• תַפרִיט
  • תַפרִיט

ששת מסעות הרכבת המרשימים ביותר

דף הבית » ששת מסעות הרכבת המרשימים ביותר

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 7 דקות

Rovos Rail

מאז המצאתה של הרכבת בסוף המאה ה- 18 היא הייתה לסמל למסעות רחוקים. עשן הקיטור המתרחק יחד עם הרכבת והמוני האנשים בתוכה נראה עבור אלה שנשארו על הרציף כתחילתו של מסע אל הלא נודע. היום, הרכבת שינתה לחלוטין את צורתה מזו שהיתה לה באותם ימים. עשן הקיטור נעלם והרכבת נראית יותר כמו חללית עתידנית שמרחפת על פני המסילה מאשר כרכבת משא הנוסעת בכבדות כפי שנראו רכבות הקיטור. עם זאת, גם היום הרכבת יכולה להביא אתכם אל הלא נודע, לטוס בין הרים ובין סלעים ממש כמו שאומר שיר הילדים. אתם, במקום לכתת רגליכם בטרקים במקומות שונים ברחבי העולם פשוט יושבים לכם בכיף כאשר פניכם, סביר להניח, דבוקים כל הזמן אל שמשת הרכבת. אלה לא סתם רכבות המביאות אתכם מעיר אחת לאחרת כשנקודת היעד היא העיקר. ברכבות אלה, העוברות מרחקים עצומים, חוצות רכסי הרים מושלגים, טסות בין קרחונים, מדבריות, ערבות ואגמים בצבע טורקיז צלול, העיקר הוא הדרך. גם אם אתם בדרך כלל להוטים לסיים את הנסיעה ברכבת ולהגיע ליעדכם, במסעות רכבת מרשימים אלה אתם תבלעו את הדרך ותופתעו מהנופים הנפלאים. אז… שנצא לדרך?

יבשת אמריקה

רוקי מאונטייניר

הרכבת מציעה מספר מסלולים מרהיבים ביופיים בהרי הרוקי הקנדיים. הרי הרוקי’ז הקנדיים ניחנו ביופי מושלם הכולל פסגות מושלגות, נהרות, מפלים מתיזי קצף, אגמים טורקיזיים וצלולים, מדרונות המיוערים בצפיפות במגוון עצים ממדפחת המחטניים כמו עצי אשוח וארזים. הרוקי מאונטייניר עושה דרכה בין כל אלה כאשר היא עוברת במספר שמורות טבע כמו ג’ספר, באנף, אגם לואיז, שמורת הר רובסון. בדרך עוברת הרכבת בתוך נוף פראי אשר טומן בחובו בעלי חיים רבים כמו איילים, עופות דורסים, זאבים, שועלים וכמובן הכוכבים הבלתי מעורערים- הדובים. רכבת זו עושה את דרכה ביום בלבד כדי שלא תפספסו שום קטע מהנוף הנפלא. בדרך לנים בבתי מלון שאליהם מגיעים בסופו של כל יום. חלק גדול מהמסלולים מתחילים בעיר ונקובר וממשיכים צפונה דרך קולומביה הבריטית ואל הרי הרוקי’ז. ישנו גם מסלול מחוף לחוף העובר דרך טורונטו ומגיע למונטריאול בחופה המזרחי של קנדה וישנם מסלולים המתחילים מויסלר אשר נחשב לאתר נופש מרהיב בפני עצמו וכולל מסלולי סקי, קרחונים שקופים- טורקיזיים ואגם יפהפה. מסלול אחד שיוצא מויסלר, בדומה למסלולים היוצאים מונקובר, ממשיך לעבר ג’ספר שהוא הפארק הלאומי הגדול ביותר בהרי הרוקי’ז הקנדיים, הפארק הענק כולל בתוכו שטחים נרחבים של נהרות ועמקים לצד הרים וקרחונים. הנוף הוא רבגוני ולכן משמש בית גידול לבעלי חיים וצמחים רבים. טורפים כמו דובי גריזלי, דובים שחורים, אריה הרים (פומה) ועוד חיים בו לצד איילים וכבשים ממינים שונים. מסלול חדש וארוך שחנכה חברת רוקי מאונטייניר לא מזמן הוא זה המתחיל את דרכו בסיאטל שבצפון ארצות הברית דרך ונקובר אל הרוקי’ז הקנדיים. בנוסף למסלולי הרכבת המרהיבים ניתן לשלב גם שיט לאלסקה ולהפוך את המסע למרהיב עוד יותר.

מסע לממלכת האינקה והרי האנדים- perurail.

פרו היא אחת המדינות הצבעוניות והרבגוניות ביותר שבדרום אמריקה. היא כוללת בתוכה חלק מרכס הרי האנדים שבתוכם ניתן למצוא גם עמקים פוריים וירוקים, ערים תוססות ומעניינות, אגם שנחשב לאגם הגבוה ביותר בעולם בו ניתן לשוט באניות מסחריות, הלוא הוא אגם טיטיקקה וכמובן את מאצ’ו פיצ’ו, העיר האבודה של האינקה, אשר תלויה לה בין שמים ארץ על מדרון הרי האנדים העצום. חברת Perurail מפעילה רכבת המיועדת לתיירים אשר תביא אתכם מן העיר קוסקו, תעפיל את כל הדרך למעלה עד למרגלות המאצ’ו פיצ’ו לצד נהר האורובמבה דרך העמק הקדוש ותמשיך עד לעיר פונו השוכנת על שפת האגם טיטיקקה. אמנם יש הבוחרים לעשות את הדרך למאצ’ו פיצ’ו דרך שביל האינקה ברגל, אך הנסיעה ברכבת היא חווייתית לא פחות. זוהי רכבת המיוחדת לתיירים ובה תוכלו להנות מן הנוף הנשקף דרך חלונותיה הגדולים של הרכבת. ברכבת ישנה אף מרפסת בה ניתן לעמוד ולצפות בנוף הנהדר של ההרים, העמקים והנהר ללא כל מחיצה. החברה מפעילה שלושה סוגי רכבות המתאימות לתקציבים שונים. היוקרתית ביותר הא החירם בינגהאם שבה תקבלו גם ארוחות שאינן נופלות באיכותן ממסעדת יוקרה. ברכבת מסוג ויסטה דום תוכלו להתפנק בדרך עם חטיפים ומשקאות קלים בחינם וברכבת מסוג “מסע” (expedition) יעמוד מזנון הרכבת לרשותכם. הבדל המחירים העיקרי הוא בין החירם בינגהאם לויסטה דום. בכל רכבת שתבחרו תזכו לנופם הנפלא של הרי האנדים. המאצ’ו פיצ’ו נמצאת בגובה של 3360 מ’ כשהיא עטופה ברכסי ההרים סביב לה. אל אגם טיטיקקה תעפילו עוד כמה מאות מטרים עד לגובה של כ- 3800 מ’ הישר אל תוך העננים החובקים את ההר. באגם טיטיקקה תראו את איי האורוס, איים צפים שעליהם נבנו בתים והכל על טהרת צמח הטוטורה. בדרך תראו את הפסגות המושלגות, את הטראסות האינסופיות עליהן מגדלים המקומיים גידולים שונים, שיטת חקלאות עתיקה שהיתה נהוגה אצלנו לפני שנים רבות, את ערוץ האורובמבה ואפילו מעיינות חמים- האגוואס קליינטאס.

מאירופה לאסיה

הרכבת הטרנס סיבירית

מסלולה של הרכבת הטרנס סיבירית הוא מסלול הרכבת הארוך ביותר בעולם. הרכבת הטרנס סיבירית במסלוליה השונים חוצה אזורים גיאוגרפים, אזורי אקלים- החל מאזורים קפואים ועד למדבר גובי הלוהט, אזורי זמן ואף חוצת תרבויות, החל מתרבות רוסית אירופאית דרך תרבויות אסייתיות כמו התרבות המונגולית או הקזחית ועד לתרבות הסינית. כל התרבויות הללו הן מרתקות, מהמודרניות ביותר ועד תרבויות עתיקות אשר נראה כי דבר בהן לא השתנה במשך מאות ואולי אלפי שנים. בכל שלושת מסלוליה המתחילים במוסקבה ישנו מעבר מיבשת אירופה ליבשת אסיה עד למזרח הרחוק. מדהים כי במספר ימים של נסיעה בה אתם יושבים בקרון רכבת אחד (עם עצירות רבות בדרך כמובן) תזכו לחצות שליש מהעולם. המסלול השכיח ביותר בו נוסעים התיירים המערביים הוא המסלול הטרנס מונגולי בו הרכבת מגיעה ממוסקבה אל ביג’ין דרך מונגוליה. עם זאת, לנו, היהודים, באופן ספציפי גם הנסיעה ממוסקבה לביג’ין דרך מנצ’וריה תהיה מרתקת. באזור זה, שנמצא בצפון מזרח סין, היתה קיימת במשך שנים קהילה יהודית מרשימה יחסית לאזור זה של הגלובוס אך בשנות השלושים של המאה הקודמת היא התפרקה לחלוטין לאחר שתושביה התפזרו, חלקם לארץ וחלקם לאזורים השכנים. המסלול הטרנס מונגולי מתחיל במוסקבה הגדולה, התוססת ואף הקרה ונוסעת מרחקים דרך הרכס המרשים ופסגותיהם המושלגות של הרי אורל המהווים גבול בין אירופה לאסיה, מגיעה אל מונגוליה וחוצה את ערבותיה המוריקות וגם את מדבר גובי דרך אולן בטור, בירת מונגוליה. במונגוליה המרחבים הפתוחים בהם לא תראו כמעט ישוב או אדם מלבד עדר כבשים מדי פעם או סוסי פרא הם עצומים ומרשימים. רק לעצום עיניים ולדמיין את ג’ינגס חאן המנהיג הדגול שסיפורים וגם שירים (במיוחד הגרמני מהאירוויזיון) נכתבו עליו. אז תחצה הרכבת את הגבול שבין מונגוליה לסין ותכנס אל תוככי המזרח הרחוק עד הגיעה לביג’ין. זוהי רכבת שהנסיעה בה היא חוויה עוצמתית המדגישה עד כמה עולמנו הוא רבגוני הן מבחינת הטבע והמראות והן מבחינה תרבותית.

Eastern and Oriental Express

האוריינט אקספרס הותיקה נתנה לתושבי אירופה לטעום את טעמו של המזרח בהגיעה תחילה מפריז עד איסטנבול ולאחר מכן הורחב הקו לקווים נוספים אשר בהם החלה הרכבת את דרכה מלונדון ופעלה במשך כמעט 100 שנה, מסוף המאה ה- 19 עד שנות השבעים של המאה ה- 20. בסוף המאה ה- 19 איסטנבול נחשבה לאוריינטלית מספיק כדי לתת לתושבי אירופה תחושה של מזרח. היום, כאשר טורקיה נחשבת ליותר מערבית מאשר מזרחית, הוקמה הרכבת אשר נותנת לנו, המערביים, שוב לחוש את טעמו של מסע בלב ליבו של המזרח הרחוק. זוהי רכבת האוריינט אקספרס המזרחית, אחותה הקטנה של האוריינט אקספרס המפורסמת אשר הוקמה על ידי אותם הורים. האוריינט אקספרס המזרחית נוסעת במספר מסלולים כאשר הפופולארי בהם הוא זה המתחיל דרכו בבנגקוק, עובר דרך מלזיה ומסיים בסינגפור (או מסלול הפוך המתחיל בסינגפור). לא צריך להכביר במילים כדי לתאר את היופי הנראה מול עיני הנוסע. יערות הגשם הצפופים של תאילנד, שדות ומטעים המתפרשים על פני שטחים רחבים, המעבר על פני גשר עצום מימדים מעל נהר הקוואי, יערותיה של מלזיה, בהם ניתן לראות טיגריס או פיל עוברים בחטף, חופי ים מקסימים וגם העיר הבירה, קואלה לומפור, בה נעשית עצירה במהלך הנסיעה, המעבר מעל מיצרי ג’והור הישר אל סינגפור האלגנטית. ברכבת ניתן לבחור בין תאי פולמן הקומפקטים לבין תאים גדולים יותר ועד לסוויטה נשיאותית. גם בתאי פולמן תקבלו ארוחות הישר אל התא. במהלך הנסיעה ניתן לצפות בנוף המהמם גם בקרון הפתוח. אין ספק שזוהי דרך נפלאה לחוות את המזרח הרחוק על נופיו הקסומים, לראות את היערות העבותים, הפגודות הצצות פה ושם, הכפרים, המטעים והשדות ולהקדיש לצפיה את כל הזמן ללא הצורך לכתת רגליים או לנסוע מנקודה לנקודה ולערוך מסע מפרך. המסע ברכבת אורך שלושה ימים בסך הכל, ימים אותם אפשר להקדיש להסתכלות נטו על יופיו העצום של המזרח הרחוק, הטבע המדהים בו הוא ניחן והאדם המנסה למצוא את מקומו בתוכו.

אפריקה

מרקש אקספרס

מרוקו היא מדינה רבת נופים, אנשים ותרבויות. יש בה הכל מהכל וזאת ניתן לראות לפחות על קצה המזלג בנסיעה במרקש אקספרס. נופיה של מרוקו כוללים חוף ים, בעיקר חופו של האוקיינוס האטלנטי, אשר אותו ניתן לראות במהלך הנסיעה וגם חוף על שפת הים התיכון, כולל מיצרי גיברלטר הנמצאים אך במרחק נגיעה מאירופה. בנוסף לחופי הים מקסימים ישנו רכס הרי האטלס אשר הרכבת עוברת ממש דרכו. במהלך הנסיעה נוסעים רבים מופתעים מכך שהנסיעה היא בליבה של מרוקו. פסגותיהם המושלגות של הרי האטלס, הצמחיה הרבה שבהם והמפלים השוצפים אותם רואים מדי פעם נותנת תחושה שנמצאים בליבה של אירופה. קשה להאמין שבמרחק קצר יחסית משם שוכן לו מדבר רחב ידיים- מדבר סהרה. גם מבחינה תרבותית ואנושית ישנו שילוב בין מודרניזציה ומערביות יחד עם אוריינטליות ומזרח. הברברים אשר חיים בעיקר בהרים חיים את חייהם השלווים ממש כפי שחיו אותם לפני שנים. גם בערים הגדולות שהרכבת עוצרת בהן כמו טנג’יר הצפונית אשר ממנה מתחילה הרכבת את מסלולה, קזבלנקה המפורסמת, רבט הבירה ומרקש אשר נמצאת למרגלות הרי האטלס ובה מסתיים מסלול הרכבת ישנו שילוב בין ערים מודרניות יחד עם האל מדינה- החלק המסורתי של העיר בו נמצאים השוק והעיר העתיקה אשר נשארו כפי שהיו לפני שנים. סביב האל מדינה צמחו להם גורדי שחקים ובתים מודרנים, ונסללו כבישים רחבי ידיים. לכן מסלולה של הרכבת הוא מרתק הן מבחינה גיאוגרפית והן מבחינה תרבותית. לפני העליה על הרכבת בטנג’יר ניתן לראות את הסמטאות ואת ארמון הסולטן המשקיף על מיצרי גיברלטר. ניכר שבעיר זו אפריקה ואירופה כמעט נפגשות. ההשפעה האירופית מורגשת היטב גם בשפות הנשמעות ברחוב. רבאט, שהיא העיר המרכזית הבאה בתור שבה תעצור הרכבת היא העיר הבירה ואכן ניכרת בה, כמו בירושלים, הרשמיות והרצינות. תוכלו לראות בה ארמונות וגנים, אך בניגוד לירושלים גם את חוף הים. קזבלנקה שונה לחלוטין מרבאט וזוהי למעשה התל אביב של מרוקו. זהו המטרופולין הגדול במדינה ובו עסקים רבים, גורדי שחקים אך גם חנויות מסורתיות בהן תוכלו להריח את מרוקו על תבליניה ולראות את הכלים והבגדים שמזכירים לנו כי אנו במרוקו ולא באירופה. מרקש היא העיר הצבעונית ביותר בה ניתן לשוטט שעות וכמו לבלוע אתה. הרי האטלס העומדים זקופים לצידה ובהם עברה הרכבת אך לפני מספר שעות טומנים בחובם קסם רב ומזכירים לנו עד כמה מרוקו היא מעניינת ומיוחדת.

“גאוות אפריקה”- מדרום אפריקה לטנזניה

רכבת זו, אשר בצדק ניתן לה השם “גאוות אפריקה”, היא למעשה מלון על גלגלים. הרכבת עושה דרכה במשך שבועיים בתוך נופיה המדהימים של אפריקה. היא מתחילה את דרכה מדרום אפריקה בעיר קייפטאון, עושה דרכה אל העיר יוהנסבורג כאשר בדרך ישנו ביקור גם בקימברלי, עיר הכורים שבה נמצא החור הגדול ממנו נכרו יהלומים רבים. הרכבת ממשיכה לבוצוואנה ולאחר נסיעה מרהיבה בין נופיה הירוקים והאינסופיים מגיעה הרכבת אל נהר הזמבזי ואל מפלי ויקטוריה השוצפים והמרשימים. בדרך ניתן לצפות ממרפסת הרכבת בבעלי חיים לרוב כמו פלמינגו באגמים הרדודים שאת צבעם הורוד- כתמתם אי אפשר לפספס, צבאים, אריות ופילים. במפלי ויקטוריה יוכלו נוסעי הרכבת לחלץ מעט את עצמותיהם (לא שאי אפשר לעשות זאת ברכבת מפוארת כמו זאת…) ולסייר במפלים גם באמצעות מסוק, לקפוץ באנג’י, לעשות ראפטינג במים או פשוט לסייר בסביבה המקסימה של המפלים. לאחר ההפסקה במפלי ויקטוריה ממשיכה הרכבת על פני גשר ליווינגסטון אל זמביה. בדרכה חולפת הרכבת על פני מפלים נוספים עולה בין הרים ויורדת אל הבקעה עד שמגיעה לטנזניה לעיר דאר א סלאם. במסע זה רואים את אפריקה במלוא תפארתה, בדיוק את אפריקה שדמיין כל אחד כשהיה ילד. אפריקה מלאה בעלי חיים, כולל אריות, ג’ירפות, זברות ופילים, שקיעות מרהיבות בצבעים חזקים, אגמים יפהפיים, מפלים, הרים ובקעות מוריקות. זהו מסע יוצא דופן בו הנוסעים מקבלים שירות כיד המלך, כל אחד יכול לשבת בסוויטה הפרטית שלו או לאכול ארוחות גורמה באחד מקרונות המסעדה שברכבת. אין ספק כי השילוב בין היבשת המופלאה הזאת לבין תנאים מלכותיים כמו אלה הוא שילוב מנצח המהווה מסע של פעם בחיים.

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם