תיירות מרפא במקום הנמוך בעולם


את ים המלח אנו מכירים כים המוות בשמו האחר, כאזור נופש, אזור לטיולים בעין בוקק וכמובן המקום הנמוך בעולם, אך חשוב לזכור ולציין שחלק בלתי נפרד מהייחודיות, המשמעות והמטרה של ים המלח כוללת בתוכה את תיירות המרפא שבאזור שמאז ומעולם הייתה חלק בלתי נפרד ומשמעותי ביותר בעבור התיירים והנופשים המגיעים לאזור וכמובן למדינת ישראל המחזיקה בנכס צאן ברזל בכל הקשור לימה המלוחה והנמוכה בעולם.

ים המלח ומרפא על קצה המזלג

רבים מאיתנו כפי שכבר ציינו יורדים בדרך כלל לאזור ים המלח בשביל ליהנות מחופשה מפנקת, אך אין לשכוח שחלק בלתי מבוטל של האזור הוא המרפא ופן התיירות הרפואית.

על פי ערך ים המלח בויקפדיה, ים המלח הוא בעצם אגם מלוח והימה המלוחה בעולם שממוקם באזור גבול ישראל ירדן על תחום הבקע של השבר הסורי האפריקני, בנוסף להיותו אזור תיירות הרווי בבתי מלו והמקום הנמוך בעולם, בים סגולות מרפא חסרות תקדים שבין היתר מהוות חשיבות כלכלית גדולה במיוחד למדינת ישראל המפעילה את “מפעלי ים המלח – כימיקלים לישראל”, המפיקים מהים אשלגן, מגנזיום וברום.

רבים מאוכלוסיית הנופשים והמטיילים המגיעים לאזור ים המלח ועין בוקק במהלך השנה מגיעים לא רק בשביל לנוח ולנפוש, אלא גם בשביל ליהנות מהסגולות הרפואיות שמציעה הימה, אחת מהתופעות שניתן לראות באזור הוא אנשים המגיעים עם בעיות רפואיות שונות שחלקם נראות לעין וחלקם לא, בשביל לנסות ולשפר את המצב, כמובן שחייבים לציין בנקודה זו שגם הרופאים בישראל ממליצים בחום למטופלים הסובלים מבעיות הרפואיות כאלו ואחרות לרדת ולהתרפא בים המלח.

אז למה ים המלח כל כך בריא?

טוב ששאלת,

באזור ים המלח ועין בוקק בפרט ישנם מספר סגולות רפואיות שמשפיעות בצורה חיובית שנחקרה ונבדקה על ידי טובי המומחים בארץ ובעולם על הפן הבריאותי של האדם, כגון:

 • המים בים המלח – בגלל ריבוי המלחים שנמצאים בתחתית ים המלח והסביבה, האזור ידוע ומוכר במקום שבו יש ריכוז גבוה של קטיונים החל מסידן, נתרן, ברומיד וכלוריד. זה כמובן גם הסיבה שבגלל ניתן לצוף על פני המים.
 • השמש באזור – על פי ממצאים ומחקרים שנעשו בעבר, נמצא שקרינת השמש באזור ים המלח בריאה והכרחית לגוף האדם.
 • הבוץ – הרכבי הבוץ השחור שנמכרים בכל פינה באזור, מקורם בעצם בתרכובות אורגניות ששקעו במשך השנים באזור, כאשר הבוץ עצמו מכיל מינראליים ומים שעשירים ובריאים לגוף ולנפש, רבים טוענים שהבוץ עצמו חיוני והכרחי לבעיות פרקים, שרירים ומחלות עור.
 • האוויר – בעבר נחקר הנושא לעומק ונמצא שהניטור של מרכיבי האוויר באזור ביחס לחמצן שנמצא באטמוספרה, מעושר ב 6% יותר מאשר בכל אזור אחר בארץ ובעולם, כאשר האוויר עצמו שאנו נושמים באזור דחוס במינראליים, מגנזיום וברום שמשפיע בצורה חיובית מהפן הרפואי על הגוף והנפש.

המידע בנושא נלקח באדיבות ד”ר משה מוזס MD המבצע מחקרים שונים אודות ים המלח וההשפעות הבריאותיות שבאזור זה, למידע נוסף בנושא לחץ כאן!

מחלות ותופעות המצריכות טיפול וריפוי בים המלח

כפי שציינו ישנם אנשים רבים הסובלים ממחלות שחלקם נראות לעין וחלקם לא המצריכות טיפולים בים המלח, מרבית מהמחלות ב 80% מהמקרים הם מחלות עור, כגון:

 • פסוריאזיס – מחלה המשפיעה על תאי העור שמתחלפים בקצב מוגבר מהרגיל בעקבות זיהוי פתוגן.
 • ויטליגו – או בשמה האחר “ לויקודרמה”, שהינה מחלת עור שבאה לידי ביטוי באיבוד צבע העור במקומות מסוימים בגוף, כאשר באזורים החולים העור נהפך לבהיר יותר מצבע הגוף.
 • דרמטיטיס אטופית – או בעברית “אסתמה של העור” שבאה לידי ביטוי בשטחים אדומים וגירויים על פני שטח הגוף.
 • סרטן העור – שבדרך כלל מופיע לאורך שנים בעקבות חשיפה מרובה לשמש, הטיפול בים המלח בסרטן העור טוב רק בשלבים מוקדמים של המחלה.

בנוסף למחלות העור שמהוות בדרך כלל כ 80%, ישנם מחלות נוספות ובעיות רפואיות שמומלץ מאוד לטפל בהם בעזרת שהייה וטיפול בים המלח, כגון:

 • מחלות פרקים – שהינם בעצם דלקות שהריפוי בעזרת המינראליים המצויים באזור, הבוץ הרפואי ומי הים שעוזרים רבות בריפוי המחלה.
 • חוסר חמצן – לצערנו הרב ישנם לא מעט אנשים הסובלים כיום מחוסר חמצן דבר שנובע ומגיע בדרך כלל מעישון סיגריות, שאיפת עשן וכדומה, בזכות האוויר שקיים ומצוי באזור עין בוקק ניתן לשפר את המצב בצורה משמעותית על פי דעת מומחים בתחום.
 • חולי לב – שבדרך כלל מתבטא בחוסר אספקה והזרמת גם לרקמות, שניתן לשפר בצורה משמעותי בעזרת שהייה וריפוי בים המלח.
 • עיניים – מפתיע אבל מוכח שכיום אלו הסובלים מבעיות ראייה יכולים לשפר את מצבם בעזרת חשיפה לשמש שבים המלח שנחשבת כיום לשמש הבריאה ביותר.

המקומות האידיאליים לתיירות מרפא בים המלח

בנוסף להיותו מקום המוקדש כל כולו במרבית מהמקרים לתיירות מרפא ואזור נופש ובילוי, חשוב מאוד לדעת ולהכיר את המקומות האידיאליים והחשובים ביותר בהם ניתן לקבל את הטיפולים הטובים ביותר באזור, להלן מספר מקומות אידיאליים שיכולים להיות טובים עבורכם במידה והחלטתם שאתם יורדים לים המלח בשביל לרפא את הנפש, והם:

 • ים המלח – זוהי הימה המלוחה בעולם, האטרקציה המרכזית באזור וכמובן המקום שבגללו כולנו עושים את כל הדרך בירידות סדום מערד, היתרון הוא שבשביל לשהות בים המלח אין צורך בתשלום כי עדיין הים שייך לשמחתנו לכולנו.
 • מלונות בים המלח זהו האזור בו ניתן למצוא את מרכזי הספא והבריאות הטובים ביותר באזור, החיסרון שלהם בניגוד לשהייה בים עצמו, בשביל לקבל שירותי ספא ובריאות במלונות השונים יש צורך בתשלום כספי או שהייה כמו כל אורח מן המניין, מרכזי הספא המומלצים והטובים ביותר הם בלאונרדו פריווילג’ ים המלח, מרידיאן שלרשותו בריכת מי ים המלח חיצונית שייחודית רק למלון זה, ספא קלאב שמבוסס כל כולו על נושא טיפולי הספא והבריאות, מלון דניאל מרשת ת’מרס המתמחים בכל הקשור לבריאות וכמובן איך אפשר בשביל מלון ישרוטל של רשת המלונות היוקרתית שכיום מפעיל את אחד מהמלונות הטובים באזור הפותח את אזור התיירות הצפוני שבעין בוקק.
 • מרכזי ספא פרטיים – באזור עין בוקק ניתן למצוא מגוון רחב של מרכזי ספא פרטיים שהשימוש בהם הינו בתשלום על פי מחיר המחירון של הנהלת המקום, אבל בלי שום ספק משתלמים ואידיאליים לכל כיס, כגון: מרכז ספא פרימייר הנמצא בחוף הצפוני, ספא אלמוג בישוב הממוקם  במרחק נסיעה של כעשר דקות וכדומה.

מוצרי ים המלח – לקחת את הבריאות הביתה

לצערנו הרב איננו יכולים לשהות 24 שעות ביממה בים המלח ומרביתנו גם לא מתגוררים באזור, מה שכן אפשר לעשות זה ליהנות ממוצרי הקוסמטיקה של הים המלח הנמצאים בכל עבר אותם ניתן לרכוש גם בחנויות במרכזי הקניות באזור עין בוקק וגם בחנויות הנמצאות כמעט בכל עיר, מדן ועד אילת, הפופולאריות של המוצרים כמובן עושה שמות לא רק בישראל אלא גם ברחבי העולם, כאשר באזור ארצות הברית, אירופה והמזרח הרחוק ישנו ביקוש אדיר לרכישת מוצרי ים המלח, מומלץ מאוד את רכישת המוצרים לבצע דווקא בעין בוקק בחנויות המפעל המוכרות ומשווקות את המוצרים במחירים נמוכים יותר לצרכן.

 

 

 

כתבות ורשמים ים המלח, תיירות מרפא

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות תיירותית, פנאי ונופש, בתור תחביב אישי, במשך 15 שנה.
האתר משמש למידע אישי בלבד ואיננו אתר מסחרי.

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים