת שבילים שבו תבחרו את השביל הימני. תלכו בשביל הימני לאורכו של צינור מים עד שתגיעו לפנייה שמאלה. תיפנו שמאלה ותעלו בשביל עד שתגיעו לתצפית המשקיפה על בקעת בית צידה, כרכום, אלמגור ופלגי הירדן הנחלקים לערוץ מזרחי ולערוץ מערבי. הערוץ המערבי מוביל מים למקומות אחרים. הערוץ מזרחי, שלאורכו עובר המסלול, מוביל מים לאמת המים ולטחנות הקמח. משם תלכו עד שתגיעו לאמת המים שאורכה שש מאות מטרים. כאן תעמודנה לרשותכם שתי אופציות: האחת ללכת באמת המים עצמה והשנייה ללכת לצדה של אמת המים. לאחר שתצאו מאמת המים תמשיכו בשביל עד לשדות המרעה שבהם תוכלו לראות שרידים של אמות מים נוספות ושרידים של טחנת קמח נוספת. משם תחזרו לטחנות הקמח שבחורבת בטיחה.

מסלול טיול לתל בית צידה

סימון השבילים: שחור

שילוט והכוונה במסלול: הולכים במסלול מעגלי בשביל המסומן בשחור.

משך מסלול: כחצי שעה\ כשעה.

מסלול: מהפארק תלכו בשביל השחור שיוביל אתכם  לעיר המבצר בית צידה. עיר זו מוקפת חומה שלאורכה יש כמה מגדלים. עיר זו הוקמה בתקופה המקראית כשי לשמש את ממלכת גשור. הכניסה לעיר כוללת שביל מרוצף המוביל לשער הכניסה. מכל צדדיו של השער מוצבים מגדלים ומלפניו מוצבת במה שהייתה מיועדת לפולחן. בצדו האחורי של אותה במה יש מצבה מבזלת שעליה חרוטה תמונה של דמות של אדם חמוש בפגיון שקצהו נראה כראשו של הפר.

אם תיפנו שמאלה תוכלו לראות את שרידי יישוב שבו התגוררו בבתים פרטיים שתושביו התפרנסו מדיג ומייצור יינות.

אם תיפנו ימינה תגלו שער נוסף המוביל לחצר הארמון. בחצר הארמון תוכלו לראות כיכר מרוצפת. בצדה הדרומי תוכלו לראות מקדש המעוטר באבני גזית שנבנה לכבודה של יוליה ליוויה שהייתה אשתו של הקיסר אוגוסטוס. לעומת זאת מצדה הצפוני תוכלו לראות את הארמון. הארמון עשוי אבני בזלת גדולים והוא כולל כניסה מרשימה, מסדרון המוביל לאולם הגדול. האולם הגדול שימש  למקום מושבו של המלך ובמרכזו מוצב פסלון מצרי של האל פתח הגמדי. מסביבו של האולם עצמו יש שמונה יציאות המובילות לשמונה חדרים.

משם תמשיכו לתצפית המשקיפה על הכנרת. המעוניינים יוכלו לחזור בשביל השחור לפארק.

אם יהיה לכם עוד כוח, תרדו בשביל עד שתגיעו לעין משפע, מעיין הנובע לשיפולי תל בית צידה ומשמש למקום מחייתם של דגים וצבים. לצדו יש בריכה טבעית שמימיה רדודים שבה נחפרה תעלה המובילה את מקצת המים לנהר הירדן. בבריכה זו תוכלו להתרחץ. מסביבה יעמדו לרשותכם שולחנות פיקניק. לבסוף תמשיכו בשביל עד שתגיעו בחזרה לפארק.

אבו-קיאק

שיט בנהר הירדן בקיאקים, בסירות ובאבובים שאורכו שלושה קילומטרים המתחיל בפארק הירדן ומסתיים בשפך הנהר לכנרת. אתם תוכלו לבחור בין מסלול שקט לבין מסלול סוער. במהלך השיט תראו צמחיית נחלים ובעלי חיים האופייניים למים. המסלולים מותאמים ליחידים, לזוגות, למשפחות ולקבוצות.

משפחות וקבוצות יוכלו ליהנות גם מהפעלות: האחת משחק קיץ הכולל טיפוס ברשת הטיפוס הממוקמת במקום. אחרי כן תמשיכו לשיט במסלול הסוער שבמהלכו תעברו ארבע תחנות: שיט בקיאק נגד הזרם, מסלול מכשולים ברפסודות, עשיית מאכלים קיציים ובניית מוביל מים. השנייה משחק ספורט אקסטרים הכולל תכנון פלטפורמת שיט, בניית כלי השיט, מרוץ שליחים שמהלכו כל אחד בתורו ישיט את כלי השיט וריגול אחרי הקבוצה השנייה כדי שתוכלו להעלות את הסיכויים לניצחון.

המבלים בפארק הירדן יחזרו בטרמפ בחזרה למתחם הפארק.

טלפון ליצירת קשר: 04-6921078 או 04-6922245

חדש בפארק!!!!

במקום תוכלו ליהנות מטיולי עששית בג’ונגל של צמחיית נחלים, בטחנות הקמח, בבית צידה ובמים בשעות החשיכה.

טלפון ליצירת קשר: 0504000779

בנוסף תוכלו ליהנות מטיולים מודרכים ברכבי שטח באזורים שונים ברחבי הפארק.

טלפון ליצירת קשר: 0522220054

זאת ועוד תוכלו ליהנות מטיולי אופניים ברחבי הפארק השונים.

טלפון ליצירת קשר: 0546840021

לבסוף תוכלו ליהנות ממתחם קרטינג שבו יש מסלול לילדים ויש מסלול למבוגרים.

טלפון ליצירת קשר: 0546840021

מקומות לינה בפארק

במקום תוכלו לעשות קמפינג באזור שיועד לצורך זה –  בסמוך לטחנות הקמח ולבריכות  השכשוך – ששטחו כעשרים דונם. המקום מוצל בעצי אקליפטוס, עצי זית ועצי שזיף. לרשותכם יעמדו סככות שבהן תוכלו לעשות פיקניק, לעשות על האש או לארגן פעילויות חברתיות, ברזיות מים, שירותים, מקלחות, מחסן ומרפאה.

המעוניינים יוכלו ליהנות ממאהל בדואי שבו תוכלו ליהנות מאירוח בדואי מלא כולל לינה.

מי ששתי האופציות האלה לא מתאימות לו יוכל ליהנות מלינה בחדרי אירוח.

שעות פעילות המשרד: באמצע שבוע בין שמונה בבוקר לבין ארבע אחר הצהריים.

טלפון להזמנת מקום לינה: 0507887018

מקומות לינה בסביבת פארק הירדן

הצימר “אוויר ואווירה” בחד נס

קרוב מאד לפארק הירדן, ביישוב חד נס ממוקם לו הצימר אויר ואווירה. בצימר זה יש שלוש בקתות עץ המושתתות על תרבות אקולוגית. הצימר מיועד לזוגות ולמשפחות שמעוניינים בנופש רגוע, שקט ורומנטי. המחיר כולל לינה בלבד. המעוניינים בארוחות בוקר יצטרכו להוסיף כסף. תבואו בהמוניכם!

טל ליצירת קשר: 052-2664821

צימר אקולוגי בחד נס

מסעדות בסביבה

בית קפה\מסעדה אברמסון ביבנאל

אתם תוכלו לבחורם אם לאכול בצד החלבי של המסעדה המשמש לבית קפה כשר או אם לאכול בצד הבשרי של המסעדה המשמש למסעדה בשרית כשרה. אין אפשרות  שבאותו צד ובאותו שולחן תהיה ערבוביה בין מנות חלביות לבין מנות בשריות, כלומר תצטרכו להגיע להסכמה באיזה צד של המקום אתם מעוניינים לשבת. המסעדה ממוקמת במבנה אקולוגי.

שעות פתיחה

באמצע שבוע מתשע עד חצות.

ביום שישי מתשע עד שלוש אחר הצהריים

ביום שבת משבע בערב עד חצות.

טלפון ליצירת קשר: 077-5603360

בטעם אפיקים

מסעדה הממוקמת במבנה שבעבר שימש לחדר האוכל של המקום. המסעדה כשרה והיא מציעה ארוחות צהריים בשריות או ארוחות צהריים צמחוניות.

שעות פתיחה: מאחת בצהריים עד ארבע אחר הצהריים.

טלפון ליצירת קשר: 04-6754922  או  050-8265222

 

קפה אפיפית

בית קפה שבו תיהנו מארוחות חלביות.

שעות פתיחה

מיום א’ עד יום ד’ משמונה בבוקר עד חמש אחר הצהריים.

ביום ה’ משמונה בבוקר עד שמונה בערב

ביום ו’ משמונה וחצי בבוקר עד שתיים בצהריים, ומשמונה בערב עד חצות.

ביום שבת משמונה וחצי בבוקר עד חמש אחר הצהריים.

טלפון ליצירת קשר: 057-9440799

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם