תיירות חדשה בעכו העתיקה

חילווה נג'מי ואלה יונגמן

כתבה ועריכה לשונית – לילה חפר

חצי האי עכו שוכן בחלק הצפוני של עמק החוף. העיר העתיקה נותרה מוקפת בחומות מושלמות ויש בה שכבות של תרבויות שונות שכבשו אותה לאורך השנים. עכו מוזכרת לראשונה כבר במאה החמש-עשרה לפני הספירה בכתבים מצרים. יש בה מבנים קודשים לארבע דתות: היהדות, האסלם, הנצרות והדת הבהאית. העיר העתיקה ניחנת ביופי ייחודי אך שנים רבות סבלה מהזנחה. בשנת 2001 כשהוכרזה עכו ע"י יונסקו כאתר מורשת עולמי החל המצב להשתפר. החברה לפיתוח עכו העתיקה ערכה שיפוץ נרחב בעיר. החומות שופצו והותקנה בהם תאורה ראויה, נפתח מוזאון חדש "אוצרות החומה" וישנם פרויקטים רבים שנמצאים בשלבים שונים של ביצוע. אולם מכל הפרויקטים התיירותיים ישנו אחד שמציעה מודל שונה לגמרי של תיירות. לא שוטטות בין מבנים היסטוריים אלא שוטטות אנושית, טיול בין עשייה של אנשים והכירות עם התרבות העכואית הייחודית.

הכירו את אלה יונגמן, האישה והעשייה:

אלה יונגמן, אדריכלית ומומחית במלאכות מסורתיות, הגיעה לעכו לפני 5 שנים בהזמנת החברה לפיתוח עכו העתיקה. אלה עובדת כבר 26 שנה בהקמת פרויקטים של תיירות קהילתית. דרך עבודתה ייחודית והיא מאמינה שתפקידה לשפר את איכות החיים של האנשים איתם, היא עובדת דרך התיירות על חיזוק הקהילה. אלה התחילה את דרכה בעכו בעריכת מחקר שאמור לבדוק אפשרות לייצר מיזמים תיירותיים שבאים מתוך האוכלוסייה המקומית. היא קיבלה אתגר למצוא 10 מיזמים אבל הפתיעה עם 30. אלה רואה בתיירות הזדמנות לריפוי משום שהיא מאלצת את האדם להתחבר לשורשיו, למצוא מחדש את הערך במסורת, להבין שהסיפור האישי שלו ושל ביתו הוא בעל עניין לציבור. עכו הייתה מוזנחת שנים רבות מסיבות שונות. העבודה של אלה מאפשרת לאנשים לגלות את הערך של המקום בו הם חיים ומעצימה אותם לקחת אחריות על הנכסים הפיזיים והתרבותיים שלהם ודרך כך לקחת אחריות על החיים עצמם. התיירות מאפשרת מקצוע שאין בו צורך בהשכלה מיוחדת ותעודות, היא מאפשרת לאנשים למצוא דרך להתפרנס.

אלה אוהבת את עכו, זה הדבר הכי בולט בשיחה איתה. היא מהללת את יכולת האירוח הטבעית של העכואים ואת כישרונם כמספרי סיפורים.  המשרד שלה שוכן ב"בית התיירנים" בית שאלה ניהלה את השיפוץ שלו והוא היום דוגמא עוצרת נשימה לפוטנציאל של הבתים בעכו. "זו הייתה חורבה" אומרת אלה "והיום ארמון. את מבינה שהבית הזה מכיל קיר אחד מימי הצלבנים וקיר אחד מימי העות'מאניים? מדובר ב-1500 שנה שמוכלים בבית אחד". אלה מציגה את ספר הפרויקט, 30 צימרים יוקמו בבתים של משפחות עכואיות, כל צימר כזה הוא גם פרנסה למשפחה, גם בית שניצל מהתפוררות וגם מקום לינה שיכול להשאיר תיירים בעיר. "עד עכשיו לא היו כמעט מקומות לינה בעיר, זה אומר שתיירים באו סיירו בין העתיקות והלכו. המשמעות של זה היא שמעט כסף נשאר בעיר.  הפרויקט שלנו הולך לשנות את כל זה".

לטייל עם אלה בסמטאות העיר זו הצצה לחזון שהולך ונירקם. היא מצביעה על בית עתיק ויפיפה אך חרב ומתארת לפרטי פרטים כיצד יראה מלון הבוטיק שיוקם שם. היא שולחת אותי בגאווה לבית שהפך למסעדה ביתית שמגישה מטעמים מקומיים. באחד הבתים, לא רחוק מבית התיירנים שופץ בית עתיק להיות חמם טורקי פעיל. החמאם מציע טיפול מסורתי, בתוך מיבנה יפיפה תעברו חוויה של טיפול שמקלף שכבות מהגוף והנפש ותצאו רעננים יותר אל העולם.

אבל מכול האוצרות שמכיל הפרויקט הדבר הקרוב ביותר לליבה של אלה הוא המרכז לנשים שעומד להיפתח בימים אלה ממש. זהו מרכז לשימור מלאכות מסורתיות, תחום שבו עוסקת אלה שנים רבות. היא פתחה כמה מרכזים כאלה בגליל כמו "רוקמות התחרה" בחורפיש. אלה מספרת על המורכבות של העבודה עם נשים " חשוב להבין שבקהילה מסורתית אישה מחוץ לבית זו בעיה. למזלי אני באה ממשפחה מעורבת ממוצא סורי ופולני, אני מבינה את האתגרים הלא פשוטים של התרבות. לשמחתי ההשכלה בתור אדריכלית עוזרת לראות את כל המרכיבים בסביבה ומתכננת בשלבים את השגת המטרה בדרך שלא תסכן את המרקם הסביבתי העדין . מלאכה מסורתית היא הדי.אנ.אי התרבותי של האדם ושל הקהילה. יש חשיבות אדירה בלא לתת למלאכות האלה להעלם. עכו ייחודית בכך שהיא עיר שהיגרו אליה אנשים מכל הגליל ולכן ניתן למצוא פה את מלאכות יד ממגוון סוגים. הבית יהיה על טהרת הנשים בלבד ויהיה מרחב נשי מוגן שמצד אחד יטפח מנהיגות נשית ומצד שני יטפל בקבוצות נשים בסיכון".

אלה יוצרת יחסי אמון עם הקהילה המקומית בעכו לאט ובזהירות. היא מעודדת את הקהילה המקומית לקחת אחריות, לנצל את השינוי בחוק שמאפשר לרכוש את הבתים מידי עמידר ובעיקר לא לפחד לחלום. נציגות לשינוי אפשר לפגוש בתוך "בית התיירנים" כשמדברים עם מנהלת המשרד חילווה נג'מי. חילווה בת 23, ילידת עכו, לא ידעה שהפרויקט קיים עד לפני שבעה חודשים אז הגיעה לעבוד שם. "גדלתי בעיר החדשה וכמעט לא הכרתי את העיר העתיקה. לא הסתובבתי שם בלילה. היינו נכנסים לשוק,קונים מה שאנחנו צריכים וחוזרים הביתה. כשהגעתי בפעם הראשונה להיפגש עם אלה לא האמנתי שיש לה סיכוי להצליח. אבל לאט לאט ראיתי כמה אנשים מכבדים אותה ומקשיבים לה. מצחיק שלמדתי להכיר את עכו העתיקה דרך מישהי שהיא בכלל לא מפה. היום אני מרגישה נציגה גאה של העיר. כשנכנסים תיירים לבקש הכוונה יש לי כל-כך הרבה מה לספר להם. אני מכוונת אותם למאפייה המסורתית, לחמאם, ולבית הקפה "אלפחורה" שנפתח בבית עתיק ויפיפה ממש פה על החומות מול הים. אני משכנעת אנשים שלא יסתפקו בלהצטלם עם עתיקות. שילכו להתארח אצל תושבי העיר, לשמוע את הסיפור של העיר, לראות בעיניים איך עשו דברים פעם. אני הכי גאה בפרויקט שאנחנו פותחות לנשים. אני רוצה שלנשים של עכו העתיקה יהיה כוח לפרנס את עצמן, שנשים יעזרו לנשים להיות חזקות".

בית התיירנים מציע סיורים ייחודיים בעיר ביניהם:

  • סיורי שוק שכוללים טעימות וסיפורי אוכל.
  • סיור סופי שמתחיל בתרחישא ומסתיים במרכז המסדר בעכו וכולל הדגמה של הריקוד של הדרוושים המחוללים.
  • סיורי תרבויות ודתות במסלול היהודי, הצלבני, המוסלמי והבאהי.

בימים  של חודש הראמדן מתקיים סיור לילה שכולל ביקור במסגד, שיחה על הרמדן ומנהגיו וארוחת איפטר מסורתית בבית של משפחה מארחת. 

כל הסיורים ללא יוצא מין הכלל מתמקדים בהיכרות עם תושבי העיר ובהזדמנות נדירה לתיירות אישית שכוללת שיח רב-תרבותי ומפגש אוטנטי עם החיים בעיר. 

לתאום סיורים יש לפנות לחילווה –

משרד: :04-3732030/29  פקס: 04-3732028

דוא"ל:  [email protected]

https://www.facebook.com/acretreasures

 

כתבות ורשמים עכו

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים